Recenze CAT S41: buldozer mezi smartphony

Americká společnost Caterpillar se těší již téměř 95leté historie. Známá je především díky výrobě zemních strojů, jako jsou buldozery nebo bagry. Jak šel ale čas, i tato společnost se přizpůsobila, a tak v jejím portfoliu nalezneme i smartphony. Jedním z nich je model CAT S41. Prezentován je jako superodolný telefon, který se rozhodně nezalekne tvrdšího zacházení.

Odolných telefonů se na našem trhu objevuje stále více. Již známějším a spolehlivějším hráčem na tomto poli je rozhodně CAT. Ten vstoupil na český trh již v roce 2012 a s přibývajícím časem si získává stále více fanoušků. A to hlavně mezi lidmi, kteří pracují například na stavbách, nebo mezi milovníky outdoorových sportů. Smartphone je totiž přímo stvořen pro hrubší zacházení.

CAT S41: specifikace

Konstrukce plastové pogumované tělo, 152 x 75 x 12,85 mm, 218 g, odolnost (IP68), MIL-STD 810G
Displej 5″, IPS, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 7.0 Nougat
Procesor 8 jádrový, 2,3 GHz, MediaTek Helio P20
Paměť 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, blesk + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.1, microUSB, GPS, FM rádio
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost  cca 10 100 Kč, srpen 2017

Design a zpracování: gumový obrněnec

Již na první pohled je jasné, že CAT S41 není klasickým smartphonem. V době, kdy většina smartphonů nabízí dokonale propracovaný design s velkým displejem a minimálními rámečky, působí CAT jako by zde ani nepatřil. Není to však chyba konstruktérů, naopak přesně takhle má tento telefon vypadat.

V oblasti konstrukce je tak model zaměřen pro uživatele, kteří svůj smartphone vystavují riziku, které by mohlo telefon nevratně poškodit. Zde však CAT S41 boduje, na tyto situace je totiž vybaven. Rám telefonu je sice plastový, to ale neznamená, že telefon bude méně odolný. Hrany zařízení jsou pak mírně skoseny, což ve výsledku napomáhá lepší ergonomii, která je při rozměrech 152 x 75 x 12,85 mm důležitá. Jistější uchopení také zaručuje guma, tento materiál nalezneme jak na hranách, tak na zádech modelu. Pozitivem gumy je také fakt, že neklouže ani v mastnějších rukách.

Hned dvojí ochrana má pak na starosti 5palcový displej. Za prvé je chráněn krycím sklíčkem Gorilla Glass páté generace, přičemž druhý ochranný bod vznikl díky konstrukci. Rámeček telefonu lehce vystupuje nad zobrazovač, díky čemu se displej vůbec nedotýká plochy, pokud je položený právě na displej. O to více mě překvapuje, že i přes toto opatření se na telefonu objevilo pár vlasových škrábanců.

A u odolnosti ještě zůstaneme. Nejen, že se novinka chlubí certifikací IP68, navíc nabízí i vojenský standart MIL-STD 810 G. A co to přesně znamená? Předně to, že telefon jen tak nezničíte. Poradí si s ponořením do hloubky až 2 metry pod dobu jedné hodiny. Pád na beton z výšky 1,8 metru také není problém. Hodí se do každého počasí. Neublíží mu ani bahno či prašné prostředí. Skvělým důkazem praktičnosti je také důkaz, který jsem odzkoušel. Telefon se “ocitl” v bahnitém prostředí, obyčejně je to pro telefon velký problém, pro CAT S41 to však překážkou není. Smartphone stačilo pod kohoutkem umýt a jelo se dále.

 

Aby však toto bylo možné, musel si výrobce se zpracováním lehce pohrát. Při těchto situacích, jako je pád do bahna či do vody, jsou největší slabinou telefonů konektory. Caterpillar to však vyřešil jednoduše, všechny “dírky” schoval pod plastovou krytu. Pod tou největší se skrývá duální slot na SIM kartu a slot na paměťovou kartu, tyto sloty jsou pak umístěny na levé hraně. Spodní části vévodí dobíjecí konektor, zatímco na opačné hraně má své místo 3,5 mm jack konektor na sluchátka.

