Motorola, respektive Lenovo nepatří k nejvěhlasnějším smartphonovým značkám. Když už se nějaký model skutečně ujme, je to většinou ten s písmenem “M” v logu, tedy vyrobený pod křídly kdysi populární Motoroly. Zajímavým příkladem toho je i dnešní testovaný smartphone Motorola Moto X4, který zaujme velkou spoustu zákazníků, ať už líbivým designem, kvalitní hardwarovou výbavou či duálním fotoaparátem. Bude to ale stačit na konkurenci vyšší třídy?
Čtenáři odrostlí ze školních let si jistě se slzou v oku vzpomenou na americkou společnost Motorola a její ikonické véčko Razr. Motorola totiž stála u vzestupu véčkových telefonů, potažmo i mobilních telefonních přístrojů jako takových. Mnoho z vás jistě zaregistrovalo smutný úpadek firmy, který vyvrcholil jejím rozdělením na dvě menší firmičky: Motorola Mobility (odvětví mobilních telefonů) a Motorola Solutions (oficiální nástupce Motoroly se vším všudy). Jak jistě tušíte, nás zajímá především první jmenována firma, kterou v roce 2014 odkoupilo čínské Lenovo a za Motorolou tak mohla být dokonána pomyslná tečka. Lenovo však mimo vlastní řady smartphonů vydává i portfolio smartphonů ”Moto”, které oficiálně odkazuje na Motorolu, jak ji známe. Oficiálně by se tedy smartphone, který si dnes představíme měl jmenovat Lenovo Moto X4, já ale rozhodně nemám nic proti tomu nazývat jej Motorola Moto X4; koneckonců, jak si brzy ukážeme, prvků klasické Motoroly má více než dost.
Konstrukce | skleněno-kovový, 148 x 73 x 8 mm, 163 g, voděodolný a prachotěsný |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, 424 ppi |
Operační systém | Android 7.1.1 Nougat, plánovaný upgrade na Android 8.0 |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630 |
Paměť | 3/4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 8 Mpx), blesk, f/2.0 a f/2.2 + přední 16 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, USB-C |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 10 990, říjen 2017 |
Musím se přiznat, že design používaného zařízení je pro mě velice důležitý a vcelku velkou vahou se podílí na mém finálním verdiktu. Navíc poslední dobou mi přijde, že z módy se vytrácí hliník, který dělal oporu většině superphonů za posledních pár let. Stačí se podívat: Samsung vsází na kombinaci kovové konstrukce a skleněného pláště již několik let. Apple vycítil možný ”nový” trend a, světe div se, i jeho trojice nových iPhonů se pyšní skleněnými zády. Chci tím říct, že konzumním světem mávají trendy a když se chcete zalíbit, musíte se trendům podřídit. A přesně to dělá i Lenovo, respektive Motorola s jejím modelem Moto X4. Ten je celý skleněný, pokud tedy nepočítáme samotnou konstrukci, která se odhaluje pouze na bocích telefonu. Jinak je totiž telefon vpředu i vzadu pokryt skleněným plátkem. Podle výrobce se jedná o tvrzené sklo Gorilla Glass 3, při pádu z menší výšky a na měkčí povrch by se tak nemuselo sklíčko (ať už mluvíme o tom na zádech či na displeji) ihned poničit, to se však prokáže až v praktickém nasazení. Povedená konstrukce má navíc ještě jednu výhodu a to certifikaci ochranné normy IP68, je tudíž prachotěsný a voděodolný.
Prohlídku telefonu můžeme započít klidně na přední straně, která je osazena velkým 5,2palcovým displejem, kterému se budeme věnovat ještě dosyta. Na displejové straně je totiž ještě několik zajímavých bodů, kterým bych rád věnoval pozornost. A v první řadě je to kromě selfie kamerky, diodky pro přední blesk či loga “Moto” hlavně čtečka otisků prstů. Ta se prve tváří jakožto tlačítko, ovšem nejde stisknout. Po několika pokusech se tak nabízí možnost haptického hybridního tlačítka, jako v případě iPhonů, ovšem ani tuto technologii Lenovo do Moto X4 nevměstnalo. Tlačítko tedy reaguje pouze na dotyk a je tak příjemným překvapením, že kromě snímání vašich prstů umí i ovládat dění na displeji. Tlačítku samotnému se však budeme věnovat až později, při správném nakonfigurování totiž dokáže opravdu příjemně ušetřit čas i práci. Mou oblíbenou pasáží jsou však záda smartphonu. Jsou krásná, snad i díky tomu, že kromě obrovské čočky fotoaparátu (i o něm bude ještě řeč) a loga Motoroly nic nenarušuje lesklý povrch, který je pod tvrzeným ochranným sklem.
