Je zvláštní sledovat, jak se nálady ve společnosti mění. Nejdřív jsme všichni chtěli čistý Android. Pak dlouhou podporu. A když ji teď u většiny výrobců máme, čistý Android už takovou oblibu nemá. Je to proto, že totální unifikace není recept na úspěch? Nebo se vývoj nejrozšířenější mobilní platformy vydal směrem, který uživatelé neocení?
Motorola aspoň v mých očích nějakou brandovou identitu ztratila už dávno, ale čistého Androidu se drží pořád, což při českých cenách za smartphony Google Pixel znamená zajímavou otázku: Nemůže být Motorola Edge 20 Pro lepší Pixel, než originál?
Konstrukce | kov + sklo nebo kůže, 163 × 76 × 8 mm, 185 g |
---|---|
Displej | 6,7″, OLED, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 385 PPI |
Operační systém | Android 11 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (108 Mpx hlavní + 8 Mpx teleobjektiv + 16 Mpx ultra-širokoúhlý 119°), clona f/1.9 + f/3.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, LED blesk, 5× optický zoom; přední 32 Mpx , clona f/2.3 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 15 290 Kč, září 2021 |
Zkoušeli jste si někdy v hlavě vytvořit tabulku pro hodnocení vzhledu telefonů? Udělat si hlubší úvahu, než líbí – nelíbí? Do jedné skupiny bodovaných parametrů by mohly patřit materiály ve smyslu povrchové úpravy, konstrukčního zpracování či hry se světlem. Ve druhé škatulce by byly tvary, ergonomie či originalita. Třetí kolonka v hodnocení už by spojila fyzikální veličiny – jestli preferujete telefony menší, větší, lehčí, těžší, …
Motorola Edge 20 Pro jako kdyby se všemi uvedenými parametry zatočila v osudí a pak náhodně losovala, jak bude telefon vypadat. Kupodivu je ale mix mnohem stravitelnější, než dort od pejska a kočičky!
Velké telefony jsou už běžné, ale u některých jejich tabulkové rozměry překvapí. U Motoroly to neplatí, s mírami 163 × 76 × 8 mm je velká fyzicky i subjektivně. To hmotnost už klame – 190 g je u takové plácačky dost málo na to, abyste čekali těžší zařízení.
Nemyslete si však, že by lehkosti dosahoval výrobce druhořadými materiály. Pracuje zejména se sklem, respektive s hliníkovým rámem v kombinaci s tvrzeným sklem Gorilla Glass 5 na obou stranách. Prémiový feeling se ale nedostavuje. Zároveň se mi ale líbí, že kryt zadní strany je matný, pod určitými úhly dvoubarevný a ještě má po delších stranách naznačenou texturu miniaturních trojúhelníčků.
Po tomto designovém rozstřelu si Motorola zřejmě uvědomila, že mix konzervativních tvarů s originální povrchovou úpravou by si měl udělat očko i u extravagantněji smýšlejících a navrhla hrb pro fotoaparáty.
Ve své snaze však vytvořili pomník vzniku slovního spojení “levný čínský design”. Základní podstavec modulu je obdélníkový a najdete v něm dvojdiodu přisvícení a pravděpodobně senzor pro zaostřování. Nad tímto blokem vystupuje druhé patro. Jen tak, žádný přínos nemá, protože zatímco u jiných telefonů zarovnává alespoň čočky do jedné roviny nebo je chrání, u Motoroly ne. Objektivy ční ještě výš, přičemž dva jsou kulaté a třetí, zřejmě na truc všem estétům, je čtvercový.
Málokdy se stává, že by smartphone zaujal boky, jako dokázal model Edge+. Edge 20 Pro ale takové ambice má díky použití jednoduchého prvku – pravému úhlu mezi plochým displejem a stranami. Zaoblení nastupuje až po delších stranách, takže zařízení v ruce netlačí. Tuto kombinaci mám rád, na rozdíl od kompletně zahlazených telefonů Motorola neleží v ruce jak leklá ryba.
Pohled z profilu ale zaujme ještě tlačítky. Vysoko vlevo se nachází tlačítko hlasového asistenta s promarněným potenciálem. Systém neumožňuje mu změnit funkci, nebo přiřadit funkce na dlouhý či dvojitý stisk. Podobně vysoko však je i vypínání a ovládání hlasitosti. Vůbec by mu neškodil posun alespoň o centimetr níž, protože dosáhnout bez přehmatání na navigační lištu a ovládání volume nedokážete.
