Tlak USA možná tvrdě pocítí i majitelé starších telefonů Huawei (aktualizováno)

Jan Hrubý

Loni v květnu americké ministerstvo obchodu Huawei umístilo na černou listinu organizací, které představují bezpečností riziko. To znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Poslední výjimka ze sankcí byla prodloužena 15. května o dalších 90 dní. Jednalo se v pořadí již o šesté oddálení. Bohužel pro Huawei, k dalším reaktivaci licence už nedošlo, jak informuje The Washington Post. Co to znamená?

Vše o tématu: Zákaz spolupráce mezi Huawei a americkými firmami

Aktualizováno 19. 8. v 11:30

Aktualizace budou, nebojte

Kolem Huawei se poslední dobou dost bojuje a nejposlednější zpráva je tvrdou ranou. USA již dál neprodlouží ultimátum 90 dní a naopak víc zakleknou Huawei. To údajně znamená, že kromě nových telefonů nebudou aktualizace operačního systému Android (aktualizace systému + bezpečnostní záplaty) dostávat i již prodávané telefony.

Toto tvrzení však Huawei odmítá. Tvrdí, že všechny telefony Huawei budou i nadále dostávat systémové a bezpečnostní aktualizace. Přístroje s podporou GMS a obchodem Google Play budou moci i nadále stahovat aplikace z Google Play, ale k mání jsou i aplikace z vlastního Huawei obchodu AppGallery.

„Huawei bude nadále dodávat do svých telefonů bezpečnostní i systémové aktualizace balíčky. Všechny telefony s předinstalovanou službou Google Play Store mohou i v budoucnu stahovat aplikace i aktualizace z této platformy, ale na těchto přístrojích je předinstalován i obchod AppGallery, kde rovněž najdou uživatelé aplikace a bezpečnostní aktualizace,“ zní z Huawei.


Původní článek ze 17. 8. ve 12:10

Šmírujete pro Peking

Společnost Huawei je pod dlouhodobým tlakem americké administrativy a zejména pak prezidenta Donalda Trumpa. Američané viní firmu ze špionáže pro komunistickou vládu v Pekingu. Huawei veškerá obvinění odmítá, ale není mu to nic platné.

Od května loňského roku je na takzvaném Entity Listu, tedy seznamu firem, se kterými běžně nesmí obchodovat žádná americká společnost. Výjimky pro Huawei a některé její dceřiné společnosti od té doby udělovalo americké ministerstvo obchodu, vždy na dobu 90 dní, tedy na tři měsíce.

Aktualizace v nedohlednu a možná ztráta Google Pay

Udělení výjimky z pohledu koncových zařízení mimo jiné znamenalo, že Huawei mohl nadále dodávat do svých smartphonů aktualizace operačního systému Android. To, že nyní k prodloužení licence nedošlo, znamená jediné – Google už nemá právo aktualizovat jím vyvíjený obsah v telefonech Huawei.

Dopad na koncové zákazníky může být extrémní. Nejen že zákazníci starších telefonů s plnohodnotným Androidem už nemohou počítat s bezpečnostními aktualizacemi, ale může se také stát, že mobily přijdou o ověření zabezpečení SafetyNet. V tom případě by jim byl odepřen přístup k platební službě Google Pay, tedy k bezkontaktnímu placení smartphonem u obchodníka.

Google se nevyjádřil

Mluvčí Huawei k vypršení licence uvedl, že společnost situaci „sleduje a hodnotí potenciální dopady“. Zástupce amerického giganta Google se pak k celé věci odmítl vyjádřit.


Komentáře


Nejnovější články