Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

  |  9 komentářů  |  autor: Jakub Fišer

Světem mobilních technologií vládne tzv. biometrie, tedy autorizace uzamčených dat na základě biologických originalit uživatele (oční duhovka, obličejové rysy, otisk prstů). Má se jednat o tu nejbezpečnější z metod autorizace dat, koneckonců otisk prstů nebo oční duhovku máme každý jinou. I přesto se ale objevují problémy i s biometrií a příjemné to tedy rozhodně není.

Tip: Genetika poráží Face ID. Čtečka nerozeznala chlapce od matky

Za nejvyspělejší výstřelek biometrie je považována čtečka tváře Face ID od společnosti Apple. Ta naskenuje vaše obličejové rysy a podle toho rozhodne, zdali vás vpustí dál. Jediným potenciálním problémem Face ID měl být efekt jednovaječných dvojčat, kdy mají oba z páru dvojčat totožné, případně velice podobné obličejové rysy. Jak se ale ukazuje, jednovaječná dvojčata nejsou zdaleka jediným problémem Face ID.

Stejný problém jako s dvojčaty se vyskytuje i u přenosu z rodiče na dítě. Několikrát se již objevila zpráva, podle které dítě odemklo iPhone X rodiče pouze svým obličejem; genetika je v tomto nedostižná, a dá se pochopit. V totálním rozporu s myšlenkou biometrie je však případ, který se stal v Číně dvěma kolegyním. Jedna z nich si koupila iPhone X, avšak později zjistila, že kromě jejího obličeje schválí čtečka i obličej kolegyně.

Po zalarmování čínské podpory Applu došlo k peněžní refundaci, kterou první ze spolupracovnic využila k nákupu dalšího iPhonu X. S klidem v srdci se dvojice rozhodla uspořádat experiment ještě jednou. K hrůze všech zúčastněných se faux pas opakovalo a zámek opět udělil přístup oběma ženám. Finále problému je nejasné, pouze víme, že Apple podpora nabídla ženě vracení peněz i podruhé, ta však částku k nákupu dalšího stroje, s největší pravděpodobností, nevyužila.

Co z toho plyne za poučení? Za prvé je třeba pohlížet na Face ID jakožto na službu, která je právě v plenkách a ještě se bude zlepšovat. Za druhé těchto případů není nijak mnoho, natož tolik, aby to ohrozilo prodejnost iPhonu X. Rozhodně to není myšleno tak, že je iPhone X špatný telefon. Jeho nákup je pro každého zákazníka subjektivní rozhodnutí a ke zvážení je kromě užitečnosti Face ID i cena, která přesahuje 30 tisíc korun. Pokud však míříte za tím nejlepším, ani nějaké to lehké zaškobrtnutí poměrně mladé technologie (Face ID) vás nemůže zviklat.

zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Marek+Studnicka
Marek+Studnicka

Nefunkčnost FACE ID u tak předraženého telefonu považujete za maličkost?Si děláte srandu-ne?

skylark
skylark

U nefunkčnosti u Note8 nikdo nehnul ani brvou, když telefon odemkli fotkou. Ale psát o Samsungu, to už by nebyla taková senzace, že..

Lukáš
Lukáš

Jenže u Note 8 si můžu nastavit několik druhů zabezpečení.A navíc co sem koukal tak note 8 má velmi dobré zabezpečení…fotkou to jen tak neodemkneš. Viz youtube vs např LG G6..i já si zkoušel odemknout mobil fotkou a neuspěl jsem..

skylark
skylark

Ale Note8 jde oblbnout fotkou. Stačí prohledat google, jistě najdeš pár článků, kterým stálo za to se tomu věnovat.
Samsung sice má několik zabezpečení, ale ani jedno pořádné. Ten jejich skener oblbne, fotka, čtečka někne úplně mimo, kde nedosáhne prst, nejspolehlivější je tam snad jedině ten kód. Apple vše vsadí na jednu technologii, kterou bude zkrátka vylepšovat k dokonalosti, musí.

Radek
Radek

Číňani,Korejci,Japonci,Vietnamci, všichni si jsou podobní, v tomto světadílu to 1:1 000 000 nebude takže Apple je lhář a podvodník.

kukolar
kukolar

mam nedala peniaze , bubu , neplač ani šamšunt nebude ani nič nad 200€

Petr Dvořák
Petr Dvořák

Face ID je hovadina, která je fakt dobrá jen k těm mluvícím exkrementům. Vyměnit levnou a stoprocentně fungující technologii za něco hůře použitelného, mnohem dražšího a jak se ukazuje i méně spolehlivého, je jeden z nejpodivnějších počinů co jsem Apple viděl udělat.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  12 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

20. 1. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení