Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nokia N8 – vyzkoušeli jsme smartphone s novým Symbianem

  |  14 komentářů  |  autor: Luboš Srb

České zastoupení Nokie ve čtvrtek pořádalo setkání s novináři, aby se pochlubilo vlajkovým modelem Nokia N8. První telefon s novou verzí operačního systému Symbian^3 je smartphone bez kompromisů. Jaké jsou naše první dojmy a postřehy?

Zástupci společnosti Nokia nejprve připomněli současný globální trend, a sice zvýšení prodeje tzv. chytrých telefonů, tedy telefonů s otevřeným operačním systémem. Technologický vývoj je k nezastavení a dnešní telefony už nemají hardwarově daleko k pár let starým počítačům. Nokia se proto rozhodla vytvořit pomyslnou třetí skupinu telefonů – po hloupých telefonech (s uzavřeným OS) a chytrých telefonech (s otevřeným OS) jsou tu tzv. mobilní počítače. A právě do poslední skupiny spadá nová Nokia N8.

TIP: Přečtěte si také náš kompletní redakční test finální verze telefonu Nokia N8 – recenze dlouho očekávané vlajkové lodi výrobce


Nokia N8 – všimněte si na prvním obrázku digitálních hodin, které u konkurence nenajdete

Na akci Nokie jsme měli k dispozici hned čtveřici Nokií N8, které se na první pohled lišily barevným provedením. Na začátku prodeje se setkáme s černou, stříbrnou a zelenou variantou. V průběhu roku by se pak měla objevit i modrá a oranžová verze. Od zástupců Nokie jsme se dozvěděli, že jednotlivé zkušební modely mají i různý firmware. Námi vyzkoušený kus měl podle slov zástupce Nokie firmware starý jen několik málo hodin a jednalo se tak o takřka finální verzi, kterou budou mít první prodejní kusy.

Vraťme se ale ještě k samotné konstrukci telefonu. Nokia N8 působí velmi dobrým dojmem. Tělo je vyrobeno z hliníku, pouze horní a spodní části zadní strany jsou z plastu. Na první pohled není rozdíl příliš znát, po podrobném prozkoumání si všimnete, že barvy nejsou stoprocentně shodné. Výrobce ale za použití hliníku a plastových částí chválíme. Z technického hlediska se nemusíte v žádném případě bát ztráty signálu jako například u nového jablečného iPhonu 4.


Na levém a pravém boku nenajdete nic nového, za to na horní straně se sluní HDMI port

Z hlediska dílenského zpracování jsme také nadmíru spokojeni. Nokia N8 má velmi pevnou konstrukci, díky které bez úhon vydrží i pád z výšky zhruba metr a půl (na akci to jeden ze zástupců Nokie neúmyslně demonstroval). Další výhodou je speciální hliníková úprava, která odolá poškrábání například od klíčů. Musím se přiznat, že jsem se o Nokii N8 docela bál, když tentýž člověk škrábal klíči po zadním hliníkovém krytu. A výsledek? Na krytu jsem nenašel žádné známky poškození.

Podívejme se nyní na prostředí telefonu. Nokia N8 je vůbec první telefon s novým operačním systémem Symbian^3. Očekávaná trojková verze přináší řadu pozitivních vylepšení a příjemných změn. V pohotovostním režimu najdete nově tři na sobě nezávislé obrazovky s widgety. Přechod mezi jednotlivými obrazovkami je plynulý a díky kapacitnímu displeji a nové verzi systému také přesný. Po stisknutí jediné mechanické klávesy pod displejem se dostanete do klasického menu s ikonkami. Po přechodu například do nastavení, zpráv, galerie atd. si všimnete další velmi vítané změny – v celém systému stačí pouze jedno kliknutí na ikonku. U dosavadního systému jste nelogicky v některých sekcích museli potvrdit výběr i dvojitým kliknutím.


Na zadní straně se pyšní kvalitní objektiv s 12 Mpx, autofocusem a xenonovým bleskem

Nokia ozdobila nový Symbian^3 také pěknými grafickými přechody. U testovaného vzorku s nejnovějším firmwarem nebyla rychlost reakcí úplně podle představ, avšak je potřeba zdůraznit, že u finálního firmwaru může dojít ke změnám. Pokud by se tak nestalo, můžete si přechodové efekty v menu vypnout a odezvu telefonu tak zrychlit. Dalším faktorem na rychlosti systému je pak samozřejmě také procesor. Nokia N8 je vybavena procesorem ARM Cortex A8 (680 MHz). Doplňme i operační paměť 256 MB RAM, systémovou paměť 512 MB ROM a vnitřní paměť v podobě 16 GB flash disku.

Podívejte se na oficiální představení telefonu a nového Symbianu^3 na videu.

S novým Symbianem^3 přichází i nový správce spuštěných úloh, tedy multitasking. Stejně jako doposud se do něj dostanete přidržením klávesy menu pod displejem. Následně se objeví pruh s malými interaktivními náhledy spuštěných úloh. Pokud například v jednom z náhledů máte rozepsanou zprávu, tak daný text uvidíte v odpovídající podobě i v malém okénku multitaskingu. Na pohled pěkné řešení, známé například ze systému Maemo u Nokie N900. K novému systému je to zatím vše. Do podrobného hodnocení uživatelského prostředí se zatím pouštět nebudeme, u nefinální verze firmware k tomu není důvod.


Vyzkoušet jsme si mohli všechny dostupné verze kromě oranžové varianty

Nokia N8 je multimediální zařízení bez kompromisů. Technické parametry nebudeme vypisovat, najdete je v našem katalogu mobilů – model Nokia N8. Podívejme se na zajímavosti. Telefon je vybaven HDMI portem a microUSB portem, přes který můžete pohodlně připojit například USB flash disk a dokonce z něj okamžitě přehrávat multimediální obsah. To se hodí jak pro prezentaci ve firmách, pokud si zrovna zapomenete vzít s sebou notebook, nebo se s ním nechcete tahat, ale i při příležitosti přehrání kvalitního HD videa včetně kanálového zvuku 5.1.

Výrobce připravil k očekávanému 12 Mpx fotoaparátu s možností nahrávání HD videí i speciální pokročilý software pro zpracování nahraného videa. Můžete s ním sestřihat video, dát k sobě několik různých záznamů a přidávat různě hudbu, titulky, přechodové efekty a mnoho dalšího. Co se týče přehrávání videa, Nokia N8 bez problémů zvládne kromě mobilního formátu MPEG i DivX či XviD videa. Ohledně přehrání titulků u videa je však potřeba dodatečně stáhnout aplikaci třetí strany z Ovi Obchodu.

Krátké zhodnocení, dostupnost a cena

Po krátkém vyzkoušení multimediální vlajkové lodi Nokia N8 můžeme směle říci, že má finský výrobce opět nakročeno tím správným směrem. Ačkoliv se může ještě hodně věcí do uvedení telefonu na trh změnit, testovaný takřka finální kus na nás zapůsobil kvalitním dílenským zpracováním, vylepšeným operačním systémem Symbian^3 a v neposlední řadě také multimediální výbavou v čele s 12 Mpx fotoaparátem, nahráváním HD videa a přehrávačem videa.

TIP: Přečtěte si také náš kompletní redakční test finální verze telefonu Nokia N8 – recenze dlouho očekávané vlajkové lodi výrobce

Nokia N8 dorazí na český trh na přelomu října/listopadu 2010 a začne se prodávat za rozumných 12 až 13 tisíc korun. V balení uživatel najde návod, nabíječku (s 2 mm konektorem), HDMI adaptér a stereo headset se špuntovými sluchátky (WH700). HDMI kabel a paměťová karta nejsou součástí standardního balení.

ČLÁNKY:, ,
Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Pro uživatele chytrých hodinek Gear S3 máme velmi dobrou zprávu. Dnes pro ně Samsung uvolňuje důležitou aktualizaci Tizen 3.0 a přináší…

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 5000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Samsung připravuje nový systém rozpoznání obličeje pomocí 3D senzoru na přední kameře. Tato technologie…

Mobilní zobrazení