Británie nemá důkazy o špehování ze strany Huawei

Tomáš Vašek

Šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) Ciaran Martin uvedl, že Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích.

Čínský telekomunikační gigant opakovaně odmítá obvinění ze strany Spojených států, že jeho produkty by mohl Peking využívat ke špionáži. Britská vláda by měla v březnu nebo v dubnu dokončit revizi své politiky v oblasti bezpečnosti mobilních sítí páté generace. Slova šéfa britského kybernetického úřadu naznačují, že nepovažuje za nutné firmu Huawei z budování komunikačních sítí vyloučit.

Zdroje agentury Reuters už v pondělí uvedly, že britští bezpečnostní činitelé nepodporují úplné vyloučení společnosti Huawei z britských telekomunikačních sítí. NCSC se podle těchto zdrojů domnívá, že nadále dokáže zvládat jakákoliv rizika spojená s Huawei pomocí testování výrobků ve speciálním zařízení, na které dohlíží zpravodajská služba.

Americký viceprezident Mike Pence o víkendu vyzval evropské spojence, aby při hledání dodavatelů pro mobilní sítě brali vážně hrozbu, kterou podle něj Huawei představuje. Dodal, že Huawei a další čínští výrobci telekomunikačních zařízení poskytují čínské vládě „přístup k jakýmkoliv datům, která se dostanou do kontaktu s jejich sítěmi či zařízeními“.

Před používáním softwaru a hardwaru Huawei v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

List The Wall Street Journal nicméně v úterý informoval, že německá vláda je nakloněna možnosti dovolit společnosti Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace. Mluvčí německého ministerstva vnitra podle serveru CNBC uvedl, že Německo z budování vysokorychlostních sítí neplánuje vyloučit žádnou konkrétní firmu.

zdroj: ČTK, via: iRozhlas.cz


Komentáře


Nejnovější články