LG GT350 Town – recenze telefonu s QWERTZ zbraní

Jindřich Srb

Recenze levného telefonu LG GT350 Town se sociálním zaměřením, výsuvnou QWERTZ klávesnicí, 3,5 mm Jackem, 2 Mpx fotoaparátem a dotykovým displejem, který vám učaruje konstrukčním a designovým provedením. Naopak evidentně zklame zájemce absencí rychlých dat a Wi-Fi.

Za zapůjčení mobilního telefonu LG GT350 Town do recenze děkujeme eShopu X-Store.cz.

LG GT350 Town je telefon zaměřený především na mladší uživatele, kteří rádi píšou SMS a komunikují s přáteli přes Facebook či další sociální sítě. K tomu má výtečnou QWERTZ klávesnici s několika tlačítka přesně definovanými pro rychlé spuštění aplikací. V Česku se oficiálně prodává jediná varianta telefonu – s modrou klávesnicí, avšak ve světě je hned několik barevných provedení. Proč nedá místní zastoupení LG větší volnost výběru, nevíme. Před Vánoci by mohl telefon zažít opět vlnu zájmu.


LG GT350 Town – oficiální fotografie

Základní parametry – LG GT350 Town

Rozměry108 x 53 x 15,9 mm
Hmotnost125 g
Displejdotykový, rezistivní, TFT, rozlišení 240 x 400 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,0“
Procesor a paměť56 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 8 GB
Operační systémne, prostředí LG S-Class
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), samospoušť, nahrávání QVGA videa s 12 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost3000 Kč, od července 2010

Krátké postřehy z testování LG GT350 Town:

Co se nám líbilo: líbivý design telefonu, dobře zpracovaná QWERTZ klávesnice, 3,5 mm Jack a microUSB, citlivý a přesný dotykový displej, slušná rychlost telefonu, integrace sociálních sítí, příjemná výdrž telefonu, funkce Livesquare, využívání čidel ve hrách a aplikacích (hořící svíčka, ladění zvuků, atp.)

Co se nám nelíbilo: pouze 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu, absence rychlých dat a bezdrátové Wi-Fi

Obsah balení:

Telefon má v prodejní krabici ukryt USB kabel s odpojitelným koncem do zásuvky, baterii, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack a návod. Rozhodně bychom se nezlobili za paměťovou kartu, kterou tak každý musí dokoupit.

Vzhled a konstrukce:

LG GT350 Town si právem zaslouží označení „mobil pro teenagery“. Je totiž přesně ušitý zpracováním a funkcemi především pro mladší uživatele. Neznamená to však, že by telefon nemohl vlastnit i starší uživatel. Zalíbí se designovým provedením, překvapí výtečnou QWERTZ klávesnicí i funkcemi.

Konstrukce telefonu připomíná z pohledu na čelní stranu oblázek, který má lesklý, perleťově bílý povrch. Skvěle do něj zapadá displej s černým orámováním, reproduktor a trojice tlačítek pod ním. Boční hrany mají rovnoměrně rozložené prvky – levý bok z pohledu uživatele telefonu nese microSD slot a tlačítko k regulaci hlasitosti, pravý bok pak microUSB port pro připojení nabíječky a USB kabelu, nechybí ani jednopolohové tlačítko fotoaparátu.

Horní hrana nese otvor pro poutko, klasický 3,5 mm konektor Jack a tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje či telefonu. Tohle logické uspořádání prvků se mi líbí. Na zadní straně telefonu je pod úrovní krytu zapuštěna čočka 2 Mpx fotoaparátu a zrcátko pro snazší pořízení autoportrétu.

Výsuvná konstrukce telefonu má přiměřenou vůli, pevně drží v zavřeném stavu a jednotlivé díly se neviklají. Všechny kryty jsou přitom platové, kovový je pouze kryt displeje z vnitřní strany horního výsuvného dílu s displejem. Barevné sladění modelu stojí za obdiv, ač se v Česku prodává oficiálně jen jediná verze, ve světě jich je hned několik.

 

Displej a ovládání:

Displej má na úhlopříčku 3 palce a je dotykový, resp. s rezistivní technologií, uzpůsobenou pro ovládání prsty a případně stylusem. Záleží na uživateli, co preferuje. Stylus však v balení není dodáván, protože není potřeba. Konstrukce telefonu dovoluje vysunout QWERTZ klávesnici se čtyřmi řádky kláves. Dolní řada kláves je určena převážně pro zkratky (pošta, prohlížeč, sociální sítě). Součástí klávesnice je i čtyřsměrný kurzor, který ovšem postrádá větší využití, k posunu kdekoliv v telefonu do daných směrů neslouží. Displej má nastavitelné automatické zamknutí. Hodnota jasu se naopak reguluje manuálně. Čitelnost na slunci není nejoptimálnější.

Provedení výsuvné QWERTZ klávesnice se mi nicméně líbilo, a to především dostatečně velkými mezerami mezi klávesami a horní řadou kláves odsunutou od hrany telefonu, na které se tudíž dalo stiskávat tlačítka také bez problémů. Tlačítka určená ke službám, prohlížeči atd. jsou přínosná, chce to však mít datový tarif, aby mohla být využita.

Baterie a výdrž:

LG Town má baterii typu Li-Ion Polymer o udávané kapacitě 950 mAh. Lépe než výrobcem udávané teoretické hodnoty výdrže poslouží skutečné hodnoty, kterých se nám podařilo dosáhnout. Při běžném denním využívání telefonu (pár minut hovorů, sms zpráv a poslech hudby) nám telefon vydržel do úplného vybití tak 4 i více dní. Měli jsme přitom jas displeje na 40% a datové přenosy přes operátora jsme využili jen velmi zřídka.

Prostředí telefonu:

Telefon má identické prostředí s modely GS290 Cookie Fresh či LG GM360 Viewty Snap. Základem je trojice po sobě jdoucích domovských obrazovek, kde mohou být navoleny různé widgety s odkazy na aplikace či další funkce telefonu. Druhá z obrazovek je určena pro funkce Livesquare – zobrazení kontaktů v podobě postaviček za určené období, určených pro rychlou opakovanou volbu volání či zaslání SMS. Třetí slouží k navolení nejdůležitějších kontaktů.

Paměť telefonu je 56 MB a kromě volně dostupné části na uložení např. hudby je rozdělená do částí – 500 SMS, 1000 kontaktů, 500 záznamů v kalendáři, 500 úkolů, 100 poznámek, 5 budíků, 100 hovorů v historii, 50 záložek, 130 různé. Zajímat by vás mohla i verze softwaru testovaného modelu – GT350AT_V10g. Rychlost telefonu, odezva při procházení menu i spouštění aplikací je dostatečně rychlá, nezpozoroval jsem zamrznutí či zpomalení chodu přístroje.

V nastavení toho lze měnit celkem hodně, od tapety na pozadí v menu a domovských obrazovek, písmo – styl a velikost, uvítací zprávu, obrázek při spuštění a vypnutí přístroje. Na výběr je i několik profilů – normální, tichý, venku, letový a tři vlastně nadefinované profily. Zamknutá obrazovka může být odemknuta buďto stisknutím nebo posunutím. Pro vstup přímo do navolených částí menu stačí nakreslit zvolený tvar při odemykání displeje. Praktické a velmi účinné. Hlavní menu sestává ze dvou obrazovek za sebou, rozdělených na čtyři úseky v podobě řádků s ikonami, logicky uspořádanými.

Telefonování a zprávy:

Do LG GT350 Town se vejde rovných 1000 kontaktů. Každý z nich obsahuje řadu doplňkových informací o uživateli (výročí, domovská stránka, adresa společnosti a Livecon (obrázek kontaktu), abyste měli o každém větší přehled. V telefonním seznamu je možno zvolit filtr zobrazení kontaktů v telefonu nebo na SIM kartě. Osobně jsem rád za rychlé volby – 9 pozic, nadefinovanými kontakty, které používám nejčastěji. Nechyběl zde ani můj profil – fotografie a informace navíc (výročí, domovská stránka, adresa společnosti a Livecon (obrázek kontaktu). Nechybí informativní cena hovorů ani měřiče hovorů a objem dat, který jste přenesli přes operátora. Pokud vás někdo obtěžuje a vy tomu chcete zabránit, stačí daný kontakt umístit do sekce odmítnutí hovoru, poté se vám už nedovolá.

Vytváření nových zpráv je přehledné, lze přidávat několik příjemců najednou. Psaní je možné zejména po vysunutí QWERTZ klávesnice na šířku displeje. Pokud někdo raději vyťukává znaky na displeji, i to je možné. Samozřejmostí je přidávání multimediálního obsahu (fotografie, zvuky, videa, atd.). Složka zpráv má v sobě také Emotikony a šablony pro rychlejší odůvodnění nenadálých situací. Telefon myslí také na uživatele s potřebou komunikace a správy emailů. Jednoduchý průvodce vám po zadání přihlašovacích údajů nastaví schránku a poté dle voleb bude stahovat obsah.

Fotoaparát:

Ač je telefon určen mladším uživatelům, kteří velice rádii zachycují každé situace do svého telefonu, nepřináší příliš dobrý fotoaparát. Jedná se pouze o 2 Mpx fotoaparát (1600 x 1200 px), jemuž znatelně chybí autofocusu a případně LED blesk. Zrcátko vedle čočky fotoaparátu poslouží při pořizování vlastní fotografie. Také kvalita nahrávaného videa je šedým průměrem, pouze QVGA (240 x 320 px) s 12 snímky/s. Prostředí fotoaparátu zobrazuje hlavní zvolené prvky a počet možných fotografií, které lze do telefonu nebo na microSD kartu uložit.

Nastavení fotoaparátu dovoluje např. povolení sekvence snímání (1, 3, 6, 9 záběrů), měnit velikost fotografií (od 2 Mpx až po nejmenší QVGA), kontrast, vyvážení bílé, noční režim, kvalitu fotografií, barevný efekt, zvuk spouště a místo uložení. Hodit se může obrazovka s mřížkou, zobrazení pořízené fotografie a určení režimu zobrazení.

Zkušební fotografie – LG GT350 Town:

Organizační a datové funkce, zábava:

LG Town má evidentně mezery v připojení. Nabízí totiž pouze pomalejší datové přenosy přes operátora GPRS/EDGE, rychlé HSDPA a bezdrátové Wi-Fi nepochopitelně schází. Tím telefon vzhledem k zaměření na sociální sítě a internet o dost klesl. Kritika je na místě. Neustále se plahočit s pomalými daty v době, kdy už i čeští operátoři jako jedni z posledních staví 3G sítě, je opravdu k vzteku. Přitom internetový prohlížeč vypadá povedeně, má historii, ukládá oblíbené stránky, nicméně stránky načítá bez konverze, takže si na načtení vždy počkáte.

Přenosy přes datový kabel obstará microUSB port, po propojení s PC s výběrem připojení (Mass Storage, PC Suite, vždy se zeptat). Bezdrátové přenosy na kratší vzdálenost pak Bluetooth 2.1 s nastavením – viditelnost, název zařízení, režim vzdálené SIM, tisk, dálkové ovládání AV, sluchátka, přenos souborů, atd.

Hudební přehrávač je typický pro všechny modely LG střední a nižší třídy, stejné provedení, seznam písní, možnosti. Nechybí ani ekvalizér s přednastavenými úrovněmi. Pro detaily o přehrávači doporučím recenzi LG GS290 Cookie Fresh, kde je vše popsáno. Přibalená sluchátka k modelu Town jsou typická pecková, s vhodnou kvalitou reprodukce. Telefon umí hrát i na reproduktor, avšak hlasitý poslech nedoporučuji, na to není konstruován. K poslechu stanic poslouží FM rádio s RDS, v němž je až 48 volných pozic pro uložení oblíbených stanic. Rádio může hrát na reproduktor, avšak jeho spuštění je podmíněno připojením sluchátek.

V telefonu jsou dále: Galerie fotografií a videí, vyhledávání Google, světový čas, budík, organizér (kalendář, úkoly, vyhledávač data), poznámky, záznam hlasu, nástroje (kalkulačka, převodník jednotek, stopky). Výrobce přidal jednu hru – Sudoku Cafe, aplikace – Opera Mini 5, Push email a zábavu – Music World. Pak jsou tu ještě oblíbené Pocket Apps – Hořící svíčka – zfouknutí proudem vzduchu do dolní hrany telefonu, Ladění zvuků, Transparent, Sledování váhy, Trénink.

Upřít nelze zaměření na sociální sítě – klient Facebook a YouTube. Usnadňují přístup a prohlížení obsahu. Je zde také služba instant messenger – Windows Live, Yahoo messenger. Prohlížení YouTube videí ubíjí zejména absence rychlejších dat, to výrobce trochu nedomyslel.

Závěr recenze LG GT350 Town

Telefon LG GT350 Town jsem si oblíbil již při představení výrobcem v první polovině roku 2010. Nejvíce jsem byl zvědav na výsuvnou QWERTZ klávesnici a datovou výbavu, která byla zahalena rouškou tajemství dost dlouho. Zatímco s klávesnicí jsem byl naprosto spokojen, absence rychlých dat HSDPA a Wi-Fi jsou pro mě klíčovým zklamáním modelu. Designově vytříbený styl, provedení a konstrukce však i v dnešní době hrají klíčovou roli a mnoho uživatelů na ně dá a telefon si pořídí. Ve výbavě jinak nemůžu cokoliv vytknout, co by mi scházelo. S cenou už dokonce pod třemi tisíci korun je telefon rozhodně dobrou volbou pro mobilní hračičky a nepříliš zaujaté. Pro funkcemi namlsané z vás už tolik ne.

Koupit LG GT350 Town u autorizovaného distributora LG.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus 3″ WQVGA displejPlus 2 Mpx fotoaparát
Plus 3,5 mm konektor JackPlus absence Wi-Fi a HSDPA
Plus výsuvná QWERTZ klávesnice
Plus hudební přehrávač
Plus výdrž telefonu
Plus nízká cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články