Je to již pár let, co se objevila kauza známá pod označením Huawei vs. USA. Ve zkratce se stalo to, že USA obvinilo Huawei ze špehování, na základě čehož zakázali americkým firmám s tou čínskou spolupracovat. Pro asijského giganta se jednalo o nepředstavitelnou ránu. Znamená to totiž zákaz používat Android, procesory Snapdragon a prakticky všechny americké patenty. Huawei se ale nevzdal a postupně se situaci přizpůsobil a nyní se opět snaží dostat mezi absolutní špičku.
K tomu se jim bude snažit dopomoci nový model Huawei Nova 10 Pro. Tedy smartphone, který se pokusí zaujmout krásným a neotřelým designem, velice solidní vnitřní výbavou nebo povedenou sestavou zadních fotoaparátů. Překážek má však tato novinka v cestě více než dost. Podaří se tedy Nově 10 Pro zaujmout své místo na trhu?
Konstrukce | plast a sklo, 164,2 × 74,5 × 7,9 mm, 191 g |
---|---|
Displej | 6,78″, OLED, 120 Hz, 2652 × 1200 px, poměr stran 20:9, jemnost 429 PPI |
Operační systém | HarmonyOS 2.0, EMUI 12, bez Google služeb, HMS služby |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G 4G |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | tři (50 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 112° + 2 Mpx hloubka), clona f/1.9 + f/2.2 + f/2.4, panorama, HDR, LED blesk; přední 60 Mpx + 8 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 100 W |
Cena a dostupnost | 17 999 Kč, 6. říjen 2022 |
Huawei vždy patřil mezi výrobce, kteří se nebáli přicházet s novými, neotřelými a netradičními designy. S nadsázkou by se dalo říci, že minimálně mezi Android telefony udávali designové trendy. Co vyrobil Huawei následovali i ostatní. I teď tu tak máme více než jen obyčejně vzhlížející smartphone. Aktuální novinka Huawei Nova 10 Pro jde zkrátka svou vlastní cestou a neohlíží se na to, jak vypadají ostatní. A to je dobře!
Do rukou se nám v redakci tedy dostal telefon poměrně velkých rozměrů. V řeči čísel má smartphone na výšku 164 mm, na šířku 74 mm a tloušťka se v pase zastavila na příjemných necelých osmi milimetrech. Po stránce designu následně Huawei vsadil na ostřejší hrany, které sice nemusí sednout každému, nicméně takto velkému zařízení to pomůže k lepšímu úchopu. I přesto je ale smartphone kluzký a musíte si zkrátka zvyknout, jak jej správně držet.
Pokud jde o materiály Huawei Nova 10 Pro, tak nejednoho majitele překvapí. Rámeček totiž není kovový jak bývá zvykem, nicméně plastový. Vzhledem k nasazené ceně se tak může tento krok zdát nepochopitelný, nicméně alespoň zde výrobce ušetřil. Proti zpracování rámu pak nelze říct ani slovo. Hodnotnější však následně působí zadní skleněná strana. Ta mají také hrubou povrchovou úpravu a v námi testované bílé, chcete-li stříbrné variantě, to telefonu neskutečně sekne.
Designéři se navíc telefon rozhodli ozdobit zlatými doplňky. Záda tak nesou zlatá nápis „nova“ a zlatě upravený modul fotoaparátu. Ten poměrně dost vystupuje a při položení na stůl se telefon kýve. Při pohledu na modul to však výrobci odpustíte. Se zmiňovaným modulem si totiž výrobce doslova vyhrál. První výstupek je celý zlatý a nese nápisy s textem, který prozrazuje vše o fotoaparátech. Druhý výstupek již skrývá samotné snímače, jenž jsou umístěny svisle. Uprostřed následně máme hlavní senzor, jenž je opět obkroužen zlatou barvou.
U zad Huawei Nova 10 Pro ještě chvíli vydržíme. Po bocích se totiž zahýbají směrem k displeji, díky čemuž záda disponují velice zajímavými barevnými odlesky. Ve spolupráci se stejně navrženým displejem, jenž se naopak po bocích zahýbá směrem k zádům, tak telefon opticky vypadá tenčeji, než tomu ve skutečnosti je. Ve výsledku tak smartphone působí nejen jako technické zařízení, ale i jako šperk či módní doplněk.
Když jsem již nakousl přední stranu, tak displej lemují velice malé rámečky a podívanou tak narušuje pouze pilulkový průstřel v levém horním rohu, který skrývá hned dva selfie fotoaparáty. Nad samotným zobrazovačem se nachází reproduktor, jenž spolupracuje s tím na spodní straně. Zvuk, jenž se z telefonu line je velice kvalitní, přičemž nechybí ani náznak basů. Maximální hlasitost je pak více než dostačující. Ve spodní hraně se krom reproduktoru nachází taktéž USB-C konektor a šuplíček pro jednu SIM kartu.
Pravý bok telefonu v horní polovině ukrývá zamykací tlačítko a kolébku hlasitosti. Pokud se ptáte, kde je senzor otisků prstů, tak ten Huawei vměstnal pod displej. Zbylé strany Novy 10 Pro jsou již prázdné. Tedy téměř, v horní straně máme ještě mikrofon.
Pokud se výrobci podařilo nějakou tu korunku ušetřit na použitých materiálech, tak je rozhodně vrazil do displeje. Přední stranu totiž kompletně zabírá krásný a velký 6,78palcový OLED zobrazovač s rozlišením 2 652 × 1 200 pixelů, což nám dává výslednou jemnost 429 bodů na palec. Zůstaneme-li u čísel, tak se rozhodně sluší zmínit svítivost, která se zastavila na 800 nitech. V tomto ohledu se tak novinka sice neřadí mezi premianty, nicméně na dobrou viditelnost i při přímém slunečním svitu to naprosto dostačuje.
Plusové body displej získává také za 120Hz obnovovací frekvenci, díky čemuž působí průchod systémem velice plynule. Co je malinko nepochopitelné je to, že Huawei oněch 120 Hz nezapíná hned v základu. Po spuštění telefonu si tak rychlejší frekvenci musíte v nastavení sami zapnout. Zde ale zjistíte, že displej má v podstatě tři režimy. Panel tedy může neměnně běžet při 60 respektive 120 Hz, nebo se v této relaci pohybovat automaticky. Telefon sám zkrátka pozná, jakou frekvenci zrovna potřebujete.
Panely typu OLED se vždy chlubí krásnými barvami. Jinak tomu samozřejmě není ani u testovaného Huawei Nova 10 Pro. Krásná barevnost je zde navíc podpořena operačním systémem, jenž sází na pestré barvy. Pokud vám ale výrazné podání barev příliš nevyhovuje, tak nezoufejte. V nastavení si je můžete jednoduše upravit. V základu tu máme dva režimy – Normální a Živý. V obou případech si lze navíc upravit teplotu barev. Na své si tak přijde opravdu každý.
Huawei zde navíc nabízí několik dalších režimů, které kompletně promění barvy displeje. Tak kupříkladu komfortní čtení, kde si sami můžete zvolit, ve kterých hodinách bude zapnuto. V tomto případě pak telefon filtruje modré světlo a doporučuji jej tedy využít v nočních hodinách. Užitečně působí taktéž režim eBook. V tento moment jsou barvy jen černobílé. Tedy vhodné pokud na telefonu čtete například knihy.
Když byl Huawei odepřen přístup ke službám Google, tak to vypadalo, že minimálně v Evropě má značka utrum. Tento čínský dravec to ale nevzdal a ukazuje nám, že to jde i bez amerického giganta. V telefonu Huawei Nova 10 Pro se tak spoléháme na HMS (Huawei mobile services – pozn. redakce). V základu to tedy znamená, že o chod softwaru se nestará Android, ale HarmonyOS 2.0. Jestli by to ale někdo poznal si opravdu netroufám říci. Grafická nadstavba EMUI 12 je zde totiž tak masivní, že je v podstatě jedno, co je jeho jádrem.
Samotná optimalizace je tedy poměrně dobrá. Výrobci se sice nepodařilo ji dostat na absolutní vrchol, avšak při každodenním používání vás záseky omezují jen minimálně. Co však bylo více než zvláštní je to, že občas zamrznul fotoaparát. Telefon jste tak museli uzamknout a znovu odemknout. Přepínání mezi aplikacemi jako takové již fungovalo ukázkově.
Za zmínku stojí také to, jakým způsobem Huawei vyřešil přepínače a náhled notifikací. Stažením horní lišty z levého rohu zobrazíte příchozí zprávy a z pravé strany přepínače jako je Wi-Fi nebo Bluetooth. Inspirace jablečným konkurentem je tedy víc než jasná.
To nejdůležitější v EMUI 12 jsou však aplikace. Ty od Googlu tu nemáme a Huawei je tak nahradilo vlastními. Místo Obchodu Play tu máme App Gallery, kde naleznete spoustu obsahu. Většina důležitých aplikací nechybí. Například pro Google Chrome ale musíte jinam. Konkrétně využijete aplikaci Petal, jenž vámi hledanou aplikaci nalezne na internetu a následně ji můžete stáhnout. Využít můžete také GSpace, o kterém jsme vás informovali v samostatném článku.
Pokud ještě zůstaneme u aplikací, tak při prvním spuštění Huawei Nova 10 Pro na vás bude číhat nepřeberné množství předinstalovaného obsahu. Bloatware je zde zkrátka na jiné úrovni. Snad jen her tu bylo nainstalováno více než 10. Také různých nástrojů a podobně. Prvních pár desítek minut vám tak zabere, než z telefonu dostanete, co nepotřebujete a naopak naistalujete co využijete. Na druhou stranu je potřeba říct, že někteří uživatelé mohou uvítat to, že už nemusí aplikace stahovat, protože jsou všechny nejčastější předinstalované.
Jak již bylo zmíněno, tak EMUI 12 využívá pro průchod systému nativně gesta. Těmi to však nekončí a gesta využijete i dále v systému. Pokud například potáhnete ikonku fotoaparátu směrem nahoru, tak se vyrolují možnosti pro rychlé focení či pořízení videa. Stejným gestem vyvoláte různé možnosti i v dalších aplikacích. Třeba v galerii takto zobrazíte poslední fotografii, v telefonu můžete přidat kontakt a u petal search spustíte rychlé vyhledávání. Aplikace, která tato gesta podporují, navíc disponují grafickým podtržítkem a ihned poznáte, které to zvládají.
Nechybí zde ani podržení prstu na aplikaci, načež se vyroluje základní nabídka. To již funguje prakticky všude a je jen na vývojářích, co vám po tomto gestu jejich aplikace nabídne.
Systém, jenž Huawei ve smartphonech využívá, si zaslouží obrovskou pochvalu za možnosti nastavení. Můžete si zde prakticky přizpůsobit vše, co vám příliš nevyhovuje. U domovské obrazovky tak lze zvolit několik grafických balíčků pro ikony či jestli chcete mít aplikace na ploše nebo v klasickém šuplíku. Ke svému obrazu si lze nastavit i Always-On, které nesází jen na obligátní vzhled hodin. Naznačením přepnutí aplikace pak spustíte režim ovládání jedné ruky.
Za zmínku stojí taktéž jednoduchý režim pro seniory, probuzení obrazovky zvednutím či poklepáním, jenž na zapnutém displeji slouží i pro pořízení snímku nebo videa obrazovky. Prostudování vše možností nastavení vám tedy zabere pěkných pár desítek minut.
Model Nova 10 Pro bohužel trpí v otázce procesoru a tím pádem i výkonu. Díky tomu, že Huawei nemůže využívat technologii 5G, musel do této žhavé novinky nasadil procesor, jenž využívá 4G. Na základě těchto okolností se však rozhodli pravděpodobně pro to nejlepší, co mohli. Máme tu tedy procesor Qualcomm Snapdragon 778G ve spolupráci s 8 GB RAM. Tato sestava si následně v populárním benchmark testu Antutu vysloužila skóre 511 977 bodů.
Jak již bylo řečeno, tak systém běží až na minimálně se vyskytující zádrhely naprosto bezproblémově. Pokud jde o hry, tak zde si taky užijete svoje. I náročnější tituly telefon v pohodě rozchodí a herní zážitek umocní i rychlý displej. Při hraní však poměrně rychle mizí procenta baterie.
Pod pokličku toho krásně vypadajícího telefonu nám Huawei ukryl baterii o kapacitě 4 500 mAh. Na papíře se tedy nejedná o žádného premianta, jak je to ale v každodenní praxi? Při klasickém využívání, tedy surfování po internetu, občasně focení či natáčení a sem tam ztracené minuty hraním, vás telefon odmění jednodenní výdrží. Kolem šesté hodiny večer však budete mít zhruba již jen 30 % baterie. V moment, kdy budete chtít dostat alespoň den a více, tak se musíte značně uskromnit.
Teď již ale k tomu nejlepšímu, co v oblasti baterie Huawei Nova 10 Pro nabízí. A to je super rychlé 100W dobíjení. Takto rychlé nabíjení je opravdu nevídané, avšak zároveň velmi praktické. Pokud se stane, že vám chybí šťáva, tak stačí dát telefon nabíjet na deset minut a máte vystaráno. Na plnou kapacitu telefon následně dostanete za ani ne půl hodinku.
Není žádným tajemstvím, že smartphony značky Huawei patřily mezi absolutní špičku mezi fotomobily. Nebylo to však jednoduché, aby se vypracovali k těm nejlepším. Za léta praxe tedy Huawei ví, jak připravit fotoaparáty do svého smartphonu. Jak na tom tedy je Huawei Nova 10 Pro? Na záda tohoto kousku vývojáři nasadili hned trojici snímačů.
A začneme tím hlavním. Tím se stal 50Mpx senzor se světelností f/1.9. Na papíře se tedy může zdát, že tu máme jeden s těch kvalitnějších senzorů. A to víceméně potvrzují také jeho výsledky. V případě, že fotíte za ideálních světelných podmínek, tak dostanete velice kvalitní fotky. Tím je myšleno věrné barevné provedení, dostatečné detaily i ostrost. Jednotlivé subjekty, i ty detailnější, se neslévají a fotky jsou dostatečně ostré i v rozích.
Pokud pak máte raději více barevné fotky, tak doporučuji zapnout režim AI, jenž dodá barvám ještě větší šmrnc. V onen moment jsou fotky občas až přehnaně umělé a nemusí se tedy trefit do vkusu každému. V nočních hodinách na tom snímač taktéž není špatně. Kvalita jde sice dolů, avšak stále to na uspokojivé výsledky stačí. Jen se občas objeví šum. Tomu bohužel nezabrání ani přítomný noční režim.
Blyštivá záda Huawei Nova 10 Pro se stala domovem i 8Mpx ultra-širokého snímače se záběrem 122°. Jedná se o naprosto průměrný senzor, jenž v podstatě vyniká jen tím, že záběr je širší než u konkurence. I přesto je však dobře eliminován efekt rybího oka. Samotná kvalita je již ale malinko hroší. Barvy jsou mdlé a detaily se často slévají. Při úbytku světla je tento jev ještě více umocněn. Poslední parťákem těchto fotoaparátů je 2Mpx makro, které dokáže vykouzlit krásné detailní fotografie.
Opomenout nelze ani video, které je možno natáčet při rozlišení 4K a 30 snímcích za vteřinu. Při natáčení taktéž dobře funguje stabilizace a videa si tak zaslouží pochvalu. To platí i pro foto aplikaci. Ta nabízí spoustu možností. Tak například ovládání AI, barevných režimů, portrét či vlog. V jeden moment lze využít jak přední, tak i zadní fotoaparát.
Závěrem této recenze se sluší říci, že výchozí pozice smartphonů Huawei je více než těžká a nejednoho výrobce by problémy, kterými se čínský gigant prodral, položily. Huawei se však nevzdal, což je minimálně pro zdravý trh více než dobře. Máme tu tedy Huawei Nova 10 Pro, který má mnoho kladných, ale bohužel i záporných vlastností. Podíváme-li se na to, v čem je telefon dobrý, tak je to rozhodně systém. Ten se dá totiž velice obsáhle personalizovat a každý si jej přizpůsobí tak, jak potřebuje.
Taktéž plynulost je na vysoké úrovni. Paradoxem tedy je, že operační systém je zároveň i tou největší slabinou. A to v tom smyslu, že zde zkrátka nativně chybí aplikace Googlu, na kterých je spousta uživatelů zvyklá. Do telefonu je nicméně dostanete poměrně jednoduše pomocí appky GSpace. Jakmile jste ochotni se trošku přizpůsobit a zvyknout si, nic není problém.
Mezi další přednosti následně patří kvalita hlavního fotoaparátu nebo velice rychlé nabíjení baterie. Názor na design je sice čistě subjektivní, nicméně Nova 10 Pro vypadá zkrátka suprově. Co již ale tak zalité sluncem není, je výdrž baterie či zbylé dva snímače. Proti konkurenci to tedy bude mít tato žhavá novinka velice těžké. A kdo je vlastně vyzyvatelem?
Tak například jiný asijský bijec – Xiaomi 12. To disponuje krásným 6,28palcovým AMOLED displejem se 120 Hz. Dále potěší výkonným procesorem Qualcommem Snapdragonem 8 Gen 1 s 8 GB RAM. Záda následně hostí trojnásobný fotoaparát s hlavním 50Mpx senzorem.
Podívat se ale můžete i na druhý břeh, tedy k Applu a konkrétně na model iPhone 12. Jedná se sice o lehce starší kousek, avšak dlouhá podpora iOS (16) zaručuje krásnou životnost. Ve výbavě pak navíc telefon nezaostává. Máme tu 6,1palcový OLED displej, procesor A14 Bionic či duální 12Mpx fotoaparát.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
neotřelý design | absence nativních Google aplikací |
kvalitní a rychlý displej | občasné záseky EMUI 12 |
extrémně rychlé nabíjení | slabší baterie |
povedený hlavní fotoaparát |
Je to již pár let, co se objevila kauza známá pod označením Huawei vs. USA. Ve zkratce se stalo to, že USA obvinilo Huawei ze špehování, na základě čehož zakázali americkým firmám s tou čínskou spolupracovat. Pro asijského giganta se jednalo o nepředstavitelnou ránu. Znamená to totiž zákaz používat Android, procesory Snapdragon a prakticky všechny americké patenty. Huawei se ale nevzdal a postupně se situaci přizpůsobil a nyní se opět snaží dostat mezi absolutní špičku.
K tomu se jim bude snažit dopomoci nový model Huawei Nova 10 Pro. Tedy smartphone, který se pokusí zaujmout krásným a neotřelým designem, velice solidní vnitřní výbavou nebo povedenou sestavou zadních fotoaparátů. Překážek má však tato novinka v cestě více než dost. Podaří se tedy Nově 10 Pro zaujmout své místo na trhu?
Konstrukce | plast a sklo, 164,2 × 74,5 × 7,9 mm, 191 g |
---|---|
Displej | 6,78″, OLED, 120 Hz, 2652 × 1200 px, poměr stran 20:9, jemnost 429 PPI |
Operační systém | HarmonyOS 2.0, EMUI 12, bez Google služeb, HMS služby |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G 4G |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | tři (50 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 112° + 2 Mpx hloubka), clona f/1.9 + f/2.2 + f/2.4, panorama, HDR, LED blesk; přední 60 Mpx + 8 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 100 W |
Cena a dostupnost | 17 999 Kč, 6. říjen 2022 |
Huawei vždy patřil mezi výrobce, kteří se nebáli přicházet s novými, neotřelými a netradičními designy. S nadsázkou by se dalo říci, že minimálně mezi Android telefony udávali designové trendy. Co vyrobil Huawei následovali i ostatní. I teď tu tak máme více než jen obyčejně vzhlížející smartphone. Aktuální novinka Huawei Nova 10 Pro jde zkrátka svou vlastní cestou a neohlíží se na to, jak vypadají ostatní. A to je dobře!
Do rukou se nám v redakci tedy dostal telefon poměrně velkých rozměrů. V řeči čísel má smartphone na výšku 164 mm, na šířku 74 mm a tloušťka se v pase zastavila na příjemných necelých osmi milimetrech. Po stránce designu následně Huawei vsadil na ostřejší hrany, které sice nemusí sednout každému, nicméně takto velkému zařízení to pomůže k lepšímu úchopu. I přesto je ale smartphone kluzký a musíte si zkrátka zvyknout, jak jej správně držet.
Pokud jde o materiály Huawei Nova 10 Pro, tak nejednoho majitele překvapí. Rámeček totiž není kovový jak bývá zvykem, nicméně plastový. Vzhledem k nasazené ceně se tak může tento krok zdát nepochopitelný, nicméně alespoň zde výrobce ušetřil. Proti zpracování rámu pak nelze říct ani slovo. Hodnotnější však následně působí zadní skleněná strana. Ta mají také hrubou povrchovou úpravu a v námi testované bílé, chcete-li stříbrné variantě, to telefonu neskutečně sekne.
Designéři se navíc telefon rozhodli ozdobit zlatými doplňky. Záda tak nesou zlatá nápis „nova“ a zlatě upravený modul fotoaparátu. Ten poměrně dost vystupuje a při položení na stůl se telefon kýve. Při pohledu na modul to však výrobci odpustíte. Se zmiňovaným modulem si totiž výrobce doslova vyhrál. První výstupek je celý zlatý a nese nápisy s textem, který prozrazuje vše o fotoaparátech. Druhý výstupek již skrývá samotné snímače, jenž jsou umístěny svisle. Uprostřed následně máme hlavní senzor, jenž je opět obkroužen zlatou barvou.
U zad Huawei Nova 10 Pro ještě chvíli vydržíme. Po bocích se totiž zahýbají směrem k displeji, díky čemuž záda disponují velice zajímavými barevnými odlesky. Ve spolupráci se stejně navrženým displejem, jenž se naopak po bocích zahýbá směrem k zádům, tak telefon opticky vypadá tenčeji, než tomu ve skutečnosti je. Ve výsledku tak smartphone působí nejen jako technické zařízení, ale i jako šperk či módní doplněk.
Když jsem již nakousl přední stranu, tak displej lemují velice malé rámečky a podívanou tak narušuje pouze pilulkový průstřel v levém horním rohu, který skrývá hned dva selfie fotoaparáty. Nad samotným zobrazovačem se nachází reproduktor, jenž spolupracuje s tím na spodní straně. Zvuk, jenž se z telefonu line je velice kvalitní, přičemž nechybí ani náznak basů. Maximální hlasitost je pak více než dostačující. Ve spodní hraně se krom reproduktoru nachází taktéž USB-C konektor a šuplíček pro jednu SIM kartu.
Pravý bok telefonu v horní polovině ukrývá zamykací tlačítko a kolébku hlasitosti. Pokud se ptáte, kde je senzor otisků prstů, tak ten Huawei vměstnal pod displej. Zbylé strany Novy 10 Pro jsou již prázdné. Tedy téměř, v horní straně máme ještě mikrofon.
Pokud se výrobci podařilo nějakou tu korunku ušetřit na použitých materiálech, tak je rozhodně vrazil do displeje. Přední stranu totiž kompletně zabírá krásný a velký 6,78palcový OLED zobrazovač s rozlišením 2 652 × 1 200 pixelů, což nám dává výslednou jemnost 429 bodů na palec. Zůstaneme-li u čísel, tak se rozhodně sluší zmínit svítivost, která se zastavila na 800 nitech. V tomto ohledu se tak novinka sice neřadí mezi premianty, nicméně na dobrou viditelnost i při přímém slunečním svitu to naprosto dostačuje.
Plusové body displej získává také za 120Hz obnovovací frekvenci, díky čemuž působí průchod systémem velice plynule. Co je malinko nepochopitelné je to, že Huawei oněch 120 Hz nezapíná hned v základu. Po spuštění telefonu si tak rychlejší frekvenci musíte v nastavení sami zapnout. Zde ale zjistíte, že displej má v podstatě tři režimy. Panel tedy může neměnně běžet při 60 respektive 120 Hz, nebo se v této relaci pohybovat automaticky. Telefon sám zkrátka pozná, jakou frekvenci zrovna potřebujete.
Panely typu OLED se vždy chlubí krásnými barvami. Jinak tomu samozřejmě není ani u testovaného Huawei Nova 10 Pro. Krásná barevnost je zde navíc podpořena operačním systémem, jenž sází na pestré barvy. Pokud vám ale výrazné podání barev příliš nevyhovuje, tak nezoufejte. V nastavení si je můžete jednoduše upravit. V základu tu máme dva režimy – Normální a Živý. V obou případech si lze navíc upravit teplotu barev. Na své si tak přijde opravdu každý.
Huawei zde navíc nabízí několik dalších režimů, které kompletně promění barvy displeje. Tak kupříkladu komfortní čtení, kde si sami můžete zvolit, ve kterých hodinách bude zapnuto. V tomto případě pak telefon filtruje modré světlo a doporučuji jej tedy využít v nočních hodinách. Užitečně působí taktéž režim eBook. V tento moment jsou barvy jen černobílé. Tedy vhodné pokud na telefonu čtete například knihy.
Když byl Huawei odepřen přístup ke službám Google, tak to vypadalo, že minimálně v Evropě má značka utrum. Tento čínský dravec to ale nevzdal a ukazuje nám, že to jde i bez amerického giganta. V telefonu Huawei Nova 10 Pro se tak spoléháme na HMS (Huawei mobile services – pozn. redakce). V základu to tedy znamená, že o chod softwaru se nestará Android, ale HarmonyOS 2.0. Jestli by to ale někdo poznal si opravdu netroufám říci. Grafická nadstavba EMUI 12 je zde totiž tak masivní, že je v podstatě jedno, co je jeho jádrem.
Samotná optimalizace je tedy poměrně dobrá. Výrobci se sice nepodařilo ji dostat na absolutní vrchol, avšak při každodenním používání vás záseky omezují jen minimálně. Co však bylo více než zvláštní je to, že občas zamrznul fotoaparát. Telefon jste tak museli uzamknout a znovu odemknout. Přepínání mezi aplikacemi jako takové již fungovalo ukázkově.
Za zmínku stojí také to, jakým způsobem Huawei vyřešil přepínače a náhled notifikací. Stažením horní lišty z levého rohu zobrazíte příchozí zprávy a z pravé strany přepínače jako je Wi-Fi nebo Bluetooth. Inspirace jablečným konkurentem je tedy víc než jasná.
To nejdůležitější v EMUI 12 jsou však aplikace. Ty od Googlu tu nemáme a Huawei je tak nahradilo vlastními. Místo Obchodu Play tu máme App Gallery, kde naleznete spoustu obsahu. Většina důležitých aplikací nechybí. Například pro Google Chrome ale musíte jinam. Konkrétně využijete aplikaci Petal, jenž vámi hledanou aplikaci nalezne na internetu a následně ji můžete stáhnout. Využít můžete také GSpace, o kterém jsme vás informovali v samostatném článku.
Pokud ještě zůstaneme u aplikací, tak při prvním spuštění Huawei Nova 10 Pro na vás bude číhat nepřeberné množství předinstalovaného obsahu. Bloatware je zde zkrátka na jiné úrovni. Snad jen her tu bylo nainstalováno více než 10. Také různých nástrojů a podobně. Prvních pár desítek minut vám tak zabere, než z telefonu dostanete, co nepotřebujete a naopak naistalujete co využijete. Na druhou stranu je potřeba říct, že někteří uživatelé mohou uvítat to, že už nemusí aplikace stahovat, protože jsou všechny nejčastější předinstalované.
Jak již bylo zmíněno, tak EMUI 12 využívá pro průchod systému nativně gesta. Těmi to však nekončí a gesta využijete i dále v systému. Pokud například potáhnete ikonku fotoaparátu směrem nahoru, tak se vyrolují možnosti pro rychlé focení či pořízení videa. Stejným gestem vyvoláte různé možnosti i v dalších aplikacích. Třeba v galerii takto zobrazíte poslední fotografii, v telefonu můžete přidat kontakt a u petal search spustíte rychlé vyhledávání. Aplikace, která tato gesta podporují, navíc disponují grafickým podtržítkem a ihned poznáte, které to zvládají.
Nechybí zde ani podržení prstu na aplikaci, načež se vyroluje základní nabídka. To již funguje prakticky všude a je jen na vývojářích, co vám po tomto gestu jejich aplikace nabídne.
Systém, jenž Huawei ve smartphonech využívá, si zaslouží obrovskou pochvalu za možnosti nastavení. Můžete si zde prakticky přizpůsobit vše, co vám příliš nevyhovuje. U domovské obrazovky tak lze zvolit několik grafických balíčků pro ikony či jestli chcete mít aplikace na ploše nebo v klasickém šuplíku. Ke svému obrazu si lze nastavit i Always-On, které nesází jen na obligátní vzhled hodin. Naznačením přepnutí aplikace pak spustíte režim ovládání jedné ruky.
Za zmínku stojí taktéž jednoduchý režim pro seniory, probuzení obrazovky zvednutím či poklepáním, jenž na zapnutém displeji slouží i pro pořízení snímku nebo videa obrazovky. Prostudování vše možností nastavení vám tedy zabere pěkných pár desítek minut.
Model Nova 10 Pro bohužel trpí v otázce procesoru a tím pádem i výkonu. Díky tomu, že Huawei nemůže využívat technologii 5G, musel do této žhavé novinky nasadil procesor, jenž využívá 4G. Na základě těchto okolností se však rozhodli pravděpodobně pro to nejlepší, co mohli. Máme tu tedy procesor Qualcomm Snapdragon 778G ve spolupráci s 8 GB RAM. Tato sestava si následně v populárním benchmark testu Antutu vysloužila skóre 511 977 bodů.
Jak již bylo řečeno, tak systém běží až na minimálně se vyskytující zádrhely naprosto bezproblémově. Pokud jde o hry, tak zde si taky užijete svoje. I náročnější tituly telefon v pohodě rozchodí a herní zážitek umocní i rychlý displej. Při hraní však poměrně rychle mizí procenta baterie.
Pod pokličku toho krásně vypadajícího telefonu nám Huawei ukryl baterii o kapacitě 4 500 mAh. Na papíře se tedy nejedná o žádného premianta, jak je to ale v každodenní praxi? Při klasickém využívání, tedy surfování po internetu, občasně focení či natáčení a sem tam ztracené minuty hraním, vás telefon odmění jednodenní výdrží. Kolem šesté hodiny večer však budete mít zhruba již jen 30 % baterie. V moment, kdy budete chtít dostat alespoň den a více, tak se musíte značně uskromnit.
Teď již ale k tomu nejlepšímu, co v oblasti baterie Huawei Nova 10 Pro nabízí. A to je super rychlé 100W dobíjení. Takto rychlé nabíjení je opravdu nevídané, avšak zároveň velmi praktické. Pokud se stane, že vám chybí šťáva, tak stačí dát telefon nabíjet na deset minut a máte vystaráno. Na plnou kapacitu telefon následně dostanete za ani ne půl hodinku.
Není žádným tajemstvím, že smartphony značky Huawei patřily mezi absolutní špičku mezi fotomobily. Nebylo to však jednoduché, aby se vypracovali k těm nejlepším. Za léta praxe tedy Huawei ví, jak připravit fotoaparáty do svého smartphonu. Jak na tom tedy je Huawei Nova 10 Pro? Na záda tohoto kousku vývojáři nasadili hned trojici snímačů.
A začneme tím hlavním. Tím se stal 50Mpx senzor se světelností f/1.9. Na papíře se tedy může zdát, že tu máme jeden s těch kvalitnějších senzorů. A to víceméně potvrzují také jeho výsledky. V případě, že fotíte za ideálních světelných podmínek, tak dostanete velice kvalitní fotky. Tím je myšleno věrné barevné provedení, dostatečné detaily i ostrost. Jednotlivé subjekty, i ty detailnější, se neslévají a fotky jsou dostatečně ostré i v rozích.
Pokud pak máte raději více barevné fotky, tak doporučuji zapnout režim AI, jenž dodá barvám ještě větší šmrnc. V onen moment jsou fotky občas až přehnaně umělé a nemusí se tedy trefit do vkusu každému. V nočních hodinách na tom snímač taktéž není špatně. Kvalita jde sice dolů, avšak stále to na uspokojivé výsledky stačí. Jen se občas objeví šum. Tomu bohužel nezabrání ani přítomný noční režim.
Blyštivá záda Huawei Nova 10 Pro se stala domovem i 8Mpx ultra-širokého snímače se záběrem 122°. Jedná se o naprosto průměrný senzor, jenž v podstatě vyniká jen tím, že záběr je širší než u konkurence. I přesto je však dobře eliminován efekt rybího oka. Samotná kvalita je již ale malinko hroší. Barvy jsou mdlé a detaily se často slévají. Při úbytku světla je tento jev ještě více umocněn. Poslední parťákem těchto fotoaparátů je 2Mpx makro, které dokáže vykouzlit krásné detailní fotografie.
Opomenout nelze ani video, které je možno natáčet při rozlišení 4K a 30 snímcích za vteřinu. Při natáčení taktéž dobře funguje stabilizace a videa si tak zaslouží pochvalu. To platí i pro foto aplikaci. Ta nabízí spoustu možností. Tak například ovládání AI, barevných režimů, portrét či vlog. V jeden moment lze využít jak přední, tak i zadní fotoaparát.
Závěrem této recenze se sluší říci, že výchozí pozice smartphonů Huawei je více než těžká a nejednoho výrobce by problémy, kterými se čínský gigant prodral, položily. Huawei se však nevzdal, což je minimálně pro zdravý trh více než dobře. Máme tu tedy Huawei Nova 10 Pro, který má mnoho kladných, ale bohužel i záporných vlastností. Podíváme-li se na to, v čem je telefon dobrý, tak je to rozhodně systém. Ten se dá totiž velice obsáhle personalizovat a každý si jej přizpůsobí tak, jak potřebuje.
Taktéž plynulost je na vysoké úrovni. Paradoxem tedy je, že operační systém je zároveň i tou největší slabinou. A to v tom smyslu, že zde zkrátka nativně chybí aplikace Googlu, na kterých je spousta uživatelů zvyklá. Do telefonu je nicméně dostanete poměrně jednoduše pomocí appky GSpace. Jakmile jste ochotni se trošku přizpůsobit a zvyknout si, nic není problém.
Mezi další přednosti následně patří kvalita hlavního fotoaparátu nebo velice rychlé nabíjení baterie. Názor na design je sice čistě subjektivní, nicméně Nova 10 Pro vypadá zkrátka suprově. Co již ale tak zalité sluncem není, je výdrž baterie či zbylé dva snímače. Proti konkurenci to tedy bude mít tato žhavá novinka velice těžké. A kdo je vlastně vyzyvatelem?
Tak například jiný asijský bijec – Xiaomi 12. To disponuje krásným 6,28palcovým AMOLED displejem se 120 Hz. Dále potěší výkonným procesorem Qualcommem Snapdragonem 8 Gen 1 s 8 GB RAM. Záda následně hostí trojnásobný fotoaparát s hlavním 50Mpx senzorem.
Podívat se ale můžete i na druhý břeh, tedy k Applu a konkrétně na model iPhone 12. Jedná se sice o lehce starší kousek, avšak dlouhá podpora iOS (16) zaručuje krásnou životnost. Ve výbavě pak navíc telefon nezaostává. Máme tu 6,1palcový OLED displej, procesor A14 Bionic či duální 12Mpx fotoaparát.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
neotřelý design | absence nativních Google aplikací |
kvalitní a rychlý displej | občasné záseky EMUI 12 |
extrémně rychlé nabíjení | slabší baterie |
povedený hlavní fotoaparát |