Asi největší chybičkou v konstrukci je však umístění ovládacích kláves, jejich umístění je na pravé hraně, tedy nic zlého, problém je ukryt v jejich uspořádání. Kdyby byla zamykací klávesa prohozena s tlačítky pro ovládání hlasitosti, potěšil by telefon nejednoho majitele. Displej lze naštěstí probudit dvojitým stisknutím domovské hardwarové klávesy. A propos, hardwarová jsou i tlačítka zpět a pro vyvolání multitaskingu.

Americký výrobce si pro nás však připravil ještě jedno tlačítko navíc. Své místo nalezlo na levém boku. A k čemu slouží? Jedná se o programovatelnou klávesu. Znamená to tedy, že například při krátkém stisknutí otevřete kalkulačku. Při delším stlačení pak můžete třeba zapnout baterku.

Co mě však na konstrukci malinko mrzí, že se Caterpillaru nepodařilo do telefonu umístit biometrické zabezpečení, alias čtečku otisku prstů. Za cenu okolo 10 000 korun je to zkrátka dle mého názoru chyba. Avšak kdyby se zde nacházela, mohlo by to mít za následek sníženou odolnost. Ve výsledku je tak možná dobře, že ji výrobce vypustil.

Displej, prostředí a baterie: dostatek i pro ostatní

Jakmile odemknete telefon, uvítá vás již zmíněný 5palcový displej, který nabízí naprosto dostačující Full HD rozlišení. Výsledná jemnost zobrazovače je tak na skvělé úrovni. Skvěle si vede také barevné podání, či rozsah jasu. Problém displeji nečinil ani přímý sluneční svit. Čitelnost byla stále na přijatelné úrovni, naopak v noci je displej pro oči příjemný. Pokud vás i přesto bude v noci displej štípat do očí, můžete si zapnout filtr modrého světla. Skvělým doplňkem je také notifikační LED dioda, ačkoliv její nastavení není možné.

Co se týče softwaru, Caterpillar se rozhodl neexperimentovat, za což si rozhodně zaslouží pochvalu. Výsledek je totiž naprosto přijatelný. CAT S41 sice není dokonale svižný, větších záseků jsem si však také nevšiml. Do prostředí pak výrobce vložil pár svých aplikací, jako je například App Toolbox nebo Share. Jinak se ale jedná o operační systém Android 7.0 Nougat ve své takřka dokonale čisté podobě.

 

Špatně si telefon nevede ani v oblasti vnitřní výbavy. Srdcem zařízení se stal procesor od MediaTeku, konkrétně Helio P20, kterému sekunduje 3 GB paměti RAM. Pro nenáročného uživatele se tedy jedná o naprosto dostačující výkon, což víceméně dokazuje i Antutu benchmark, ve kterém CAT S41 získal 61 700 bodů. Na chod systému to tedy stačí, na náročnější hry ale telefon zrovna není.

 

Největší pochvalu si telefon zaslouží za výdrž baterie. S nadsázkou by se dala popsat jako nekonečná. Taková však samozřejmě není, v dnešní době jednodenních smartphonů tak ale působí. Kapacita baterie je totiž úctyhodných 5 000 mAh. Což v pohodě vystačí na 3 dny plného vytížení. S trochou úspory se dostane i na dní pět. Takovými výsledky se tedy může pochlubit jen málokterý smartphone, CAT S41 mezi ně ale patří.

 

A u baterie ještě zůstaneme. Chvála bohu, zde nechybí podpora rychlonabíjení. Takto velký akumulátor tak nabijete za cca 2 hodiny. Aby toho nebylo málo, “štávu” můžete poskytnout i smartphonu svého kamaráda. Pokud spustíte již zmíněnou aplikaci Share, stane se z vašeho telefonu taková powerbanka. Navíc podporuje dva režimy nabíjení, rychlé a pomalé. Při pomalém nabíjení můžete telefon nadále využívat, pokud ale chcete cizí zařízení dobít rychleji, telefon se vypne.

Fotoaparát: aby se neřeklo

Fotoaparát je dozajista tou největší slabinou tohoto kousku. Sice se jedná o 13 Mpx snímač, jenž se v této cenové kategorii objevuje nejčastěji, jeho výsledky jsou však podprůměrné. A to i za dobrých světelných podmínek. Výsledná fotografie často postrádá věrné barevné podání či ostřejší detaily. Celkově bych barvy hodnotil jako mdlé.

V noci je to pak s fotkami ještě horší. S přibývající tmou se enormně zvyšuje výskyt šumu. Navíc jsou fotografie často rozmazané. Fotoaparát si neporadí ani s makrem, na zhruba 20 cm dělá snímači neskutečné problémy zaostřit, a když už se to konečně podaří, výsledek je nic moc. Často jsem musel udělat více fotografií, abych se dočkal nějakého přijatelného výsledku.

