Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Briliant mezi telefony: recenze Samsung i8910 HD

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Samsung i8910 HD je prvním mobilním telefonem, jehož natáčecí schopnosti sahají až na úroveň HD rozlišení (1280 x 720 px). Dotykový Symbian a 8 Mpx fotoaparát vyšperkovaly telefon k dokonalosti.

Mobilní telefon Samsung i8910 HD je jedním ze stěžejních modelů korejského výrobce. Disponuje dotykovým 3,7″ OLED displejem, operačním systémem Symbian 9.4 S60 5th Edition, pamětí flash 8 GB, GPS a 8 Mpx fotoaparátem. Rozměry a hmotností se nezabývá, řeší především obsáhlou výbavu, jaká na mobilní poměry není standardní.

Mobilní telefon Samsung i8910 HD do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Samsung i8910 HD navštivte katalog mobilů.

Základní parametry Samsungu i8910 HD

Rozměry123 x 58 x 12,9 mm
Hmotnost147 g
DisplejOLED, dotykový, rozlišení 640 x 360 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Paměť256 MB RAM, 256 MB ROM, 8 GB flash disk + paměťové karty microSD/SDHC až 32 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition + nadstavba TouchWiz 3D
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), 1x LED blesk, nahrávání HD videa 1280 x 720 px
Obsah baleníuživatelská příručka, CD se softwarem, baterie, nabíječka, headset, USB kabel
Cena a dostupnost13 900 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování Samsungu i8910 HD:

Co se nám líbilo: obrovský OLED displej, který podává skvělé barevné zobrazení; vnitřní paměť 8GB, která se může rozrůst až na 40 GB při použití 32 GB microSDHC karty; 8 Mpx fotoaparát, který umí natáčet video v plném HD rozlišení (1280 x 720 px); operační systém Symbian 9.4 S60 5th Edition s nadstavbou TouchWiz 3D dovolující širokou míru úprav; efekt kanálového zvuku 5.1 v režimu sluchátek; výtečný zážitek z přehrávaných videí; svižný chod díky 600 MHz procesoru; služba gypsii (více v recenzi).

Co se nám nelíbilo: lesklý povrch přístroje, na kterém ulpívaly otisky prstů a mastnota; chybějící krytka fotoaparátu – do objektivu zapadal prach a nečistota; chybějící rolování v menu i programech – nutnost posunu pomocí bočního posouvátka.Obsah balení s telefonem – návod, CD se softwarem, microUSB nabíječka, špuntová sluchátka a datový kabel

Vzhled a konstrukce: robustní placák

Samsung i8910 HD si po prvním osahání a uchopení do rukou po právu zaslouží přízvisko „pádlo“. Tím ovšem nechci nikterak srážet jeho možnosti a výbavu, jen ve mně pocit robustního telefonu vskutku budí (rozměry 123 x 58 x 12,9, hmotnost 147 gramů). Plasty jsou navíc v lesklém provedení, které zanechávají jak otisky prstů, tak mastnotu z nich.

Přední straně dominuje obří displej, zadní objektiv 8 Mpx fotoaparátu. Horní i dolní hrana zvýrazňuje podirkovaným plastem robustnost celého přístroje. Levá boční hrana nese dvojici hlasitostních tlačítek a slot na microSD karty, pravá hrana pak zamykací tlačítko, microUSB port a tlačítko fotoaparátu.

Zajímavé je především použití uzavíratelného otvoru u 3,5 mm konektoru Jack na horní hraně telefonu. Ten má poměrně silnou vůli a činí někdy problém jej při připojování sluchátek otevřít. Hudební produkci dominuje dvojice reproduktorů na horní a dolní hraně. Zbývá ještě zmínka o otvoru na poutko v levém horním okraji telefonu.

Nad displejem má své místo videokamerka a světelné čidlo, pod displejem trojice ovládacích tlačítek, přiměřeně vystouplých nad úroveň krytu. Telefon by však zasloužil alespoň svou zadní stranu z matného materiálu. Lesklý klouzavý plast, i když skvěle lícuje a nevrzá, nemusí být pro řadu uživatelů snesitelným.

Displej a ovládání: enormně velký AMOLED displej

Výrobce pochvalme za extra velký displej, vždyť 3,7“ u mnoha telefonů nenajdeme. S rozlišením 360 x 640 px je uživatel schopen plnit na displeji různé aktivity spojené nejen s prací a zábavou. Především sledování videí a internetových stránek nás mile potěšilo.

