Nokia Lumia 900 – recenze bludného Holanďana bez duše
Nokia: v letech minulých legenda, v letech současných pomalu blednoucí hvězda. V dnešní recenzi Nokie Lumia 900 si řekneme, nakolik má tento smartphone šanci spasit kdysi obdivovanou značku. Na první pohled totiž zaujme. Dokáže ale totéž i při bližším obhlédnutí?
Stále z mého okolí znám lidi, kteří nenechají na Nokii dopustit. Většina z těchto lidí tvrdí, že by si koupili Nokii jenom proto, že to je prostě Nokia. Jenže, tito lidé, kteří jsou více či méně konzervativní a vlastní postarší nedotykové přístroje typu 6303 apod., by si Nokii vlastně nekoupili proto, že to je Nokia, byť to tvrdí. Koupili by si jí prostě proto, že Nokia sakra dobře uměla vyrábět nedotykové přístroje, kterými dominovala, a to se člověku, který je používal, vryje hluboko pod kůži.
Nokia Lumia 900 – oficiální fotografie
Na našem trhu Nokii ve své době pořádně konkuroval snad pouze Siemens. Ale tak, jak se mobilní divize Siemensu odebrala do křemíkového nebe, vydaly se stejnou cestou i nedotykové “hloupé telefony”. Uživatelé je prostě nechtějí. To, v čem byla Nokia tedy špička, je již mimo hlavní proud zájmu, a tak se výrobce musí soustředit na smartphony daleko více a daleko lépe než dříve. A po hloupě načasovaném odpískání Symbianu, oznámení partnerství s Microsoftem, několika Windows Phone smartphonů a následném oznámení, že žádná ze současných Lumií nezíská nové Windows Phone 8, přichází samozvaná královna této platformy. Nokia Lumia 900.
Základní parametry – Nokia Lumia 900
Rozměry | 128 x 69 x 11,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 160 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED (ClearBlack), rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1,4 GHz Qualcomm Snapdragon 512 MB RAM, 16 GB vnitřní paměť (bez možnosti rozšíření) |
Operační systém | Windows Phone 7.5 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3984 x 2992 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | návod, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 14 000 Kč, červen/červenec 2012 |
Krátké postřehy z testování Nokie Lumia 900:
Co se nám líbilo: dílenské zpracovávání, obří displej vhodný pro sledování videí, rychlost systému, propracovanost kolem sociálních sítí, balík Microsoft Office, fotoaparát s autofocusem a se spouští fotoaparátu (restrikce Microsoftu)
Co se nám nelíbilo: zklamání z obsahu balení, vysoká pořizovací cena, absence microSD slotu, omezení Windows Phone systému, závislost na programu Zune
Oficiální video
https://www.youtube.com/watch?v=G5F8kM_y2ck
Obsah balení: královské odříkání
Nokia se musí hodně snažit, aby si získala zpět uživatele, kteří jí utekli ke konkurenčním značkám. Obsahem balení to ale nezkouší. U přístroje za cca 14.000,- korun si výrobci mohou dovolit do krabičky nedat vlastně žádné příslušenství. Tedy, pokud daný výrobce prodává mobil s názvem iPhone nebo Galaxy S. Nokia takto silnou značku v žádném případě dnes nemá, přesto se nesnaží uživatele nalákat ani na obsah balení.
Kromě obyčejných a ne moc dobře hrajících plastových sluchátek, tzv. pecek, které jsou navíc vyrobené z tvrdého plastu, bez jakékoli měkčí části, USB kabelu a USB redukce do zásuvky totiž nenaleznete v krabičce, kromě samotného přístroje a návodu, vlastně nic. Škoda, Nokia hodně propaguje svojí offline navigaci a takový držák do auta bych u Lumie 900 viděl jako ideální příslušenství, které by tvořilo onen “přidaný obsah balení”.
Vše výše jmenované je zabalené do malé modré krabičky, přesně po vzoru ostatních Lumií. Na krabičce je tedy vyobrazen samotný telefon, jak z horní strany, tak z boků. Na zadní straně se dozvíme pomocí malých piktogramů obsah balení a taky, že tento mobil byl “wyprodukowano w Korei”.
Design a konstrukce: pevné jak ruka Batmana
Design. Slovo vzbuzující emoce tím, co vyjadřuje a tím, jak rozděluje. Někomu se design Nokia Lumia 900 (a Nokia Lumia 800 a Nokia N9) bude líbit, druhého může odradit svojí strohostí. Jedno se ale Lumii upřít nedá. Telefon prostě zaujme. Navíc jsem k testování měl bílou variantu, která dokonale využívá kontrastu mezi čelní černou plochou a zbytkem těla, které je zcela bílé, kromě bočních kláves. A za sebe mohu říct, že se mi Lumia 900 líbí.
Telefon působí robustním dojmem, v tom dobrém slova smyslu a tělo je příkladně pevné, polykarbonát je prostě znát. Navíc, minimalistický design je zde ku prospěchu věci a Lumii vyloženě sluší. Co je zásadní pro takto drahý telefon, je též fakt, že kromě Lumie 800 a N9 žádný jiný smartphone takto nevypadá. Na druhou stranu je škoda, že si Lumia 900 nezachovala mírně vystouplé a zahnuté krycí sklo, jako Lumia 800.
U Lumie 900 je krycí sklíčko zcela rovné a bohužel, celé orámované tenkým proužkem plastu, který je vystouplý po celém obvodu displeje. Účel je jasný, chránit sklo před poškrábáním. Proč jsem tedy napsal bohužel? V horní části skleněné části je totiž otvor pro sluchátko, který je tímto proužkem orámován též. A jelikož v tomto místě se telefon přikládá k uchu, tak pevná a velmi tenká plastová linka vyčnívající nad displejem prostě a jednoduše škrábe. Na používání telefonu to vliv nemá, příjemný pocit po přiložení přístroje na ucho to ale rozhodně není.
Pokud se ale na design podíváme popořadě, tak na přední straně přístroje najdeme vlastně pouze již popsanou černou skleněnou plochu. V horní části se sluchátkem, čočkou kamery pro videohovory a logem Nokia. Kamerka pro videohovory je překvapivě kvalitní a s obrazem si na výbornou poradí i při špatném osvětlení. Ve spodní části je naopak trojice senzorových kláves s dobře viditelnými piktogramy. Máme zde klávesu zpět, klávesu “Windows” která slouží pro návrat na domovskou obrazovku a klávesu lupy, která je v našich končinách víceméně k ničemu, o tom si ale povíme později.
Levý bok telefonu neobsahuje nic, naopak pravý bok hostí kolébkový ovladač hlasitosti, klávesu pro probuzení / uspání telefonu a HW spoušť fotoaparátu. Na horní hraně najdeme 3,5 mm zdířku pro sluchátka, sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu, microUSB konektor a krytku, která zaslepuje slot pro vložení microSIM karty.
K vyjmutí krytky slotu pro microSIM budete potřebovat špendlík, kancelářskou sponku, případně klíček přímo od Nokie. Nevidím takovéto otevírání na mobilech rád, na druhou stranu, díky tomu je krytka plastová a nenarušuje tělo Lumie 900. Spodní část obsahuje výdech reproduktoru a a mikrofon. Zadní část samozřejmě nese čočku fotoaparátu o rozlišení 8 Mpx a dvojitou přisvětlovací LED diodu. Čočka je navíc orámovaná úzkým kovovým stříbrným plíškem s nápisem Nokia a Carl Zeiss Tessar, je nám tedy slibovaná kvalitní optika.
Baterie a výdrž: současný standard
Integrovaná baterie, která není uživatelsky vyměnitelná, má kapacitu 1 830 mAh a zde mohu Lumii 900 pochválit. Telefon mi vydržel i dva dny na jedno nabití. Z počátku jsem byl nadšen, že je výdrž takto skvělá, později jsem pochopil, že za to částečně může nevyužívání aplikace Google+, který je na mém telefonu v neustálé pohotovosti a tím pádem jsem Lumii 900 vytěžoval méně, než jsem zvyklý ze svého přístroje. I tak ale Nokia Lumia 900 disponuje rozhodně vyšší výdrží, než většina konkurentů. Pozitivní je též fakt, že Lumia 900 dosáhla plného nabití za 1:34 hod, což je rozhodně příjemná rychlost.
Displej a ovládání: svět sám pro sebe
Displej má úhlopříčku 4,3” a je vyroben technologií Super AMOLED ClearBlack. Na této úhlopříčce disponuje rozlišením 480 x 800 px, což se u telefonu s cenovkou kolem 14.000,- jen tak nevidí. Podobnou technologii displeje a stejné rozlišení nám nabídl třeba Samsung dva roky zpět, když představil Galaxy S I. Zde tedy Lumia 900 působí dosti archaicky, navíc, konkurence u svých top modelů, mezi které se Lumia 900 snaží též zařadit, nabízí displeje s HD rozlišením.
Na druhou stranu, abych jenom nehanil, prostředí Windows Phone 7.5 je natolik jednoduché a po stránce designu čisté, že nižší rozlišení asi moc řešit nebudete. Není totiž moc vidět. Navíc, displej disponuje velmi dobrými pozorovacími úhly, výbornou černou a obstojně jde přečíst i na přímém slunečním světlem.
Ovládání Lumie 900, jak jsem již předeslal, je kromě samotného displeje integrované do tří funkčních kláves pod displejem. A zde si rovnou musím postěžovat. Klávesa s lupou je totiž pro našince opravdu nepoužitelná. Ať se v menu přístroje nacházíte kdekoli, vždy spustí vyhledávací službu Bing, jehož výsledky vyhledávání jsou, mírně řečeno, o ničem v porovnání s Google. Spuštěním je navíc myšlena aktivace Internet Exploreru a načtení stránky www.bing.com. Stránka se ale načítá v klasické verzi pro desktop, včetně obrázku na pozadí a rozhodně to nelze označit za bleskové.
Ani zde ale nekončí strasti vyhledávacího tlačítka. Stránka se vám sice spustí, ale nemůžete psát. Musíte se prstem trefit do miniaturního vyhledávacího pole, až poté mobil použije zoom, vyhledávací pole přiblíží a zobrazí vám klávesnici. Tím, že je lupě přiřazený Bing napevno, dostanete se nejednou do situace, kdy v telefonním seznamu budete mít na displeji klávesu lupy pro vyhledávání v kontaktech a hned pod ní senzorové tlačítko s lupou, pro vyhledávání v Bingu. V SMS zprávách pro jistotu žádné tlačítko vyhledávání nehledejte, není tam a piktogram lupy vás zase přesměruje na Bing. V emailovém klientu ale zase již vyhledávat můžete, opět ale ne pomocí lupy pod displejem. Prostě Kocourkov.
Prostředí telefonu: Windows Phone
Samotné ovládání soustředí domovskou obrazovku na jednu plochu, po které můžete rolovat nahoru a dolů a aplikace si zobrazíte posunutím této plochy doleva. Na domovské obrazovce v horní části vidíte pouze kolik je hodin. Stav baterie, Wi-Fi apod. si musíte od systému vyžádat dotykem v horní části, přesně tam, kde jste zvyklí u jiných systémů mít notifikační lištu. Pokud budete chtít třeba zapnout či vypnout Wi-Fi, Bluetooth apod., budete muset vždy zavítat do nastavení systému. Windows Phone totiž s horní lištou nijak nepracuje.
Samozřejmě, chybějící rychlý přístup k často používaným funkcím si můžete doinstalovat v podobě aplikací třetích stran, bohužel si budete muset přepínače připnout v podobě dlaždice na plochu, kde budou zabírat cenné místo. V menu aplikací listujete vertikálně, aplikace jsou seřazené dle abecedy. Dá se v nich vyhledávat pomocí postupného psaní názvu a…. a to je vše. Nelze je sdružovat do adresářů, nelze si vybrat vlastní systém řazení.
Telefonování a zprávy: občas dokonalé, někdy k vzteku
Jestli v něčem Lumia 900 (a potažmo všechny Windows Phone přístroje) excelují, je to velmi rychlý a přehledný seznam kontaktů, zde pojmenovaný “Lidé”. Nečekejte hromadu voleb, najdete zde opravdu pouze to nejnutnější, na druhou stranu, drtivé většině lidí to bude zcela stačit. Seznam kontaktů najednou dokáže zobrazit 6 lidí, kinetické rolovaní je velmi plynulé a rychlé, lze jednoduše skočit na libovolné písmeno v abecedě, či přímo hledat daný kontakt. V rámci kontaktu máte k dispozici klasické pole jako je firma, adresa, datum narození, samozřejmě email, telefonní číslo apod.
V rámci editace jednotlivých kontaktů lze kromě vyplnění přednastavených polí, měnit vyzváněcí tón a zde narážíme na další nesmyslné omezení ze strany Windows Phone. Chcete mít u svého nejlepšího kamaráda píseň ze seriálu Friends? Chcete mít u své ženy její oblíbenou píseň?. Zde to tak jednoduché mít nebudete. Lumia vám nedovolí vybrat si libovolnou píseň, byť jich můžete mít v telefonu stovky. Buď si vyberete z již přednastavených tónů od výrobce, nebo budete muset vámi vyhlédnutou melodii v počítači oříznout na max. 40 vteřin, dát si pozor aby soubor neměl větší velikost než 1 MB a do ID3 tagu skladbě napíšete “Ringtone”.
Následně přes Zune takto upravenou píseň synchronizujete s mobilem a hle, najednou je ve výběru vyzváněcích tónů. Pokud cokoli z tohoto nesplníte, song jako vyzváněcí tón prostě použít nepůjde. Přijde vám to křečovité a zbytečně komplikované? Nejste sami. Mimochodem, vlastní tón pro SMS a email nejde nastavit vůbec. Pokud se ale vrátíme k telefonnímu seznamu, lze samozřejmě vytvářet skupiny a v rámci skupiny rovnou odeslat hromadnou SMS.
Čím, kromě rychlosti, telefonní seznam Lumie 900 exceluje, je propojení se sociálními sítěmi, kde vám přístroj rovnou zobrazuje veškeré dění, ať na Facebooku, Twitteru, LinkedIN, či samozřejmě Windows Live. Google+ zde nečekejte. Provázání jde tak daleko, že vidíte veškeré statusy, zprávy, emaily na jednom místě a de facto není vůbec nutné chodit přímo na sociální sítě, vše máte přehledně přiřazené u kontaktu. Osobně bych řekl, že integraci sociálních sítí má Windows Phone, z současných systémů, vyřešen nejlépe.
Telefon též zobrazuje nedávno použité kontakty pro lepší přehlednost, taktéž v kartě jednotlivých kontaktů dokáže zobrazit historii kompletní komunikace, jak jsem naznačil výše. Seznam se tedy povedl a kromě pár omezení je radost s ním pracovat.
SMS zprávy jsou ještě jednodušší než telefonní seznam. Zprávy jsou samozřejmě řazeny do konverzací, graficky navíc velmi přehledně, celé prostředí působí velmi příjemně a zcela zde platí pořekadlo, že v jednoduchosti je síla. Pokud si budete chtít vytvořit novou zprávu, telefon vám sice dá na výběr lištou s nápisem “Komu”, ale ať do lišty budete ťukat prstem jakkoli, nic se nestane. Pokud chcete přidat kontakt přímo z adresáře, musíte se trefit na miniaturní znak “+” až v pravé části a za sebe mohu říct, že ne vždy se mi zdařilo na poprvé.
Na druhou stranu, pokud přesně víte, komu chcete psát, lze vyhledat danou osobu postupným psaním, tento způsob je naopak velmi rychlý. Co ale již nejde, je vybrat více lidí najednou, je tu pouze možnost vybrat určitou skupinu lidí, kterou ale již musíte mít dopředu vytvořenou. Pokud tedy chcete poslat SMS více lidem z různých skupin, budete je muset přidávat po jednom.
Odpočítávání znaků vám mobil zobrazí až těsně před koncem jedné SMS, přesněji řečeno, po 130 napsaných znacích. Vyhledávání v SMS zprávách neexistuje a po čase, kdy se budou všechny SMS počítat na stovky, se tedy k informaci přijaté před pár týdny budete dostávat těžko. Naopak, chvályhodná je integrace všech zpráv, tedy i těch z Facebooku, přímo do zpráv jako takových a rovnou tak vidíte své online přátele a můžete s nimi komunikovat. Stačí udělat ve zprávách pohyb prstem do strany. Vše tedy máte přehledně na jednom místě.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: vyloženě základ
Hudební přehrávače jsou v Lumii 900 rovnou dva. Jeden přímo systémový Zune od Microsoftu, druhý pojmenovaný “Nokia Hudba” od…. Nokie. Systémový přehrávač vyniká bleskovou rychlostí, jako celý systém Windows Phone, ale taktéž až možná přílišnou jednoduchostí. Hudbu dokáže třídit dle umělců, alb, skladeb, žánru, či dle vašich seznamů skladeb, kam si můžete skladby jednoduše uložit. U jednotlivých skladeb máte možnost daný song označit jako oblíbený a to je vše. Nelze jej nastavit jako vyzváněcí tón, nelze si nastavit ekvalizér, nelze procházet vlastní složky, nelze hudbu sdílet dál.
Poté, co jsem recenzoval smartphony od Sony s jejich opravdu velmi povedeným přehrávačem, který dokázal stahovat informace o skladbách z internetu, doplňovat obrázky k albům, přesměrovat song na YouTube a další, je pro mě ten v Lumii 900 zklamáním. Po zjištění, že systémový přehrávač umí pouze holý základ (na druhou stranu, spoustě lidem toto přesně stačí) jsem tedy zapnul aplikaci Nokia Hudba. Jelikož se již jedná o aplikaci, která byla dodaná Nokií, není tak dokonale odladěná, co se týče rychlosti, jako systémový přehrávač od MS. Spuštění aplikace jako takové trvá cca 5 vteřin, což je prostě občas dlouhé.
Ještě větší zklamání přinesla skutečnost, že aplikace se takto pomalu spouští pokaždé! Pokud si tedy pustíte píseň, vyskočíte z Nokia Hudba a necháte hrát song na pozadí, zároveň si ale výběr během chvíle rozmyslíte a do Nokia Hudba se budete chtít vrátit zpět, budete čekat opět cca 5 vteřin na samotné spuštění. Jisté řešení je dlouze podržet klávesu zpět, pro vyvoláni okna multitaskingu a do přehrávače se přepnout rychlostí světla, pokud si ale mezitím spustíte několik jiných aplikací, budete mít smůlu. V okně spuštěných aplikací se vám totiž zobrazí pouze posledních 6 aplikací. Stačí tedy nakouknout do SMS, do emailu, pustit internet, podívat se na kontakty a skočit pro něco do nastavení a hudební přehrávač již v seznamu spuštěných aplikací nenajdete.
Možnosti přehrávače Nokia Hudba jsou navíc stejně chudé jako toho systémového a tak díky tomu, že nepřináší nic navíc a startuje velmi pomalu, není jediný důvod jej používat. Osobně tedy nechápu, co jeho přidáním do Lumia 900 Nokia chtěla říct. Naopak potěšující je fakt, že ať máte puštěnou hudbu z jakéhokoli přehrávače, lze jej ovládat i ze zamykací obrazovky, či přímo z plochy, bez nutnosti vstupovat do něj přímo. Ovládání se ale omezuje pouze na Play / Pauze a přeskočení skladby. Navíc, zcela nesmyslně, pokud ztlumíte zvuk hudby, zároveň tím ztlumíte veškeré vyzvánění a obráceně.
Možnosti integrovaného videopřehrávače jsou stejně osekané jako u toho hudebního. Přehrávat dokáže formáty M4V, MP4 a WMV. Během přehrávání dokážete v přehrávači měnit poměr stran a to je vše. Nelze měnit zvuk pomocí ekvalizéru, nelze měnit nastavení obrazovky (jas, kontrast), nelze si zobrazit podrobnosti o souboru (datový tok, přípona, rozlišení…), ani nelze nastavit opakování videa… Pro jednoduché přehrání videa asi dostačující, pro někoho, kdo by si rád pouštěl filmy častěji na své Lumii 900, spíše zklamání, navíc video musíte taktéž prohnat, stejně jako hudbu, skrz software Zune v počítači, který si se spoustu formátu vůbec nerozumí.