Jak fotí CAT S41?

Co se týče aplikace, je velice strohá. Dokonce nenabízí ani režim Pro. Největší chybu ve foto aplikaci pak výrobce udělal v umístění tlačítka na “prohození” kamer. Nachází na horní straně, pro palec tedy nedostupné místo. Abych to tedy shrnul, výsledné snímky zkrátka ztrácejí potřebnou kvalitu. Na nějaké momentky na sociální sítě či fotky ze stavby ale postačí.

Zhodnocení

Doporučit či nedoporučit zakoupení je většinou velice těžké. V tomto případě však není nad čím přemýšlet. Pokud zkrátka chcete telefon, který toho vydrží opravdu hodně, model CAT S41 je přesně pro vás. Největší předností telefonu je již několikrát avizovaná odolnost. Výdrž baterie je královská, a na dobré úrovni je také odladěný systém. Naopak slabinu má telefon v nižším výkonu. Pro cílovou skupinu však výkon nehraje až tak velikou roli. Největším nedostatkem je ale podprůměrný fotoaparát.

Pokud byste se chtěli porozhlédnout po konkurenci v této kategorii, nabízí se stájový kolega – CAT S60 (recenze). Telefon je sice o cca 3 000 Kč draží, navíc však nabízí termokameru. Dalšími přednostmi je 3 GB paměť RAM nebo osmijádrový procesor od Qualcommu. Pochlubit se může také velkou 3 800 mAh baterií, či menším displejem, který také naznačuje celkově přijatelnější rozměry.

Alternativou se také může stát model myPhone HAMMER BLADE, který zaujme svou odolnou konstrukcí nebo certifikací IP68. O podívanou se stará 5,2palcový displej. Další výbava pak zahrnuje 3 GB paměti RAM, osmijádrový procesor, 4 000 mAh baterii, nebo zadní 13 Mpx fotoaparát. Smartphone myPhone je v tuzemských eshopech k sehnání za zhruba 7 000 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 odolné tělo  fotoaparát
 plynulé prostředí  výkon
 výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze CAT S41: buldozer mezi smartphony

Americká společnost Caterpillar se těší již téměř 95leté historie. Známá je především díky výrobě zemních strojů, jako jsou buldozery nebo bagry. Jak šel ale čas, i tato společnost se přizpůsobila, a tak v jejím portfoliu nalezneme i smartphony. Jedním z nich je model CAT S41. Prezentován je jako superodolný telefon, který se rozhodně nezalekne tvrdšího zacházení.

Odolných telefonů se na našem trhu objevuje stále více. Již známějším a spolehlivějším hráčem na tomto poli je rozhodně CAT. Ten vstoupil na český trh již v roce 2012 a s přibývajícím časem si získává stále více fanoušků. A to hlavně mezi lidmi, kteří pracují například na stavbách, nebo mezi milovníky outdoorových sportů. Smartphone je totiž přímo stvořen pro hrubší zacházení.

CAT S41: specifikace

Konstrukce plastové pogumované tělo, 152 x 75 x 12,85 mm, 218 g, odolnost (IP68), MIL-STD 810G
Displej 5″, IPS, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 7.0 Nougat
Procesor 8 jádrový, 2,3 GHz, MediaTek Helio P20
Paměť 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, blesk + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.1, microUSB, GPS, FM rádio
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost  cca 10 100 Kč, srpen 2017

Design a zpracování: gumový obrněnec

Již na první pohled je jasné, že CAT S41 není klasickým smartphonem. V době, kdy většina smartphonů nabízí dokonale propracovaný design s velkým displejem a minimálními rámečky, působí CAT jako by zde ani nepatřil. Není to však chyba konstruktérů, naopak přesně takhle má tento telefon vypadat.

V oblasti konstrukce je tak model zaměřen pro uživatele, kteří svůj smartphone vystavují riziku, které by mohlo telefon nevratně poškodit. Zde však CAT S41 boduje, na tyto situace je totiž vybaven. Rám telefonu je sice plastový, to ale neznamená, že telefon bude méně odolný. Hrany zařízení jsou pak mírně skoseny, což ve výsledku napomáhá lepší ergonomii, která je při rozměrech 152 x 75 x 12,85 mm důležitá. Jistější uchopení také zaručuje guma, tento materiál nalezneme jak na hranách, tak na zádech modelu. Pozitivem gumy je také fakt, že neklouže ani v mastnějších rukách.

Hned dvojí ochrana má pak na starosti 5palcový displej. Za prvé je chráněn krycím sklíčkem Gorilla Glass páté generace, přičemž druhý ochranný bod vznikl díky konstrukci. Rámeček telefonu lehce vystupuje nad zobrazovač, díky čemu se displej vůbec nedotýká plochy, pokud je položený právě na displej. O to více mě překvapuje, že i přes toto opatření se na telefonu objevilo pár vlasových škrábanců.

A u odolnosti ještě zůstaneme. Nejen, že se novinka chlubí certifikací IP68, navíc nabízí i vojenský standart MIL-STD 810 G. A co to přesně znamená? Předně to, že telefon jen tak nezničíte. Poradí si s ponořením do hloubky až 2 metry pod dobu jedné hodiny. Pád na beton z výšky 1,8 metru také není problém. Hodí se do každého počasí. Neublíží mu ani bahno či prašné prostředí. Skvělým důkazem praktičnosti je také důkaz, který jsem odzkoušel. Telefon se “ocitl” v bahnitém prostředí, obyčejně je to pro telefon velký problém, pro CAT S41 to však překážkou není. Smartphone stačilo pod kohoutkem umýt a jelo se dále.

 

Aby však toto bylo možné, musel si výrobce se zpracováním lehce pohrát. Při těchto situacích, jako je pád do bahna či do vody, jsou největší slabinou telefonů konektory. Caterpillar to však vyřešil jednoduše, všechny “dírky” schoval pod plastovou krytu. Pod tou největší se skrývá duální slot na SIM kartu a slot na paměťovou kartu, tyto sloty jsou pak umístěny na levé hraně. Spodní části vévodí dobíjecí konektor, zatímco na opačné hraně má své místo 3,5 mm jack konektor na sluchátka.

Asi největší chybičkou v konstrukci je však umístění ovládacích kláves, jejich umístění je na pravé hraně, tedy nic zlého, problém je ukryt v jejich uspořádání. Kdyby byla zamykací klávesa prohozena s tlačítky pro ovládání hlasitosti, potěšil by telefon nejednoho majitele. Displej lze naštěstí probudit dvojitým stisknutím domovské hardwarové klávesy. A propos, hardwarová jsou i tlačítka zpět a pro vyvolání multitaskingu.

Americký výrobce si pro nás však připravil ještě jedno tlačítko navíc. Své místo nalezlo na levém boku. A k čemu slouží? Jedná se o programovatelnou klávesu. Znamená to tedy, že například při krátkém stisknutí otevřete kalkulačku. Při delším stlačení pak můžete třeba zapnout baterku.

Co mě však na konstrukci malinko mrzí, že se Caterpillaru nepodařilo do telefonu umístit biometrické zabezpečení, alias čtečku otisku prstů. Za cenu okolo 10 000 korun je to zkrátka dle mého názoru chyba. Avšak kdyby se zde nacházela, mohlo by to mít za následek sníženou odolnost. Ve výsledku je tak možná dobře, že ji výrobce vypustil.

Displej, prostředí a baterie: dostatek i pro ostatní

Jakmile odemknete telefon, uvítá vás již zmíněný 5palcový displej, který nabízí naprosto dostačující Full HD rozlišení. Výsledná jemnost zobrazovače je tak na skvělé úrovni. Skvěle si vede také barevné podání, či rozsah jasu. Problém displeji nečinil ani přímý sluneční svit. Čitelnost byla stále na přijatelné úrovni, naopak v noci je displej pro oči příjemný. Pokud vás i přesto bude v noci displej štípat do očí, můžete si zapnout filtr modrého světla. Skvělým doplňkem je také notifikační LED dioda, ačkoliv její nastavení není možné.

Co se týče softwaru, Caterpillar se rozhodl neexperimentovat, za což si rozhodně zaslouží pochvalu. Výsledek je totiž naprosto přijatelný. CAT S41 sice není dokonale svižný, větších záseků jsem si však také nevšiml. Do prostředí pak výrobce vložil pár svých aplikací, jako je například App Toolbox nebo Share. Jinak se ale jedná o operační systém Android 7.0 Nougat ve své takřka dokonale čisté podobě.

