Huawei symbolicky ukázalo, jak jejich smartphony dosahují delší výdrže

Luboš Srb

České zastoupení společnosti Huawei nám v Praze symbolicky ukázalo, jak jejich smartphony, jako Huawei Honor a další, dosahují delší výdrže. Akce se konala ve Skydive aréně v pražských Letňanech, kde každý mohl ve větrném tunelu na vlastní kůži pocítit, jaké to je přesáhnout laťku běžných možností, podobně jako výdrž u smartphonu Huawei.

Už u produktů uvedených na trh v loňském roce se společnosti Huawei podařilo nabídnout dobrou výdrž baterií. Bylo toho dosaženo jednak výběrem kvalitních bateriových článků s vysokou kapacitou, a také pozorným sledováním spotřeby energie jednotlivých výrobních komponentů.

Prioritou je dlouhá výdrž baterie

Od druhého pololetí loňského roku se vývojáři společnosti ještě více zaměřili na zlepšování výdrže baterií, která je jedním z hlavních problémů zákazníků s moderními chytrými telefony. Prvním produktem, kde se toto úsilí projevilo, je Huawei  Honor, který jsme nedávno otestovali (přečtěte si naší recenzi Huawei Honor).

Huawei se podařilo vyvinout vlastní nízko úrovňový software pro řízení spotřeby energie (mezi hardwarem a systémem Android), u kterého je hlavní důraz kladen právě na nízkou spotřebu energie. Tento software dbá na to, aby systém nepoužíval žádné hardwarové zdroje, které nejsou třeba pro aktuální funkci nebo aplikaci. Navíc je telefon Honor vybaven baterií s vysokou kapacitou 1900 mAh.

Operační systém modelu Honor rovněž rozpozná, když kapacita baterie dosáhne nízké úrovně (klesne pod hranici 30 %), a automaticky doporučí uživateli možnost přejít do režimu úspory energie (včetně omezení jasu displeje, vypnutí synchronizace na pozadí atd.).  Honor tak vydrží na jedno nabití fungovat až 3 dny. 

Vlastní komponenty a technické řešení

Při použití standardních komponent (například čipové sady Qualcomm) jsou možnosti další úspory energie na straně hardwaru omezené. Huawei se však díky použití vlastní čipové sady K3V2 HiSilicon podařilo od počátku vývoje přidat vlastní funkce úspory energie, které jsou tak implementovány přímo na čipu. Kromě toho vývojáři dále zdokonalili software pro řízení napájení, který byl poprvé použitý u již zmiňovaného modelu Honor. Na základě toho bylo dosaženo 30% úspory proti běžně dostupným srovnatelným řešením.  Tato technologie je poprvé použita u modelů smartphonu Ascend D quad a tabletu MediaPad 10”.

Softwarové části této technologie jsou použité i u produktů se standardními čipovými sadami (například smartphone Ascend P1 a Ascend D1).

Další oblastí, která stojí za zmínku, je mechanické řešení. Zde je skvělým příkladem model Ascend P1. Díky vyspělým a inovativním technikám vstřikování do forem, tvarově propracovanému vnitřnímu rámu z hliníku a supertenkému sklu Gorilla Glass druhé generace (které má proti originálu tloušťku jen 20 %), se do tohoto přístroje podařilo vměstnat vysokokapacitní bateriový článek, přestože je Ascend P1 jedním z nejtenčích smartphonů na trhu.

Jakmile si zvyknete na dobrou výdrž baterie, budete nejspíš chtít ještě více. Proto bude Huawei nabízet také modely smartphonů Huawei Ascend D quad a Ascend P1 s většími bateriemi. Dále v  nabídce doplňků najdete nejrůznější cestovní a automobilové nabíječky, přídavnou baterii pro Ascend P1 a nouzové záložní baterie.

Když se bavíme o úspoře energie, je důležité mít na paměti, že možnosti softwarové optimalizace doby hovoru jsou poměrně omezené. Specifikace GSM/WCDMA přísně regulují minimální výkon, který musíte v jakémkoli daném stavu používat pro vysílání. Zde pomáhá pouze pečlivý výběr komponentů.  Nejlépe můžete výdrž optimalizovat u pohotovostního režimu, prohlížení webu a místních operací.


Autor článku

Luboš Srb - Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články