LG Optimus L7 – recenze smartphonu ve slepé uličce
LG Optimus L7 je nejvyšší model z nové kolekce L-style pro rok 2012. Recenze přiblíží, do jaké míry má smartphone šance na úspěch.
V době, kdy se producenti mobilních telefonů s Androidem předhánějí, kdo uvede na trh přístroj s největším počtem jader, největší pamětí RAM a největším displejem, přichází na trh LG Optimus L7. Telefon s jednojádrovým 1 GHz procesorem, na dnešní poměry skromnou hodnotou velikosti operační paměti RAM 512 MB, displejem o úhlopříčce 4,3 palce, ale také designem, který křičí do světa: „Nejsem tu od závodění, ale přesně se vejdu do vaší kabelky a ve fancy kavárně vám neudělám ostudu.“

Pro novináře, který se specializuje na mobilní telefony, není vůbec snadné recenzovat podobný přístroj. Je totiž od začátku jasné, že svým výkonem nemůže konkurovat nejnadupanějším strojům naší doby, a nejde k němu proto přistupovat jako k nim.
Základní parametry – LG Optimus L7
Rozměry | 126 x 67 x 8,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 122 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | 1 GHz procesor Qualcomm 512 MB RAM, 4 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 4.0 + nadstavba LG |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB |
Cena a dostupnost | 7 000 Kč, červenec 2012 |
Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus L7
Co se nám líbilo: uživatelské prostředí obohacující Android (jak graficky, tak funkčně), možnost personalizace ikonek v rozbalovací liště
Co se nám nelíbilo: slabý výkon, neodladěnost prostředí, dílenské zpracování, chybí senzor jasu, drobné softwarové nedodělky
Oficiální video
https://www.youtube.com/watch?v=fILpp4pO-G4
Design a konstrukce: stylovka nové řady L-style
Při prvním kontaktu s LG Optimus L7 se většina lidí neubrání překvapenému pohledu a slovům: „Ten ale vypadá dobře.“ A mají pravdu, telefon opravdu vyhlíží velmi luxusně a povedeně. Lesklý tmavošedý plast kolem displeje i vroubkovaný zadní kryt baterie budí dojem něčeho výjimečného, telefonu z vyšší třídy. V momentě, kdy displej a lesklá přední část nejsou upatlané (což se však povede opravdu jen málokdy), je to zkrátka stylovka.
Tento dojem ovšem přetrvá jen do chvíle, kdy LG chytnete do ruky. Vše, co vypadalo jako kov, nebo dokonce karbon, je prostě plast, a plastem zůstane. Bohužel, tento dojem nijak nevylepší ani poměrně odfláknutá konstrukce. Na legendárního androidového vrzala v podobě Aceru Liquid sice Optimus L7 nemá, ale prvotní nadšení ze skvělého vzhledu bohužel i tak velmi rychle opadne. Vůbec se nemusíme bát pojmenovat viníka: za vším stojí nepovedený zadní kryt telefonu.
Uživatel bude nejprve dumat, jak se vlastně do telefonu dostat. To ho přestane bavit asi za pět minut. Poté neurvale vrazí nehet pod zadní kryt (ne, nikde není žádný otvor, ryska, pojistka, zkrátka nic) a od zbytku konstrukce jej odtrhne. A světe div se, to je skutečně správná cesta. Kryt, který tvoří celá záda i boky telefonu, zkrátka uletí, a vám se tak naskytne překvapivého zjištění, že ho na místě drží jen titěrné plastové pacičky. Není asi třeba dodávat, že takto přichycený kryt nebude pevný jako skála, ale při každé příležitosti bude skřípavými zvuky dávat najevo, že je přítomen.
Luxusní dojem z telefonu pak už nezachrání ani nejspíš opravdu kovové, zvrásněné zamykací tlačítko na horní hraně telefonu, natož pak výstup na 3,5 mm Jack na téže straně, tentokrát však už s plastovou obrubou. Pak už zbývá jen fyzické home tlačítko pod displejem, regulace hlasitosti na levém boku (také z plastu), ničím nekrytý otvor microUSB konektoru, vedle něj mikrofon, zadní strana pak oplývá funkcionalisticky ztvárněnou čočkou fotoaparátu s LED diodkou a otvorem reproduktoru. A to je celé. Spoušť fotoaparátu v duchu nejmodernějších trendů schází.
Telefon ve všech detailech ctí přísně funkcionalistické rovné linie, přesto se velmi dobře drží (byť skřípe). Zvrásněný povrch zadní strany je zkrátka dobrý nápad, a ať si říká kdo chce, co chce, úhlopříčka 4,3“ je zkrátka optimum velikosti telefonu pro ideálně pohodlné ovládání, aspoň tedy pro člověka mé velikosti (186 cm, 90 kg).
Displej a ovládání: překvapivý IPS LCD
Pojďme ale telefon zapnout. Po poměrně dlouhém bootování se rozsvítí displej o dnes už standardním rozlišení WVGA (800 x 480 bodů) s technologií IPS LCD, který nabízí tak živé barvy, až se člověku skoro nechce věřit, že nejde o AMOLED zobrazovač. Radost kalí snad jen to, že telefon neumožňuje automaticky regulovat jas obrazovky. A tím špatné zprávy ani zdaleka nekončí.
Někteří uživatelé konkurenčních platforem občas žertují, že teprve s příchodem čtyřjádrových telefonů našli vývojáři v Googlu optimální hardware, na kterém jejich operační systém běží plynule. To je sice cynické, a rozhodně ne stoprocentně pravdivé, úplná lež to ovšem také není.
A právě LG Optimus L7 je toho nepříjemným důkazem. Do telefonu, jehož vnitřní paměť tvoří pouhopouhé necelé 3 GB (rozšiřitelné o paměťové karty microSD), jsem nainstaloval všehovšudy klienty pro Facebook, Twitter, aplikace One Note od Microsoftu a čtyři hry: Angry Birds, Fruit Ninju, Sky Force a Grave Defense. Nechtěl jsem telefon přetěžovat. Od toho okamžiku se však s uživatelským prostředím stalo něco hrozného.
Telefon začal lagovat, animace se začaly trhat, otevření webového prohlížeče se začalo nepříjemně protahovat, reakce na stisknutí jakéhokoli tlačítka začala trvat až několik vteřin, při listování v seznamu aplikací telefon přestal reagovat pro jistotu úplně. Ne, tudy skutečně cesta nevede. LG Optimus L7 zkrátka není telefon, který by lámal rekordy v odladěnosti systému, a jen potvrzuje všechny předsudky o Androidu jako o nenažraném systému, který potřebuje výkonné „železo“ a náročnou optimalizaci pro stoprocentně hladký běh.
S LG Optimem L7 vás velmi rychle přejde chuť si s telefonem hrát, a ještě rádi ho začnete používat jen pro komunikaci, případně pro hraní jedné hry, kterou po dohrání zase odinstalujete. Odinstalujte také všechny další nepotřebné aplikace, vypněte veškeré animace (a to i přesto, že jich LG nabízí opravdu přehršle, a jejich druh si můžete všemožně nastavovat) a na živé tapety rovnou zapomeňte.
A tím bohužel výčet chyb nekončí. Po nějakém čase se LG Optimus L7 začal odhlašovat z Google účtu a nešlo se do něj přihlásit. A to ani na několikátý pokus, s Wi-Fi připojením a správným heslem. Pomohl až wipe celé paměti přístroje, návrat do továrního nastavení telefonu.
Prostředí telefonu: Android 4.0 ICS s nadstavbou
Celý tento nepěkný obrázek, který způsobuje nevyladěný OS, je přitom úplně zbytečný. Především proto, že LG se nadstavba nad operačním systémem velice povedla. Podobnost s čistým Androidem 4.0 ICS by člověk opravdu hledal těžko. Kdo ale měl někdy v ruce hloupý telefon od LG, ten bude mít hned jasno, kde se ikonky inspirovaly. Ty na ploše na rozdíl od klasických androidových fungují jako částečně aktivní widgety a dovolují zobrazovat placku s počtem událostí, kterým nebyla věnována pozornost. Ano, přesně tak, jak to známe z iPhonu. Celé prostředí je pak na rozdíl od čistého Androidu bílé. Podle mých zkušeností se líbí zejména něžnějšímu pohlaví.
Zaujme také zamykací obrazovka, za kterou by si v LG zasloužili pochvalu. Odemknout se telefon dá pohybem prstu kdekoli na obrazovce, přičemž na místě dotyku prstu zůstane průhled na obrazovku, která se skrývá pod tou zamykací. Mě samotného občas bavilo jen tak si ťukat po zamčeném displeji a pozorovat, co se v otvoru objeví.
Na zamykací obrazovku si také můžete navolit čtyři zástupce aplikací. Zde je potřeba vypíchnout, že tito zástupci mohou být opravdu libovolní. Tedy ne jako u telefonů HTC, u kterých se na zamykací obrazovku pouze překlopí ikony ze spodní funkční lišty. Přímo ze zamykací obrazovky lze také stáhnout klasickou horní notifikační lištu, a ovládat rychlé zkratky na zapínání a vypínání bezdrátových modulů. Velmi praktické. A to také proto, že v LG velmi chytře vymysleli i způsob, jak se rychle dostat do podrobného nastavení: stačí jen příslušnou ikonku déle podržet. To využijete zejména pro rychlé přihlášení do neznámé Wi-Fi sítě. Pokud ale máte pocit, že byste rádi viděli v liště zástupce jiných funkcí, než určil výrobce, není to problém. U LG můžete do lišty ovladačů nakonfigurovat jakékoli přepínače. To vidím u telefonu prvně, a vývojáři LG si za to zaslouží palec nahoru.
Ti, kdo si telefon rádi přizpůsobují k obrazu svému, ocení, že u LG stačí stisknout malé plus v rohu obrazovky, a už mohou na jednu z pěti pevně přednastavených ploch sypat zástupce a widgety. Aplikace jsou v menu roztříděny do záložek, filtrovat lze také aplikace stažené uživatelem. A ihned ze seznamu se aplikace dá i odinstalovat. To, pravda, probíhá trochu jinak než u ostatních přístrojů, a chvíli trvá, než na to člověk přijde: nejprve je třeba trochu nelogicky potřeba stisknout malé tlačítko s ikonou běžně užívanou pro volbu nastavení, poté se u ikonek aplikací objeví malé zavírací křížky, opět jasně inspirované Applem.
Potěší také implementace funkce Úsporný režim. Majitelé telefonů s operačním systémem Windows Phone ji velmi dobře znají: poté, co se telefon vybije na určitou hodnotu, lze nastavit, jakým způsobem lze jeho výdrž jednorázově prodloužit. Možnosti tohoto režimu u LG jsou však s Windowsy neporovnatelné, nakonfigurovat si tu můžete v zásadě cokoli, od vypnutí Wi-fi přijímače, až po jas obrazovky.
Telefonování a zprávy: nemá, co překvapit
Zpracování telefonní aplikace nechalo LG čistě na vývojářích Googlu, je v zásadě stejná, jako v čistém Androidu. Kontakty natáhnete z jakéhokoli účtu sociální sítě, Googlu, nebo zkrátka ze SIM karty, a jde se telefonovat. Anebo možná raději ne. Věřte, že je vážně deprimující vidět, že telefon se zasekává a zpomaluje i během tak triviálního úkonu, jako je vytáčení čísla. A to zejména, pokud nechcete číslo volit ze seznamu, ale vyťukat na klávesnici. Požadované číslo zkrátka napíšete, počkáte čtyři vteřiny, a ono se teprve poté objeví na displeji. Když už se vám ale číslo povede navolit, zvuk je až nadprůměrně čistý a jasný. Ani horní hrana telefonu netlačí do ucha, zde není co vytknout.
U zpráv je to ovšem trochu jinak. LG Optimus L7 samozřejmě zvládá všechny typy zpráv, odpočítává znaky při psaní SMS, zvládá s přehledem všechny úkony, které si se zprávami umíte představit, a dokonce i tón oznámení je dost silný, přestože reproduktor je zcela zakrytý, pokud telefon položíte na stůl. S klávesnicí to ovšem u LG není žádná slast. Je sice příjemné, že ji můžete přepnout na numerickou, a psát smsky jako s pomocí slovníku T9, jako uživatel ze staré školy, na druhou stranu ji chybí QWERTZ režim.
Poslední dobou jde o velmi rozšířený nešvar mezi telefony s Androidem. Největší paradox pak spočívá v tom, že na klávesnici přímo bije do očí klávesa na přepínání jazyků s písmeny CS, která vás ubezpečuje, že toto je opravdu česká klávesnice. A co víc: právě tato klávesa na klávesnici straší pořád, i když máte nastaven jen jeden jazyk klávesnice. A je to právě ona, kvůli které se už na klávesnici nevešlo tlačítko s čárkou. Velmi používaný znak tak musíte pokaždé lovit v sekundárním rozložení klávesnice.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace
Hudební přehrávač naštěstí žádným zpomalováním netrpí. Trpí ovšem jinými neduhy. Například si neporadí se zvukovým formátem WMA, nemluvě o některých ještě méně používaných, jako je například OGG. Příznivci by si ho ovšem stejně příliš neužili. Přehrávání trpí známou nectností hudebních přehrávačů v levnějších telefonech: jedovatými zkreslenými výškami. Sykavky zpěváků jsou k nevydržení.
Naštěstí je možné si upravit výsledný zvuk vestavěným ekvalizérem, na druhou stranu nejde upravovat jednotlivá pásma. Vystačit si posluchač musí s přednastavenými volbami. U dlouhé čtvrthodinové skladby se objevila ještě jedna chyba: telefonu velmi dlouho trvalo, než ji celou načetl. Než se tak stalo, v písničce nešlo přetáčet dopředu.