Navigace je naopak určitá sázka na jistotu, nejenom díky výborné citlivosti vestavěného GPS přijímače, který si v rámci možností dobře poradí i s vozem, který má tzv. atermické přední sklo, které je jinak zabiják signálu u navigací. Taktéž díky možnosti stáhnout si celé jednotlivé státy do telefonu (Česko má 122 MB) získá Lumia 900 plusové body, neboť lze bez obav o vysoký účet od našich operátorů, používat navigaci i v zahraničí a Nokia je v této možnosti zcela unikátní. Jenže, bohužel přílišná jednoduchost a nedotaženost všeho, se nevyhnula ani navigaci od Nokie. V telefonu totiž najdete nejenom aplikaci Nokia Autem, což je navigace sama o sobě, ale též Nokia Mapy.
V aplikaci Nokia Mapy si můžete vyhledávat zajímavé místa ve vámi vybrané lokalitě, kde si můžete přečíst recenze ostatních uživatelů (nalezl jsem pouze u Radost FX), prohlédnout obrázky daného místa (nenašel jsem žádné místo, kde by byla vložená fotografie), zjistit telefonní čísla na daný podnik (našel jsem na dost místech, včetně adresy či otevírací doby). Pokud tedy vynechám prázdný sociální prvek map od Nokie, je tu zcela zásadní chyba. Z takto vybavených map se nedokážete přepnout do navigace. Pokud si tedy najdete nějaké místo, kam chcete cestovat, doporučuji si jej zapamatovat, vypnout Nokia Mapy, zapnout Nokia Autem, znovu vyhledat dané místo a můžete vesele jet.
Pokud cestou ale chcete zjistit nějaké POI, třeba restaurace, budete se muset opět přepnout do Nokia Mapy. Jediné, co Nokia Autem zobrazuje na mapě, jsou vstupy do metra, zastávky tramvají, či třeba servisy na auto. Problém je ten, že zobrazení probíhá pouze formou miniaturní ikonky na silnici, která nijak nereaguje na dotek. Detail, který servis se pod ikonkou tedy nachází, se nedozvíte. Nedozvíte se je ale ani po přepnutí do Nokia Mapy, tam jsou pro změnu pouze různé obchody, vinárny apod.
Nevýhodou Nokia Autem je navíc fakt, že s oblíbenými místy pracuje velmi těžkopádně. Nelze se podívat na mapu, dlouze podržet prst a dané místo uložit k oblíbeným a následně se k němu kdykoli vrátit, případně se na něj nechat navigovat. Oblíbenou pozici můžete vytvořit pouze na místě, kde se fyzicky nacházíte, dopředu před dovolenou si tedy síť oblíbených lokalit nevytvoříte. Navíc, v rámci vyhledání cíle trasy nelze vybrat kontakt z adresáře a nechat se navigovat na jeho adresu. Pokud už v daném kontaktu jste a potvrdíte jeho adresu, zobrazí se vám na Nokia Mapy, ale jelikož Nokia Mapy nejdou přesměrovat do navigace, maximálně se podíváte, kde daný člověk bydlí, pro navigaci budete muset do Nokia Autem a adresu zadat znovu.
Taktéž nelze po naplánování trasy změnit její průběh tím, že by vám navigace nabídla alternativní trasy. Nastavit si, aby jste se mohli vyhnout třeba dálnicím, či mýtnému, též nelze. Pokud se rozhodnete místo autem cestovat pomocí MHD, najdete v telefonu aplikaci Nokia MHD. Po jejím spuštění mě čekala lakonická hláška “Zdá se, že se nacházíte v místě Praha. Bohužel, pro toto místo nemáme podklady pro veřejnou dopravu. Neustále ale přidáváme další města, zkuste to později”.
Přesto jsem zkusil naplánovat cestu po Praze, z Bohnic na Hlavní nádraží. K mému překvapení aplikace pražské zastávky znala, ale z Bohnic by mě nechala jít 40 minut pěšky na metro Kobylisy, aniž by vzala v potaz 4 autobusové spoje v mé blízkosti. Použitelnost tedy nulová. Zcela upřímně a na rovinu říkám, že na Nokia Autem a jemu přidružené aplikace jsem se velmi těšil, ale schopnosti Lumie 900 jako navigace budou stačit opravdu pouze velmi nenáročnému a tolerantnímu zákazníkovi. Přitom by se mělo jednat o stěžejní výhodu vůči ostatním značkám.
Fotoaparát a kamera: hrdý, přesto průměrný
Optiku Carl Zeiss Tessar jsem ve své době obdivoval u kompaktních fotoaparátů Sony, dneska jí najdeme i v mobilech. Bohužel, ani světové jméno nezaručuje vždy světové výsledky. Přesto je fotoaparát na ovládání příjemný, designově jednoduchý, funkčně dobře vybavený. Můžete si nastavit různé scény (sport, soumrak, portrét apod.), vyvážení bílé barvy, hodnotu expozice, či dokonce ISO, což je u smartphonů velmi neobvyklé, o to více chvályhodné. Navíc si můžete nastavit při focení jas, kontrast, saturaci a podobně. U blesku si jej lze vynutit, zakázat jej, případně vše nechat na automatice.
Pokud budete chtít ale třeba vyfotit nějakou drobnost z malé vzdálenosti, Lumia 900 nezaostří a je nutné ručně přepnout v nastavení na makro. U konkurenčních přístrojů jsem tuto drobnost řešit nemusel. Fotografie jsou barevně věrné, mobil nemá sklon k přepalům, několikrát se mi ale stalo, že ne vždy optimálně zaostřil. Ve zcela jasných podmínkách problém neměl, pokud jsem fotil ale v horších, ne vždy se zdařilo.
Video dokáže Lumia 900 natáčet v maximálně v 720p, což u přístroje za 14 tisíc v roce 2012 vidím spíše jako nevýhodu vůči konkurenci. V nastavení si lze nastavit vyvážení bílé, saturaci, expozici, kontrast, či si třeba zapnout diody pro přisvícení. Při tzv. švenkování, tedy když s kamerou rychleji pohybujete doleva či doprava, dochází k trhání obrazu, rychle se pohybující objekty občas mírně doskakují. Nadprůměrně si při natáčení videa poradí Lumia 900 s protisvětlem a k přepalování oblohy tak nedochází moc často.
Zkušební fotografie – Nokia Lumia 900:
Organizační a datové funkce: Office výborné, kalendář již horší
Pokud začnu kalendářem, na který jsem osobně velmi náročný, na rovinu přiznám zklamání. Jeho zobrazení je totiž velmi špatně navrženo. V měsíčním náhledu sice je viditelné, že daný den máte schůzku, ale absolutně bez možnosti poznat jakou, či jestli odpoledne či dopoledne. Text je totiž v měsíčním náhledu v rámci jednotlivých dnů natolik miniaturní, že je zcela k nepřečtení. Pokud na daný den ťuknete prstem, zobrazí se denní výpis s 6-ti hodinovým zobrazením, zbytek objevíte až po rolování nahoru a dolů. Případně si můžete nechat zobrazit agendu. Týdenní náhled zde nehledejte, není tu. Výborné na kalendáři je ale fakt, že je velmi dobře synchronizovaný s Outlookem.
Pokud máte kalendář u Googlu, či využíváte kalendář na Facebooku, lze je synchronizovat též. Každému kalendáři můžete přiřadit různé barvy, aby jste je od sebe dobře odlišili. Je škoda, že se barva kalendáře nezobrazuje i v měsíčním náhledu, je tedy nutné každý den otevřít, aby člověk získal přehled. V rámci kalendáře je též integrován úkolovník, který kromě názvu samotného úkolu, umožňuje zvolit upozornění a též vepsat poznámku. Úkoly jsou jasně oddělené v rámci priorit Vysoká, Normální a Nízká, perfektní je možnost úkol odložit o den, případně si jeho splnění vynutit aktuální den, byť je naplánovaný na později. Úkoly bohužel neumí zobrazit polohu, kde mají být splněné, ani vložit kontakt osoby z adresáře, které se úkol týká. Svojí základní funkci ale splní bez problémů.
Silná zbraň Nokie Lumie 900 jsou taktéž Microsoft Office, které obsahují kromě obligátního Wordu a Excelu, taktéž PowerPoint či OneNote. Z mobilních Office programů jsou tyto asi nejvíce použitelné, navíc dokážou ukládat dokumenty přímo na SkyDrive, což je místo, které máte automaticky přidělené, jakmile si vytvoříte LiveID. K tomuto cloudovému úložišti máte následně přístup samozřejmě i z počítače.
Data jsou v Lumii 900 řekněme v průměru. Mobil umožňuje HSDPA 42 MB/s a HSUPA 5,76 MB/s. Bluetooth je bohužel ve verzi 2.1 a k tomu notně osekaný. Umožňuje totiž pouze propojení s počítačem a s bezdrátovými sluchátky pomocí protokolu A2DP. Při propojení s PC dokáže navíc pouze spolupracovat s programe Zune na synchronizaci vaší hudby. Odeslat někomu soubor nelze. Lumia 900 navíc nepodporuje Mass Storage, takže USB kabel připojení k PC je použitý opět pouze se Zune na synchronizaci hudby, videa a fotografií. Práce se Zune mi navíc nepřišla moc intuitivní.
Závěr recenze Nokie Lumia 900
Co říci závěrem? Lumia 900 se prodává za podobné částky jako Samsung Galaxy S III, HTC One X, Sony Xperia S atd., a zcela neomluvitelnou chybou Lumie 900 je právě její cena. Lumia 900 se s výše vypsanými smartphony nemůže srovnávat ani když zavřeme obě oči a budeme dělat, že by teoreticky mohla. Prostě to nejde. Osobně jako hlavní problém Lumie totiž vidím Microsoft. Nokia dostala restrikce Microsoftu, a podle toho vyrobila tento kousek. Co Microsoft a jeho mobilní Windows dovolily.
Windows Phone 7.5 se jako systém tak moc inspiroval u Applu, až na to sám doplatil. Jedna věc je totiž někoho kopírovat, druhá věc je vědět, proč to dělám a co si ještě mohu dovolit. Windows Phone platforma, potažmo Lumie, nemají v zádech nadšené zástupy fanoušků, kteří si jí koupí jenom proto, že jí výrobce začal prodávat. Takhle to funguje u iPhonu, ať je jakýkoli. Takto to funguje u Galaxy S série, která prostě u Androidu tvoří špičku, ať se nám to líbí nebo ne. Ale nefunguje to u Lumií.
Lumia 900 může oproti Android a iOS konkurenci nabídnout vlastně pouze nedotaženou offline navigaci v základu a originální vzhled celého systému, který je ve svém jádru navíc velmi rychlý. Nedotaženost celého operačního systému ale Lumii 900, jakožto vlajkové lodi Nokie, láme stěžně a trhá plachty a z vlajkové lodi se stává bludný Holanďan, který brázdí moře smartphonů bez šance jenom zahlédnout špičkové lodě konkurence. Navíc, pokud budete chtít plout na vlnách Windows Phone, přijde mi podstatně rozumnější volbou HTC Titan, který vychází o několik tisíc levněji a přináší vlastně to samé.
Pokud bych měl přesto Lumii 900 někomu doporučit, dobrou službu udělá lidem, kteří velmi často využívají sociální sítě, protože jejich integrace do systému je příkladná. Navíc je systém opravdu velmi rychlý, slušně fotí a designově se jedná o nezaměnitelný přístroj. Další cílovkou pak mají být manažeři, kteří si chtějí koupit telefon, který hned funguje a nemusí se moc zabývat nastavováním. Pokud daný uživatel nebude na svůj smartphone příliš náročný, Lumia 900 se mu odvděčí výše vypsaným a věřím, že bude panovat oboustranná spokojenost. Otázka ale je, kolik lidí nebo firem bude Lumii 900 s její cenovkou chtít.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |