Recenze Huawei FreeBuds Pro 2 – Sluchátka s technologiemi na správném místě
- FreeBuds Pro 2 jsou sluchátka, která skvěle vypadají i drží v uších
- Z hlediska softwaru Huawei svůj odchod z Google Play pořád nevstřebal
- Možnosti nastavení nejsou extrémně bohaté, ale bohatě stačí
- ANC dělá divy, ale uvědomíte si je až po přechodu na jiná sluchátka

Vzpomínám na dobu, kdy každý nosil na hlavě Koss Porta Pro a kdo chtěl sportovat, měl Plugy. Před každým poslechem jsme rozmotávali klubíčka kabelů a circa jednou za rok nadávali, že se kabel zlomil a bylo po poslechu.
Naštěstí technologie pokročily a bezdrátová sluchátka jsou standard. I proto každý větší výrobce smartphonů přišel s nějakým tím modelem, aby ukázal, že fungují i jiné kombinace, než iPhone a AirPods. Tentokrát je to Huawei s modelem FreeBuds Pro 2. Jaká tato true wireless sluchátka jsou? To prozradíme v následujících odstavcích naší podrobné recenze!
Obsah balení
- Sluchátka Huawei FreeBuds Pro 2
- Špunty ve velikostech S, M, L
- Pouzdro
- USB-C kabel
- Dokumentace

Pouzdro jak na náušnice
První dojem je jako nasednout do SUV. Víte, že v očích klasiků nemáte vkus na pořádnou limuzínu, z pohledu závodníků nedokážete ocenit pořádný roadster, ale sedí se vám zatraceně pěkně.
Stejně tak krabička Huawei FreeBuds Pro 2 je tvarově minimalistická a povrchovou úpravou vás nechává v nejistotě, zda se náhodou nejedná o kovovou schránku. Pochybuji o tom, zřejmě s časem se metalíza ošoupe nebo vyleští, ale dobrý první dojem udělá.
- Krabička s dvojicí sluchátek
- Huawei FreeBuds Pro 2
A klidně i ten druhý a třetí, protože klapnutí jejího magnetického zavírání je slastí pro uši i nerváky, kteří nedokážou nechat ruce v klidu. Podobný pocit uspokojení vašich neuróz dokážou zařídit snad jen hodinky Galaxy Watch s mechanickou lunetou.
Pochválit musím i nabíjení. Konektor USB-C ve světě příslušenství bohužel ještě není tak běžný, jak by se slušelo a patřilo, ale Huawei trendy naštěstí ctí. Ještě víc si cením podpory bezdrátového nabíjení. Ač ho možná využijete u telefonu častěji, je příjemné mít možnost si nabít sluchátka rovnou z telefonu, pokud umí reverzní bezdrátové nabíjení. Funguje i varianta, kdy bezdrátově nabíjíte krabičku a sluchátka máte v uších a posloucháte.

Pohodlnější sluchátka snad ani neznám
Pokud odklopíte krytku směrem od těla, rovnou máte sluchátka připravená na zasunutí do uší, z pravé půlky do pravého ucha a z levé samozřejmě do levého. Do mých uší zapadly FreeBuds jako ulité. Nějaký materiálový specialista by určitě dokázal popsat, proč jsou i na delší poslech sluchátka příjemná i bez jakéhokoli měkčení. Mně stačí, že dobře drží uvnitř a manipulace je rovněž snadná.
Nemáte potřebu je ani v uchu nějak korigovat, ani zkoušet takové ty triky, jako jak se změní zvuk, když se špuntem trochu pootočíte, nebo ho zatlačíte hlouběji. Zkrátka jedna funkční poloha, kterou navíc stabilizuje i krátká nožička sloužící k ovládání. A to jsem ani nemusel do krabičky sahat po větších nebo menších špuntech! Vystačil jsem si se střední, výchozí velikostí.