Ani boky telefonu nejsou ochuzeny o zajímavé perličky. Levá strana je sice prázdná, avšak protilehlá pravá je osazena hned třemi tlačítky. Jednak jde o oddělená tlačítka pro regulaci hlasitosti, pod kterými se vyjímá vroubkované tlačítko pro odemknutí displeje; tento úkon lze provést i “tlačítkem” se čtečkou otisků, nicméně klasické zamykací tlačítko je umístěno přímo pod vaším pravým palcem, tak tedy není problém používat i tuto možnost. Nahoře je k vidění šuplíček na dvě nanoSIM karty, jednu je však možno nahradit microSD kartou o kapacitě až 256 GB. Povšimnout si lze i malé zdířky pro mikrofon, přitom ještě jedna je na dolní části zad a druhá hned vedle čtečky otisků prstů. Zapomenout bych ale neměl ani na vcelku lišáčky položený plastový anténní předěl, který půlí celou horní hranu a mimo efektivně tak působí i vcelku efektně.
Ke kompletnímu popisu nám schází už jen dolní strana. Pohled upoutá 3,5 mm audiojack, do kterého lze připojit sluchátka obdržená v krabičce. Jedná se o klasické špuntíky a ostudu s nimi neuděláte, hrají zcela průměrně, chybí výšky a výrazné basy, ale jinak bych v nich problém neviděl; každopádně těm z vás, kdož používáte vlastní sluchátka, doporučuji zůstat u nich a bílá sluchátka v balení používat až jako alternativu při zničení vašich stávajících. Vedle toho, i na dolní hraně jsou dva anténní předěly, všimnete si jich ovšem až zkraje, daleko zajímavější je totiž konektor, který je uprostřed a jedná se o USB-C. Nejen, že je to krok kupředu, ale Lenovo tím rovněž dokazuje, že telefon je skutečně zaměřen pro uživatele, kteří se chtějí s technologiemi posouvat a za to chválím; USB-C je dobrá volba a krok správným směrem.
Téma displeje jsem již lehounce nakousl, pojďme se mu tedy nyní věnovat naplno. Na úvod trochu svěžích fakt: jedná se o 5,2″ IPS LCD panel s rozlišením Full HD (1920 x 1080 px) a příjemně vysokou jemností 424 ppi. Zcela upřímně, v praxi je to přesně tak dobré, jak prokazují čísla. Displej je správně velký, je to příjemná úhlopříčka, pokud máte vhodně nadesignované ruce, ačkoliv musím puntičkářsky podotknout, že velikost samotného telefonu mi k dimenzím displeji nesedí a uměl bych si představit i menší rámečky. Má však jednu zajímavou funkci, jakýsi hybridní režim zamknutého displeje; ihned vysvětlím. Telefon je klasicky buď probuzen a vy na něm pracujete, nebo je uzamčen a k vidění je pouze černočerná tma. Motorola společně s Lenovem ale do telefonu implementovala jakousi funkci “Displej Moto”, totiž když je tato funkce zapnuta, stačí se k uzamknutému displeji přiblížit či smartphone vytáhnout z kapsy a on zobrazí čas, datum a případnou příchozí notifikaci, na kterou lze krátce zareagovat, případně zobrazit její užší obsah. Tuto funkci rozhodně doporučuji používat, neboť šetří baterii a i displej samotný.
Málem bych vám zatajil, že v systému smartphonu je ještě několik speciálních Moto funkcí, přičemž některé z nich stojí za vyzdvižení, dle mého názoru totiž tvoří jakousi přidanou hodnotu nad telefony ve stejné cenové třídě, které ale podobnými delikatesami nedisponují. Operačním systémem je klasický Android ve verzi 7.1.1 Nougat, a již je na blízku aktualizace na nový Android 8.0 Oreo. Každopádně, hned po prvním ohledání vám bude jasné, že tohle není klasický Nougat. Změny se týkají minimálně již zmiňovaných doplňků Moto a na ty se teď zaměříme. Jsou celkově čtyři: Moto Key, Povely Moto, Displej Moto a Hlas Moto.
První jmenovaný vám usnadní zašifrování přístupu k heslům a vašim údajům z prohlížeče. Vcelku chytrý pomocník, neboť se dá propojit i s Windows a bude tak synchronizovat vaše skrytá data z PC do smartphonu a naopak. Doplněk jménem Povely Moto je však daleko zajímavější, dokáže totiž čtečku otisků prstů pod displejem naučit několik chytrých a užitečných gest. Když zapnete telefon poprvé, uvidíte v dolní části displeje tři systémová tlačítka, která v aplikacích ukrajují notný kus místa z i tak dost velkého displeje.
Začne ve vás hlodat červík, proč ke klasické trojici androidových tlačítek (zpět, domů a multitasking) není nakonfigurovaná i samotná čtečka, tvářící se jako hardwarové tlačítko. A hlodat bude až do chvíle, než objevíte právě funkci Povely Moto. Ta odstraní tlačítka z displeje a jejich praktičnost vsune do čtečky, z níž se rázem stane velice užitečná část přístroje. Klepnutím vás přesune na domovskou obrazovku, swipnutím po ní doleva se vrátíte zpět a swipnutím doprava otevřete multitasking. Nic složitého, a přece tolik užitečné.
O funkci Displej Moto jsme již mluvili, následuje tedy poslední nazývaná Hlas Moto. Nejedná se o nic jiného, než o chytrého hlasové asistenta, který je však dostupný pouze pro angličtinu, francouzštinu, italštinu, němčinu, portugalštinu, ruštinu a španělštinu. Pro našince je tak naprosto bezcenný a pokud nechcete mít celý telefon v jednom z uvedených jazyků, této službě se vyhnete. Jiné speciální jednohubky už systém nenabízí, i tak je ale zcela bezproblémový a průchod jím pro hardware smartphonu není žádným problémem. Jak by také mohl, když výkon telefonu je na vysoké úrovni a kromě výkonného osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 630 se může uživatelské rozhraní opřít i o 3 GB operační paměti. To je vcelku slušná výbava do vyšší třídy, přitom na trhu je i varianta se 4 GB RAM, což jen umocňuje předurčení smartphonu k vysokému výkonu.
Málem bych, ač nerad, zapomněl na silný grafický čip Adreno 508, který bude pohánět složitější operace náročné na grafickou zátěž, jako například hry či důkladnější úpravu fotek. Koneckonců, v uživatelsky oblíbeném benchmarku AnTuTu si naše testované Moto X4 vysloužilo hodnocení necelých 70 000 bodů, což telefon řadí do vyšší střední třídy, případně na okraj vyšší třídy. A to plně koresponduje s tím, jak Moto X4 funguje v praxi. Je to rychlý a spolehlivý stroj, který nemá problém ani s nějakou hrou či náročnější zátěží, ale je třeba myslet, že se nejedná o vlajkový model a cena přesahující hranici 10 tisíc korun se odráží spíše v designu.
Ještě na malou chvíli v útrobách telefonu zůstaneme, pod drobnohled se nám totiž dostane i baterie smartphonu. Ta v sobě ukrývá 3000 miliampérhodin, tato statistika nikomu moc neřekne, leč v praxi je to o poznání lepší. Spolehlivost baterie je průměrná, až nadprůměrná. Je třeba uznat, že má své výkyvy, ačkoliv většinou vydrží celý den na plný zátah. Prakticky nikdy jsem nemusel telefon připojovat k powerbance, což vám ušetří mnoho starostí, na dvoudenní výdrž to však není a vy budete, byť možná s nevolí, muset přes noc dobíjet. Rozhodně je ale pozitivní, že rozměry zařízení nemusely kvůli větší baterii strádat a drží si štíhlou linii 8 milimetrů. Škarohlídům to může přijít moc, ale toto není iPhone a v Lenovu si zjevně na odtučňovací kúru nehrají; a je to dobře, telefon díky povedeným rozměrům dobře sedí v ruce a cítíte, že držíte řádný kus hardwaru.
Tím dost možná nejzajímavějším a nejlépe provedeným aspektem Moto X4 je, hned vedle designu, fotoaparát. Ten upoutá pozornost už jen svým vzezřením, čočky jsou totiž společně s diodkami umístěny vprostřed horní části zad a tvoří dohromady jakýsi ciferník, větší než u menších dámských hodinek. Finální dojem z rozmístění kamery je tak silný, že vás donutí přemýšlet, jak tak monstrózní fotoaparát nakonec fotí. Nebudu napínat, po rozřešení přichází příjemné překvapení. Lenovo v koprodukci se zaměstnanci bývalé Motoroly zkrátka kamery do smartphonů umí a ukazuje to snad v celém portfoliu řady Moto. Náš konkrétní model Moto X4 disponuje duálním fotoaparátem (což samo o sobě připoutá pozornost) s hodnotou 12 a 8 Mpx. Tuhle informaci můžete ale klidně vypustit, neboť propast mezi megapixely a skutečnými výslednými fotkami se stále rozšiřuje.
