LG Optimus L3 – recenze levné androidí stylovky

Miloslav Náprstek

V dnešní recenzi si představíme telefon LG Optimus L3, který si na nic nehraje. Při jeho koupi od něho nelze mnoho očekávat, má v rukou tedy eso v podobě možnosti překvapení, povede se mu to?

Výrobce mobilních telefonů není samozřejmě živ jenom z nadupaných chytrých telefonů, pořád musí myslet na masy lidí, kteří si chtějí pořídit levnější telefon, který dovede volat a smskovat. Právě těmto lidem se snaží jihokorejské LG nabídnout osahání telefonu s Androidem, za velice příznivou cenu.

LG Optimus L3 zapadá svou výbavou do nižší střední třídy. Procesor taktovaný na 800 MHz, grafický čip Adreno 200 jsou dostatečné i pro střední třídu. Co jej však katapultuje o stupeň níže je nízké rozlišení displeje QVGA (240 x 320 px) na úhlopříčce 3,2 palce (jemnost ~125 ppi). Operační paměť je 384 MB RAM, do vnitřního úložiště se vejde 1 GB informací a rozšíříte jí pomocí microSD karet.


LG Optimus L3 – oficiální fotografie černé a bílé varianty telefonu

Další výbava je stejná jako známe z jiných telefonů mnohdy vyšších tříd a její přítomnost u takového telefonu, jako je testované LG Optimus L3, potěší. Co každého zájemce o tento přístroj určitě zajímá, je cena – v současnosti se pohybuje kolem 3000 Kč, a zda se Vám nákup za tuto cenu vyplatí, se pokusím objasnit v následujících řádcích recenze.

Základní parametry – LG Optimus L3

Rozměry103 x 62 x 11,9 mm
Hmotnost110 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 256 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť800 MHz procesor
384 MB RAM, 1 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3.6 Gingerbread
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa (24 fps)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost3 000 Kč, 2. čtvrtletí 2012

Krátké postřehy z testování LG Optimus L3:

Co se nám líbilo: zajímavý vzhled, nízká cena, plynulost systému, rychlost a kvalita připojení GPS, dobrá výdrž

Co se nám nelíbilo: displej, zapuštěné zamykací tlačítko, fotoaparát horší kvality, malá vnitřní paměť pro aplikace

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=gcKGDYNZTCw

Design a konstrukce: příjemná přetvářka

LG Optimus L3 se snaží výrobce zařadit v portfóliu do své nové L-Style řady. Jako poznávací znamení této řady si můžeme na základě zatím dvou prodávaných modelů (L3 a L7) stanovit hranatou konstrukci, rámeček kolem displeje v černé barvě a potvrzovací tlačítko obdélníkového tvaru pod displejem – tato řada by u LG měla označovat stylové telefony. U recenzované L3 si troufám tvrdit, že punc stylovosti telefonu upřít nejde. Hranatý tvar v kombinaci s zakulacenými bočními stranami a rovnou horní i spodní stranou vypadá zajímavě a telefon nejenom dobře vypadá, ale příjemně padne do ruky.

Na přední straně obepíná displej již zmiňovaný černý rámeček, ve kterém se schovává mřížka sluchátka a pod ní stříbrné logo výrobce. Čidlo automatické regulace jasu, čočku přední kamerky nebo notifikační diodu byste vedle reproduktoru hledali marně – kromě téměř viditelného proximity senzoru je telefon o další vychytávky umisťované na horní stranu ochuzen.

Pod displejem upoutá oči pozorovatele středové tlačítko, které svou milimetr hlubokou průhledností láme světlo kolem svého okraje a vypadá jako by jej obepínala tenká stříbrná linka. Po interakci s telefonem doplňují tlačítko dva senzorové snímače – vlevo zpět a vpravo tlačítko kontextové nabídky. Boky telefonu věrně imitují použití kovového materiálu. Imitace je na tomto typu telefonu opodstatněná – kov by natáhl cenovku určitě výše. Na první pohled použití plastu nepoznáte a telefon nezatěžuje těžký kovový rám. Pravý bok byl ochuzený o přítomnost tlačítek či vstupů, pro ty se přesuňme na horní stranu přístroje.

Zde se nachází zamykací tlačítko a sluchátkový vstup – 3,5 mm Jack. Z poznámek vzniklých během intenzivního testování vykukuje červeně orámovaná připomínka k tlačítku zamykání a odemykání – umístění na horní straně má dost daleko k ideální ergonomické poloze. V kombinaci s nízkým zdvihem jsem se přeučil rozsvěcet displej pomocí velkého a snadněji přístupného středového tlačítka. Na levém boku telefonu objevíme standardní dvojtlačítko hlasitosti. Tento ovládací prvek se nevyužívá tak často, takže řešit pohodlné ovládání nemá smysl. Na rovné spodní hraně telefonu se uprostřed nachází microUSB konektor sloužící jak k napájení, tak i ke komunikaci s počítačem.

Do redakce k testu dorazila bílá varianta telefonu. Od černé varianty, která je na českém trhu taktéž v prodeji, se liší pouze barvou zadního plastového krytu. Ten svou plastovost vůbec neskrývá, vypadá jako by byl na kovové okraje přilepený a zakulacenost boků u jejich konce narušuje – osobně bych byl raději za celistvý zakulacený bok po vzoru Nokie Lumie 800 či 900, ale to by jsme možná měli brzy na světě další soudní pře. Jeho velkou část tvoří perforovaný dekor, u černé varianty skvělá věc proti upatlanosti lesklých materiálů. U světlé varianty však ulpívaly ve struktuře nečistoty a bílá barva se dost špinila – s ušmudlanou bílou barvou už tolik parády nenaděláte.

Kryt je snímatelný celý, drží zaklapnutý v plastových zobáčcích, stejně jako u větší L7. V případě vybavenějšího člena rodiny si kolega při testu stěžoval na vrzání telefonu právě v zadní části krytu – L3 vrže také, ale to už člověk musí chtít aby se nějaké zvuky ozvaly.

Displej a ovládání: na displeji se zas tak šetřit nemělo

Dalo by se napsat, že displej má poměr bodů na palec 125, ale věřím, že dokud neporovnáte toto číslo s jinými telefony, nic vám tento údaj neřekne. DPI 125 je hodně žalostné číslo a pocit ze zobrazované jednotky tomu odpovídá. Na rozlišení QVGA (240 x 320 pixelů) jsme byli zvyklí u přístrojů prodávaných před 5 lety. L3 by měla být stylovkou, použitým TFT displejem však degradoval pouze na stylové těžítko – po rozsvícení displeje nemá smysl se o nějakém cool faktoru bavit.

Zobrazované obrázky a videa vypadají na telefonu opravdu dost špatně. Prohlížení webu a čtení souvislého textu má k pohodlnému hodně daleko. U každého písmena je vidět rastr displeje. Abych displej pouze nekritizoval, tak na venkovním světle je stejně špatný jako uvnitř – což znamená relativně dobrou čitelnost na přímém slunci. Krycí sklíčko displeje je pravděpodobně nevalné kvality, o telefon jsem během testu poctivě pečoval a stejně se objevily malé škrábance – koupě krycí folie bude tedy nutností.

Při průzkumu vzhledu v minulé kapitole jsme nenarazili na čidlo okolního světla – jas si musíte tedy nastavovat sami. Pokud byste čekali, že stejně jako zastaralá zobrazovací technika bude špatně provedena i ovládací část displeje, zde vás L3 překvapí. Při používání kapacitního displeje jsem nenarazil na jediný problém při ovládání. Reakce na dotyk je přesná, i menší prvky trefíte lépe (otázkou je, jaké menší prvky vzhledem k rozlišení displej zobrazí).

Prostředí telefonu: nenásilné zásahy do klasického perníčku

V telefonu tepe Android 2.3 Gingerbread, který výrobce upravil do vzhledu podle svého gusta. Narozdíl od ostatních GUI úprav (TouchWiz, Sense) se nepouští LG do kaskadérských kousků a provedené změny nejsou tak drastické. Naopak oproti základnímu Androidu přidává rychlé přepínače do notifikační lišty – zde si můžete pomocí tlačítka přepnout režim hlasitosti, Wi-Fi, Bluetooth, Zjišťování polohy či mobilní data. Pod těmito přepínači se nachází ovladač hudebního přehrávače. Dále už pak standardní notifikační lišta.

Pohotovostních ploch je k dispozici pět, na každou umístíte zástupce aplikace, widget nebo složku vyplněnou zástupci aplikací. Kromě ikon tedy v pohotovostním displeji ani nepoznáte customizaci z *Koreje*. Za to hlavní menu obohacuje pěkná řádka změn: skrz menu procházíte vertikálně, aplikace můžete řadit do vlastních kategorií, přednastavené jsou 2 – aplikace a stahování. Kategorie si můžete vytvářet vlastní, přesouvat mezi nimi jednotlivé zástupce aplikací a nebo všechny kategorie minimalizovat pohybem dvou prstů. Další stupně nabídky jsou kromě změny ikon téměř identické s čistým Androidem. Pohyb v prostředí je příjemně plynulý, nikde se nezasekává.

Telefonování a zprávy: ideální společník

Kontakty neprodělaly žádnou významnou změnu, oproti čistému Gingerbreadu. Ke každému kontaktu tedy přidáte nespočet údajů, můžete si třídit kontakty do skupin. Správa kontaktů nepostrádá žádné vyspělé možnosti. Při vytáčení používám často zadání prvních písmen jména kontaktu a telefon odhaduje, který kontakt mám na mysli. Příjemná vychytávka, bohužel si ale nerozumí s českou diakritikou a tudíž některé osoby nenabídne. Zvuk ze sluchátka není to nejlepší co jsem slyšel, ale domluvíte se v pořádku. Stejně tak druhá strana vás uslyší mírně šumět, i když signál byl dobrý.

Svižnou odezvu systému oceníte nejenom při brouzdání nabídkami, ale hlavně při rychlé odezvě na stisk klávesy v aplikaci textových zpráv. Kromě malého displeje, na kterém je klávesnice i na šířku zmenšená, bych telefonu v této oblasti nevytkl nic – chvilku si musíte zvykat na QWERTY rozložení místo QWERTZ. I přes malý displej jsem se svými velkými prsty při psaní zpráv nijak netrpěl.

Výborně pracují aplikace pro správu kontaktů a zpráv synchronizované s vaším Google účtem. Pokud používáte k záloze kontaktů Google kontakty, tak veškeré informace kontaktu včetně fotek se automaticky synchronizují na server a vy nemusíte při změně přístroje nebo reinstalaci fotit osoby znovu. Pokud dokonce používáte i Google pro správu fotek a danou osobu označíte stejným jménem jako ji máte v kontaktu. Této vychytávce jsem však zatím u žádného Androida nepřišel na kloub, funguje si jak chce – berme ji jako příjemný experimentální doplněk.

Hudební a video přehrávač: multimediál jen z půlky

Pokud nejste hudební nadšenec, nebudete si při poslechu stěžovat. Přehrávač je základní, nenabídne žádné pokročilé možnosti, pouze zobrazuje obrázek alba a nejpoužívanější tlačítko pro práci se skladbami. Ty si můžete nechat zobrazit všechny najednou, nebo podle ID3 tagů roztříděné do podskupin alba a interpreta. Další základní funkcí všech hudebních přehrávačů s Androidem je tvorba seznamů skladeb. Pokud vám základní paměť telefonu na hudbu nebude stačit, telefon disponuje slotem pro microSD karty, rozšíříte si kapacitu až na 32GB.

Reproduktor hraje poměrně hlasitě, vzhledem ke své velikosti převládají při vyšší hlasitosti nepříjemné výšky. Videa přehraje LG v maximálním rozlišení 800 x 480 pixelů. Na přehrávání videí se LG Optimus L3 vzhledem ke špatnému displeji vůbec nehodí. Samozřejmě nemusíte přehrávat pouze uložená videa, v telefonu se nachází předinstalovaná aplikace YouTube.

Fotoaparát: jaké jsou fotky, to se dozvíte až na PC

Prvně jsem myslel, že v této kapitole telefon nepochválím. Fotky, co jsem pořídil, vypadaly na displeji telefonu opravdu žalostně. Před recenzí jsem se náhodou podíval na pár fotek sesynchronizovaných do Google+ – a vida, není to vůbec špatné, ba naopak – v této cenové hladině jsem čekal horší kvalitu fotografií. Musíte oželet automatické ostření, při pěkném počasí však telefon úspěšně poslouží jako archivátor momentálních zážitků.

Příznivce kontroly nad expozicí potěší možnost nastavit si ISO ve 3 krocích, pár základních scénických režimů a možnost manuálního nastavení bílé barvy. Samospoušť a barevné vyladění fotografie uzavírají souhrn funkcí 3 Mpx fotoaparátu (2048 x 1536 px). Videa ničím neohromí, natočíte je maximálně v základním VGA rozlišení (640 x 480 px) a kromě barevného nádechu, expozice a úložiště nenastavíte nic jiného.

Zkušební fotografie – LG Optimus L3

Aplikace

Instalace a aktualizace aplikací zaslouží samostatnou kapitolu. K dispozici máte samozřejmě obchod Play, vzhledem k velmi malému prostoru pro instalované aplikace v telefonu si moc nejnovějších aplikací neužijete. Většina aplikací nabízí samozřejmě přesun mimo tuto oblast, ale některé komplexní aplikace si stejně do této vyhrazené kapacity ukládají svá data. Po nainstalování Google+ aplikace, aktualizovaných map a dalších několika k životu potřebných aplikací již hlásí telefon plnou paměť a nezbude nic jiného než redukovat počet nenažraných aplikací. Vedle displeje druhá velká vada na kráse jinak skvělého telefonu.

Organizační a datové funkce: Android je jistota

Pokud se vám zachce si s L3 váš život zorganizovat, nemusíte hned hledat aplikace v Google Play obchodě. V základu najdete klasický kalendář, který ve spojení s webovým Google kalendářem nabídne bezproblémového pomocníka. Emaily můžete řešit buď přes vestavěného Gmail klienta a nebo přes emailovou aplikaci pro jiné poskytovatele.

Nabídka datových funkcí je na svou cenu bohatá – nenašel jsem jedinou chybějící funkcionalitu. GPS chytá bleskově, problém nemá telefon ani při navigování pomocí Google navigace.

Baterie a výdrž: dva dny v záběru

Díky malému a nenáročnému displeji se běžně dostanete na dva dny běžného používání telefonu. Oproti jiným, výkonnějším smartphonům, je to příjemná změna. Výrobce udává dokonce 25 dní v pohotovostním režimu, telefon by ale musel ležet pouze na stole.

Závěr recenze smartphonu LG Optimus L3

LG Optimus L3 je designově povedený telefon. Jeho nízké ceně odpovídá i použitý hardware, který jsem během testování shledal dobře odladěným a v kombinaci s Androidem 2.3.6 se jedná o dostatečně rychle použitelné zařízení.

Pokud tedy odpustíte telefonu nekvalitní displej a při instalaci aplikací budete postupovat s ohledem na hodně omezenou kapacitu aplikační paměti, budete s tímto stylovým low-endem spokojeni. Poměr cena/výkon je u tohoto telefonu více než dobrý.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vzhledPlus rozlišení displeje
Plus plynulost systému
Plus výdrž telefonu
Plus nízká cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články