Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Ráže 8 Mpx: recenze Nokia N86 8MP

  |  1 komentář  |  autor: Jindřich Srb

Mobilní telefon Nokia N86 8MP je oboustraný vysouvák s 8 Mpx fotoaparátem, Symbianem, GPS, HSPA, Wi-Fi a 3,5 mm Jackem. Je postrachem pro konkurenty, nezalekl se ani našeho redakčního testu.

Nokia N86 je nástupce modelu N85, ze kterého vychází nejen designově. Přináší 2,6″ OLED displej, 8 GB flash disk, GPS navigaci, HSPA či Wi-Fi. Operačním systémem je Symbian S60 3rd Edition s Feature Packem 2. Na trhu se objevují dvě varianty – bílá (White) a černá (indigo).

Mobilní telefon Nokia N86 8MP do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Nokia N86 8MP je první telefon od finského výrobce s 8 Mpx fotoaparátem. Finové při té příležitosti dali k běžnému značení také přídomek 8MP. Telefon je zástupcem multimediální řady Nseries. Po vzoru svých předchůdců disponuje model N86 8MP výsuvnou konstrukcí na obě strany.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia N86 8MP navštivte katalog mobilů.

Základní parametry Nokie N86 8MP

Rozměry103 x 51 x 16,5 mm
Hmotnost149 g
Displejtypu OLED s aktivní matricí (AMOLED), rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,6″
Paměť74 MB vnitřní, 8 GB flash disk + paměťové karty microSD (až 16 GB)
Operační systémSymbian S60 3rd Edition, Feature Pack 2
Fotoaparát8,1 Mpx (3280 x 2464 px), autofocus, 2x LED dioda, posuvná krytka objektivu, až 20x digitální zoom, nahrávání VGA videa (640 x 480 px, 30 snímků/s)
Obsah baleníbrožury, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost11 000 Kč, od července 2009

Krátké postřehy z testování Nokie N86 8MP:

Co se nám líbilo: zpracování a použité materiály, především zadní kryt z lehce pogumovaného materiálu; dostatečně velký OLED displej s živějším zobrazením barev; možnost vyzkoušet Nokia mapy 3.0 po 10 dnů zcela zdarma; 15 trial verzí N-Gage her, 1 plná verze N-Gage hry dle vlastní volby; 8 Mpx fotoaparát s dvojicí LED diod; 3,5 mm konektor Jack; vnitřní paměť 8GB.

Co se nám nelíbilo: zamaštění a ulpívání otisků prstů na kovových částech; vysoká hmotnost přístroje.


Obsah balení s telefonem – návod, CD se softwarem, microUSB nabíječka, špuntová sluchátka, datový kabel, aktivace 1 N-Gage hry zdarma

Vzhled a konstrukce: kovově-plastový tlouštík

Nokia N86 8MP nás oslovila svým osobitým zevnějškem, kde nikomu neunikne výsuvná konstrukce do obou stran. Použité materiály, kov a plast, jsou v linii poslední finské mobilní módy. Rozměry 103 x 51 x 16,5 mm jsou vzhledem k výsuvné konstrukce přijatelné. Moc dobře však nepůsobí údaj o hmotnosti, 150 gramů.

Horní i spodní díl výsuvné konstrukce telefonu na sebe dobře navazují, hrany lícují a vůle výsuvného mechanismu je přiměřená. V ruce se telefon drží bez obtíží, problémem může být pouze pot, který v kombinaci s kovovým rámem nepůsobí zrovna dvakrát přitažlivě.

Nokia opět zabudovala především vstupní otvory na horní a dolní hranu telefonu. Na horní hraně nalézáme microUSB, 3,5 mm konektor Jack a tlačítko zapnutí/vypnutí telefonu. Spodní okraj nese jeden ze dvou reproduktorů, druhý symetricky umístěný na okraji horní hrany, která hrají skvěle zejména při postavení telefonu na stůl se stojánkem. Ten je ukryt v okolí fotoaparátu a k jeho vyjmutí je třeba nejlépe delší nehet.

Pravá strana telefonu je vyplněna tlačítky hlasitostí a fotoaparátovým tlačítkem, vše dobře vyčnívající nad kryt telefonu. Zadní kryt uživatele nadchne, je koncipován jako matný. Výrobce občas zapomíná na otvor pro poutko, v případě modelu N86 8MP mu to ale promineme. Kdo by přeci jen nosil 150 gramů na krku?

Displej a ovládání: prostorný OLED

Náročné požadavky nicméně splňuje displej, který nabízí plochu o úhlopříčce 2,6“. Je, jako u předchůdce N85, typu OLED, takže zaručuje lepší podání barev a odezvu, má rozlišení 240 x 320 px a zobrazení 16 milionů barev. V praxi ovšem vykazoval patrné rozostření a horší kontrast, což může mít za vinu nedotáhnutí této technologie do zdárného konce. Nechybí automatické přetáčení displeje dle polohy telefonu.

Baterie a výdrž: nabíječku hrdě odmítá

Baterie BL-5K s kapacitou 1200 mAh při našem testování vykazovala příjemné hodnoty. Telefon s ní vydržel zhruba tři dny při běžném zatížení, což je hodnota mezi dnešními telefony s podobnou výbavou spíše nečekaná. Naopak pár hodin navigování, poslechu hudby či surfování na internetu přes Wi-Fi vycuclo baterii i pod hranicí jednoho dne.

Prostředí telefonu: poslední edice Symbianu

Nokia N86 8MP běží na operačním systému Symbian S60 3rd Edition s Feature Pack 2, který se až na drobnosti shoduje s modelem N85. Svižnost přístroji dodává procesor s taktem 434 MHz, který má mimo jiné i elitní vlajková Nokia N97.

Pro vstup do menu slouží pootočené ovládací tlačítko. Pohotovostní obrazovka zobrazuje čtveřici využívaných programů a služeb v řadě za sebou, stejně tak odkaz na telefon, kontakty, zprávy. Chybí snad jen widgety, které známe z Nokie N97, fungující zatím jen na dotykovém Symbianu.

Menu je rozdělené klasicky na matici s 4×3 ikonami nebo na seznam položek. Rychlost procházení a spouštění programů je povětšinou přiměřené, 128 MB operační paměti Symbianu dostačuje.

Telefonování a zprávy: promyšlené od základů

Kontakty lze ukládat téměř neomezeně, a to včetně dalších informací (email, videohovor, internetový telefon, společnost, funkce a typ synchronizace). Nechybí rozřazení kontaktů do skupin a zobrazení podle jména či příjmení.

Sekce zpráv se větví na sekce nových zpráv, přijatých, odeslaných, konceptů, k odeslání, výpisu doručení a mé složky. Nechybí ani schránka, kde lze spravovat několik definovaných emailových účtů. Nastavení s průvodcem je velice snadné, zvládne to každý.

Ke zprávám můžete přiložit obrázek, videoklip, zvukový klip, fotografii, video, zvuk, list, šablonu, poznámku, prezentaci, vizitku nebo další soubory z telefonu či paměťové karty. Editor je přehledný, poskytuje informaci o napsaných znacích a přiřazených příjemcích zprávy. Zkrátka, symbianovské pojetí editorů kontaktů a zpráv je známé už dost dlouho, skoro každý už jej vyzkoušel.

Zábava, hudební přehrávač: N-Gage bonusem

Položka Hudba v menu telefonu nese důvěrně známé programy – hudební přehrávač, rádio a záznamník, který už po několikáté v režii Symbianu zradil v délce nahrávání. Dovoluje totiž nahrání pouze hodinového záznamu.

Nikdo nemůže vyvrátit tvrzení, že by Nokia N86 8MP nebyl dobře vybavený hudební telefon. Vždyť poskytuje speciální hudební tlačítka po vysunutí telefonu opačným směrem. Také klasický 3,5 mm konektor Jack nenutí uživatele sahat jen po výrobcem dodávaných sluchátkách.

Hudební přehrávač je uživatelům Symbianu důvěrně znám. Telefon mu poskytuje dostatečnou úložnou paměť až 8 GB v podobě flash disku, další GB lze přidat v podobě microSD karty (až 16 GB). Při každém připojení k PC a obměně médií si telefon aktualizuje seznam, popř. je nutno manuálně aktualizovat. Přehrávač třídí hudbu podle skladatelů, názvů či stylů, umí vytvářet playlisty a hrát podle nejrůznějších hudebních stylů, včetně vlastního předvoleného. Skvělá funkce je bezesporu FM vysílač, který umožňuje naladit např. v automobilu na rádiu frekvenci, kterou si navolíte i na telefonu a tím přehrajete skladby v autorádiu.

Telefon nepostrádá FM rádio s RDS a možností vyhledání stanic a nechybí ani užitečná funkce Podcast. S tou můžete stahovat různé spoty, znělky nebo části vysílání z rádií, která je nabízí prostřednictvím internetu.

Opomenout bychom neměli ani sekci her, která čítá patnáct instalačních souborů nejrůznějších N-Gage her trial verzí, z nichž jednu přibaleným kódem proměníte na plnohodnotnou.

Fotoaparát: prvních 8 Mpx od finských šalamounů

Fotoaparát telefonu je hrdý na rozlišení pořizovaných fotografií 3280 x 2464 px, což odpovídá 8 Mpx. Pro horší světelné podmínky je připravena dvojice LED diod, zašpinění objektivu zabraňuje přesuvná krytka. Fotoaparát nepostrádá autofocus, mechanickou závěrku a automatickou clonu. Pořizované fotografie působí i při automatickém nastavení, které by mělo odpovídat aktuálním světelným podmínkám, poněkud přepáleně. Z minulosti však víme, že výrobce na vylepšeních fotoaparátu vždy pracoval, proto si myslím, že i zde se brzy dočkáme novějšího firmwaru, který tyto drobnosti napraví.

Rozlišení videa je na standardní úrovni z pohledu výrobce, 640 x 480 px s 30 snímky za vteřinu. Nejen k prohlížení fotografií a videí, ale i filmů, slouží stojánek, zapuštěný do zadního krytu telefonu. Výrobce si s ním příliš starostí nedělal, podle toho také vypadá. Zejména použitý materiál se tváří, jako by každou chvilkou měl prasknout.

Zkušební fotografie a video – Nokia N86 8MP:

Organizační a datové funkce: vše při ruce

Pro práci je v telefonu připraven balík Quickoffice – Word, Excel, samostatně pak Adobe PDF, Zip manager, slovník, převodník, kalkulačka, hodiny, poznámky a kalendář. Úzce spjat je telefon i s komunitami typu Flickr, Ovi a Facebook, kam lze jednoduše odesílat např. pořízené fotografie.

Datová výbava je u modelů Nseries standardně na vysoké úrovni. Najdeme zde Bluetooth 2.0 s A2DP profilem, datové přenosy přes operátora – GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, HSUPA) a Wi-Fi včetně DLNA. Služba (DLNA) umožňuje sdílení dat v síti. V současnosti tak není nouze o propojení mezi telefonem a televizi, hi-fi věží nebo počítačem.

K prohlížení internetových stránek používáme prohlížeč Safari, jehož výhody jsou v plnohodnotném zobrazení stránek, a to včetně flash atd. Nechybí RSS čtečka, která umí jednotlivé webové zdroje aktualizovat dle předem daného intervalu.

Vestavěná GPS spolu s Nokia mapami 3.0 přináší to nejlepší, co můžeme v současnosti v telefonech Nokia nalézt. Vyzkoušet si mapy může každý zákazník zdarma, má na to 10 dní od aktivace produktu. Následné prodloužení licence už něco stojí, ale získáte přinejmenším kvalitní mapové podklady s hlasovou navigací, která vás vždy pohodlně navede na správné místo.

Zhodnocení: dvojvysouvák se zalíbí, ale…

Nokia N86 8MP svou roli splnila. Vezmeme-li v úvahu zaměření telefonu, kterým jsou bezesporu multimédia a fotoaparát, pak jsme byli velice spokojeni. Fotoaparát si odbyl u výrobce prim v počtu Mpx a nepřišel přitom o vysocesvítivou dvojici LED diod a přesuvnou krytku. Výbava poskytla opravdový komfort, a to zejména v oblasti webového prohlížení, hudebního prožitku a GPS navigace. Herní prožitek obstaraly N-Gage hry s variantou jedné plné verze zdarma.

Koupit, nebo nekoupit? Vzhledem k situaci s cenami telefonů spíše koupit, vždyť taková Nokia N96 je ještě v této chvíli dražší, než model N86 8MP, a to nenabízí navíc ani píď. Pokud ovšem pokukujete po dotykových Nokiích s podobnou výbavou pod kapotou, pak volte raději model N97 nebo N97 Mini.

výsuvná konstrukce na obě strany hmotnost přístroje
2,6″ OLED displej
Symbian S60 3rd Edition FP 2
8 Mpx fotoaparát
GPS, HSDPA, Wi-Fi

Koupit Nokia N86 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Heinrich Jesse Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Heinrich Jesse
Heinrich Jesse

Dobrý den, pro širokou veřejnost, jsem Heinrich Jesse Finanční poradce
a úvěr věřitel. My rozdávat půjčky na renomovaných jak osobní,
jednotlivci, spolupracují firmy a investory. Zajišťujeme auto úvěry, Pronájem
Úvěr, osobní půjčky, obchodní úvěr, vzdělávání úvěr, dluh
konsolidace, E.T.C.

Budu rád, že dobré služby pro vás, kontaktujte nás e-mailem, pokud
zájem o naše služby a také nás můžete kontaktovat s informací je
níže:

Jméno:
země:
Místo:
Půjčka Částka potřebná:
Doba trvání úvěru:
Telefon #:

Děkuji vám, kontaktujte nás s těmito informacemi je krátký v dobré víře, aby si
začala.

Kontakt Jméno: Heinrich Jesse
Kontakt E-mail: jesseserv01@gmail.com

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Jihokorejská společnost Samsung dělí své smartphony na prémiovou řadu Note, vlajkové řady S, střední či vyšší-střední třídu A a…

Mobilní zobrazení