Apple plánuje v novém iOS 14 pořádně vylepšit prohlížeč Safari
Červen nezačíná zrovna vesele – nejen, že ve světe nadále zuří pandemie koronaviru, v USA se ještě protestuje proti policejní brutalitě. Přitom červen je ale mimo jiné měsíc, kdy by nám měl Apple představit novou verzi operačního systému iOS s pořadovým číslem 14.

TIP: iOS 14 dostanou všichni uživatelé iOS 13. Androiďáci mohou jen závidět
iOS 14 bude plné změn
Úplně první zprávy o iOS 14 se začaly objevovat už v listopadu loňského roku. Tehdy jsme mohli vidět vůbec první koncept změn a vylepšení. Autor konceptu, youtuber The Hacker 34, lákal třeba na menší upozornění o příchozím hovoru, GIFy v nativní klávesnici, možnost zvolit si výchozí aplikace anebo třeba rozdělená obrazovka.
Apple je ale na úniky skoupý a i když premiéra je za dveřmi, nemáme zatím nic potvrzeno. Spekuluje se o widgetech, o nových tapetách i o přepracovaném prostředí některých aplikací. A jednou z těch appek, které dostanou pořádný upgrade, by mohl být webový prohlížeč Safari.
Překladač a podpora Apple Pencil
Zde zahraniční server 9to5Mac tuší implementaci překladače přímo do Safari. Nepůjde ale o klasický Google Překladač, nýbrž o vlastní službu od Applu. Ta má nespornou výhodu v tom, že pracuje s výkonem zařízení, nikoliv s internetem, překládat tak může i bez připojení.
Druhou novotou, které si z úniků všimli redaktoři 9to5Mac, má být podpora dotykového pera Apple Pencil. Nejde tedy jen o scrollování či ovládání jako takové, ale třeba připisování k odkazům poznámky a tak podobně.
V poslední velké aktualizaci iOS 13 Apple přidal do Safari třeba správce stahování nebo specifická nastavení webových stránek.
Premiéra v ohrožení?
Nové iOS 14 by mělo být představeno v rámci několikadenní vývojářské konference Apple Worldwide Developer Conference (WWDC), která se bude konat od 22. června; večerní tisková konference bude přenášena online. Kromě očekávaného iOS 14 se představí také watchOS 7, tvOS 14, iPadOS 14 a macOS 10.16.
Aktuální situace ve Spojených státech však může pořádání tiskové konference přenášené online negativně ovlivnit. K problémům s pandemií nemoci Covid-19 se totiž přidaly protesty proti policejní brutalitě.
Dne 25. května byl při běžném zatčení kvůli podezření ze spáchání trestného činu zabit podezřelý George Floyd. Toho zadržoval policista Derek Chauvin, který mu klečel na krku tak dlouho, až ho udusil. Velká část zatčení je natočena kolemjdoucími na video a po smrti 46letého Afroameričana Floyda se stala virální.
zdroj: 9to5Mac