Jak naskenovat QR kód na Androidu nebo iOS?
- Jedním z nejoblíbenějších nástrojů na smartphonu je čtečka QR kódů
- I přestože ji telefony disponují už v základu, většina uživatelů ji ještě stahuje
- Poradíme vám, jak naskenovat QR kód a používat čtečku na Androidu nebo iOS!

QR kód, nebo kód rychlé odezvy (QR znamená Quick Response, tedy rychlá reakce nebo odezva – pozn. redakce) je univerzální prostředek pro ukládání kódované informace v podobě čtverečku s rozličným vzorem. Dá se říct, že funguje na stejné bázi jako čárový kód EAN. Jak takové kódy číst jen za pomocí vašeho smartphonu?
QR čtečku nemusíte stahovat!
Většina uživatelů neví, že ke čtení QR kódů není na Androidu ani iOS třeba stahovat jakoukoliv aplikaci z obchodu Google Play nebo App Store. Ba právě naopak, doporučujeme nic nestahovat, za aplikacemi se skenery QR kódů se totiž často skrývají malware a podvodné aplikace, které vám zamoří telefon otravným virem. Pak to může vést až ke ztrátě dat nebo vyluxovanému bankovnímu účtu.
Jak Android, tak i iOS disponují inteligentním skenerem přímo v systému – jediné, co potřebujete, je nativní aplikace fotoaparátu. Na telefonu s Androidem otevřete fotoaplikaci, nahoře vlevo zvolte Google Lens a tam dole na posuvníku navolte „Hledat“. Pak už jen namiřte na kód a skenujte.
V iOS je to o poznání jednodušší. Jediné, co musíte udělat, je otevřít fotoaplikaci a přímo v režimu „Foto“ namířit na šifru. Umělá inteligence sama rozpozná, že míříte na QR kód a okamžitě ho rozšifruje. Nahoře vám pak už jenom vyskočí banner s odkazem.
Jaké aplikace případně používat?
Vsadím se, že jste o možnosti skenovat čtverečky s kódem bez speciální aplikace nevěděli. Pokud se ale z jakéhokoliv důvodu rozhodnete i přes tuto skutečnost používat aplikaci, určitě nestahujte jen tak ledajakou.
Je to stejné jako u všech jiných utilit – stahujte jenom ověřené, dobře hodnocené a s co největším počtem stažení. Pouze kombinace těchto tří rad vám zaručí, že aplikace, kterou stahujete není vadná, zkažená nebo že vám nepřitíží.
Nejlepší QR čtečky pro Android:
- Čtečka QR a čárových kódů (česky) od TeaCapps
- Skener QR a čárových kodů od Gamma Play
- QR Code & Barcode Scanner (no ads) od QR Easy
Nejlepší QR čtečky pro iOS:
- QR Reader for iPhone od TapMedia Ltd
- Qr Code Scanner – QrScan od Barcode Scanner & QR Reader
- Ctecka QR Kodu od QR Ctecka – QR code – QR Kod
Doporučujeme: Jak pečovat o baterii v telefonu, aby vám dlouho vydržela?

K čemu vlastně využít čtečku QR kódů?
Zajímavou otázkou určitě je, k čemu vlastně běžný uživatel takovou čtečku QR kódů potřebuje? Pravdou je, že hodně společností využívá tuto e-šifru na své propagační materiály, aby nemusely vypisovat třeba na leták celou svou webovou stránku.
Slouží ale i pro ověření! Třeba když si zakoupíte vstupenku na koncert nebo se necháte očkovat proti nemoci Covid-19. V obou případech dostanete do mailu QR kód, který pak předložíte na patřičném místě.
Takový kód si ale může vytvořit každý z vás. I pro tuto zábavu existuje spoustu nástrojů. Pokud ale otevřete aplikace své mobilní banky, možná i tam narazíte na QR. Můžete totiž svému kolegovi, či kamarádovi zašifrovat své platební údaje, variabilní symbol a pak jen předložit šifru, která nese informace o platbě. Často se s tím můžeme setkat na fakturách a tak podobně.
Způsobů, jak využít QR je opravdu hodně. K čemu čtečky těchto kódů využíváte vy a proč?