Po téměř 20 letech mohla žena opět promluvit, a to díky umělé inteligenci

Adam Pos
  • Umělá inteligence dokáže vrátit ochrnutým lidem řeč
  • Pokrok v této oblasti jde dopředu neuvěřitelnou rychlostí
  • Za několik let se pacienti dočkají bezdrátových implantátů
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Moderní technologie a věda umožňují lidem se zraněním, které má dlouhodobé a často nezvratné následky, ve velké míře návrat zpět do normálního života. Největším pomocníkem na tomto poli je v současnosti umělá inteligence, díky níž mohla ochrnutá žena znovu vyjádřit své myšlenky a emoce skrz řeč. Jakým tempem technologie postupuje?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Světlá stránka umělé inteligence

Kromě generování textů, vytváření obrázků, překládání vět a mnoho dalšího, co velké jazykové modely nabízejí, zvládnou asistovat i při složitých experimentech a procedurách v medicíně. Nedávný případ, kdy AI dokázala zprostředkovat slova pacienty Ann Johnsonové, ukazuje, jak mocným spojencem pro odborníky tato technologie může být.

Zmíněná žena utrpěla v roce 2005, kdy jí bylo 30 let, mozkovou mrtvici, která vedla k tomu, že ochrnula a ztratila schopnost hovořit. Lékaři ji do mozku zavedli senzory a elektrody snímající její mozkovou aktivitu, pomocí níž byli schopní tyto signály transformovat do podoby zvuku. Ann tak promluvila skrz avatara na obrazovce televize, počítače spojeného s implantáty v mozku a především díky umělé inteligenci, jak píše deník The New York Times.

Ann Johnson mluví znovu díky AI
Ann Johnson mluví znovu díky AI

Čtěte také: Mnoho povyku pro nic? Apple umělou inteligenci zase tolik neřeší, říká insider


Technologie se raketově zlepšuje

Avatar dokonce zvládl mluvit podobným hlasem a intonací jako sama Ann. Vědci k tomu využili záznam projevu z její svatby. Slova skládala umělá inteligence tím způsobem, že zaznamenávala mozkovou aktivitu Ann, která se snažila říct jednotlivá slova. Aktivní mozkové signály pak přímo putovaly skrz počítač na obrazovku, kde promlouval Annin digitální dvojník. Ten kromě slov zprostředkoval například i mimiku.

Nutno zmínit, že tempo pokroku v této oblasti je závratné. Ještě před dvěma lety stejný tým provedl experiment s pacientem přezdívaným Pancho. Ten zvládl mluvit rychlostí 16 slov za minutu. Ann nyní zvládne 78 slov za minutu. V příští dekádě by pacienti mohli navíc dočkat bezdrátové verze tohoto zařízení s rychlostí srovnatelnou se zdravým člověkem a hlavní součástí bude právě umělá inteligence.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články