Co už ideální není, je využití Huawei FreeBuds Pro 2 s helmou. Na nějaké vyjížďce po cyklostezce s otevřenou přilbou problém nepotkáte (nebo aspoň ne problém, který by způsobila konstrukce sluchátek), ale na motorce nebo někde v lese už se polstrování celoobličejové helmy o nožičky umí zaseknout a pak se nová FreeBuds poroučí k zemi. Na jejich obranu však musím konstatovat, že jsem zatím nepotkal sluchátka, která by takový zátěžový test bezpečně zvládala.
Pokud helmu nenosíte, využijete častěji jejich odolnost vůči vlhkosti. Jedná se sice „jen“ o IP54 – podle definice by to mělo stačit na jakoukoli stříkající (nikoli tlakovou) vodu, jen potopení nezvládají. Déšť a pot ale jsou v toleranci.
Odchod od Googlu pořád bolí
Sluchátka stačí spárovat s mobilem nebo hodinkami a používat. Jakmile se ale začnete shánět po funkcích, za které jste si zaplatili, zjistíte, že bez aplikace AI Life se neobejdete. Tato appka agreguje různé produkty ze světa chytré domácnosti a multimédií od Huawei a sluchátka pod její kompetence rovněž patří.
Při kombinaci slov Huawei a aplikace jste určitě zpozorněli. Právem. Ani AI Life nenajdete na Google Play. Ono by to tolik nevadilo, holt jednou stáhnete APK balíček a jede se dál. Ale byť je to možná chyba v mém telefonu nebo přehnané citlivosti na soukromí, chyby nastaly. První komplikace spočívala v tom, že Huawei automaticky předpokládá, že máte nainstalované i Huawei Služby. A rovněž nečeká, že byste snad nechtěli sdělovat svou polohu, když nevíte, k čemu ji sluchátka potřebují. Výsledkem bylo, že skoro pokaždé jsem musel aplikaci ručně ukončit, jinak zamrzla. Mimo to ale fungovala korektně, vše, co jsem potřeboval nastavit, zvládla.

Ono vlastně není moc co nastavovat. V AI Life můžete kontrolovat úroveň nabití, ke kterému zařízení se mají sluchátka připojit, úroveň regulace hluku, ekvalizér, ovládání a případný update softwaru.
Většinu možností jednou nastavíte a jinak nemáte, proč se vracet. O nabíjení občas dostanete zpožděné informace, ale pokud z paměti vytáhnete aspoň mlhavou vzpomínku, kdy naposled pouzdro navštívilo zásuvku, nemusíte se bát. S aktivním ANC FreeBuds Pro 2 vydrží deklarované 4 hodiny. Na rozdíl od levnějších sluchátek tak jen zřídka existuje důvod, proč tuto technologii nevyužívat. Jinak se v pouzdru schovává energie cca na sedm kompletních nabíjecích cyklů.
Neničte si sluch, zapněte ANC
Samotný Active Noise Canceling (ANC) je hlavní devízou těchto sluchátek. Huawei tvrdí, že dokáže kompenzovat ruchy o hlasitosti až 47 dB. V porovnání například s první generací FreeBuds Pro je to o 7 dB více, FreeBuds 4 za poloviční cenu pak zvládnou pouhých 25 dB.
Co tato čísla znamenají? Když si představíte, že 30 dB je hlasitost šepotu a na tiché ulici je hladina ruchu na 50 dB, nijak impozantně to nevypadá. Jenže pak ANC vypnete, nebo vyndáte sluchátko z ucha a divíte se, jak hlučné okolí! Vliv téhle technologie zaznamenáte, až když o ni přijdete. Doporučuji proto aspoň v počátcích porovnávat, co ještě slyšíte a co ne. Kolikrát až retrospektivně zjistíte, co všechno vám unikalo.

Ale ať máte ještě lepší představu, co sluchátka odfiltrují a co ne: Mám nízkozdvihovou klávesnici a pokud píšu jemně, během hudební produkce stisknutí kláves skoro neslyším. Hluk v jedoucím autobusu sice slyším, ale stává se jen ambientní kulisou, která mě v poslechu neruší a nemusím kvůli ní upravovat hlasitost. I s miminkem plačícím v náručí si ANC poradí. Pořád ho velmi zřetelně slyšíte, ale už nemáte pocit, že je to jediný zvuk na planetě, který existuje.
Zároveň však ANC není všespásné. Zpozoroval jsem například, že do určité míry sluchátka Huawei FreeBuds Pro 2 odfiltrují hučící vítr, ale po překročení specifické hladiny ho naopak spíše akcentují. Ostatně, to umí sluchátka i plánovaně, pokud se v appce přepnete z režimu Potlačení hluku do módu Zvuky okolí, ten naopak počítá s tím, že slyšet potřebujete. Rozdíl je při přímém srovnání nebetyčný, ale rovněž má své mouchy – třeba když běžné zvuky bytu zesiluje jako konstantní šum.
Ovládání bez rukaviček
Ovládání nejnovějších, bezdrátových sluchátek od Huawei spoléhá na praktiky šálení smyslů a technologické machrování. Na výběr jsou tři typy kontaktu: mačkání, zmáčknutí s podržením a potažení prstem.
Mačkání je jednoduché, nadefinujete si, co se stane poté, co z obou stran zmáčknete nožičku. Funkce během hovoru jsou zvlášť, jinak definujete jednoduchý, dvojitý a trojitý stisk.

Fyzicky se sluchátka ani nepohnou, ale přehrají tiché cvaknutí, takže víte, že váš stisk registrovala. Jestli je to pohodlné? Jak kdy. Není to tak intuitivní, jako prosté poklepání těla sluchátek, nebo mačkání fyzického tlačítka, ale zase se nestane, že budete třeba skladby posouvat nechtíc. V rukavicích se ale komfort rapidně snižuje.
Stisk následovaný podržením slouží k přepínání režimů ANC. Funguje bezproblémově. Ovšem tažení, to je šlápnutí vedle. Uchycení sluchátek v uších jsem sice chválil, ale jedině nakapání vteřinového lepidla by zabránilo tomu, aby se sluchátka nehýbala, pokud je hladíte. Není třeba silný stisk, i tak se ale sluchátka nepříjemně kroutí. Naštěstí je snadné nahmatat tlačítka v telefonu a tento nešťastný demonstrátor možností ignorovat.
Zvuk odhalí schopnosti zvukařů
Rozebrat sluchátka technicky je relativně snadné, jejich zvukový projev už si netroufám nekriticky chválit či naopak kritizovat. Zkrátka jsem s Huawei FreeBuds Pro 2 poslouchal různé žánry a srovnával s jinými sluchátky. Názor na můj sluch si můžete vytvořit sami – opět jsem použil svůj oblíbený hudební vzorek, využitý i u originálních LinkBuds od Sony.
Začněme tedy u elektro-popu, respektive basů. Basová linka Banks si oproti temnému dunění nese spíš drnkavý přednes, který sice skladbě sluší, ale všichni milovníci přebasovaných skladeb už budou muset sáhnout pro ekvalizéru.
Podobný zvuk vyplodili i Deftones. Zvuk laděný ve spolupráci s Devialet byl čistý, přesný, nástroje odlišitelné i ve zvukové stěně, ale až po zapnutí zvýraznění basů jsem se dočkal bicích, které udávají kapele specifickou rytmiku. Opět ale musím říct, že význam basů se často přeceňuje, srovnání jejich hlasitosti na úroveň ostatních částí akustického spektra proto beru jako nepopulární, ale chvályhodný krok.

A jak dopadl soundtrack k Blade Runnerovi? Opět asi nejlépe z testovaných vzorků, neboť dal vyniknout hloubce a zachoval si filmovou hutnost.
Podotýkám, že všechny tyto proběhly se zapnutou funkcí Chytré HD a s kodekem AAC. Sluchátka sice podporují i LDAC a SBC, ale s telefonem Samsung se nedala podpora kvalitnějšího kódování zapnout.
Závěr recenze Huawei FreeBuds Pro 2
Jak tedy s Huawei FreeBuds Pro 2 naložit? Pokud využijete všechny funkce, jako bezdrátové nabíjení, ANC, částečnou voděodolnost a chcete pohodlí i kvalitní zvuk, není o čem rozhodovat. Takových sluchátek za pět tisíc na trhu mnoho nenajdete.
I na to ovládání se dá docela zvyknout, v kombinaci s tlačítky telefonu nebo hodinkami pak problémy zmizí úplně. Do šedé zóny mezi výhodami a nevýhodami bych zahrnul i podporu Hi-Res zvuku a samotnou aplikaci AI Life.

Jinak se jedná o chytrý mix, který technologie využívá tam, kde dávají smysl, a nepokouší se s nimi exhibovat. Díky tomu jsou sluchátka jednoduchá, funkční a přitom použitelná za všech okolností. Víc od nich nežádám.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |