Hackeři okrádají uživatele pomocí zákeřných SMS zpráv. Jsme v nebezpečí?
- V Íránu byl zaznamenán masivní útok hackerů
- Byly infikovány desítky tisíc telefonů s Androidem
- Zcizeny byly jak peníze, tak data uživatelů

Výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies Ltd. přišel s varováním před novou vlnou kyberútoků, které se aktuálně odehrávají v Íránu. Tato nejnovější kampaň se zaměřuje na telefony s Androidem a infikuje je pomocí speciálně vytvořené SMS zprávy, která se maskuje jako oficiální sdělení íránské vlády.
Uživatelé ve válce s kyberzločinci
Dle nejnovější zprávy byly tímto útokem zasaženy desítky tisíc telefonů s Androidem a nejednalo se jen o krádež dat, nýbrž i peněz. Kyberzločinci údajně zcizili několik miliard íránských rijálů a v průměru bylo od jedné oběti ukradeno 1 000 – 2 000 dolarů (až 43 tisíc korun), což opravdu není zanedbatelná částka. Co se týče zcizených dat, tak ta byla navíc zcela volně přístupná online.
Kyberzločinci rozesílali falešné SMS zprávy, které se tvářily jako oficiální sdělení od tamní vlády a tyto zprávy obsahovaly odkaz. Ten vedl na falešnou aplikaci, po jejíž instalaci dojde ke krádeži dat (například kreditních karet) a tento nebezpečný záškodník umí také krást SMS zprávy, takže je s jeho pomocí možné obejít i dvoufaktorové zabezpečení.
Čtěte také: Pozor na falešný obchod Google Play! Hackeři našli nový trik, jak vás oškubat

Kupte si vlastní malware, zn. za pakatel
A to není zdaleka všechno. Jakmile byl telefon nakažen malwarem, útočníci ho začali využívat k dalšímu šíření této hrozby na ostatní kontakty. Hackeři tento útočný nástroj nabízí prostřednictvím několika kanálů přes Telegram a za 50 – 150 dolarů (3 300 korun) lze koupit celý balíček, včetně škodlivé aplikace a základní infrastruktury s ovládacím panelem.
Bezpečnostní tipy:
- Používejte pouze oficiální obchod ke stahování aplikací
- Když do jde, používejte dvoufaktorové ověřování
- Chraňte svá mobilní zařízení stejně jako notebooky
Dle výzkumného týmu společnosti Check Point Software Technologies Ltd. se hackerské útoky v Íránu v poslední době výrazně množí. Po útocích na železnici, čerpací stanice nebo leteckou společnost se tedy dostalo i na běžné uživatele.
Tyto útoky sice nejsou tak extrémně nebezpečné, jako na důležitou infrastrukturu, ale i tak způsobují masivní škody. Aktuálně probíhají výhradně v Íránu, ale podobné kampaně bohužel hrozí kdekoliv na světě a je prakticky jen otázkou času, kdy k nim dojde i v České republice.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.