Jednoduše a bez skrupulí: Moto X4 fotí dobře, natáčí dobrá videa a, což je rovněž podstatné, má velmi povedenou aplikaci, se kterou si poradí i zkušení fotografové, protože nabízí možnost ručního nastavení ISO, hloubky ostrosti a dalších drobnůstek, které ocení snad jen opravdoví fotografové; nabízí se však otázka, zdali “opravdoví fotografové” sáhnou při výběru smartphonu po Motorole Moto X4. Na obranu fotoaparátu i smartphonu celého, chybu by rozhodně neudělali. Fotky, které smartphone produkuje, jsou více než ucházející, i když jim chybí jakési kouzlo, které si vývojáři nechávají pro vlajkové lodě. Focení po tmě je horší, ale na zádech jsou dvě statné diody, které dokáží prozářit celou scenérii.
K doplnění hodnocení chybí jen přední kamerka na videohovory, selfie, či k čemukoliv jinému ji chcete využívat. Ta odvádí svou práci dobře a v případě potřeby vás umí i zkrášlit speciálními efekty a dynamickou úpravou textur. Sečteno a podtrženo, za cenu kolem 11 tisíc korun je kamera ve skvělé kondici. Ano, kde kdo může podotknout, že za podobnou cenu si můžete dopřát i iPhone 6, který nabízí pověstný “jablečný foťák” a který převýší všechny Androidy. Jistě, Apple kamery umí, ale když chcete zkusit něco jiného, není sebemenší problém zkusit právě Moto X4; chybu skutečně neuděláte.
Pokud jste dočetli recenzi Moto X4 až do těchto míst, hlavou vám musí proudit jedna zásadní otázka: vyplatí se koupit Motorolu Moto X4? Pro zodpovězení se však musíme vrátit k původní myšlence telefonu. Začneme však cenou, ta je bez deseti korun 11 tisíc. To předznamenává klasifikaci smartphonu do vyšší třídy, případně vyšší střední. Zákazníci v této cenové hladině většinou nechtějí do telefonu investovat 20 tisíc a více, za to se ale nebojí za kvalitu zaplatit a hledají opravdu kvalitní stroj za cenu kolem 10 tisíc korun. Pokud je to i váš případ, Motorola Moto X4 se nabízí ve vší parádě. Za cenu 11 tisíc korun dostanete velice pěkné zařízení, které splní vaše očekávání v dané cenové rovině. Stroj sice nepřichází s ničím novým, ale raději vsází na osvědčené hity: čtečka otisků prstů, duální fotoaparát nebo úhlopříčka 5,2 palců.
Moto X4 je spíše konzervativní stroj, nemůžeme tedy čekat bůhvíjak rozsáhlé možnosti biometrie či bezrámečkový displej. To ale skutečně není cílem společnosti – ta si pro inovace schovává vlajkové modely, tím Moto 4X není. I přesto si bez problému vyslouží ostřejší drobnohled a kritici jej nemusí šetřit jen pro to, že je to “smartphone z Číny”. A vracíme se zpět pro dotaz, zdali se smartphone za cenu 11 tisíc korun vyplatí. Není snadné odpovědět jen tak bez přípravy, ale v zásadě by se dalo říct, že za 11 tisíc korun nabízí obstojný výkon a skutečně kvalitní zpracování a design, ten však nemusí padnout každému.
Rozhodně se sluší utrousit slovo i o konkurenci. Podobného černého koně trhu vidím v Honoru 9 (recenze), který za identickou cenu nabízí velice podobný design a i hardwarovou výbavu, snad jen se silnějším Kirinem. Rozhodnutí nechám na každém z vás, sdělím jen to, že ani s jedním strojem neuděláte ostudu a bude vám dobře sloužit, na to se v podobné cenové kategorii můžete spolehnout.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
líbivý design | materiál se špiní a snadno ničí |
doplňky Moto | cena není pro každého |
kvalitní duální fotoaparát | |
USB-C |
Motorola, respektive Lenovo nepatří k nejvěhlasnějším smartphonovým značkám. Když už se nějaký model skutečně ujme, je to většinou ten s písmenem “M” v logu, tedy vyrobený pod křídly kdysi populární Motoroly. Zajímavým příkladem toho je i dnešní testovaný smartphone Motorola Moto X4, který zaujme velkou spoustu zákazníků, ať už líbivým designem, kvalitní hardwarovou výbavou či duálním fotoaparátem. Bude to ale stačit na konkurenci vyšší třídy?
