Recenze Motorola Moto G6 Plus: paráda, která nezklame

Společnost Motorola má něco do sebe. Je to firma s tradicí, s léty ozkoušenými postupy a s dobrou zákaznickou podporou. V mnohém může připomínat finskou Nokii. Motorole však na rozdíl od ní akvizice pomohla zpět nahoru. A o tom, že Motorola i po těch letech nezapomněla dělat dobré telefony, se přesvědčíme i dnes s naším testovaným modelem Moto G6 Plus.

Člověk se kolikrát ani nestačí divit, jak málo stačí ke spokojenosti. Ještě než se pustíme do prohlídky smartphonu Moto G6 Plus, musím se přiznat, že pro smartphony od Motoroly, respektive Lenova, však vy víte jak to je, mám jistou slabost a často se při jejich testování přistihnu, že obdivuji hlavně dílenské zpracování. Naposledy jsem měl možnost vychvalovat smartphone Motorola Moto X4 (recenze), který byl mým poprvé ve světě Motoroly. Model G6 Plus je v lecčem podobný Motu X4, a v mnohém také zcela odlišný. V jednom se ale oba telefony shodnou: jsou to zařízení pro zákazníky, kteří chtějí kvalitní zpracování, slušný výkon a nechtějí platit více než 10 000 korun. Bohužel, tento článek trhu je poněkud zrádný a i zde se najdou kompromisy.

Motorola Moto G6 Plus: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 160 x 75,5 x 8 mm, 167 g
Displej 5,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, poměr 18:9, jemnost 409 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát duální (12+5 Mpx), blesk, f/1.7 a f/2.2 + selfie 8 Mpx, f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3200 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 7 599 Kč, duben 2018

Design a zpracování: skleněná elegance

Sklo na těle telefonu má rád snad každý, že ano. Faktem sice je, že na něm často ulpívají otisky prstů a že jsou na něm snadno vidět i ty nejmenší škrábance. Ale na druhou stranu je to něco, co dokáže z telefonu za 8 000 korun vykouzlit naprosto prémiovou záležitost. A přesně to se mi líbí na designovém podpisu návrhářů Motoroly, v našem případě u modelu Moto G6 Plus. Literární útvar recenze se řadí k těm nejsubjektivnějším, kapitola o designu je toho zářným příkladem. Lesklá skleněná záda telefonu Motorola Moto G6 Plus já osobně shledávám skvělými a opravdu se mi líbí. Telefon je poměrně tenký, velmi pevný, dobře se drží, a co je hlavní, díky lesklé zadní části neklouže z rukou. Jediným nedostatkem, který si zde nemohu odpustit vypíchnout, je extrémně vystupující panel s fotoaparátem (na to jsme ale u Motoroly zvyklí), a pak ještě nadbytečně přemrštěné rozměry přístroje. Displej není bezrámečkový, a rámeček nahoře i dole je pěkně tlustý a telefon je díky nim akorát tak více cítit v kapse.

Naštěstí ale, ne jako u jiných výrobců, má spodní brada zajímavé využití. Najdeme zde domovské tlačítko, které nereaguje na stisk, ale pouze na dotek, za to vás za správný dotek odmění neinvazivní vibrací. Jak asi ty bystřejší napadlo, v domovském tlačítku je uložena čtečka otisků prstů, která funguje relativně dobře, stojí za to ale říct, že u takto velkého telefonu (úhlopříčka 5,9″, výška 16 cm) je umístění čtečky poměrně nešťastné a vystavuje uživatele nemalému riziku, protože při přehmatávání, aby bylo možné dosáhnout palcem na čtečku, může telefon vypadnout a narazit přímo na tvrdou zem. To se mi naštěstí – musím zaklepat – nestalo, ale pokud byste měli o Moto G6 Plus obavu, můžete jej obléci do průhledného krytu, který výrobce přiložil do prodejního balení.


 

I když jsou hrany přístroje skutečně úzké, vlezlo se na ně dosti zajímavých prvků. Hned na pravé bočnici nalezneme kolébku pro regulaci hlasitosti a vroubkované vypínací tlačítko. Dole jsou k vidění dvě dírky, konkrétně 3,5mm audiojack a USB-C; za oba tyto konektory letí palce nahoru. Levá strana je čistá, zatímco nahoře je k vidění kromě malého mikrofonku také slot na 2 nanoSIM karty a jednu microSD kartu. I záda jsou naprosto hladká, nebýt masivního ciferníku s dvěma čočkami fotoaparátu (12+5 Mpx) a dvojice LED diodek na přisvětlení v horších světelných podmínkách. O přední straně jsem již hovořil, najdeme zde 5,9″ displej, čtečku otisků prstů, respektive domovské tlačítko, přední 5Mpx kamerku a její přisvětlovací diodku, telefonní sluchátko a samozřejmě i neopomenutelný aspekt – logo výrobce.

Displej, prostředí a baterie: vše běží jak po másle

Čelní strana telefonu působí (možná bohužel, možná bohudík) na první pohled naprosto nemoderně. Jakékoliv trendy se přední straně vyhnuly. Motorola nevsází ani na výřez, ani na bezrámečkový displej, ani na podobnou alternativu, jakou přináší Samsung se svým Infinity displejem. Rámečky kolem 5,9″ displeje jsou poměrně tlusté, minimálně na dnešní dobu, a to nemluvím o horním či dolním rámečku, ale o těch bočních. Můžu ale potvrdit, že i s občas otravnými rámečky je displej celkem dobře ovladatelný i jednou (velkou) rukou. Co se kvality zobrazování týče, k tomu nemám moc výhrad. Na prvním místě mě potěšil hlavně dnes již standardní poměr 18:9. Ani rozlišení 2160 x 1080 px není špatné a na 5,9″ displeji s vysokou jemností 409 ppi nemáte šanci vidět rastr; pokud ho tedy sami přímo nehledáte.

Zobrazovač se řadí k technologii IPS LCD, vykreslení tedy není taková krása, jako třeba od Samsungu, ale rozhodně displej nepůsobí lacině a obsah zobrazený na něm se konzumuje velmi dobře. I pozorovací úhly jsou povedené, trochu mě ale mrzel maximální jas, který na přímém slunci nepůsobil bůhvíjak přesvědčivě a tmavé odstíny displej zobrazoval dost pofidérně, některé třeba ani nebyly vidět. I když společně s tím hodnotím displej veskrze kladně, podobná nepříjemnost lehce narušuje uživatelský komfort. Přihlédneme-li k tomu, v jaké cenové kategorii se Moto G6 Plus nachází, rázem se všechny malé nesnáze jeví jako ty nejmalichernější na světě. Chci tím říct, že displej by klidně mohl být o něco lepší, ale do stanov vyšší-střední třídy spadá naprosto s přehledem.

 

A jako přes kopírák je to s výkonem. Moto G6 Plus mě svým výkonem bavilo. Poměrně rychle jsem si uvědomil, že nic moc víc současný uživatel k běžnému používání nepotřebuje. Když jsem omylem nechal běžet moc aplikací na pozadí, telefon se ani nezasekl, k tomu splňoval má očekávání, která se týkala svižného multitaskingu, procházení internetu, a nakonec i s tou pro mě nesnesitelnou Google klávesnicí jsem si poměrně sedl; ve zkratce je tak výkon opravdu potěšující. Přitom se nejedná o kdovíjaké atomové hodiny a na udržení v kondici stačí osmijádrový Qualcomm Snapdragon 630 a 4 GB paměti RAM. Místa pro váš obsah je také habaděj, konkrétně 64 GB. Po stránce výkonu se tak jedná o bezchybný stroj, se kterým neuděláte chybu, ať už chcete číst zprávy a koukat na videa, nebo hrát i nějaký ty hry.

 

Nic z toho by ale nešlo bez kvalitně odladěného operačního systému. Tím je zde pochopitelně zelený panáček ve verzi Android 8.0 Oreo, a sice v téměř čistém provedení. Pokud jde o onu odladěnost, ta se posuzuje těžko, neboť může být kus od kusu jiná. Nechci nic skrývat, proto se přiznám, že jsem uživatel iPhonu a iOS mi vždycky přijde o krok lépe optimalizované než konkurenční Android. Pokud jde ale o praktickou zkušenost se sušenkovým Androidem, ta je vesměs dobrá. Během testování mi snad jen dvakrát spadla nějaká aplikace (jednou to byl Facebook a podruhé to byla bankovní aplikace George Go od České spořitelny), jinak telefon reagoval jednoznačně bez problémů. Rád bych také vyzdvihl nad ostatní speciální dedikované funkce Moto, jako například Displej Moto, ale hlavně Povely Moto, které vám dovolí odstranit klasickou trojici androidových tlačítek na spodní straně displeje, čímž ušetříte místo a softwarové čudlíky vám nahradí domovské tlačítko se čtečkou otisků, které se naučilo zajímavá gesta. Samozřejmě nic pro fundamentalisty, ale pokud rádi zkoušíte nové věci, můžu jednoznačně doporučit, chybu neuděláte.

 

Velice příjemný překvapením pro mne u současné smartphonové produkce bývá i baterie. Faktem je, že poslední smartphone, který jsem testoval, bylo Xiaomi Redmi S2 (recenze), a Xiaomi holt umí optimalizovat systém tak, že vám telefon vydrží třeba tři dny. Ale jak je na tom Motorola Moto G6 Plus? Velice slušně. Moto G6 Plus ve mně zažehlo jiskřičku naděje, že výdrž na jedno nabití u dnešních smartphonů nemusí být tak hrůzná. Ano, například Xiaomi mi to u svých levnějších smartphonů dokazuje neustále, ale je více než skvělé vidět i smartphone, který atakuje cenovku 10 000 korun a vydrží alespoň tak dlouho, jako mnohem slabší – a také po právu levnější – konkurence. Přitom Motorola se zde nijak neohání čísly, Moto G6 Plus je osazeno “jen” 3200mAh baterií, to není o moc více než běžná konkurence v cenové kategorii vyšší-střední třídy. Kromě výborné výdrže (to znamená klidně dva a půl dne v plném zápřahu) se Moto G6 Plus chlubí i famózním rychlonabíjením, které dobije z 50% do 100% za hodinu, hodinu a půl. K tomu všemu je příjemnou přidanou hodnotou také futuristický obousměrný konektor USB-C, se kterým u mě Moto G6 Plus ještě stouplo v sympatiích.

Fotoaparát: snaživec se špatným 4K

Matně si vzpomínám, že kamera u sourozence (byť vzdáleného) Moto X4 (recenze) fotila nad má očekávání. A přitom ta očekávání byla celkově docela slušná. Nutno dodat, že fotoaparát u Moto G6 Plus je téměř totožný s tím u “X4ky”, jen s tím rozdílem, že s cenou musela jít dolů i část výbavy a teď mám před sebou duální fotoaparát s 12+5Mpx snímačem; před půl rokem jsem poukazoval na o něco silnější 12+8Mpx fotoaparát. Ale co už, 3 megapixely nemohou znamenat tolik, nebo mohou? Odpověď nalezneme v opět velmi dobře propracované aplikaci Fotoaparát, která udělá poloprofíka i z nezkušeného zelenáče. Přistoupím-li rovnou k finálnímu produktu, tedy snímku, případně videu, zachvátí mne příjemné teplo na srdci a já mohu s klidnou duší říct, že Moto G6 Plus fotí skvěle. Ne perfektně, nebo výtečně, na to koneckonců ani nemá parametry, ale fotky jsou kvalitní, dobře ostré a pokud jsou foceny v ideálních světelných podmínkách, jsou i bez šmouh.

Skoro bezchybně si počíná i přední 8Mpx selfie kamerka, která fotí do detailu vyobrazené snímky vás a vašich přátel. Kdybych ale podobně odbyl i sekci o natáčení videí, v noci by mě trápila nejedna výčitka, protože kamera mě místy skutečně nenadchla. Začnu ale tím dobrým – natáčení 4K videí. S vysokým rozlišením je zábava, i na telefonu, který nativní rozlišení displeje 4K nemá, vypadají videa poměrně slušně, místo by na ně také bylo, tak ale kde je problém? Pokud chcete natáčet děj, který se odehrává dva nebo tři metry před vámi, tak to ještě jde. Když ovšem chcete zachytit momenty pět či deset metrů před vámi a vy se rozhodnete ještě k tomu nedej bože zoomovat, to pak video dopadá divně. Kamera je najednou neskutečně citlivá, klepe se, navíc jakoby sama nevěděla, jestli zaostřit na postavu nebo na stěnu za ní, tomu podřizuje i světelnost, a tak dále. Přitom ale videa ve Full HD při 60 snímcích za vteřinu vypadají dost k světu a nebudete se muset bát ani přiblížit si vše, co chcete zaznamenat. Místy mi přišlo, že výrobce jako by chtěl hlava nehlava možnost 4K natáčení do telefonu vecpat, což pak pochopitelně nemohlo dopadnout dobře a mé doporučení zní jednoznačně: Moto G6 Plus je dobrý fotomobil, pokud na něm ale chcete natáčet, raději se vyhněte 4K.

Jak fotí Motorola Moto G6 Plus?



Zhodnocení a konkurence

Asi jste si všimli, že jsem se v textu celkem často opakoval ve spojení s mou poslední recenzí smartphonu z dílny Motoroly. Za to se nakonec omlouvám, ale mohu vysvětlit, proč tomu tak bylo. Když postavím vedle sebe čtyři telefony s logem Moto, jeden z nižší-střední třídy, dva z klasické střední třídy a jednu vlajkovou loď, rozdíly v designu se budou hledat těžko. Umím si představit, že nebýt obrostlý jablečným sadem, klidně bych se ukotvil u lodi jménem Motorola. Produkty jsou dospělé, jak jsem zmiňoval v úvodu, akvizice Motorole opravdu prospěla, a cenovku, kterou mají, si v klidu obhájí. Tím pochopitelně neříkám, že Motorola Moto G6 Plus je nejlepší telefon s cenovkou kolem 8 000 korun, to vůbec ne. Spíše je to slušné a dostačující zařízení pro velkou většiny cílové skupiny většiny výrobců.

Touto lehce krkolomnou definicí jsem se chtěl dopracovat k tomu, že pokud se u vás sejde několik bodů Proč si koupit Moto G6 Plus, a jediným bodem nebude výkon, který má konkurence srovnatelný, ne-li lepší, máte vlastně vyhráno. A přesně takto si myslím, že by měl v současnosti fungovat výběr smartphonu. Když vedle sebe postavím tři smartphony, jejichž výkon je srovnatelný, rozhoduji se logicky vždy podle dalších specifikací: podle designu, fotoaparátu, ovládacích prvků, rozměrů, atd. Představte si vedle sebe Samsung Galaxy A6 (2018), Asus Zenfone 3 (recenze) a Moto G6 Plus. Všechny zmíněné přístroje nestojí více než 8 000 korun a mají právě srovnatelný výkon. A teď by záleželo na každém ze zákazníků, jak by se rozhodl. Pomoci mohou rozdíly v designu, ve fotoaparátu (který má mimochodem Motorola ze všech tří nejhorší) nebo například i v osobních sympatiích ke značce. Ať už si vyberete Zenfone, Moto nebo Galaxy A6, anebo klidně nějaký úplně jiný přístroj, jistě budete vybírat dobře. Ale už podruhé jsem se přesvědčil o tom, že vsadit vabank na Motorolu je spíše zisk, nežli risk.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní zpracování špatně optimalizované 4K natáčení
slušný výkon pro někoho vyšší cena
povedený fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Motorola Moto G6 Plus: paráda, která nezklame

Společnost Motorola má něco do sebe. Je to firma s tradicí, s léty ozkoušenými postupy a s dobrou zákaznickou podporou. V mnohém může připomínat finskou Nokii. Motorole však na rozdíl od ní akvizice pomohla zpět nahoru. A o tom, že Motorola i po těch letech nezapomněla dělat dobré telefony, se přesvědčíme i dnes s naším testovaným modelem Moto G6 Plus.

Člověk se kolikrát ani nestačí divit, jak málo stačí ke spokojenosti. Ještě než se pustíme do prohlídky smartphonu Moto G6 Plus, musím se přiznat, že pro smartphony od Motoroly, respektive Lenova, však vy víte jak to je, mám jistou slabost a často se při jejich testování přistihnu, že obdivuji hlavně dílenské zpracování. Naposledy jsem měl možnost vychvalovat smartphone Motorola Moto X4 (recenze), který byl mým poprvé ve světě Motoroly. Model G6 Plus je v lecčem podobný Motu X4, a v mnohém také zcela odlišný. V jednom se ale oba telefony shodnou: jsou to zařízení pro zákazníky, kteří chtějí kvalitní zpracování, slušný výkon a nechtějí platit více než 10 000 korun. Bohužel, tento článek trhu je poněkud zrádný a i zde se najdou kompromisy.

Motorola Moto G6 Plus: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 160 x 75,5 x 8 mm, 167 g
Displej 5,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, poměr 18:9, jemnost 409 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát duální (12+5 Mpx), blesk, f/1.7 a f/2.2 + selfie 8 Mpx, f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3200 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 7 599 Kč, duben 2018

Design a zpracování: skleněná elegance

Sklo na těle telefonu má rád snad každý, že ano. Faktem sice je, že na něm často ulpívají otisky prstů a že jsou na něm snadno vidět i ty nejmenší škrábance. Ale na druhou stranu je to něco, co dokáže z telefonu za 8 000 korun vykouzlit naprosto prémiovou záležitost. A přesně to se mi líbí na designovém podpisu návrhářů Motoroly, v našem případě u modelu Moto G6 Plus. Literární útvar recenze se řadí k těm nejsubjektivnějším, kapitola o designu je toho zářným příkladem. Lesklá skleněná záda telefonu Motorola Moto G6 Plus já osobně shledávám skvělými a opravdu se mi líbí. Telefon je poměrně tenký, velmi pevný, dobře se drží, a co je hlavní, díky lesklé zadní části neklouže z rukou. Jediným nedostatkem, který si zde nemohu odpustit vypíchnout, je extrémně vystupující panel s fotoaparátem (na to jsme ale u Motoroly zvyklí), a pak ještě nadbytečně přemrštěné rozměry přístroje. Displej není bezrámečkový, a rámeček nahoře i dole je pěkně tlustý a telefon je díky nim akorát tak více cítit v kapse.

Naštěstí ale, ne jako u jiných výrobců, má spodní brada zajímavé využití. Najdeme zde domovské tlačítko, které nereaguje na stisk, ale pouze na dotek, za to vás za správný dotek odmění neinvazivní vibrací. Jak asi ty bystřejší napadlo, v domovském tlačítku je uložena čtečka otisků prstů, která funguje relativně dobře, stojí za to ale říct, že u takto velkého telefonu (úhlopříčka 5,9″, výška 16 cm) je umístění čtečky poměrně nešťastné a vystavuje uživatele nemalému riziku, protože při přehmatávání, aby bylo možné dosáhnout palcem na čtečku, může telefon vypadnout a narazit přímo na tvrdou zem. To se mi naštěstí – musím zaklepat – nestalo, ale pokud byste měli o Moto G6 Plus obavu, můžete jej obléci do průhledného krytu, který výrobce přiložil do prodejního balení.


 

I když jsou hrany přístroje skutečně úzké, vlezlo se na ně dosti zajímavých prvků. Hned na pravé bočnici nalezneme kolébku pro regulaci hlasitosti a vroubkované vypínací tlačítko. Dole jsou k vidění dvě dírky, konkrétně 3,5mm audiojack a USB-C; za oba tyto konektory letí palce nahoru. Levá strana je čistá, zatímco nahoře je k vidění kromě malého mikrofonku také slot na 2 nanoSIM karty a jednu microSD kartu. I záda jsou naprosto hladká, nebýt masivního ciferníku s dvěma čočkami fotoaparátu (12+5 Mpx) a dvojice LED diodek na přisvětlení v horších světelných podmínkách. O přední straně jsem již hovořil, najdeme zde 5,9″ displej, čtečku otisků prstů, respektive domovské tlačítko, přední 5Mpx kamerku a její přisvětlovací diodku, telefonní sluchátko a samozřejmě i neopomenutelný aspekt – logo výrobce.

Displej, prostředí a baterie: vše běží jak po másle

Čelní strana telefonu působí (možná bohužel, možná bohudík) na první pohled naprosto nemoderně. Jakékoliv trendy se přední straně vyhnuly. Motorola nevsází ani na výřez, ani na bezrámečkový displej, ani na podobnou alternativu, jakou přináší Samsung se svým Infinity displejem. Rámečky kolem 5,9″ displeje jsou poměrně tlusté, minimálně na dnešní dobu, a to nemluvím o horním či dolním rámečku, ale o těch bočních. Můžu ale potvrdit, že i s občas otravnými rámečky je displej celkem dobře ovladatelný i jednou (velkou) rukou. Co se kvality zobrazování týče, k tomu nemám moc výhrad. Na prvním místě mě potěšil hlavně dnes již standardní poměr 18:9. Ani rozlišení 2160 x 1080 px není špatné a na 5,9″ displeji s vysokou jemností 409 ppi nemáte šanci vidět rastr; pokud ho tedy sami přímo nehledáte.

Zobrazovač se řadí k technologii IPS LCD, vykreslení tedy není taková krása, jako třeba od Samsungu, ale rozhodně displej nepůsobí lacině a obsah zobrazený na něm se konzumuje velmi dobře. I pozorovací úhly jsou povedené, trochu mě ale mrzel maximální jas, který na přímém slunci nepůsobil bůhvíjak přesvědčivě a tmavé odstíny displej zobrazoval dost pofidérně, některé třeba ani nebyly vidět. I když společně s tím hodnotím displej veskrze kladně, podobná nepříjemnost lehce narušuje uživatelský komfort. Přihlédneme-li k tomu, v jaké cenové kategorii se Moto G6 Plus nachází, rázem se všechny malé nesnáze jeví jako ty nejmalichernější na světě. Chci tím říct, že displej by klidně mohl být o něco lepší, ale do stanov vyšší-střední třídy spadá naprosto s přehledem.

 

A jako přes kopírák je to s výkonem. Moto G6 Plus mě svým výkonem bavilo. Poměrně rychle jsem si uvědomil, že nic moc víc současný uživatel k běžnému používání nepotřebuje. Když jsem omylem nechal běžet moc aplikací na pozadí, telefon se ani nezasekl, k tomu splňoval má očekávání, která se týkala svižného multitaskingu, procházení internetu, a nakonec i s tou pro mě nesnesitelnou Google klávesnicí jsem si poměrně sedl; ve zkratce je tak výkon opravdu potěšující. Přitom se nejedná o kdovíjaké atomové hodiny a na udržení v kondici stačí osmijádrový Qualcomm Snapdragon 630 a 4 GB paměti RAM. Místa pro váš obsah je také habaděj, konkrétně 64 GB. Po stránce výkonu se tak jedná o bezchybný stroj, se kterým neuděláte chybu, ať už chcete číst zprávy a koukat na videa, nebo hrát i nějaký ty hry.

 

Nic z toho by ale nešlo bez kvalitně odladěného operačního systému. Tím je zde pochopitelně zelený panáček ve verzi Android 8.0 Oreo, a sice v téměř čistém provedení. Pokud jde o onu odladěnost, ta se posuzuje těžko, neboť může být kus od kusu jiná. Nechci nic skrývat, proto se přiznám, že jsem uživatel iPhonu a iOS mi vždycky přijde o krok lépe optimalizované než konkurenční Android. Pokud jde ale o praktickou zkušenost se sušenkovým Androidem, ta je vesměs dobrá. Během testování mi snad jen dvakrát spadla nějaká aplikace (jednou to byl Facebook a podruhé to byla bankovní aplikace George Go od České spořitelny), jinak telefon reagoval jednoznačně bez problémů. Rád bych také vyzdvihl nad ostatní speciální dedikované funkce Moto, jako například Displej Moto, ale hlavně Povely Moto, které vám dovolí odstranit klasickou trojici androidových tlačítek na spodní straně displeje, čímž ušetříte místo a softwarové čudlíky vám nahradí domovské tlačítko se čtečkou otisků, které se naučilo zajímavá gesta. Samozřejmě nic pro fundamentalisty, ale pokud rádi zkoušíte nové věci, můžu jednoznačně doporučit, chybu neuděláte.

 

Velice příjemný překvapením pro mne u současné smartphonové produkce bývá i baterie. Faktem je, že poslední smartphone, který jsem testoval, bylo Xiaomi Redmi S2 (recenze), a Xiaomi holt umí optimalizovat systém tak, že vám telefon vydrží třeba tři dny. Ale jak je na tom Motorola Moto G6 Plus? Velice slušně. Moto G6 Plus ve mně zažehlo jiskřičku naděje, že výdrž na jedno nabití u dnešních smartphonů nemusí být tak hrůzná. Ano, například Xiaomi mi to u svých levnějších smartphonů dokazuje neustále, ale je více než skvělé vidět i smartphone, který atakuje cenovku 10 000 korun a vydrží alespoň tak dlouho, jako mnohem slabší – a také po právu levnější – konkurence. Přitom Motorola se zde nijak neohání čísly, Moto G6 Plus je osazeno “jen” 3200mAh baterií, to není o moc více než běžná konkurence v cenové kategorii vyšší-střední třídy. Kromě výborné výdrže (to znamená klidně dva a půl dne v plném zápřahu) se Moto G6 Plus chlubí i famózním rychlonabíjením, které dobije z 50% do 100% za hodinu, hodinu a půl. K tomu všemu je příjemnou přidanou hodnotou také futuristický obousměrný konektor USB-C, se kterým u mě Moto G6 Plus ještě stouplo v sympatiích.

Fotoaparát: snaživec se špatným 4K

Matně si vzpomínám, že kamera u sourozence (byť vzdáleného) Moto X4 (recenze) fotila nad má očekávání. A přitom ta očekávání byla celkově docela slušná. Nutno dodat, že fotoaparát u Moto G6 Plus je téměř totožný s tím u “X4ky”, jen s tím rozdílem, že s cenou musela jít dolů i část výbavy a teď mám před sebou duální fotoaparát s 12+5Mpx snímačem; před půl rokem jsem poukazoval na o něco silnější 12+8Mpx fotoaparát. Ale co už, 3 megapixely nemohou znamenat tolik, nebo mohou? Odpověď nalezneme v opět velmi dobře propracované aplikaci Fotoaparát, která udělá poloprofíka i z nezkušeného zelenáče. Přistoupím-li rovnou k finálnímu produktu, tedy snímku, případně videu, zachvátí mne příjemné teplo na srdci a já mohu s klidnou duší říct, že Moto G6 Plus fotí skvěle. Ne perfektně, nebo výtečně, na to koneckonců ani nemá parametry, ale fotky jsou kvalitní, dobře ostré a pokud jsou foceny v ideálních světelných podmínkách, jsou i bez šmouh.

Skoro bezchybně si počíná i přední 8Mpx selfie kamerka, která fotí do detailu vyobrazené snímky vás a vašich přátel. Kdybych ale podobně odbyl i sekci o natáčení videí, v noci by mě trápila nejedna výčitka, protože kamera mě místy skutečně nenadchla. Začnu ale tím dobrým – natáčení 4K videí. S vysokým rozlišením je zábava, i na telefonu, který nativní rozlišení displeje 4K nemá, vypadají videa poměrně slušně, místo by na ně také bylo, tak ale kde je problém? Pokud chcete natáčet děj, který se odehrává dva nebo tři metry před vámi, tak to ještě jde. Když ovšem chcete zachytit momenty pět či deset metrů před vámi a vy se rozhodnete ještě k tomu nedej bože zoomovat, to pak video dopadá divně. Kamera je najednou neskutečně citlivá, klepe se, navíc jakoby sama nevěděla, jestli zaostřit na postavu nebo na stěnu za ní, tomu podřizuje i světelnost, a tak dále. Přitom ale videa ve Full HD při 60 snímcích za vteřinu vypadají dost k světu a nebudete se muset bát ani přiblížit si vše, co chcete zaznamenat. Místy mi přišlo, že výrobce jako by chtěl hlava nehlava možnost 4K natáčení do telefonu vecpat, což pak pochopitelně nemohlo dopadnout dobře a mé doporučení zní jednoznačně: Moto G6 Plus je dobrý fotomobil, pokud na něm ale chcete natáčet, raději se vyhněte 4K.

Jak fotí Motorola Moto G6 Plus?



Zhodnocení a konkurence

Asi jste si všimli, že jsem se v textu celkem často opakoval ve spojení s mou poslední recenzí smartphonu z dílny Motoroly. Za to se nakonec omlouvám, ale mohu vysvětlit, proč tomu tak bylo. Když postavím vedle sebe čtyři telefony s logem Moto, jeden z nižší-střední třídy, dva z klasické střední třídy a jednu vlajkovou loď, rozdíly v designu se budou hledat těžko. Umím si představit, že nebýt obrostlý jablečným sadem, klidně bych se ukotvil u lodi jménem Motorola. Produkty jsou dospělé, jak jsem zmiňoval v úvodu, akvizice Motorole opravdu prospěla, a cenovku, kterou mají, si v klidu obhájí. Tím pochopitelně neříkám, že Motorola Moto G6 Plus je nejlepší telefon s cenovkou kolem 8 000 korun, to vůbec ne. Spíše je to slušné a dostačující zařízení pro velkou většiny cílové skupiny většiny výrobců.

Touto lehce krkolomnou definicí jsem se chtěl dopracovat k tomu, že pokud se u vás sejde několik bodů Proč si koupit Moto G6 Plus, a jediným bodem nebude výkon, který má konkurence srovnatelný, ne-li lepší, máte vlastně vyhráno. A přesně takto si myslím, že by měl v současnosti fungovat výběr smartphonu. Když vedle sebe postavím tři smartphony, jejichž výkon je srovnatelný, rozhoduji se logicky vždy podle dalších specifikací: podle designu, fotoaparátu, ovládacích prvků, rozměrů, atd. Představte si vedle sebe Samsung Galaxy A6 (2018), Asus Zenfone 3 (recenze) a Moto G6 Plus. Všechny zmíněné přístroje nestojí více než 8 000 korun a mají právě srovnatelný výkon. A teď by záleželo na každém ze zákazníků, jak by se rozhodl. Pomoci mohou rozdíly v designu, ve fotoaparátu (který má mimochodem Motorola ze všech tří nejhorší) nebo například i v osobních sympatiích ke značce. Ať už si vyberete Zenfone, Moto nebo Galaxy A6, anebo klidně nějaký úplně jiný přístroj, jistě budete vybírat dobře. Ale už podruhé jsem se přesvědčil o tom, že vsadit vabank na Motorolu je spíše zisk, nežli risk.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní zpracování špatně optimalizované 4K natáčení
slušný výkon pro někoho vyšší cena
povedený fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."