Videopřehrávač se řadí mezi standardní nástroje, jaké najdeme u většiny telefonů s Androidem. Jen ve zkratce: s titulkovaným DivX videem si poradí skvěle (pokud oželíte prvních 10 vteřin filmu, kdy se video načítá a není vidět), na MKV soubory ve vysokém rozlišení si budete muset pořídit jiný přehrávač.
K implementaci GPS není potřeba cokoli dodávat, pracuje bezproblémově, fixuje se během maximálně pěti vteřin, a to i když zrovna pobýváte v lese.
Fotoaparát a kamera: na čelo podstatně ztrácí
Fotit samozřejmě s LG také lze. Ale nalijme si čistého vína, moc často to asi dělat nebudete. Obrazová kvalita není bůhvíjaká, barvy je u LG lépe si zapamatovat, než fotit. Protože schází hardwarová spoušť, telefon si přeostřuje, kdy se mu zamane, a na nějaké momentky proto můžete v klidu zapomenout. Od stisknutí spouště k vyfocení obrázku to někdy trvá i tři vteřiny. Bůhvíjaké není ani video, které Optimus 7 natáčí v dnes už nepřijatelném VGA rozlišení (640 x 480 px). Používal jsem ho v zásadě pouze jako zvukový záznamník, a ani s přimhouřeným okem se k ničemu lepšímu nehodí.
Zkušební fotografie – LG Optimus L7
Organizační a datové funkce: projevuje se slabší hw
Organizační funkce LG nechalo bez vylepšení, a to je dobře. Kalendář je proto úplně stejný jako u přístrojů s čistým Androidem 4.0 ICS. A zaplať pámbů za to, chtělo by se říct. Androidí kalendář zejména s online synchronizací s Google účtem patří k nejmocnějším nástrojům v mobilním světě. Podobně je na tom budík, implementovaný do aplikace Hodiny, která oproti čistému Androidu přidává i světový čas pro cestovatele. Vestavěné jsou i stopky a odpočítávání, což pohříchu čistému Androidu chybí.
Výrazně horší zkušenost jsem ale udělal s webovým prohlížečem. Platí pro něj to samé, jako pro celý operační systém: není odladěný, seká se, a pravděpodobně na něj hardwarová výbava telefonu nestačí. Při zadávání adresy do řádku se často setkáme s tím, že se text dopisuje až postupně, po několika vteřinách od stisku tlačítka. Kvůli trhanému posouvání v textu, pak snadno uděláte překlep a kliknete na jiný odkaz, než jste chtěli. Zahartusíte, chcete jít zpět, ale ouha, ještě to nejde. Musíte tedy počkat, až se stránka načte, a úkon udělat až poté. Nedej bože, aby vás vůbec napadlo zapínat podporu Flashe. V tom případě se z prohlížení webu stává hotové utrpení, a telefon se seká i v případě, že je stránka zcela načtená. Pochvalu si zaslouží snad jen dodatečná funkční vysouvací roletka vespodu displeje, která umožňuje rychlý přístup k záložkám, apod.
Baterie a výdrž: posuďte sami
Možná vás zaujalo, proč jsem se až doteď nezmínil o výdrži baterie LG Optimus L7. Je to proto, že si netroufám tvrdit, že jsem ji otestoval. Ano, telefon opravdu vydrží až dva dny, což by se mohlo zdát dobré. Velmi klopotná práce se systémem, kterou jsem popisoval v recenzi výše, vás ale naprosto spolehlivě odradí od používání jakýchkoli pokročilejších funkcí telefonu. Donutí vás jen minimálně chodit na web, natož hrát hry (snad kromě Angry birds). Raději se spolehnete jen na telefonování a psaní zpráv, na instalaci dodatečných aplikací se vykašlete rovnou. Netroufám si proto odhadnout, jak dlouho by telefon vydržel při využívání opravdových funkcí smartphonu. Osobně si troufám tvrdit, že to nikdy nikdo pořádně neotestuje, protože to zkrátka nejde.
Závěr recenze LG Optimus L7
Nejspíš jste už sami poznali, že resumé recenze LG Optimus L7 nebude nijak růžové. Tento telefon je podle mého jen jakýmsi nepovedeným mezistupněm mezi „hloupými“ telefony a smartphony. Pokud nechcete, aby vám pravidelně stoupal krevní tlak nad nezdravou míru, tento přístroj si nepořizujte.
Za podobnou cenu dostanete například u HTC One V nesrovnatelně víc, a pokud netrváte na systému Android, doporučím například Samsung Omnii W. Tyto telefony vás na rozdíl od LG nepřipraví o pár šťastných let života.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |