Recenze Nothing Ear (2) – Vylepšení, která snad ani nebyla potřeba

Tomáš Rajnoch
  • V redakci jsme otestovali nová sluchátka Nothing Ear (2)
  • Na první pohled jsme se mnoha změn nedočkali
  • Zdání ale klame – co je tedy nového?
Sluchátka Nothing Ear (2) jsou příjemným překvapením
Sluchátka Nothing Ear (2) jsou příjemným překvapením

Letos na podzim to budou tři roky, co Carl Pei založil společnost Nothing. Za krátkou dobu působnosti si ke značce našlo cestu několik nadšenců, kteří oceňují hlavně filozofii. Nothing se totiž snaží produkovat nevšední výrobky s opravdu zajímavým designem. Důkazem je nejen telefon Nothing Phone (1), ale i sluchátka Ear (1) či Ear Stick. Aktuálně výrobce rozšířil portfolio o nová sluchátka Ear (2), která přímo navazují na první generaci.

Ostatně to je jasné hned na první pohled. Po designové stránce by totiž nová sluchátka oproti těm starým poznal jen málokdo. Nothing se zkrátka rozhodl, že do této části není třeba zásadně vstupovat. Změny se proto odehrávají především v samotných špuntech. Jaké nové Nothing Ear (2) jsou? To se dozvíte v této recenzi.

Balení je velice strohé
Balení je velice strohé

Obsah balení

  • Sluchátka Nothing Ear (2)
  • Dobíjecí pouzdro
  • Stručný manuál
  • Náhradní silikonové špunty
  • USB-C / USB-C kabel

Tohle jsme už někde viděli

Když na trh dorazila první generace sluchátek Nothing Ear (1), způsobila vcelku poprask. Ne však kvůli svým schopnostem nebo ceně, ale především designu. Zákazníkům se totiž do rukou dostalo zařízení, které jen tak neviděli. Společnost Nothing vsadila na průhledný design. Jak krabička, tak i samotné špunty jsou vyrobeny tak, aby uživatel mohl takzvaně „nahlédnout pod pokličku“.

Krabička ve tvaru čtverce se zaoblenými tvary nám do redakce dorazila v bílé variantě. To znamená, že víko i tělo je vyrobeno z průhledného plastu a ihned se tedy naskýtá pohled na samostatné špunty. Skrze střed dobíjecího pouzdra se line bílý, matně upravený obal, jenž skrývá veškerou technologii. Škoda, že i zde Nothing nenechal průhledný materiál. Naskytl by se nám například pohled na cívku pro bezdrátové nabíjení. Tak třeba v příští generaci.

Průhledný obal je už ikonický
Průhledný obal je už ikonický

Menší krabička jako benefit

Pozastavíme-li se u samotného víka, tak v horní části obsahuje malou prohlubeň. Její přesný význam neznám, avšak dobře se za něj celé pouzdro drží. Možná je tedy určen přesně k tomu. Malou výtku bych zde našel u zpracování. Víko totiž nesedí tak dobře, jak by mělo. Zhruba o milimetřík se posouvá a vydává nepříjemný zvuk. Síla mechanismu pro otevření je ukázková. Není ani silná, ani slabá.

Ve spodní části jsou kryty dva důležité prvky. Tím prvním je USB-C konektor pro nabíjení. Vedle něj je kulaté tlačítko, jehož úkol spočívá v propojení se smartphonem či jiným produktem. Sluší se taktéž říci, že ačkoliv se oproti první generaci design prakticky nezměnil, celá krabička je malinko menší.

Konektor USB-C a tlačítko
Konektor USB-C a tlačítko

Rozdílná (ale slušná) odolnost

Novinka Nothing Ear (2) samozřejmě nabízí i nějakou tu základní odolnost. Dobíjecí pouzdro jako takové se pyšní certifikací IP55. Prach ani kapky vody tedy produktu neuškodí. Totéž platí i pro špunty, kde je ale certifikace pouze IP54. Pakliže hodláte se sluchátky sportovat, nemusíte mít obavy.

Špunty mají osobitý styl

První generace sluchátek Nothing Ear (1) dorazila s takzvanou špuntovou konstrukcí. V následující řadě Ear Stick jsme se dočkali pecek. Bylo tedy otázkou, jak to bude u nové generace. Jelikož se ale jedná o téměř totožná sluchátka jako původní Ear (1), tak i zde jsou k dispozici špunty.

Nožička trčící dolů je průhledná a lze vidět uspořádání součástek uvnitř. Na pohledové straně je následně vidět nápis označující o jaká sluchátka se jedná.