 

Špatně si telefon nevede ani v oblasti vnitřní výbavy. Srdcem zařízení se stal procesor od MediaTeku, konkrétně Helio P20, kterému sekunduje 3 GB paměti RAM. Pro nenáročného uživatele se tedy jedná o naprosto dostačující výkon, což víceméně dokazuje i Antutu benchmark, ve kterém CAT S41 získal 61 700 bodů. Na chod systému to tedy stačí, na náročnější hry ale telefon zrovna není.

 

Největší pochvalu si telefon zaslouží za výdrž baterie. S nadsázkou by se dala popsat jako nekonečná. Taková však samozřejmě není, v dnešní době jednodenních smartphonů tak ale působí. Kapacita baterie je totiž úctyhodných 5 000 mAh. Což v pohodě vystačí na 3 dny plného vytížení. S trochou úspory se dostane i na dní pět. Takovými výsledky se tedy může pochlubit jen málokterý smartphone, CAT S41 mezi ně ale patří.

 

A u baterie ještě zůstaneme. Chvála bohu, zde nechybí podpora rychlonabíjení. Takto velký akumulátor tak nabijete za cca 2 hodiny. Aby toho nebylo málo, “štávu” můžete poskytnout i smartphonu svého kamaráda. Pokud spustíte již zmíněnou aplikaci Share, stane se z vašeho telefonu taková powerbanka. Navíc podporuje dva režimy nabíjení, rychlé a pomalé. Při pomalém nabíjení můžete telefon nadále využívat, pokud ale chcete cizí zařízení dobít rychleji, telefon se vypne.

Fotoaparát: aby se neřeklo

Fotoaparát je dozajista tou největší slabinou tohoto kousku. Sice se jedná o 13 Mpx snímač, jenž se v této cenové kategorii objevuje nejčastěji, jeho výsledky jsou však podprůměrné. A to i za dobrých světelných podmínek. Výsledná fotografie často postrádá věrné barevné podání či ostřejší detaily. Celkově bych barvy hodnotil jako mdlé.

V noci je to pak s fotkami ještě horší. S přibývající tmou se enormně zvyšuje výskyt šumu. Navíc jsou fotografie často rozmazané. Fotoaparát si neporadí ani s makrem, na zhruba 20 cm dělá snímači neskutečné problémy zaostřit, a když už se to konečně podaří, výsledek je nic moc. Často jsem musel udělat více fotografií, abych se dočkal nějakého přijatelného výsledku.

Jak fotí CAT S41?

Co se týče aplikace, je velice strohá. Dokonce nenabízí ani režim Pro. Největší chybu ve foto aplikaci pak výrobce udělal v umístění tlačítka na “prohození” kamer. Nachází na horní straně, pro palec tedy nedostupné místo. Abych to tedy shrnul, výsledné snímky zkrátka ztrácejí potřebnou kvalitu. Na nějaké momentky na sociální sítě či fotky ze stavby ale postačí.

Zhodnocení

Doporučit či nedoporučit zakoupení je většinou velice těžké. V tomto případě však není nad čím přemýšlet. Pokud zkrátka chcete telefon, který toho vydrží opravdu hodně, model CAT S41 je přesně pro vás. Největší předností telefonu je již několikrát avizovaná odolnost. Výdrž baterie je královská, a na dobré úrovni je také odladěný systém. Naopak slabinu má telefon v nižším výkonu. Pro cílovou skupinu však výkon nehraje až tak velikou roli. Největším nedostatkem je ale podprůměrný fotoaparát.

Pokud byste se chtěli porozhlédnout po konkurenci v této kategorii, nabízí se stájový kolega – CAT S60 (recenze). Telefon je sice o cca 3 000 Kč draží, navíc však nabízí termokameru. Dalšími přednostmi je 3 GB paměť RAM nebo osmijádrový procesor od Qualcommu. Pochlubit se může také velkou 3 800 mAh baterií, či menším displejem, který také naznačuje celkově přijatelnější rozměry.

Alternativou se také může stát model myPhone HAMMER BLADE, který zaujme svou odolnou konstrukcí nebo certifikací IP68. O podívanou se stará 5,2palcový displej. Další výbava pak zahrnuje 3 GB paměti RAM, osmijádrový procesor, 4 000 mAh baterii, nebo zadní 13 Mpx fotoaparát. Smartphone myPhone je v tuzemských eshopech k sehnání za zhruba 7 000 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 odolné tělo  fotoaparát
 plynulé prostředí  výkon
 výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."