Pár slov ještě musím přidat k odolnosti vůči vodě. Motorola Edge 20 Pro odpuzuje vodu. Mělo by to stačit na nehody v podobě polití vodou či lehkého deštíku. Ponoření do vody telefon nevydrží a rozdíl mezi lehkým a velkým deštěm asi nikdy nepoznáte. Takže celá odolnost je “na vodě”.
Pamatujete, jak kdysi Galaxy S6 a S7 exceloval s Quad HD displejem a my si mysleli, že vývoj půjde směrem zvyšování rozlišení? Spletli jsme se a sám musím uznat, že vyšší framerate mi přináší větší potěšení, než menší pixely. V Motorole to vidí stejně, protože model Edge 20 Pro vybavili obrazovkou schopnou překreslení až 144× za sekundu.
Pokud vedle sebe položím WQHD+ od Note 10+ při 60 Hz, S20+ při 120 Hz a Edge 20 Plus při 144 Hz, jsem si jist, že zápisník od Samsungu by stoprocentně skončil poslední. Pak už by byl duel hodně vyrovnaný, protože od tohoto momentu začíná přehlednost zobrazení vycházet spíš z grafických témat, použitého fontu a citlivosti na barvy.
V tomto ohledu Motorola nabízí poměrně široké možnosti přizpůsobení, zároveň ale místy tápe, co řešit vlastním způsobem a co nechat na systému a jak jednotlivé možnosti seskupit. Klasikou Androidu je volba velikosti zobrazení a písma, novinkou poslední generace je i příprava témat skládajících se z barev, tvarů ikon nebo fontu. Zároveň je zvláštní, když dobu zapnutí obrazovky upravujete na jednom konci menu a zabránění vypnutí pohledem na displej na konci druhém.
Telefon podporuje třeba i gesta, přejetím prstu rozdělíte obrazovku, třemi prsty pořídíte screenshot, ale pokud chcete pro navigaci používat tlačítka místo potažení ze stran displeje, musíte zase jinam. A kdesi vedle žijí Moto gesta, která některé systémové volby duplikují. Motorola v tomto případě je krásným příkladem, že vzhled čistého Androidu neznamená čistý Android.
Aby to však nevyznělo, že Edge 20 Pro zmatkuje, není tomu tak. Systém je odladěný, přehledný a zmíněné nedostatky jsou spolu s plýtváním místem na obrazovce, jediným závažným prohřeškem v mých očích. Kvalitu zobrazení totiž nijak kritizovat ani nejde. Barvy jsou výrazné, rozsah jasu je extrémně vysoký a v kombinaci s nočním režimem je pohodlné i čtení SMSek doručených okolo půlnoci.
Telefon podporuje i interaktivní ambientní upozornění, které chytře umožňuje upozornění číst i zpracovávat. Odpověď už ale neodešlete, aniž byste potvrdili, že telefon dokážete odemknout. Probuzení displeje poklepáním následované plnohodnotnou odpovědí je samozřejmě také možné, jediné, co chybí, je zobrazení hodin na always-on obrazovce – tyto informace zůstanou viditelné jen pokud vás chce Edge současně upozornit na jiné sdělení.
Pokud jste dřív chtěli rychlé aktualizace na dlouhé časy, ideálním kandidátem na váš telefon byl Google Pixel, pokud nepočítám zombie se jménem Android One. V tomto ohledu se situace změnila. Aktualizace už nejsou luxus, nástavby kolikrát napravují trendy vymyšlené v Googlu a optimalizace nás často nepálí, protože výkonný procesor zvládne svižně rozběhat i hůř odladěný operační systém.
Stranou ponechám, že nesouhlasím, jakým směrem se v posledních dvou letech Android vyvíjí. Beru, že můj názor není směrodatný, a pro potenciální zájemce může být čistý design právě tím hlavním lákadlem, proč po Motorole sáhnout.
Najdete v ní všechny ty doplňky, které se Google naučil od konkurence, jako jednoduchá editace grafických témat, gesta, noční režim, digitální rovnováhu, nahrávání videa z obrazovky, šetřič baterie…
Hlava mi ale nebere, proč si od svého učitele výrobce nepřevzal i rychlost aktualizací. Teď, na konci listopadu, mi telefon píše “Všechno vypadá v pořádku! Používáte nejnovější software.” Jenže o tři řádky níže se píše “Oprava zabezpečení: 1. července 2021”. Jak to? Co to? Laik se diví, odborník žasne.
Jediným nadstandardním softwarem v telefonu je tak systémová aplikace Moto. Její význam skvěle kopíruje manýry, které jsem pozoroval tak často u Xiaomi – vzít funkci, někam ji implementovat a z dalších tří míst na ni odkazovat, aby snad nikdo neodhalil, kde ji hledat příště.
V appce Moto jsou pohromadě volby na změnu tapety, barev systému, ovládání gesty, rady k ovládání, volby ambientního displeje nebo game launcher. Ale některé volby se duplikují se systémovými, skáčete mezi vlastní aplikací a nastaveními systému, což sice vzhled čistého systému nekazí, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jeden manažer v Motorole chtěl telefon naplnit vychytávkami, druhý chtěl zachovat štíhlý systém a skončilo to kompromisem k nespokojenosti obou.
Zajímavým bonusem je podpora televizního režimu. Spustíte ho připojením kabelu Ready For do HDMI v televizi či monitoru a druhým koncem s USB-C do telefonu. Na velké obrazovce se pak spustí prostředí podobné desktopu, displej mobilu pak začne suplovat touchpad. Nabízí ze tak srovnání s konkurenčním řešením Dex od Samsungu.
Líbí se mi, že i v dnešní on-line době se Motorola přiklonila k fyzickému kabelu – ne vždy je možné ptát se po heslech od Wi-Fi. Po připojení k televizi rovněž dobře funguje ovládání dotykovou obrazovkou telefonu. Klikání je sice trošku nepohodlné a psaní i krátkých textů pohodlím neoplývá, ale pokud chcete jen ukázat na návštěvě fotky, kabel Ready For poslouží skvěle.
Naopak pro pracovní využití má TV režim nižší hodnotu, už jen z velikosti zobrazení, které stále staví na velkých ikonkách a prvcích Androidu, než že by se přiblížilo ovládání stolního počítače.
Motorolu Edge 20 Pro bych se nebál překřtít na “skoro-flagship”. Od začátku víte, že to není úplný strop nabídky, ale s klidným svědomím můžete říct, že vás ten odstup absolutně netrápí. Kombinace procesoru Qualcomm Snapdragon 870 (1× 3,2 GHz Kryo 585 + 3× 2,42 GHz Kryo 585 + 4× 1,80 GHz Kryo 585) se 144Hz obnovovací frekvencí displeje funguje skvěle. Reakce na jakýkoliv podnět jsou okamžité, telefon hned reaguje s nekonečnou plynulostí, jako kdyby k řešení vašich požadavků využíval jen 5 % svých možností.
Při pohledu do technických specifikací vás může zmást kapacita operační paměti. Varianta se 128GB úložištěm může mít 6, nebo 8 GB RAM, varianta s dvojnásobnou kapacitou úložiště pak 12, nebo 8 GB RAM. Naše testovací verze byla ta nejvýkonnější, v AnTuTu jsme naměřili 639 291 bodů. Je to hodně, nebo málo? Nevím, v praxi je to fuk. Edge 20 Pro létá s rychlostí Chucka Yeagera a obratností Martina Šonky. Jednoduše mě nenapadá, nač si z hlediska výkonu a stability stěžovat, Snapdragon 888 mi ani trochu neschází.
To výdrž už fanfáry nespustí, je jen běžná. 4 500 mAh není špatné číslo, ale ani nic, co by naznačovalo existenci víkendového maratonce. Stále se pohybujeme v intencích intenzivního dne nebo odpočinkového režimu na dva dny.
V otázkách nabíjení je Motorola poměrně konzervativní. Nežene se za 100W nabíjením, dosahuje “pouhých” 30 W, které by měly zajistit 60 % maximální kapacity za půl hodiny při startu z nuly. Pokud to zaručí delší životnost baterie, v kombinaci s výkonným čipsetem je to akceptovatelné kombo, byť samozřejmě varianta vyššího výkonu s přepínáním rychlostí nabíjení by byla vítanější.
