Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Duel: Samsung Galaxy S9+ vs Note 8 je bratrovražedný boj

  |  10 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nová generace špičkových Samsungů měla za úkol dovést aktuální modelovou řadu drobnými krůčky k dokonalosti. Zároveň tím ale zamotala hlavu všem zájemcům o velký a nadupaný telefon. Sáhnout po přifouklé verzi Galaxy S9, nebo ušetřit pár korun, získat pár softwarových bonusů a spokojit se s „výběhovým“ Galaxy Note 8? Pokusíme se poskytnout odpověď.

Kapitoly článku

» 1. Úvod, pohled zvenčí
» 2. Pohled zevnitř, závěr

Ta otázka musela vytanout na mysli asi každému, kdo viděl nový Samsung Galaxy S9+ na vlastní oči: v čem se vlastně liší od nejvybavenějšího Samsungu Galaxy Note? Na první pohled toho skutečně není mnoho, minimálně ve vizuální rovině. Víc prozradí až pohled pod kapotu, který ve mně ovšem vyvolal poměrně rozporuplné pocity. Považuji Galaxy Note 8 za jeden z nejlepších, nejnápaditějších a samozřejmě i nejvybavenějších telefonů, co kdy spatřil světlo světa. Přesto po mnoha dnech ve společnosti obou dvou telefonů musím konstatovat: pokud se budou zvětšené verze Samsungů vyvíjet směrem, jaký naznačuje Galaxy S9+, ztratí korejské telefony s vestavěnou tužkou dost možná už brzy svůj důvod existence.

Pohled zvenčí

Pokud vedle se Note 8 a S9+ položíte, zabere i poučenému uživateli pár sekund, než je od sebe rozezná. Aktuální designový jazyk Samsungu mluví jasně: technicistní linie, žádné velké výstřelky, minimum ovládacích prvků. Dokonce i velikost zdá se být stejná. A skutečně – na papíře od sebe oba dva korejské obry dělí jen jedna desetina palce v úhlopříčce displeje. Řečeno slovy klasika, „sovy nejsou tím, čím se zdají být“. Rozdílů totiž ve skutečnosti naleznete při bližším zkoumání víc než dost.

Tip: Recenze Samsung Galaxy S9+ vs Galaxy S9: je větší lepší?

Ten první začne být zřejmý hned po uchopení do ruky. Galaxy S9+ (recenze) se drží znatelně příjemněji. A co víc: po pád dnech s Notem jsem návrat k S9+ vyhlížel jako smilování Páně. Důvodů je hned několik. Na rozdíl od modelu se stylusem má novinka nikoli ostré, ale zaoblené rohy, které uberou cenné desetiny milimetru při držení v jedné ruce. Právě tehdy totiž telefon přes roh ovládáme. S9+ proto netlačí tolik do dlaně, palec bez problému obsáhne větší část obrazovky, čemuž ostatně napomáhá i už zmíněná skromnější úhlopříčka, která však naštěstí nikterak výrazně neomezuje zobrazovanou plochu.

I když to není napoprvé úplně zřejmé, Samsung se rozhodl ke změnám v konstrukci displeje. Je sice stále zaoblený, ne už ale tolik jako na Notu. Proto je opticky větší a jen málokdy se stane, že byste se snad omylem uklikli dotykem dlaně o zaoblený „edge“. Rozdíly pak nalezneme i v optické rovině. I když subjektivně mezi obrazovkami příliš rozdílů nenajdeme a třeba na přímém slunci jsou čitelné obě stejně (a nutno dodat že nekompromisně skvěle), obrazovka Galaxy S9+ tíhne v jakémkoli nastavení více do teplé, zatímco u Note 8 do studené části spektra.

Ale zpět k fyzickému dojmu. Asi největší změnou oproti předchozím generacím přinesly modely S9 v poloze čtečky otisků prstů. Jedná se tolikrát omílaný, a přesto tolik důležitý posun k průmyslovému standardu v podobě umístění pod čočku fotoaparátu. Na Note 8 oproti tomu nalezneme skener ještě v tak trochu nesystémové poloze napravo vedle objektivů. To, co šlo na menším Galaxy S9 (recenze) odpustit, je na telefonu s displejem o úhlopříčce větší než 6 palců neprominutelný hřích. Držíme-li totiž Note v pravé ruce, je čtečka otisků paradoxně ještě o něco dál, než když použijete levačku, což většinovou populaci jen těžko potěší. S dosahováním na senzor Galaxy S9 jsem nikdy žádný problém neznamenal.

K tomu všemu se Samsung mezigeneračně konečně odhodlal k instalaci stereoreproduktorů. Note i S9+ sdílejí jeden repráček na spodní hraně, „es devítka“ k tomu však přidává druhý tweeter v otvoru sluchátka. Ani tak sice zvukový projev nepatří ani mezi nejsilnější, ani mezi nejkvalitnější na trhu, určitý posun je však znát. Sečteme-li všechny novinky na těle telefonu, nabízí Note 8 toliko větší displej, který může být jak výhodou, tak i nevýhodou. A samozřejmě, abych nezapomněl, také stylus S-Pen. Další kapitola ovšem ukáže, že právě tužka nemusí patřit mezi tak zřejmé benefity, jak by se mohlo napovrch zdát.

Kapitoly článku

» 1. Úvod, pohled zvenčí
» 2. Pohled zevnitř, závěr

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek Studnicka
Marek Studnicka

Opět výborná a nestranná recenze!!!Gratuluji a Děkuji,takové recenze číst je radost!Mimochodem S9 Plus fotí výborně,naprostá spokojenost a Panu Drahonovskému gratulace-mějte se fajn!

Aleš
Aleš

Autore, přečtěte si to po sobě a opravte tu spoustu chyb.

Mart Fish
Mart Fish

No tak v celém článku vlastně není jediný „kladný bod“ pro Note8. To ovšem není až zase taková pravda. Note mám, aktualizace na oreo s nadstavbou 9.0 proběhla před týdnem a vše chodí na 1s*. Rozhodně to s vydrží není zas takový problém, co popisujete. Den v plném tahu není problém. Je nutné zmínit, že note je o půl roku starší telefon a chloupek jiný segment. Asi potřebuje S9+ slušnou recenzi, že, protože na trhu je ještě S8+, který je pravda rok starý, ale pochybuji, že za takové peníze Samsung donutí majitele S8+ ke změně.

iPhone je mrdka
iPhone je mrdka

Nevidím důvod měnit, s N8 spokojenost, po Oreu je to už s výdrží právě naopak naprosto lepší. A bez pera si to naopak nedokážu už představit, prst nikdy tak precizní a přesný nebude.

Ip Man
Ip Man

Řada Note bude mít pořád navrh protože S-pen je S-pen a je nenahraditelný. A Note 9 bude opět jen evoluce osmičky, takže dostane stejné vybavení jako S9 Plus, čili fotoaparát s variabilní clonou, stereo reproduktory a se čtečkou otisku prstů pod displejem bych ještě u devítky nepočítal plus stále navíc bude již zmíněný S-pen takže zase to bude top model stáje Samsung.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Je tohle první ochutnávka s malým iPhonem SE 2? (video)

Je tohle první ochutnávka s malým iPhonem SE 2? (video)

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Na internetu se objevilo video, které údajně zachycuje připravovaný malý iPhone SE 2. Jde ale skutečně o tenhle telefon? Tip: Očekávaný…

FBI, CIA i NSA zbrojí proti Huawei ve Spojených státech

FBI, CIA i NSA zbrojí proti Huawei ve Spojených státech

VČERA  |  Radek Chlup  |  8 komentářů

Od začátku letošního roku se na americkém trhu čínská značka Huawei potýká se závažnými problémy. Začalo to varováním, že telefony…

Apple plánuje menší revoluci. Již letos použije 7 nm čipset

Apple plánuje menší revoluci. Již letos použije 7 nm čipset

VČERA  |  Martin Skořepa  |  8 komentářů

Už pan Moore v roce 1965 věděl, že nás čeká neustálý vývoj a zdokonalování čipů, které povede k nárůstu výpočetního…

Mobilní zobrazení