Čtenáři odrostlí ze školních let si jistě se slzou v oku vzpomenou na americkou společnost Motorola a její ikonické véčko Razr. Motorola totiž stála u vzestupu véčkových telefonů, potažmo i mobilních telefonních přístrojů jako takových. Mnoho z vás jistě zaregistrovalo smutný úpadek firmy, který vyvrcholil jejím rozdělením na dvě menší firmičky: Motorola Mobility (odvětví mobilních telefonů) a Motorola Solutions (oficiální nástupce Motoroly se vším všudy). Jak jistě tušíte, nás zajímá především první jmenována firma, kterou v roce 2014 odkoupilo čínské Lenovo a za Motorolou tak mohla být dokonána pomyslná tečka. Lenovo však mimo vlastní řady smartphonů vydává i portfolio smartphonů ”Moto”, které oficiálně odkazuje na Motorolu, jak ji známe. Oficiálně by se tedy smartphone, který si dnes představíme měl jmenovat Lenovo Moto X4, já ale rozhodně nemám nic proti tomu nazývat jej Motorola Moto X4; koneckonců, jak si brzy ukážeme, prvků klasické Motoroly má více než dost.
Konstrukce | skleněno-kovový, 148 x 73 x 8 mm, 163 g, voděodolný a prachotěsný |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, 424 ppi |
Operační systém | Android 7.1.1 Nougat, plánovaný upgrade na Android 8.0 |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630 |
Paměť | 3/4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 8 Mpx), blesk, f/2.0 a f/2.2 + přední 16 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, USB-C |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 10 990, říjen 2017 |
Musím se přiznat, že design používaného zařízení je pro mě velice důležitý a vcelku velkou vahou se podílí na mém finálním verdiktu. Navíc poslední dobou mi přijde, že z módy se vytrácí hliník, který dělal oporu většině superphonů za posledních pár let. Stačí se podívat: Samsung vsází na kombinaci kovové konstrukce a skleněného pláště již několik let. Apple vycítil možný ”nový” trend a, světe div se, i jeho trojice nových iPhonů se pyšní skleněnými zády. Chci tím říct, že konzumním světem mávají trendy a když se chcete zalíbit, musíte se trendům podřídit. A přesně to dělá i Lenovo, respektive Motorola s jejím modelem Moto X4. Ten je celý skleněný, pokud tedy nepočítáme samotnou konstrukci, která se odhaluje pouze na bocích telefonu. Jinak je totiž telefon vpředu i vzadu pokryt skleněným plátkem. Podle výrobce se jedná o tvrzené sklo Gorilla Glass 3, při pádu z menší výšky a na měkčí povrch by se tak nemuselo sklíčko (ať už mluvíme o tom na zádech či na displeji) ihned poničit, to se však prokáže až v praktickém nasazení. Povedená konstrukce má navíc ještě jednu výhodu a to certifikaci ochranné normy IP68, je tudíž prachotěsný a voděodolný.
Prohlídku telefonu můžeme započít klidně na přední straně, která je osazena velkým 5,2palcovým displejem, kterému se budeme věnovat ještě dosyta. Na displejové straně je totiž ještě několik zajímavých bodů, kterým bych rád věnoval pozornost. A v první řadě je to kromě selfie kamerky, diodky pro přední blesk či loga “Moto” hlavně čtečka otisků prstů. Ta se prve tváří jakožto tlačítko, ovšem nejde stisknout. Po několika pokusech se tak nabízí možnost haptického hybridního tlačítka, jako v případě iPhonů, ovšem ani tuto technologii Lenovo do Moto X4 nevměstnalo. Tlačítko tedy reaguje pouze na dotyk a je tak příjemným překvapením, že kromě snímání vašich prstů umí i ovládat dění na displeji. Tlačítku samotnému se však budeme věnovat až později, při správném nakonfigurování totiž dokáže opravdu příjemně ušetřit čas i práci. Mou oblíbenou pasáží jsou však záda smartphonu. Jsou krásná, snad i díky tomu, že kromě obrovské čočky fotoaparátu (i o něm bude ještě řeč) a loga Motoroly nic nenarušuje lesklý povrch, který je pod tvrzeným ochranným sklem.
Ani boky telefonu nejsou ochuzeny o zajímavé perličky. Levá strana je sice prázdná, avšak protilehlá pravá je osazena hned třemi tlačítky. Jednak jde o oddělená tlačítka pro regulaci hlasitosti, pod kterými se vyjímá vroubkované tlačítko pro odemknutí displeje; tento úkon lze provést i “tlačítkem” se čtečkou otisků, nicméně klasické zamykací tlačítko je umístěno přímo pod vaším pravým palcem, tak tedy není problém používat i tuto možnost. Nahoře je k vidění šuplíček na dvě nanoSIM karty, jednu je však možno nahradit microSD kartou o kapacitě až 256 GB. Povšimnout si lze i malé zdířky pro mikrofon, přitom ještě jedna je na dolní části zad a druhá hned vedle čtečky otisků prstů. Zapomenout bych ale neměl ani na vcelku lišáčky položený plastový anténní předěl, který půlí celou horní hranu a mimo efektivně tak působí i vcelku efektně.
Ke kompletnímu popisu nám schází už jen dolní strana. Pohled upoutá 3,5 mm audiojack, do kterého lze připojit sluchátka obdržená v krabičce. Jedná se o klasické špuntíky a ostudu s nimi neuděláte, hrají zcela průměrně, chybí výšky a výrazné basy, ale jinak bych v nich problém neviděl; každopádně těm z vás, kdož používáte vlastní sluchátka, doporučuji zůstat u nich a bílá sluchátka v balení používat až jako alternativu při zničení vašich stávajících. Vedle toho, i na dolní hraně jsou dva anténní předěly, všimnete si jich ovšem až zkraje, daleko zajímavější je totiž konektor, který je uprostřed a jedná se o USB-C. Nejen, že je to krok kupředu, ale Lenovo tím rovněž dokazuje, že telefon je skutečně zaměřen pro uživatele, kteří se chtějí s technologiemi posouvat a za to chválím; USB-C je dobrá volba a krok správným směrem.
Téma displeje jsem již lehounce nakousl, pojďme se mu tedy nyní věnovat naplno. Na úvod trochu svěžích fakt: jedná se o 5,2″ IPS LCD panel s rozlišením Full HD (1920 x 1080 px) a příjemně vysokou jemností 424 ppi. Zcela upřímně, v praxi je to přesně tak dobré, jak prokazují čísla. Displej je správně velký, je to příjemná úhlopříčka, pokud máte vhodně nadesignované ruce, ačkoliv musím puntičkářsky podotknout, že velikost samotného telefonu mi k dimenzím displeji nesedí a uměl bych si představit i menší rámečky. Má však jednu zajímavou funkci, jakýsi hybridní režim zamknutého displeje; ihned vysvětlím. Telefon je klasicky buď probuzen a vy na něm pracujete, nebo je uzamčen a k vidění je pouze černočerná tma. Motorola společně s Lenovem ale do telefonu implementovala jakousi funkci “Displej Moto”, totiž když je tato funkce zapnuta, stačí se k uzamknutému displeji přiblížit či smartphone vytáhnout z kapsy a on zobrazí čas, datum a případnou příchozí notifikaci, na kterou lze krátce zareagovat, případně zobrazit její užší obsah. Tuto funkci rozhodně doporučuji používat, neboť šetří baterii a i displej samotný.
Málem bych vám zatajil, že v systému smartphonu je ještě několik speciálních Moto funkcí, přičemž některé z nich stojí za vyzdvižení, dle mého názoru totiž tvoří jakousi přidanou hodnotu nad telefony ve stejné cenové třídě, které ale podobnými delikatesami nedisponují. Operačním systémem je klasický Android ve verzi 7.1.1 Nougat, a již je na blízku aktualizace na nový Android 8.0 Oreo. Každopádně, hned po prvním ohledání vám bude jasné, že tohle není klasický Nougat. Změny se týkají minimálně již zmiňovaných doplňků Moto a na ty se teď zaměříme. Jsou celkově čtyři: Moto Key, Povely Moto, Displej Moto a Hlas Moto.
První jmenovaný vám usnadní zašifrování přístupu k heslům a vašim údajům z prohlížeče. Vcelku chytrý pomocník, neboť se dá propojit i s Windows a bude tak synchronizovat vaše skrytá data z PC do smartphonu a naopak. Doplněk jménem Povely Moto je však daleko zajímavější, dokáže totiž čtečku otisků prstů pod displejem naučit několik chytrých a užitečných gest. Když zapnete telefon poprvé, uvidíte v dolní části displeje tři systémová tlačítka, která v aplikacích ukrajují notný kus místa z i tak dost velkého displeje.
Začne ve vás hlodat červík, proč ke klasické trojici androidových tlačítek (zpět, domů a multitasking) není nakonfigurovaná i samotná čtečka, tvářící se jako hardwarové tlačítko. A hlodat bude až do chvíle, než objevíte právě funkci Povely Moto. Ta odstraní tlačítka z displeje a jejich praktičnost vsune do čtečky, z níž se rázem stane velice užitečná část přístroje. Klepnutím vás přesune na domovskou obrazovku, swipnutím po ní doleva se vrátíte zpět a swipnutím doprava otevřete multitasking. Nic složitého, a přece tolik užitečné.
O funkci Displej Moto jsme již mluvili, následuje tedy poslední nazývaná Hlas Moto. Nejedná se o nic jiného, než o chytrého hlasové asistenta, který je však dostupný pouze pro angličtinu, francouzštinu, italštinu, němčinu, portugalštinu, ruštinu a španělštinu. Pro našince je tak naprosto bezcenný a pokud nechcete mít celý telefon v jednom z uvedených jazyků, této službě se vyhnete. Jiné speciální jednohubky už systém nenabízí, i tak je ale zcela bezproblémový a průchod jím pro hardware smartphonu není žádným problémem. Jak by také mohl, když výkon telefonu je na vysoké úrovni a kromě výkonného osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 630 se může uživatelské rozhraní opřít i o 3 GB operační paměti. To je vcelku slušná výbava do vyšší třídy, přitom na trhu je i varianta se 4 GB RAM, což jen umocňuje předurčení smartphonu k vysokému výkonu.
Málem bych, ač nerad, zapomněl na silný grafický čip Adreno 508, který bude pohánět složitější operace náročné na grafickou zátěž, jako například hry či důkladnější úpravu fotek. Koneckonců, v uživatelsky oblíbeném benchmarku AnTuTu si naše testované Moto X4 vysloužilo hodnocení necelých 70 000 bodů, což telefon řadí do vyšší střední třídy, případně na okraj vyšší třídy. A to plně koresponduje s tím, jak Moto X4 funguje v praxi. Je to rychlý a spolehlivý stroj, který nemá problém ani s nějakou hrou či náročnější zátěží, ale je třeba myslet, že se nejedná o vlajkový model a cena přesahující hranici 10 tisíc korun se odráží spíše v designu.
Ještě na malou chvíli v útrobách telefonu zůstaneme, pod drobnohled se nám totiž dostane i baterie smartphonu. Ta v sobě ukrývá 3000 miliampérhodin, tato statistika nikomu moc neřekne, leč v praxi je to o poznání lepší. Spolehlivost baterie je průměrná, až nadprůměrná. Je třeba uznat, že má své výkyvy, ačkoliv většinou vydrží celý den na plný zátah. Prakticky nikdy jsem nemusel telefon připojovat k powerbance, což vám ušetří mnoho starostí, na dvoudenní výdrž to však není a vy budete, byť možná s nevolí, muset přes noc dobíjet. Rozhodně je ale pozitivní, že rozměry zařízení nemusely kvůli větší baterii strádat a drží si štíhlou linii 8 milimetrů. Škarohlídům to může přijít moc, ale toto není iPhone a v Lenovu si zjevně na odtučňovací kúru nehrají; a je to dobře, telefon díky povedeným rozměrům dobře sedí v ruce a cítíte, že držíte řádný kus hardwaru.
Tím dost možná nejzajímavějším a nejlépe provedeným aspektem Moto X4 je, hned vedle designu, fotoaparát. Ten upoutá pozornost už jen svým vzezřením, čočky jsou totiž společně s diodkami umístěny vprostřed horní části zad a tvoří dohromady jakýsi ciferník, větší než u menších dámských hodinek. Finální dojem z rozmístění kamery je tak silný, že vás donutí přemýšlet, jak tak monstrózní fotoaparát nakonec fotí. Nebudu napínat, po rozřešení přichází příjemné překvapení. Lenovo v koprodukci se zaměstnanci bývalé Motoroly zkrátka kamery do smartphonů umí a ukazuje to snad v celém portfoliu řady Moto. Náš konkrétní model Moto X4 disponuje duálním fotoaparátem (což samo o sobě připoutá pozornost) s hodnotou 12 a 8 Mpx. Tuhle informaci můžete ale klidně vypustit, neboť propast mezi megapixely a skutečnými výslednými fotkami se stále rozšiřuje.
Jednoduše a bez skrupulí: Moto X4 fotí dobře, natáčí dobrá videa a, což je rovněž podstatné, má velmi povedenou aplikaci, se kterou si poradí i zkušení fotografové, protože nabízí možnost ručního nastavení ISO, hloubky ostrosti a dalších drobnůstek, které ocení snad jen opravdoví fotografové; nabízí se však otázka, zdali “opravdoví fotografové” sáhnou při výběru smartphonu po Motorole Moto X4. Na obranu fotoaparátu i smartphonu celého, chybu by rozhodně neudělali. Fotky, které smartphone produkuje, jsou více než ucházející, i když jim chybí jakési kouzlo, které si vývojáři nechávají pro vlajkové lodě. Focení po tmě je horší, ale na zádech jsou dvě statné diody, které dokáží prozářit celou scenérii.
K doplnění hodnocení chybí jen přední kamerka na videohovory, selfie, či k čemukoliv jinému ji chcete využívat. Ta odvádí svou práci dobře a v případě potřeby vás umí i zkrášlit speciálními efekty a dynamickou úpravou textur. Sečteno a podtrženo, za cenu kolem 11 tisíc korun je kamera ve skvělé kondici. Ano, kde kdo může podotknout, že za podobnou cenu si můžete dopřát i iPhone 6, který nabízí pověstný “jablečný foťák” a který převýší všechny Androidy. Jistě, Apple kamery umí, ale když chcete zkusit něco jiného, není sebemenší problém zkusit právě Moto X4; chybu skutečně neuděláte.
Pokud jste dočetli recenzi Moto X4 až do těchto míst, hlavou vám musí proudit jedna zásadní otázka: vyplatí se koupit Motorolu Moto X4? Pro zodpovězení se však musíme vrátit k původní myšlence telefonu. Začneme však cenou, ta je bez deseti korun 11 tisíc. To předznamenává klasifikaci smartphonu do vyšší třídy, případně vyšší střední. Zákazníci v této cenové hladině většinou nechtějí do telefonu investovat 20 tisíc a více, za to se ale nebojí za kvalitu zaplatit a hledají opravdu kvalitní stroj za cenu kolem 10 tisíc korun. Pokud je to i váš případ, Motorola Moto X4 se nabízí ve vší parádě. Za cenu 11 tisíc korun dostanete velice pěkné zařízení, které splní vaše očekávání v dané cenové rovině. Stroj sice nepřichází s ničím novým, ale raději vsází na osvědčené hity: čtečka otisků prstů, duální fotoaparát nebo úhlopříčka 5,2 palců.
Moto X4 je spíše konzervativní stroj, nemůžeme tedy čekat bůhvíjak rozsáhlé možnosti biometrie či bezrámečkový displej. To ale skutečně není cílem společnosti – ta si pro inovace schovává vlajkové modely, tím Moto 4X není. I přesto si bez problému vyslouží ostřejší drobnohled a kritici jej nemusí šetřit jen pro to, že je to “smartphone z Číny”. A vracíme se zpět pro dotaz, zdali se smartphone za cenu 11 tisíc korun vyplatí. Není snadné odpovědět jen tak bez přípravy, ale v zásadě by se dalo říct, že za 11 tisíc korun nabízí obstojný výkon a skutečně kvalitní zpracování a design, ten však nemusí padnout každému.
Rozhodně se sluší utrousit slovo i o konkurenci. Podobného černého koně trhu vidím v Honoru 9 (recenze), který za identickou cenu nabízí velice podobný design a i hardwarovou výbavu, snad jen se silnějším Kirinem. Rozhodnutí nechám na každém z vás, sdělím jen to, že ani s jedním strojem neuděláte ostudu a bude vám dobře sloužit, na to se v podobné cenové kategorii můžete spolehnout.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
líbivý design | materiál se špiní a snadno ničí |
doplňky Moto | cena není pro každého |
kvalitní duální fotoaparát | |
USB-C |