Displej je typu OLED a zobrazuje 16 milionů barev. K regulaci jasu slouží již zmíněné světelné čidlo, které je možno v nastavení samozřejmě vypnout a nastavit vlastní úroveň jasu. Kromě toho telefon dovoluje upravit velikost písma, pozdrav nebo logo, prodlevu osvětlení a dobu ztlumení.

Ovládání telefonu z velké části závisí na samotném uživateli, resp. jeho prstech. V balení nenajdeme stylus, na jaký jsme byli zvyklí např. u modelu i900 Omnia. Dostatečně velké ikony a postraní rolovátka jsou dobře přizpůsobena právě ovládání prsty, problémy se vyskytnou jen velmi zřídka.

Baterie a výdrž: lepší, než se dalo čekat

„Hádéčko“ nese Li-Ion baterii s kapacitou 1500 mAh. Hodnoty udávané výrobcem těžko získáme, to bychom museli mít přístroj stále bez zapnutého displeje a práce s ním. Běžně se výdrž bude pohybovat zhruba okolo 2 až 3 dnů při nižším zatížení, při objemnější práci (Wi-Fi, GPS, web, atd.) výdrž klesne na 1 až 2 dny. Volat lze přibližně 7 až 9 hodin.

Vezmeme-li v úvahu, jak velký displej je přítomen a kolik toho telefon poskytuje, pak jsou hodnoty výdrže zcela v normálu.

Prostředí telefonu: Symbian na Samsung patří

Unikátním spojením je zabudovaný systém Symbian 9.4 S60 5th Edition spolu s nadstavbou TouchWiz 3D od Samsungu. Uživatel, který zná Symbian z některého telefonu Nokia, nebude překvapen ovládáním a rozvržením menu včetně jednotlivých programů.

Pro vstup do menu slouží buďto středové ovládací tlačítko nebo ikonka na displeji v pravém dolním okraji. Pohotovostní obrazovka zobrazuje čtveřici využívaných programů a služeb v řadě za sebou, stejně tak odkaz na telefon, kontakty, zprávy. Povolením widgetů lze získat pestrou nabídku dalších služeb, umístěných přímo na displeji pohotovostního režimu.

Menu je rozdělené klasicky na matici s 4×3 ikonami nebo na seznam položek. Rychlost procházení a spouštění programů je povětšinou přiměřená, někdy ovšem přístroj nepochopitelně čeká, až se vleče. Přitom procesor je taktovaný na frekvenci 600 MHz a operační paměť má velmi slušných 256 MB.

Telefonování a zprávy: neomezenost především

Kontakty lze ukládat téměř neomezeně, a to včetně dalších informací (email, videohovor, internetový telefon, společnost, funkce a typ synchronizace). Přehlednější někomu může připadat rozřazení kontaktů do skupin, tato možnost tu nechybí. Kontakty mohou být zobrazeny podle jména či příjmení.

Sekce zpráv se rozřazuje na sekce nových zpráv, přijatých, odeslaných, konceptů, k odeslání, výpisu doručení a mé složky. Nechybí ani schránka, kde lze spravovat několik definovaných emailových účtů. Nastavení s průvodcem je hračka pro každého.

Ke zprávám můžete přiložit obrázek, videoklip, zvukový klip, fotografii, video, zvuk, list, šablonu, poznámku, prezentaci, vizitku nebo další soubory z telefonu či paměťové karty. Editor je přehledný, poskytuje informaci o napsaných znacích a přiřazených příjemcích zprávy.

Zábava, hudební přehrávač: systém 5.1 vás dostane!

Položka Média v menu telefonu nese důvěrně známé programy – hudební přehrávač, videopřehrávač, prohlížeč médií, rádio a záznamník. Projdeme si každý z nich pěkně popořádku.

V prvé řadě bych se rád zastavil u záznamníku, který mě už po několikáté v režii Symbianu zradil v délce nahrávání. Dovoluje totiž nahrání pouze hodinového záznamu, pak se přesně v čase 60:00 zastaví. Na důležitá jednání trvající delší čas raději využijte diktafon, popř. si hlídejte vypršení tohoto času.

Prohlížeč médií seskupuje obrázky a videa, umí je specificky třídit a poté prezentovat. Přednahraný je např. i detailní průvodce telefonem v anglickém jazyce, který uživateli vysvětlí skutečné výhody a schopnosti telefonu.

Videopřehrávač od ArcSoftu (verze 1.0.0.87) je jakýmsi doplňkem k prohlížeči médií. Soubory v něm můžete řadit dle uvážení, přejmenovat nebo odstranit, popř. registrovat kód DivX.

Rádio pracuje pouze v režimu připojených sluchátek (přibalená špuntová jsou více než vhodná). Připraveno je až 50 pozic pro uložení oblíbených rádií. Stanice naladíte manuálně, nebo automaticky. Líbí se vám nějaký hit? Žádný problém, jedním klikem jej nahrajete. Rádiu nechybí radiotext ani AF, názvy stanic ovšem nezobrazí samo od sebe, je třeba je vlastnoručně pojmenovat. Možností je také hraní na pozadí.

Hudební přehrávač je jakýmsi křížencem dosud známých přehrávačů u telefonů Nokia a Samsung. Zatímco hudební knihovna je v režii symbianovského stylu, přehrávání pak toho samsungovského. Smísení přineslo mnoho zajímavostí, které činí přístroj opravdu výborným hudebním přehrávačem. Nejprve mě upoutalo tlačítko 5.1Ch, jehož zapnutí bylo podmíněno sluchátky. Dobrá tedy, sluchátka připojím a nestačím se divit. V tu ránu se ocitám uprostřed velkolepé diskotéky, tak věrohodně totiž funguje systém 5.1 se sluchátky!

Ti konzervativní z vás mohou místo systému 5.1 použít některý z hudebních stylů včetně jednoho basově vybočujícího z normálu. Vlastní nastavení stylu bohužel schází. Co naopak volit lze, je náhodné přehrávání, opakování, zvukové efekty (prostorový, vylepšení basů, čistota zvuku, externalizace, koncertní sál), vizualizaci (chybí zobrazení alba). Přímo v přehrávači je dovoleno právě hranou skladbu přiřadit určitému kontaktu z adresáře.

K přehrávání medií se váže ještě služba Podcast, která je taktéž zastoupena. Nejen k médiím pak vyhledávání Smart search, díky kterému rychle naleznete např. program, hudbu, zprávu či video.

Opomenout bychom neměli ani sekci her, která čítá jednu přeinstalovanou hru od výrobce (Asphalt4) a stovky, možná tisíce dalších, které lze do telefonu stáhnout a doinstalovat. Skvělé je použití polohového senzoru, s nimž jsou hry pohotovější, více reálné a někdy i snadno ovladatelné.

Fotoaparát: telefon v roli digitálu a videokamery

Režim 8 Mpx fotoaparátu dovoluje nastavit velikost pořizovaných fotografií na 8 Mpx, 6 Mpx 5 Mpx, 3,2 Mpx, 3 Mpx, 2 Mpx nebo VGA rozlišení. Kvalitu fotografii zvolte mezi – velmi jemná, jemná, normální. Lze měnit režim snímání (jednoduché, souvisle, panorama, detekce úsměvu, mozaika, rámeček), nechybí různé scény (krajina, portrét, noční snímek, sport, oslava, pláž, západ slunce, úsvit, podzimní barvy, ohňostroj, text, při svíčkách a podsvícení), režimy zaostření (rozpoznání obličeje, makro, automatické), zapnutí či vypnutí blesku, hodnotu expozice, detekci červených očí, časovač a efekty (černobíle, negativ, vodová barva, reliéf, sépie, obrys).

Citlivost ISO nabízí hodnoty 1600, 800, 400, 200, 100. Přítomen je stabilizátor obrazu, k fotografiím přísluší GPS poloha. V nastavení je ještě varianta manuálního nastavení kontrastu, sytosti a ostrosti, volba zvuku spouště a uložiště fotografií či videa.

Rozlišení videa je na mobilní poměry výborné, 1280 x 720 px neboli HD s 24 snímky za vteřinu. Horší zjištění přichází v podobě audia disponujícím amr kodekem. Český firmware, který toto odstraňuje, zatím vydán nebyl. Video pořídíte i ve zpomaleném a zrychleném režimu (1/8 a ¼ zpomalený, 2x – 8x zrychlený).

Zkušební fotografie – Samsung i8910 HD:

Zatížili jsme fotoaparát několika zkušebními fotkami z terénu, které nás přesvědčily o patřičné kvalitě již v samém zárodku fotografování. Především makro je dokonalé, ostrost detailů výborná. Také fotografie focené automatickým nastavením scény a vyvážením bílé působí věrohodně, není na nich cítit přehnaný šum a neostrost.


Makro zvládá telefon na jedničku


Fotky mají ostrost, reálné podání barev, co víc si jen přát


Panoramatické zobrazení zachycuje úhel zhruba 260′, celkem 8 snímků

Zkušební video – Samsung i8910 HD:

Organizační a datové funkce: každý si najde své

S telefonem budete mít svůj čas skvěle organizovaný, nic by vám nemělo na cestách scházet. Pro práci je připraven balík Quickoffice – Word, Excel, samostatně pak Adobe PDF, Zip manager, slovník, převodník, kalkulačka, hodiny, poznámky a kalendář. Důležitá data zachytíte skrze fotoaparát aplikací Smart reader.

Správce souborů třídí data dle místa uložení, navíc je obohacen o možnost zálohování (týdně, měsíčně). Pokud se obáváte ztráty dat, pak vězte, že už nemusíte. Telefon uloží sám stranou na paměťovou kartu nastavení, zprávy, kontakty, položky kalendáře, záložky a soubory.

Zrychlený tisk prostřednictvím Bluetooth uvítají ti z vás, co potřebují v krátké chvíli mít na papíře fotografie, zprávy, kontakty nebo položky z kalendáře. Jednoduše si vyberete konkrétní soubor a dáte tisk. Telefon se spáruje s tiskárnou, která má Bluetooth a vybrané položky ihned vytiskne.

Datová výbava je předností modelu i8910 HD. Najdeme zde Bluetooth 2.0 s A2DP profilem, datové přenosy přes operátora – GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, HSUPA) a Wi-Fi včetně DLNA. Služba (DLNA) umožňuje sdílení dat v síti. V současnosti tak není nouze o propojení mezi telefonem a televizí, hi-fi věží nebo počítačem.

Částečně do sekce s daty spadá i přehrávač RealPlayer, se kterým si užijete sledování streamovaných videí nebo hudebních odkazů. Problémem není jejich stažení a opakované sledování někdy později.

K prohlížení internetových stránek používáme prohlížeč Safari, jehož výhody jsou v plnohodnotném zobrazení stránek, a to včetně flash atd. Safari v sobě skrývá i RSS čtečku, která umí jednotlivé webové zdroje aktualizovat dle předem daného intervalu. Samsung přidal některé zajímavé odkazy na stahování hudby, obrázků či aplikací ze svého internetového obchodu, stejně jako odkaz na Samsung Fan Club, kde je vhodné se jako majitel telefonu zaregistrovat.

Samsung trochu pozapomněl na mapové podklady. Vestavěná GPS a elektromagnetický kompas tak postrádá trochu smysl použití, pokud nevezmeme v potaz možnost sdílet s přáteli místa, kde se právě nalézáme (gypsii – SpaceMe, ExploreMe, PlaceMe). Pro plnohodnotné použití je třeba navigační software doinstalovat, což uživatele přijde na další finance navíc.

Zhodnocení: brilantní kousek za slušnou cenu

V krátkém sledu jsem měl v rukou přístroj, který mě na první pohled příliš neoslovil. Mým přáním přitom bylo jej mít k testování. Po pár osaháních mi ale doslova přirostl k srdci a odpustil jsem mu s přehledem těch několik málo chybiček, které má kdejaký přístroj.

Základem úspěchu, je alespoň dle mého názoru, použití operačního systému Symbian, který telefonu dodává svěžest a o hodně větší ranec možností, než klasické prostředí Samsungu, byť třeba včetně nadstavby TouchWiz 3D. Samotná oblíbenost Symbianu je obrovská, na tom může přístroj směle profitovat.

Klíčové je také z mnoha ohledů natáčení videa v plnohodnotném HD rozlišení. Mnoho lidí na kvalitu slyší a jsou ochotni za ni připlatit. V případě Samsungu i8910 HD je spojení 8 Mpx fotoaparátu s HD videem výborné, fotky mají vypovídající hodnotu, stejně jako video. Na co brát na cesty videokameru, vše zvládne tenhle robustní Samsung.

Multimédia nabízejí pro každého něco. Nechybí kancelářské funkce včetně RoadSync (protokol Microsoft Exchange), špičkový hudební a video přehrávač a webový prohlížeč Safari.

3,7″ dotykový OLED displej navigace bez mapových podkladů
systém Symbian S60 + TouchWiz 3D robustní tělo přístroje
kompletní datová výbava
8 Mpx fotoaparát s LED diodou
nahrávání HD videa
elektromagnetický kompas
systém 5.1 v režimu sluchátek
Wi-Fi s DLNA
hry ovladatelné pohybem

Koupit Samsung i8910 na značkovém eShopu Samsung.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8" displej

Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8″ displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

To, že Xiaomi chystá nový tablet Mi Pad 4, již víme. Do dnešního dne však bylo toto zařízení vcelku zahaleno tajemstvím.…

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zatímco předchozí uniklé snímky telefonu Nubia Z18 od společnosti ZTE ukazovaly výřez v displeji ve stylu Essential Phone, nové fotky dávají…

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chrlí jeden telefon za druhým. Aktuálně se tak můžeme těšit na model Redmi 6 Pro, který se pokusí zaujmout…

Mobilní zobrazení