Čína se nepoučí! Téměř 300 vyděračských aplikací zaútočilo na nicnetušící uživatele

Ondřej Koníček
  • Indická vláda si vyšlápla na některé čínské aplikace
  • V této zemi bylo zakázáno na 280 aplikací čínského původu
  • Většinou se jedná o programy pro poskytování půjček či vsázení
Další díl aplikací pro Android a iOS je tady
Další díl aplikací pro Android a iOS je tady

Indická vláda nedávno podnikla razantní kroky proti několika čínským aplikacím, které uznala za závadné. Tamní Ministerstvo elektroniky a informačních technologií (MeitY) vydalo stopku takřka třem stopkám aplikací a hlavním motorem tohoto zákazu byl jejich možný přístup k osobním údajům indických občanů.

Ban se týká takřka třech stovek aplikací

Jak informuje server Gizmochina, celkově bylo v Indii zakázáno na 288 čínských aplikací a toto rozhodnutí bylo učiněno na základě doporučení ministerstva vnitra. Dle něj měly tyto zakázané aplikace přístup k osobním datům indických občanů, což vyústilo v nepříjemné incidenty.

Jednalo se hlavně o aplikace určené pro zřizování půjček, přičemž hnacím motorem pro tento zákaz se staly výhružné zprávy a vydírání jednotlivců. To se týkalo uživatelů, jenž si přes tyto aplikace vzali malé půjčky a tyto nepříjemnosti vedli až k několika sebevraždám.

Aplikace
Aplikace

Čtěte také: Víte, co stahujete? Google Play je doslova zaplevelený nekvalitními aplikacemi


Úroky až 3 000 % ročně

V některých případech půjček prostřednictvím těchto aplikací byla jejich úroková sazba meziročně zvýšena až o 3 000 %, a když nemohli dlužníci splácet, přišlo na řadu vydírání. Jak bylo zjištěno, 94 těchto aplikací bylo standardně dostupných přes obchody s aplikacemi.

Některé byly k dispozici přes odkazy třetích stran a indická vláda na základě těchto případů vydala upozornění. V tom svým občanům připomíná, že vsázení a hazardní hry jsou ve většině částech země zakázány a nezákonné jsou také reklamy, které by na tyto platformy odkazovaly.

Čínské aplikace mají v Indii smůlu

Nejedná se o první čínské aplikace, které byly na území Indie zakázány. V minulosti si Indie vyšlápla také například na ultra-populární TikTok, Xender nebo PUBG Mobile. Opět se jednalo hlavně o problémy s přístupem k osobním údajům uživatelů a tomu, že aplikace je rozhodně nepoužívaly dle souladu s platnými nařízeními.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články