Nokia X3 – recenze stylového hudebníka za dobrou cenu

Vojtěch Nedvěd

Pokud hledáte především levný a stylový mobilní telefon se zaměřením na hudbu, tak určitě stojí za zvážení nová Nokia X3, která se prodává za cenu okolo 3 500 korun. Více o ní se dozvíte v naší recenzi.

Nokia X3 je jedním z členů kolekce Xseries, kterou Nokia začala plně distribuovat teprve docela nedávno. Na první pohled se zdá, že je to trošku odlehčená verze Nokie 5330 XpressMusic, a nejspíše to i tak bude. X3ka je výsuvný mobilní telefon se zaměřením spíše na mladší lidi, kteří si neodpustí každodenní poslech hudby a přitom nechtějí utratit za přístroj zas tak moc peněz. Nokia X3 jim tedy může nabídnout stereo reproduktory, 3,5 mm Jack konektor, hudební klávesy, 3,2 Mpx fotoaparát, a to vše pod střechou prostředí S40.


Nokia X3 – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia X3

Rozměry96 x 49 x 14,1 mm
Hmotnost103 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť46 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Series 40
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání QVGA videa
Obsah balenínávod, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost3 500 Kč, od ledna 2009

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: telefon má vestavěnou anténu, takže lze poslouchat FM rádio i bez zapojených sluchátek; solidní výdrž baterie; 3,5 mm Jack konektor k zapojení jakýchkoli sluchátek

Co se nám nelíbilo: fotoaparátu schází autofokus a jakékoli přisvětlení; chabé prostředí S40; totální absence jakýchkoli možností rychlého přesunu dat


Obsah balení:

S obsahem balení Nokie X3 jsme byli velice příjemně spokojeni. Ke klasickým položkám, jako je mobil, baterie a nabíječka, zde byly přibaleny luxusní špuntová sluchátka s plochým kabelem, díky němuž se nemají údajně nikdy zamotat, 2GB Micro SD karta, USB kabel pro připojení k počítači a CD se softwarem. Více o již zmíněných sluchátkách se dozvíte v sekci „hudba a zábava“.

Vzhled a konstrukce:

V otázce konstrukce Nokie X3 musíme finským konstruktérům opravdu vzdát hold. Dle mého nikde nic nepřebývá, nikde nic nechybí, a X3 tak už nešla udělat lépe. Celá výsuvná konstrukce dokonale sedí, tlačítka lehce stlačitelná, nikde se neozývají žádné podezřelé ani skřípavé zvuky. Co dodat.

Zde mě ale X3 trošičku zaskočila. Na to, že v telefonu je jen zlomek věcí co mají ostatní telefony, tak má dosti velké rozměry i váhu. A v této době se už jako mobilní telefon s výsuvnou konstrukcí, rozměry 96 x 49 x 14,1 mm a hmotností 103g nemůže řadit do kategorie nejmenších ani nejlehčích telefonů současnosti.

Nokia X3 se vyrábí ve dvou hlavních barevných provedeních, a to černo-červené a bílo-modré. Obě varianty vypadají díky kombinaci barev a použitého, místy lesklého plastového materiálu, opravdu moderně, a tak se telefon nestává jen přístrojem, ale i módním doplňkem. Pokud jste zvědaví, jak přesně X3ka vypadá a jak má rozmístěné jednotlivé prvky, tak určitě shlédněte toto video.

Displej a ovládání:

Nokia X3 v sobě skrývá TFT aktivní displej s úhlopříčkou 2,2″, rozlišením 240×320 px a schopností zobrazit 262 tisíc barev. Není to sice nic závratně ohromujícího, ale bohatě to stačí. Pod displejem se nachází hlavní ovládací blok. K dispozici máme 4 kontextová tlačítka a čtyř-směrné tlačítko s potvrzovacím středem. Kolem potvrzovacího tlačítka je proužek, který bliká například do rytmu hudby či jako upozornění na zameškanou událost.

Baterie a výdrž:

V balení je společně s telefonem přibalená velkokapacitní baterie typu Li-Ion s kapacitou 860 mAh. To sice není nikterak velké číslo, ale i tak nám baterie po prvním pořádném nabití vydržela v telefonu, i přes opravdu velikou hudební vytíženost, více než 2 dny. Denně jsem naposlouchal jak přes sluchátka, tak přes vestavěné stereo reproduktory dohromady asi 4,5 až 5 hodin hudby.

Prostředí telefonu:

Stejně jako v mnoha Nokiích, tak v X3 najdeme nejnovější verzi uživatelského prostředí Series 40. Nechybí tedy aktivní pohotovostní režim, díky kterému si na úvodní plochu můžeme umístit libovolné zkratky ikonek, poznámky, kalendář či ovládání hudebního přehrávače a rádia.