Nechápu ale, proč Edge 20 Pro nezvládá nabíjení bezdrátové. Rozměry Motorola nepatří mezi trpaslíky, nespadá ani do ekonomické třídy, šetření na bezdrátovém nabíjení mi proto přijde jako zbytečný hendikep, zvlášť když zvážím, jak se tato technologie rozšiřuje např. v automobilech.
Taky to prožíváte, když procházíte první várku fotek z nového telefonu? Na displeji jste je všechny viděli, ale chcete, aby vaši radost znásobil i dojem na velkém monitoru. Nejdřív letmé prohlédnutí, pak zkoumání detailů, přibližování…
U Motoroly Edge 20 Pro jsem měl příležitost vyzkoušet snad veškerá počasí, které Střední Evropa nabízí s výjimkou sněhu. Spolu s tím se zvyšovala i laťka úspěšnosti.
Slunné odpoledne s velkými kontrasty mezi prosvětlenými a stinnými plochami skončilo plnou spokojeností. Detaily jsou vykreslené, tmavší místa netonou v černotě, světlé zóny jsou barevně vyvážené, ale nemůžu popřít, že mají fotky takový umělý efekt, vznikající pravděpodobně pixel-binningem z originálního 108Mpx rozlišení hlavního snímače – některé kontury jsou pak příliš zvýrazněné, než by odpovídalo realitě.
Za mrazivého rána je Motorola Edge 20 Pro schopná vykouzlit onu atmosféru jiskřící námrazy, syté oblohy a zvlášť detaily vypadají fantasticky. Jakmile se ale zatáhne a dojde na chmurný podzim, kvalita jde dolů a nastupují softwarové “optimalizace”. Ne vždy se podaří, v několika případech jsem zaznamenal, že detaily ze snímku zmizely. Určitě doporučuji vyzkoušet, jestli vypnutí těchto zásahů kvalitu nezvýší.
Asi tušíte, že tento trend se přenese i do nočních fotek, přes které se dostaneme i k jednotlivým objektivům. Nebudu chodit okolo horké kaše – noční fotky stojí za bačkoru. Telefon sice má noční režim, ale výstup připomíná obrázky, kterým v editoru zvýšíte jas. O detailech se ani mluvit nedá, jsou rozpité, jak kdybyste scénu malovali akvarely.
Ultrawide objektiv pak přidává efekt porouchaného noktovizoru, kdy jsou barvy buď zelené, nebo žádné a šum neruší jen proto, že ho překrývá rozpití. Lákadlo v podobě 5× bezztrátového zvětšení pak nemá až na výjimky cenu používat. Zkuste ho za optimálních podmínek a dostanete slušné snímky, s nedostatkem světla je ale objektiv se zoomem jen do počtu.
Svým způsobem je to smutné. Zoomovací objektiv se světelností f/3,4 disponuje optickou stabilizací, ale nepomáhá mu. Širokoúhlý objektiv má světelnost slušnou, f/2,2, ale výsledky tomu neodpovídají. A hlavní kamera sice exceluje ve dne, ale moc si nerozumí s postprodukcí.
Nadpis závěrečné kapitoly by měl vystihnout osobnost testovaného telefonu. Sám se právě divím, jak pozitivně shrnutí Motoroly Edge 20 Pro zní. V první kapitole jsem se trefoval do nemastného neslaného designu, na konci jsem ani fotoaparát zrovna nechválil a čistý Android mi už taky nevoní.
Ale nějak mi tahle “motorka” přirostla k srdci. Byl by z ní skvělý telefon na práci nebo denní komunikaci. V multimediích se zrovna neblýskne, ale kombinace vysokého výkonu, objemné paměti a zejména perfektního displeje způsobuje, že vám telefon dělá radost, i když jen odpovídáte na Messengeru.
Motorolu Edge 20 bych doporučil někomu, kdo se racionálně zařadí mezi průměrné uživatele, a zároveň ví, že by mu udělalo radost vlastnit víc, než vyšší střední třídu. Své zákazníky si telefon najde i mezi hráči, ale v očích největších geeků a fajnšmekrů neobstojí. Na cti jí to však neubírá.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
displej s vysokou frekvencí | ergonomie |
výkon | stav aktualizací |
optimalizovaný operační systém | fotoaparát |
Je zvláštní sledovat, jak se nálady ve společnosti mění. Nejdřív jsme všichni chtěli čistý Android. Pak dlouhou podporu. A když ji teď u většiny výrobců máme, čistý Android už takovou oblibu nemá. Je to proto, že totální unifikace není recept na úspěch? Nebo se vývoj nejrozšířenější mobilní platformy vydal směrem, který uživatelé neocení?
Motorola aspoň v mých očích nějakou brandovou identitu ztratila už dávno, ale čistého Androidu se drží pořád, což při českých cenách za smartphony Google Pixel znamená zajímavou otázku: Nemůže být Motorola Edge 20 Pro lepší Pixel, než originál?
Konstrukce | kov + sklo nebo kůže, 163 × 76 × 8 mm, 185 g |
---|---|
Displej | 6,7″, OLED, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 385 PPI |
Operační systém | Android 11 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (108 Mpx hlavní + 8 Mpx teleobjektiv + 16 Mpx ultra-širokoúhlý 119°), clona f/1.9 + f/3.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, LED blesk, 5× optický zoom; přední 32 Mpx , clona f/2.3 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 15 290 Kč, září 2021 |
Zkoušeli jste si někdy v hlavě vytvořit tabulku pro hodnocení vzhledu telefonů? Udělat si hlubší úvahu, než líbí – nelíbí? Do jedné skupiny bodovaných parametrů by mohly patřit materiály ve smyslu povrchové úpravy, konstrukčního zpracování či hry se světlem. Ve druhé škatulce by byly tvary, ergonomie či originalita. Třetí kolonka v hodnocení už by spojila fyzikální veličiny – jestli preferujete telefony menší, větší, lehčí, těžší, …
Motorola Edge 20 Pro jako kdyby se všemi uvedenými parametry zatočila v osudí a pak náhodně losovala, jak bude telefon vypadat. Kupodivu je ale mix mnohem stravitelnější, než dort od pejska a kočičky!
Velké telefony jsou už běžné, ale u některých jejich tabulkové rozměry překvapí. U Motoroly to neplatí, s mírami 163 × 76 × 8 mm je velká fyzicky i subjektivně. To hmotnost už klame – 190 g je u takové plácačky dost málo na to, abyste čekali těžší zařízení.
Nemyslete si však, že by lehkosti dosahoval výrobce druhořadými materiály. Pracuje zejména se sklem, respektive s hliníkovým rámem v kombinaci s tvrzeným sklem Gorilla Glass 5 na obou stranách. Prémiový feeling se ale nedostavuje. Zároveň se mi ale líbí, že kryt zadní strany je matný, pod určitými úhly dvoubarevný a ještě má po delších stranách naznačenou texturu miniaturních trojúhelníčků.
Po tomto designovém rozstřelu si Motorola zřejmě uvědomila, že mix konzervativních tvarů s originální povrchovou úpravou by si měl udělat očko i u extravagantněji smýšlejících a navrhla hrb pro fotoaparáty.
Ve své snaze však vytvořili pomník vzniku slovního spojení “levný čínský design”. Základní podstavec modulu je obdélníkový a najdete v něm dvojdiodu přisvícení a pravděpodobně senzor pro zaostřování. Nad tímto blokem vystupuje druhé patro. Jen tak, žádný přínos nemá, protože zatímco u jiných telefonů zarovnává alespoň čočky do jedné roviny nebo je chrání, u Motoroly ne. Objektivy ční ještě výš, přičemž dva jsou kulaté a třetí, zřejmě na truc všem estétům, je čtvercový.
Málokdy se stává, že by smartphone zaujal boky, jako dokázal model Edge+. Edge 20 Pro ale takové ambice má díky použití jednoduchého prvku – pravému úhlu mezi plochým displejem a stranami. Zaoblení nastupuje až po delších stranách, takže zařízení v ruce netlačí. Tuto kombinaci mám rád, na rozdíl od kompletně zahlazených telefonů Motorola neleží v ruce jak leklá ryba.
Pohled z profilu ale zaujme ještě tlačítky. Vysoko vlevo se nachází tlačítko hlasového asistenta s promarněným potenciálem. Systém neumožňuje mu změnit funkci, nebo přiřadit funkce na dlouhý či dvojitý stisk. Podobně vysoko však je i vypínání a ovládání hlasitosti. Vůbec by mu neškodil posun alespoň o centimetr níž, protože dosáhnout bez přehmatání na navigační lištu a ovládání volume nedokážete.
Pár slov ještě musím přidat k odolnosti vůči vodě. Motorola Edge 20 Pro odpuzuje vodu. Mělo by to stačit na nehody v podobě polití vodou či lehkého deštíku. Ponoření do vody telefon nevydrží a rozdíl mezi lehkým a velkým deštěm asi nikdy nepoznáte. Takže celá odolnost je “na vodě”.
Pamatujete, jak kdysi Galaxy S6 a S7 exceloval s Quad HD displejem a my si mysleli, že vývoj půjde směrem zvyšování rozlišení? Spletli jsme se a sám musím uznat, že vyšší framerate mi přináší větší potěšení, než menší pixely. V Motorole to vidí stejně, protože model Edge 20 Pro vybavili obrazovkou schopnou překreslení až 144× za sekundu.
Pokud vedle sebe položím WQHD+ od Note 10+ při 60 Hz, S20+ při 120 Hz a Edge 20 Plus při 144 Hz, jsem si jist, že zápisník od Samsungu by stoprocentně skončil poslední. Pak už by byl duel hodně vyrovnaný, protože od tohoto momentu začíná přehlednost zobrazení vycházet spíš z grafických témat, použitého fontu a citlivosti na barvy.
V tomto ohledu Motorola nabízí poměrně široké možnosti přizpůsobení, zároveň ale místy tápe, co řešit vlastním způsobem a co nechat na systému a jak jednotlivé možnosti seskupit. Klasikou Androidu je volba velikosti zobrazení a písma, novinkou poslední generace je i příprava témat skládajících se z barev, tvarů ikon nebo fontu. Zároveň je zvláštní, když dobu zapnutí obrazovky upravujete na jednom konci menu a zabránění vypnutí pohledem na displej na konci druhém.
Telefon podporuje třeba i gesta, přejetím prstu rozdělíte obrazovku, třemi prsty pořídíte screenshot, ale pokud chcete pro navigaci používat tlačítka místo potažení ze stran displeje, musíte zase jinam. A kdesi vedle žijí Moto gesta, která některé systémové volby duplikují. Motorola v tomto případě je krásným příkladem, že vzhled čistého Androidu neznamená čistý Android.
Aby to však nevyznělo, že Edge 20 Pro zmatkuje, není tomu tak. Systém je odladěný, přehledný a zmíněné nedostatky jsou spolu s plýtváním místem na obrazovce, jediným závažným prohřeškem v mých očích. Kvalitu zobrazení totiž nijak kritizovat ani nejde. Barvy jsou výrazné, rozsah jasu je extrémně vysoký a v kombinaci s nočním režimem je pohodlné i čtení SMSek doručených okolo půlnoci.
Telefon podporuje i interaktivní ambientní upozornění, které chytře umožňuje upozornění číst i zpracovávat. Odpověď už ale neodešlete, aniž byste potvrdili, že telefon dokážete odemknout. Probuzení displeje poklepáním následované plnohodnotnou odpovědí je samozřejmě také možné, jediné, co chybí, je zobrazení hodin na always-on obrazovce – tyto informace zůstanou viditelné jen pokud vás chce Edge současně upozornit na jiné sdělení.
Pokud jste dřív chtěli rychlé aktualizace na dlouhé časy, ideálním kandidátem na váš telefon byl Google Pixel, pokud nepočítám zombie se jménem Android One. V tomto ohledu se situace změnila. Aktualizace už nejsou luxus, nástavby kolikrát napravují trendy vymyšlené v Googlu a optimalizace nás často nepálí, protože výkonný procesor zvládne svižně rozběhat i hůř odladěný operační systém.
Stranou ponechám, že nesouhlasím, jakým směrem se v posledních dvou letech Android vyvíjí. Beru, že můj názor není směrodatný, a pro potenciální zájemce může být čistý design právě tím hlavním lákadlem, proč po Motorole sáhnout.