Každé sluchátko také obsahuje bílou potažmo červenou tečku. Tím nám výrobce dává najevo, které do jakého ucha patří. Bílá je pro levé a červená pro pravé. Konec stopky ukrývá mikrofon, jenž slouží pro zachycení hlasu a ANC. Tělo, které ústí ve špunt, v sobě ukrývá 11,6mm dynamický měnič a ostatní technologii pro poslech hudby. I zde je mikrofon.

Červená tečka říká, do kterého ucha sluchátko patří
Červená tečka říká, do kterého ucha sluchátko patří

Perfektní ergonomie

To, jak sluchátka uživateli padnou, je možná jeden z nejdůležitějších prvků při rozhodování o koupi. Obecně populárnější jsou sluchátka, která mají špuntovou konstrukci namísto peckové. I přesto se ale jedná o výhradně subjektivní dojem a každému zkrátka může vyhovovat něco jiného. Osobně však ergonomii Nothing Ear (2) řadím mezi nejlepší na trhu. Tomu samozřejmě přispívá jak konstrukční provedení, tak i váha jednotlivých sluchátek. Konkrétně se totiž bavíme o váze 4,5 gramu. I díky tomu špunty v uchu nijak netlačí.

Sluchátka Nothing Ear (2) v celé své kráse
Sluchátka Nothing Ear (2) v celé své kráse

Samozřejmě ale musíte vybrat optimálně velký silikonový nadstavec. V balení jsou tři velikosti a vybere si každý. Zde jen malinko zamrzí, že sluchátka nemají funkci pro zmapování ucha a následné doporučení optimální velikosti. Musíte zkrátka vyzkoušet jeden nadstavec po druhém. Velmi příjemně se sluchátka vkládají do uší. Stačí jen nasadit a lehce zatlačit. Poté špunty nevypadnou ani při aktivním používání.

Zvuk je hoden své ceny

Jestliže jsem zmínil, že ergonomie je při výběru velice důležitá, tak na stejnou úroveň se pochopitelně řadí i zvukové podání. Již v minulé generaci Nothing ukázal, že ačkoliv nemá velké zkušenosti, tak ví, jak se zvukem naložit. V novince se o podání zvuku starají 11,6mm dynamické měniče, které spolupracují se softwarem.

Sluchátka Nothing Ear (2)
Sluchátka Nothing Ear (2)

Nothing Ear (2) následně vynikají v basové složce a uživatelé si užijí styly jako je rap nebo DnB. Zvuk je krásně hutný, nicméně i při nízkých tónech se nevytrácí kvalita. Obstojné prokreslení hudby je příjemné i v středech a výškách. Zde bych se ale vyvaroval maximální hlasitosti. V ten moment je zvuk lehce plochý a poslech není nejpříjemnější. Vokální skladby si nejlépe užijete zhruba do 80% hlasitosti. Sluchátka taktéž vynikají při reprodukci mluveného slova.

Něco se vždy najde

Malinkou výtku u těchto sluchátek mám k jejich propustnosti zvuku. I když si totiž nasadíte ideálně padnoucí silikonový nadstavec na špunty, tak jde občas slyšet zvuk směrem ven. A to nejen při maximální hlasitosti. Jakmile hlasitost překročíte nad polovinu, tak se může stát, že lidé kolem vás uslyší nepříjemné „chrastění“.

Nothing Ear (2)
Nothing Ear (2)

ANC dostalo vylepšení

U dražších sluchátek, kterými Nothing Ear (2) jsou, se dočkáme ANC. Výrobce si na této částu dal záležet a přinesl znatelný posun. Přítomno je taktéž několik režimů, které lze ovládat buďto gesty na jednotlivých sluchátcích, nebo v aplikaci.

Konkrétně tu tedy máme hned tři režimy. Vypnutý snad netřeba ani komentovat. Druhý režim je opak ANC, jmenuje se Transparency a propustí zvuk v okolí, přičemž jehož intenzitu ještě zvýší. V podstatě se tedy dá říct, že sluchátka fungují jako naslouchátko. Režim Noise Cancellation pak nabízí tři stupně intenzity a adaptivní režim. V tento moment se ANC samo ovládá na základně okolního ruchu. To funguje opravdu povedeně.

Zajímavě působí i personalizované ANC. To si nastavíte v podstatě sami. Jestliže se pravidelně pohybujete v místě, kde se vyskytuje stejný zvuk, můžete sluchátka naučit jej potlačit. Stačí jen, aby si špunty poslechly daný zvuk.

Sluchátka Nothing Ear (2)
Sluchátka Nothing Ear (2)

Průměrná výdrž a pohodlné nabíjení

V dobíjecím pouzdře nových sluchátek Nothing Ear (2) je ukryt akumulátor o kapacitě 485 mAh. Ve špuntech je 33mAh baterie. Při poslechu s hlasitostí nad půlku se v klidu dostanete až na šest hodin pohodlného poslechu. Jakmile aktivujete ANC v nejintenzivnějším režimu, tak se můžete rozloučit se zhruba dvěma hodinami. Dobíjecí box vám dá následně dalších zhruba 30 hodin. Jedná se o průměrné hodnoty.

Premiantem se ale sluchátka stávají v otázce dobíjení. Pakliže krabičku píchnete do sítě na nějakých 10 minut, tak na oplátku dostanete až 8 hodin poslechu. Plné nabití kabelem pak zabere necelou hodinku. Malinko déle to pak trvá bezdrátově. To však vůbec nevadí a bezdrátové nabíjení je velkou výhodou sluchátek. Tuto technologii totiž kolikrát nenalezneme ani u dražší konkurence.

Nothing Ear (2)
Nothing Ear (2)

Gesta měnit nepotřebovala

Již minulá generace podporovala ovládání pomocí gest. Není tedy překvapením, že tato vychytávka nechybí ani u nových Nothing Ear (2). Zde ale ovládání prošlo změnou, která nebyla třeba. Jak tedy pracovat s těmito sluchátky?

Zprvu se sluší říci, že následující gesta fungují pro obě sluchátka. Jednoduchým stiskem takzvané stopky lze spustit nebo vypnout přehrávanou hudbu. Taktéž ale tímto gestem přijmete příchozí hovor.

Gest je více

Dvojím dotykem přepnete muziku či položíte hovor. Nechybí ani trojstisk pro krok zpět. Jako poslední zde máme stisk a následné podržení, díky čemuž můžete ovládat režimy pro ANC. Gesta tedy zní povedeně, což i jsou. Bohužel jejich spolehlivost není tak přesná, jako u Nothing Ear (1). Zde gesta probíhala v části, kde ona stopka přecházela v tělo sluchátek. V tomto místě se gesta prováděly snadněji. Je tedy škoda, že se vývojáři v Nothing rozhodli pro změnu.

Sluchátka Nothing Ear (2) jsou příjemným překvapením
Sluchátka Nothing Ear (2) jsou příjemným překvapením

Přehledná doprovodná aplikace

Skvělý pocit ze sluchátek zde umocňuje taktéž doprovodná aplikace Nothing X. Ta je dostupná pro iOS i Android. Využijete ji kvůli několika funkcím, avšak poprvé se s ní střetnete při propojení smartphonu se sluchátky. Po jejich zapojení projdete pohlednými animacemi, které vás s produktem lépe seznámí a naučí vás také potřebná ovládací gesta.

Následně již při každém spuštění aplikace uvidíte na úvodní obrazovce stav nabití pouzdra i sluchátek. Nechybí ani ekvalizér, kde si může uživatel upravit podání zvuku ke sluchu svému, či zvolit z některých dostupných režimů.

Taktéž je zde možnost ovládání ANC a přidružených režimů. Dotykem na sluchátka následně zobrazíte gesta, která jsou pro dané sluchátko dostupná. Krom tohoto ovládání v aplikaci naleznete taktéž aktualizace. Zde Nothing pochválím za péči, jelikož během zhruba dvoutýdenního testování jedna aktualizace dorazila.

Vyplatí se upgrade?

Nová sluchátka Nothing Ear (2) rozhodně patří mezi ty povedené na trhu. Mají několik předností, kterými se pokusí nalákat potenciální kupce. Možná nejvýraznějším prvkem je dozajista originální vzhled. Dále se pyšní kvalitním podáním zvuku nebo zvládnutým ANC. Uživatelé samozřejmě ocení také vcelku solidní výdrž na jedno nabití nebo aplikaci. To vše jsme už někde viděli…

Již první generace Ear (1) měla tyto přednosti. Vyplatí se tedy přecházet na novou generaci? To je těžká otázka. Pakliže vlastníte první generaci, tak příliš změn nepoznáte. Možná jen u ANC, kde se kvalita posunula asi nejpatrněji. Vzhledem k vyšší ceně než u loňského kousku bych ale přechod nedoporučil.

Pro potencionálního kupce je však rozhodnutí zcela jednoduché. Původní generaci totiž společnost stáhla z trhu a jestliže tedy chcete tato povedená a originální sluchátka, nezbývá než sáhnout po těch aktuálních. S koupí však chybu rozhodně neuděláte.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus originální designPlus vyšší cena
Plus skvělá ergonomiePlus dotyková gesta
Plus vylepšené ANCPlus slabší zpracování
Plus kvalitní poslech
Plus povedená aplikace

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit.

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články