Telefonování a zprávy:

V popisu této sekce u Nokie X3 nenajdeme nic nového, na co bychom už dávno nebyli zvyklí z předešlých zkušeností s telefony Nokia. Kontakty v telefonním seznamu jsou omezené jen sdílenou pamětí telefonu, přičemž ke každému kontaktu si můžete přiřadit fotografii či video, osobní údaje, vyzváněcí tón atd. Po ruce máte také možnost uskutečnění videohovorů.

Počet uložených zpráv je opět omezen jen sdílenou pamětí telefonu. Při psaní můžete použít prediktivní zadávání textu v podobě známé T9, a to klidně i s českou diakritikou, aniž by se vám zpráva nějak prodloužila. Nechybí odpočítávání znaků, takže víte na kolika SMS přesně jste. A pokud chcete vědět, zda vámi poslaná zpráva dorazila tam, kam má, tak v nastavení si můžete zvolit dostávání doručenek.

Zábava:

Nejdůležitějším typem zábavy, ke kterému byla Nokia X3 primárně stvořena, je zajisté hudba. Zajímavostí na tomto telefonu je určitě fakt, že k poslouchání FM rádia s funkční RDS nepotřebujete mít připojenou externí anténu, tedy sluchátka. Dále můžete přehrávat své písničky v hudebním přehrávači.

V hudebním přehrávači opět nenajdeme nic nového. Skladby se dělí podle interpreta, alb, žánrů a tak dále, k dispozici je ekvalizér s možností si navolit své 2 schémata, skladby se dají vyhledat taktéž díky postupného zadávání názvu a samozřejmě nechybí opakování, náhodné přehrávání či tvorba playlistů. Ke zpříjemnění ovládání hudby máme po levé straně displeje k dispozici samostatné hudební klávesy.

Dále přijde vhod zabudovaný 3,5 mm Jack konektor pro zapojení libovolných sluchátek. Společně v balení jsou dodávaná úplně luxusní špuntová sluchátka s náhradními gumovými špuntíky různých velikostí. Tato sluchátka mají speciální plochý kabel, a tak se jen málokdy povede je zamotat tak, abyste je museli vymotávat déle než 5 vteřin. S těmito sluchátky si tak můžete dopřát dokonalý, ničím nerušený a klidně i hlasitý zážitek z poslechu hudby.

K uložení nejen vašich oblíbených písniček vám slouží interní paměť o kapacitě 46MB s možností rozšíření o MicroSD karty. V nynější době nejvyšší kapacita karty standartu SDHC, který přístroj podporuje, činí 16 GB a mobilní telefon se tak s USB kabelem stává docela solidním přenosným flash paměťovým diskem.

Fotoaparát:

V telefonu je zabudovaný, velice hezky zapuštěný, digitální, 3,2 Megapixelový fotoaparát s digitálním zoomem, avšak bez autofokusu a jakéhokoliv přisvětlení. Při fotografování můžete využít několika základních režimů, jako je noční režim, panorama, samospoušť a scéna. Víc vám ani prostředí S40 nenabídne. Co ale ještě můžeme dělat, je natáčet videa. A to při maximální kvalitě rozlišení 320 x 240 pixelů a počtu 15 snímků za vteřinu. Výsledný soubor je ve formátu 3GP.

Organizační a datové funkce:

Předinstalované organizační funkce jsou u X3ky omezeny především jejím prostředím, takže se nemusíte strachovat, že nebudete mít k dispozici opakovaný budík, kalendář, stopky minutku, kalkulačka a další běžné věci. Zamrzí ale absence schopnosti čtení a upravování PDF souborů a Office dokumentů.

Velikým zklamáním je Nokia X3 v otázce rychlého přenosu dat. K dispozici máme akorát Bluetooth 2.0, EDGE a přenos dat díky spojení s počítačem USB kabelem. Jinak všechny datové funkce jako 3G, Wi-Fi, HSDPA do jednoho chybí.

Zhodnocení:

Nokia X3 je telefon, který je opravdu jen na poslech hudby. Zase ale v tomto zaměření vyniká díky luxusnímu headsetu. Jinak se mi zdá ale absolutně nepoužitelný. V případě, že tyto sluchátka budou volně prodejná, a jako že budou, bych zvolil spíše jinou variantu. Na českém trhu se pohybují mobilní telefony ve stejné cenové relaci jako je tento, a přitom mají daleko lepší výbavu. A případně tyto sluchátka dokoupit samostatně. Tento headset mě opravdu ohromil.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus stylový vzhledMinus S40 bez inovace
Plus MP3 přehrávačMinus fotoaparát bez autofocusu
Plus 3,5 mm Jack
Plus stereo reproduktory
Plus nízká cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články