Recenze Nokia 8210 4G – Brnkání na retro strunu, které nezabralo

Ondřej Koníček
  • Tlačítkové telefony se stále těší poměrně velké oblibě
  • Častokrát se přitom snaží hrát na retro strunu
  • Jak je na tom Nokia 8210 4G?
Otestovali jsme Nokii 8210 4G
Otestovali jsme Nokii 8210 4G

Na původní Nokii 8210 si pravděpodobně pamatujete a je možné, že jste ji dokonce vlastnili a používali. Jednalo se o jeden z nejznámějších telefonů této finské legendy a ve své době se stal nesmírně populární hlavně díky kompaktním rozměrům. Nokia letos tento kousek oživila, dopřála mu barevný displej a připravila ho na život v moderním světě. Je ale Nokia 8210 4G skutečně použitelný telefon, nebo bude žít pouze z odkazu předchůdce?

Nokia 8210 4G: specifikace

Konstrukceplast, 131,3 × 56,2 × 13,8 mm, 107 g
Displej2,8″, TN, 320 × 240 px, poměr stran 4:3, jemnost 143 PPI
Operační systémS30+
Čipset1,0 GHz, Unisoc T107
Paměť48 MB RAM, 128 MB úložiště + MicroSDHC slot (až 32 GB)
Fotoaparátjeden objektiv (0,3 Mpx), rozlišení 640 × 480 pixelů
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5,0, GPS, microUSB, 3,5mm jack, LED svítilna, FM rádio
Baterie1 450 mAh, vyměnitelná
Cena a dostupnostod 1 999 Kč, září 2022

Balení jako z roku 1999

Prodejní balení nové Nokie 8210 4G je velmi minimalistické a obsahuje vlastně pouze telefon samotný v doprovodu s nezbytnou literaturou a nabíjecím adaptérem. Ten pak připomíná onen rok 1999, kdy spatřila světlo světa původní Nokia 8210, protože nabíjecí kabel je k adaptéru napevno připájený, což už se dnes moc nevidí.

To znamená, že nabíječka poslouží opravdu jen a pouze k nabíjení, a pokud budete chtít přenášet soubory mezi telefonem a počítačem, budete muset použít separátní kabel. A na USB-C zapomeňte, Nokia 8210 má pouze MicroUSB konektor.

Obsah balení

  • telefon Nokia 8210 4G
  • MicroUSB nabíječka
  • technická brožura a základní průvodce
V balení krom nabíječky téměř nic navíc nenajdete
V balení krom nabíječky téměř nic navíc nenajdete

Ergonomie je bez výhrad

Největší výhodou této novinky jsou pochopitelně rozměry. Je to maličký telefon, který výborně padne do ruky a snadno ho ukryjete i v sebemenší kapse. S hmotností 107 gramů je také příjemně lehký (i když výrazně těžší než původní provedení), takže o něm nebudete ani vědět, a pokud dávají v dnešní době tlačítkové telefony alespoň nějaký smysl, je to právě díky kompaktní velikosti a nízké hmotnosti. Telefon je vyrobený kompletně z plastu a má odnímatelnou zadní část, kam musíte před prvním spuštěním vložit baterii.

To už se také moc nevidí, nicméně v minulosti to pochopitelně bylo zcela samozřejmé. Zpracování jako takové je slušné, ale telefon působí nesmírně lacině, a to kvůli použití tvrdých a na omak ne moc příjemných plastů. V ruce zkrátka vyvolává pocit, jako když držíte nějakou levnou hračku. Jednotlivá tlačítka se ale používají vesměs příjemně a povedla se také klávesnice, o které si povíme více později. Chválím přítomnost vestavěné svítilny v horní části, která svítí poměrně silně a rozhodně se bude jednat o nápomocný prvek.

Displej za zenitem

Na čelní straně Nokie 8210 4G se nachází 2,8palcový displej s rozlišením 320 × 240 pixelů, který je prostě a jednoduše otřesný. Obraz je ostrý asi jako příborový nůž ve školní jídelně, takže rastr rozpoznáte i při běžném pohledu a nápisy v rámci systému jsou kostičkované.

Nokia 8210 4G
Nokia 8210 4G

A tím to nekončí

Pozorovací úhly jsou standardní, nicméně když se na displej podíváte shora, dočkáte se invertovaných barev. Jas displeje je možné měnit pouze manuálně (v pěti úrovních) a vlastně jedinou jeho výhodou je velikost, tím pádem i vcelku solidní porce obsahu, který umí zobrazit.

Umí Nokia 8210 vůbec něco?

Tento kousek je v zásadě nejlepší v tom, k čemu byly telefony původně předurčeny. Umí volat a psát SMS zprávy a vlastně ani nemá cenu po něm chtít něco víc. Ano, podporuje 4G a umožňuje tedy surfovat na webu, ale to absolutně nemá cenu ani zkoušet, jen opravdu v krajních situacích, kdy vám nic jiného nezbyde. Pohyb po webových stránkách pomocí čtyřsměrového hlavního tlačítka je nesmírně bolestivý, nehledě na to, že stránky vypadají na hrubém displeji otřesně a moderní weby nejsou pro tak malé displeje ani uzpůsobeny, takže je to opravdu utrpení.

Surfovat na internetu s touto Nokií asi nebudete
Surfovat na internetu s touto Nokií asi nebudete

V menu naleznete i Facebook, nicméně se nejedná o dedikovaného klienta, nýbrž pouze o zkratku do webového prohlížeče Opera Mini, která vám automaticky otevře Facebook. Ale opět je to prakticky nepoužitelné a pohybovat se v rozhraní populární sociální sítě pomocí fyzických ovladačů telefonu je zážitek, který vás opravdu vrátí o 20 let zpět. Telefon nemá WiFi, a kdyby nepodporoval ani 4G, vlastně by se nic nestalo. Jediné, k čemu je mobilní internet využitelný, je volání přes VoLTE, ale jinak je zde naprosto k ničemu.

Budou vám stačit SMSky?

Je obrovská škoda, že telefon nemá (nebo alespoň neumožňuje stažení) WhatsAppu, díky kterému by se stal výrazně použitelnější a jeho majitel by tak nebyl odkázaný jen na archaické SMSky. To by i ta podpora 4G internetu dávala jakýs takýs smysl a skvěle by byla využita docela povedená klávesnice, která patří mezi další z těch několika málo kladů nové Nokie 8210 4G. Ta je totiž výletem do minulosti v tom dobrém slova smyslu a všichni starosvětští uživatelé, kteří si stěžují na dotykové displeje bez pořádné odezvy, si budou lebedit.

Tato Nokia má i klávesnici
Tato Nokia má i klávesnici

Boží mechanická odezva

Klávesnice je pohodlná, píše se na ní příjemně a poskytuje tu pravou, mechanickou odezvu, kterou nelze nemilovat. Přejít z ryze dotykového telefonu na klávesnici tohoto rozložení a konstrukce chce sice chvilku času na pořádné sžití se, ale jakmile si zvyknete, budete psát poslepu a rychlostí blesku. Systém telefonu s označením S30+ je jednoduchost sama a vlastně se ani nedá přímo nazvat systémem. Je to víceméně jen prostředí nevábného vzhledu s minimálními možnostmi nastavení, několika praktickými prvky a pár předinstalovanými hrami.

Legendární Had neschází a je jedinou hrou, která se vyskytuje v plné verzi. Všech osm zbývajících titulů je pouze trialovými verzemi omezenými na určitý počet her (3 nebo 5), po kterých si budete muset pořídit plnou verzi. Telefon dále obsahuje budík, rádio, které hraje i bez připojených sluchátek (to chválím), kalkulačku, záznamník a jednoduchý kalendář, jenž dokonce umožňuje tvorbu poznámek. Prohlížeč je zastoupený Operou Mini a při psaní SMS zpráv neschází funkce predikce textu, tedy ikonický slovník T9.

Zadní strana je jednoduchá
Zadní strana je jednoduchá

Výdrž je to, oč tu běží

Jednoznačně největším benefitem této tlačítkové Nokie je její výdrž na baterii, která je vskutku výborná. Vyměnitelná baterie o kapacitě 1 450 mAh znamená, že zhruba týden nebude muset telefon k nabíječce ani čichnout. Pokud se uskromníte a nebudete hrát (hry jsou stejně nudné), surfovat (prohlížeč je beztak nepoužitelný), nebo fotografovat (fotoaparát je zhola zbytečný,) výdrž prodloužíte klidně o další dva, tři dny. To si každopádně zaslouží pochvalu, a pokud hledáte primárně výdrž na baterii, zde jste správně.

Náhled na fotoaparát
Náhled na fotoaparát

Fotoaparát snad ani nestojí za zmínku

Přesto ho ale zmíním. Na zádech se nachází fotoaparát s komickým rozlišením 640 × 480 pixelů, což je v dnešní době zcela mimo a výsledky tomuto rozlišení odpovídají. Nokia 8210 fotí naprosto tragicky a fotografie postrádají zhola vše – detaily, barvy, ostrost. Technologie automatického ostření zcela schází, ale rozhodně je zajímavé množství různých nastavení, které fotoaplikace nabízí. Lze si upravit expozici, kontrast, jas, vyvážení bílé a fotoaparát nabízí dokonce i noční režim a efekty.

Ty ale vlastně jen zabarví celé fotografie do určité barvy, včetně černobílé či negativu. Jinak lze použít samospoušť (3, 5 nebo 10 sekund) a také pořídit více snímků jedním stiskem spouště (maximálně 6). Asi není třeba dodávat, že je úplně jedno, jaké nastavení zvolíte, protože výsledky budou vždy vypadat tragicky a odpovídat zhruba roku 2003, kdy přišly první Nokie s integrovanými fotoaparáty. Kdyby Nokia 8210 4G žádný fotoaparát neměla a byla třeba o stovku či dvě lacinější, asi by to bylo lepší.

Jak fotí Nokia 8210 4G?

Závěr recenze Nokia 8210 4G

Nokia 8210 4G hraje evidentně na retro strunu a vsází na to, že se lidé rádi vrací k jakési nostalgii. Retro věci aktuálně zkrátka frčí, jenže tady to Nokia moc netrefila. Kromě kompaktních rozměrů a vysoké výdrže nemá tento archaický, tlačítkový kousek prakticky co nabídnout a podpora mobilního internetu to rozhodně nespasí. Kdyby se na palubě nacházel alespoň WhatsApp, byl by výsledek minimálně o třídu příjemnější a použitelnější. Takto budete odkázáni na klasické SMSky, což v dnešní době zkrátka už neuspěje.

Takže pro koho vlastně Nokia 8210 4G vlastně je? Jako sekundární telefon, když budete vyrážet třeba na týden do přírody a bude vám stačit se v případě nouze dovolat či napsat SMSku, proč ne. Pokud nemáte chytré hodinky, rádi běháte za doprovodu hudby a nechcete tahat velký, chytrý telefon, může fungovat také jako MP3 přehrávač. No a jako poslední případ mě napadají milovníci klasické, fyzické klávesnice, kterým nebude omezení na SMSky vadit. Klávesnice se totiž povedla a píše se na ní opravdu příjemně.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus otřesný displej
Plus vysoká výdrž na bateriiPlus úsměvný fotoaparát
Plus pohodlná klávesnicePlus minimální možnosti systému
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články