Najdete v ní všechny ty doplňky, které se Google naučil od konkurence, jako jednoduchá editace grafických témat, gesta, noční režim, digitální rovnováhu, nahrávání videa z obrazovky, šetřič baterie…
Hlava mi ale nebere, proč si od svého učitele výrobce nepřevzal i rychlost aktualizací. Teď, na konci listopadu, mi telefon píše “Všechno vypadá v pořádku! Používáte nejnovější software.” Jenže o tři řádky níže se píše “Oprava zabezpečení: 1. července 2021”. Jak to? Co to? Laik se diví, odborník žasne.
Jediným nadstandardním softwarem v telefonu je tak systémová aplikace Moto. Její význam skvěle kopíruje manýry, které jsem pozoroval tak často u Xiaomi – vzít funkci, někam ji implementovat a z dalších tří míst na ni odkazovat, aby snad nikdo neodhalil, kde ji hledat příště.
V appce Moto jsou pohromadě volby na změnu tapety, barev systému, ovládání gesty, rady k ovládání, volby ambientního displeje nebo game launcher. Ale některé volby se duplikují se systémovými, skáčete mezi vlastní aplikací a nastaveními systému, což sice vzhled čistého systému nekazí, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jeden manažer v Motorole chtěl telefon naplnit vychytávkami, druhý chtěl zachovat štíhlý systém a skončilo to kompromisem k nespokojenosti obou.
Zajímavým bonusem je podpora televizního režimu. Spustíte ho připojením kabelu Ready For do HDMI v televizi či monitoru a druhým koncem s USB-C do telefonu. Na velké obrazovce se pak spustí prostředí podobné desktopu, displej mobilu pak začne suplovat touchpad. Nabízí ze tak srovnání s konkurenčním řešením Dex od Samsungu.
Líbí se mi, že i v dnešní on-line době se Motorola přiklonila k fyzickému kabelu – ne vždy je možné ptát se po heslech od Wi-Fi. Po připojení k televizi rovněž dobře funguje ovládání dotykovou obrazovkou telefonu. Klikání je sice trošku nepohodlné a psaní i krátkých textů pohodlím neoplývá, ale pokud chcete jen ukázat na návštěvě fotky, kabel Ready For poslouží skvěle.
Naopak pro pracovní využití má TV režim nižší hodnotu, už jen z velikosti zobrazení, které stále staví na velkých ikonkách a prvcích Androidu, než že by se přiblížilo ovládání stolního počítače.
Motorolu Edge 20 Pro bych se nebál překřtít na “skoro-flagship”. Od začátku víte, že to není úplný strop nabídky, ale s klidným svědomím můžete říct, že vás ten odstup absolutně netrápí. Kombinace procesoru Qualcomm Snapdragon 870 (1× 3,2 GHz Kryo 585 + 3× 2,42 GHz Kryo 585 + 4× 1,80 GHz Kryo 585) se 144Hz obnovovací frekvencí displeje funguje skvěle. Reakce na jakýkoliv podnět jsou okamžité, telefon hned reaguje s nekonečnou plynulostí, jako kdyby k řešení vašich požadavků využíval jen 5 % svých možností.
Při pohledu do technických specifikací vás může zmást kapacita operační paměti. Varianta se 128GB úložištěm může mít 6, nebo 8 GB RAM, varianta s dvojnásobnou kapacitou úložiště pak 12, nebo 8 GB RAM. Naše testovací verze byla ta nejvýkonnější, v AnTuTu jsme naměřili 639 291 bodů. Je to hodně, nebo málo? Nevím, v praxi je to fuk. Edge 20 Pro létá s rychlostí Chucka Yeagera a obratností Martina Šonky. Jednoduše mě nenapadá, nač si z hlediska výkonu a stability stěžovat, Snapdragon 888 mi ani trochu neschází.
To výdrž už fanfáry nespustí, je jen běžná. 4 500 mAh není špatné číslo, ale ani nic, co by naznačovalo existenci víkendového maratonce. Stále se pohybujeme v intencích intenzivního dne nebo odpočinkového režimu na dva dny.
V otázkách nabíjení je Motorola poměrně konzervativní. Nežene se za 100W nabíjením, dosahuje “pouhých” 30 W, které by měly zajistit 60 % maximální kapacity za půl hodiny při startu z nuly. Pokud to zaručí delší životnost baterie, v kombinaci s výkonným čipsetem je to akceptovatelné kombo, byť samozřejmě varianta vyššího výkonu s přepínáním rychlostí nabíjení by byla vítanější.
Nechápu ale, proč Edge 20 Pro nezvládá nabíjení bezdrátové. Rozměry Motorola nepatří mezi trpaslíky, nespadá ani do ekonomické třídy, šetření na bezdrátovém nabíjení mi proto přijde jako zbytečný hendikep, zvlášť když zvážím, jak se tato technologie rozšiřuje např. v automobilech.
Taky to prožíváte, když procházíte první várku fotek z nového telefonu? Na displeji jste je všechny viděli, ale chcete, aby vaši radost znásobil i dojem na velkém monitoru. Nejdřív letmé prohlédnutí, pak zkoumání detailů, přibližování…
U Motoroly Edge 20 Pro jsem měl příležitost vyzkoušet snad veškerá počasí, které Střední Evropa nabízí s výjimkou sněhu. Spolu s tím se zvyšovala i laťka úspěšnosti.
Slunné odpoledne s velkými kontrasty mezi prosvětlenými a stinnými plochami skončilo plnou spokojeností. Detaily jsou vykreslené, tmavší místa netonou v černotě, světlé zóny jsou barevně vyvážené, ale nemůžu popřít, že mají fotky takový umělý efekt, vznikající pravděpodobně pixel-binningem z originálního 108Mpx rozlišení hlavního snímače – některé kontury jsou pak příliš zvýrazněné, než by odpovídalo realitě.
Za mrazivého rána je Motorola Edge 20 Pro schopná vykouzlit onu atmosféru jiskřící námrazy, syté oblohy a zvlášť detaily vypadají fantasticky. Jakmile se ale zatáhne a dojde na chmurný podzim, kvalita jde dolů a nastupují softwarové “optimalizace”. Ne vždy se podaří, v několika případech jsem zaznamenal, že detaily ze snímku zmizely. Určitě doporučuji vyzkoušet, jestli vypnutí těchto zásahů kvalitu nezvýší.
Asi tušíte, že tento trend se přenese i do nočních fotek, přes které se dostaneme i k jednotlivým objektivům. Nebudu chodit okolo horké kaše – noční fotky stojí za bačkoru. Telefon sice má noční režim, ale výstup připomíná obrázky, kterým v editoru zvýšíte jas. O detailech se ani mluvit nedá, jsou rozpité, jak kdybyste scénu malovali akvarely.
Ultrawide objektiv pak přidává efekt porouchaného noktovizoru, kdy jsou barvy buď zelené, nebo žádné a šum neruší jen proto, že ho překrývá rozpití. Lákadlo v podobě 5× bezztrátového zvětšení pak nemá až na výjimky cenu používat. Zkuste ho za optimálních podmínek a dostanete slušné snímky, s nedostatkem světla je ale objektiv se zoomem jen do počtu.
Svým způsobem je to smutné. Zoomovací objektiv se světelností f/3,4 disponuje optickou stabilizací, ale nepomáhá mu. Širokoúhlý objektiv má světelnost slušnou, f/2,2, ale výsledky tomu neodpovídají. A hlavní kamera sice exceluje ve dne, ale moc si nerozumí s postprodukcí.
Nadpis závěrečné kapitoly by měl vystihnout osobnost testovaného telefonu. Sám se právě divím, jak pozitivně shrnutí Motoroly Edge 20 Pro zní. V první kapitole jsem se trefoval do nemastného neslaného designu, na konci jsem ani fotoaparát zrovna nechválil a čistý Android mi už taky nevoní.
Ale nějak mi tahle “motorka” přirostla k srdci. Byl by z ní skvělý telefon na práci nebo denní komunikaci. V multimediích se zrovna neblýskne, ale kombinace vysokého výkonu, objemné paměti a zejména perfektního displeje způsobuje, že vám telefon dělá radost, i když jen odpovídáte na Messengeru.
Motorolu Edge 20 bych doporučil někomu, kdo se racionálně zařadí mezi průměrné uživatele, a zároveň ví, že by mu udělalo radost vlastnit víc, než vyšší střední třídu. Své zákazníky si telefon najde i mezi hráči, ale v očích největších geeků a fajnšmekrů neobstojí. Na cti jí to však neubírá.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
displej s vysokou frekvencí | ergonomie |
výkon | stav aktualizací |
optimalizovaný operační systém | fotoaparát |