Recenze Apple iPhone 5: pátá reinkarnace legendy

Apple už má na svém kontě 6 generací iPhonu. Nejnovější iPhone 5 je zatím nejtenčí, nejlehčí, nejrychlejší .. zkrátka řekněme, že nej iPhone, který kdy u Applu vyrobili. Bude to stále stačit na konkurenci?

Americká společnost Apple si dala u předposlední generace iPhonu (4S) tak trochu na čas. Nový smartphone představila na podzim roku 2011 a konkurenci zejména v podobě smartphonů s Androidem papírově jen dotahovala. Rok poté, na podzim 2012, Apple opět nechal své zákazníky čekat na očekávaný iPhone celý rok. Výsledkem je iPhone 5.

Jak ukázal rok 2011 s iPhonem 4S, ukazuje také nejnovější iPhone 5, že předností tohoto smartphonu není jen čistě papírová výbava. Co je psáno, to je dáno, Apple ale opět přináší něco navíc. Ať už je to cokoliv, daří se mu to skvěle proměňovat v úžasné prodejní rekordy.

iPhone 5 nepřináší žádné extra vylepšení, Apple ale zlepšoval, kde se dalo. Celkově je iPhone tenčí a lehčí, díky novému procesoru Apple A6 a operačnímu systému iOS 6 ještě rychlejší, díky lepší optimalizaci vydrží déle na jedno nabití a displej také patřičně narostl z 3,5“ na 4“. Jak se změny a vylepšení projevily v našem redakčním testu? Je tu recenze na iPhone 5.

Základní parametry – Apple iPhone 5

Rozměry 124 x 59 x 7,6 mm
Hmotnost 112 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení 640 x 1136 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,2 GHz procesor Apple A6, tříjádrová grafika PowerVR SGX 543MP3
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB
Operační systém iOS 6 (testováno již s iOS 6.1)
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení adaptér k nabíječce, datový USB kabel s Lightning konektorem, pecková sluchátka Apple EarPods s ovládáním a mikrofonem, sponka pro vyjmutí slotu se SIM kartou
Cena a dostupnost 16 600 Kč (verze 16 GB), 19 100 Kč (verze 32 GB), 21 700 Kč (verze 64 GB), listopad 2012

Obsah balení: v týmovém provedení

Minimalistická krabička s přihrádkami přesně střiženými na každý kus příslušenství, to je u Applu již řadu let zvykem. Jinak tomu není ani v případě nejnovějšího iPhonu 5. Pokud si vybereme černé provedení telefonu, dostaneme jej v celočerné krabičce, naopak v případě bílého telefonu čekejme krabičku čistě bílou.

U přibaleného příslušenství už ale tahle rovnice bohužel neplatí. Příslušenství Apple dodává vždy v bílé barvě, z čehož tedy logicky plyne, že pokud si koupíme černou verzi telefonu, nebude nám příslušenství barevně ladit.

Co tedy ale najdeme v samotném balení? Stejně jako u předchozích generací iPhonu je to USB adaptér k nabíječce a datový USB kabel (dohromady tvoří klasickou nabíječku), dále pak stereo headset a sponka pro vyjmutí slotu s nanoSIM kartou. USB kabel má nově tzv. Lightning konektor, který je modernější, rychlejší, pouze 9-pin místo 30-pin starého velkého konektoru a navíc se dá připojit oboustranně, takže člověk nemusí hledat orientaci kabelu jako v případě standardu microUSB.

Stereo headset prošel také evolucí. Jedná se nově o pecková sluchátka Apple EarPods, která byla podle samotného Applu navržena tak, aby pasovala do každých uší co nejlépe. Jenže znáte to, když se vyrábí něco pro všechny lidi na světě, určitě se najde někdo, komu výsledek nesedne. A tak to bylo i v mém případě. Jsem větším zastáncem špuntových sluchátek nebo rovnou velkého uzavřeného headsetu než jakýchkoliv peckových sluchátek. Musím ale uznat, že sluchátka EarPods hrají lépe než sluchátka u předchozího iPhonu a díky novému tvar ua provedení asi budou vyhovovat více lidem.


Takřka neviditelný průhledný plastový kryt a v něm iPhone 5

Kromě jiných sluchátek může být pro někoho nutnost si k iPhonu dokoupit adaptér pro starší příslušenství. Ale pozor, i když si dokoupíte adaptér z 30-pin konektoru na nový 9-pin Lightning konektor, není vždy vyhráno, některé příslušenství je i díky redukci nepodporované. A jako zajímavé mně osobně přijde pořízení nějakého ochranného krytu. K testovanému iPhonu 5 jsme zároveň například obdrželi dokoupitelný průhledný plastový a téměř neviditelný kryt, který ochrání iPhone před řadou pádů a dalšími možnostmi poškození.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=V4IRsCjMqdI

Design a konstrukce: lehčí, tenčí, hezčí, protáhlejší..

Designéři Applu dokázali společně s techniky s trochou nadsázky takřka „nemožné“. Nový iPhone má lepší výbavu, více funkcí, a přitom ubral na tloušťce i hmotnosti. Tělo iPhonu 5 je vyrobeno z anodizovaného hliníku, kterému to zejména v bílém provedení a spojení se stříbrnými zády alá šasi u MacBooků velmi sluší. Černá varianta telefonu je o něco konzervativnější a také má něco do sebe. Jistě si najde řadu příznivců.

Teď trochu ke konstrukčnímu pokroku v řeči čísel. Nový iPhone 5 je s rozměry 124 x 59 x 7,6 mm o 0,2 mm tenčí než generace předchozí (iPhone 4S) a s hmotností 112 gramů o 28 gramů lehčí než taktéž verze 4S. V ruce tak díky tomu telefon působí o mnoho lepším dojmem, než generace předchozí. A k tomu se ještě musí připočíst velmi kvalitní dílenské zpracování. Smartphone nemá uživatelsky vyměnitelnou baterii, i to přispívá k tomu, že působí celistvým dojmem a díky použitým materiálům koneckonců zapůsobí hlavně dojmem luxusním.

Když se podíváme na jednotlivé části, na přední straně upoutá zvětšený dotykový displej, pod ním klasicky tlačítko home button a nad displejem pak reproduktor, senzor jasu a vzdálenosti, kamerka pro videohovory například přes FaceTime a nově jeden z trojice mikrofonů ukrytý přímo ve zdířce s reproduktorem. Díky němu iPhone 5 dosahuje lepší odezvy při rozpoznávání řeči u hlasového asistenta Siri či při videohovorech.

Na pravém boku iPhonu 5 najdeme pouze slot se šuplíčkem pro nanoSIM kartu. Apple tedy opět zmenšoval dlouholetý standard, nestačilo mu zmenšení z miniSIM na microSIM. Zákazník si tak bude muset dojít k operátorovi pro novou menší SIMku nebo si ji nechat zmenšit u prodejce. Je to rozhodně práce navíc a přemýšlím, jestli má zas tak zásadní smysl tento v krátké době druhý přechod na menší SIMku.

Protější, tedy levá strana, přináší klávesy pro redukci hlasitosti a přepínač mezi hlasitým a tichým režimem telefonu. Tlačítka jsou po hmatu dobře rozpoznatelná i v jedné ruce ovladatelná, až tedy na zmíněný přepínač, pro jehož přepnutí do druhé z poloh je jistější telefon držet v obou rukách.

Dále máme před sebou spodní stranu a na ní 3,5 mm konektor Jack (přesunutý z horního strany u iPhonu 4S), mikrofon, port pro Lightning konektor a mono reproduktor. Na horní straně zbylo po přesunutí 3,5 mm Jacku na spodní stranu už jen vypínací tlačítko. A zde opět u Applu zvítězil design nad praktičností. U Androidů už se výrobci naučili dávat vypínací klávesu na pravý bok, kde je k němu snažší přístup. U Applu a jeho iPhonu a dalších produktů zatím čekáme.

Baterie a výdrž: opět lepší

Apple stejně jako mezi generací iPhonu 4 a 4S přidal na kapacitě baterie 10 mAh. Nový iPhone 5 má tak nevyjímatelnou Li-Ion baterii s kapacitou 1.440 mAh. A jaké jsou výsledky výdrže? Zatímco u zmíněné předchozí dvojici generací došlo paradoxně i přes zvýšení kapacity baterie ke snížení výdrže, u nového iPhonu 5 už je tomu tak, jak bychom čekali. A tedy, že jsme se dočkali delší výdrže, než u iPhonu 4S.

Pokud jsem iPhone 5 používal s běžnou denní zátěží, která čítá necelou půl hodinu hovorů, půl hodiny brouzdání na internetu, půl hodiny poslechu hudby, shlédnutí několika videí do celkové délky 10 minut a neustále aktivovaným mobilním datům i Wi-Fi včetně zapnutého messengeru na zprávy z Facebooku a pětice emailových schránek, dosáhl jsem s telefonem výdrže něco kolem jednoho a půl dne. Ve střízlivějším režimu jsem dokázal dosáhnout i více než 2 dnů.

Nabíjení je následně možné jak klasicky ze zásuvky pomocí dodávaného USB kabelu s USB adaptérem, tak přes počítač pomocí samotného USB kabelu. Nespornou výhodou je „oboustrannost“ koncovky, takže pokud připojujete iPhone 5 do nabíječky už po tmě, nemusíte tipovat, s jakou orientací kabel připojit. Potěšilo také poměrně rychlé nabití, kdy v praktickém testu došlo k dobití telefonu z cca 15% na 100% do 2 hodin.

Displej a ovládání: co na to uživatelé?

Bylo jasné, že displej s úhlopříčkou 3,5 nevydrží věčně. Pod nátlakem dravé konkurence, která dnes představuje smartphony klidně i s 5“ displeji a označuje taková zařízení ještě za telefon nikoliv tabletofon, museli u Applu něco začít dělat. A právě slovíčko „začít“ bych řekl, že je docela výstižné. Nový iPhone 5 má sice displej větší, ale jen o 0,5“, dosahuje tedy úhlopříčky 4“. Není to takový skok, aby byl displej stejný jako u vlajkových lodí konkurence, ale je to možná jen začátek.

Co je zajímavé, že displej nebyl zvětšen celkově, ale jen na výšku. Při srovnávacích snímcích s předchozí verzí iPhonu tak může displej připadat poměrně dost úzký. A koneckonců, je tomu tak, poměr stran se změnil z 3:2 na širokoúhlých 16:9. Apple tohle řešení zvolil z toho důvodu, aby uživatel palcem dosáhl jednoduše stále na co největší plochu displeje. A musím souhlasit. Při držení iPhonu 5 v jedné ruce dosáhnu palcem daleko snáze po většinu části displeje než u dnešních přerostlých Androidů. Problémy dělá jen občas tlačítko o krok zpátky, které je v iOS umístěné v levém horním rohu. Pak je potřeba nejdříve provést přehmat.

Když se ale ještě vrátím k samotným parametrům, kromě úhlopříčky 4“ dosahuje vylepšený IPS LCD displej iPhonu 5 vyššího rozlišení 640 x 1136 px, což dělá jemnost 326 ppi (právem tak používá Apple svůj marketingový název Retina displej), a počet barev o celkovém počtu 16 milionů zůstává. Nechybí ochranné odolné sklo Gorilla Glass, v nejnovější druhé generaci.

Šestá generace iPhonu se ale může pochlubit i dalšími technologickými vylepšeními. Tak například LCD panel je u iPhonu 5 blíže k ochrannému sklu a do panelu je přímo integrovaná dotyková vrstva, čímž dochází k úspoře místa na tloušťce a navíc i zlepšení kvalit samotného zobrazení u displeje. A dále. Na povrchu displeje se nachází oleofobní vrstva, která brání otiskům prstů k uchycení na displeji, a navíc díky ní také prst lépe „klouže“ po dotykovém displeji a práce s ním je tak o poznání příjemnější. Jsou to maličkosti, ale právě ty dělají z telefonu něco lepšího.

Displej iPhonu 5 tedy patří svojí kvalitou mezi špičku. Podání barev je věrohodné, zobrazovací úhly velmi dobré, jemnost dokonalá a maximální jas také ke spokojenosti. Úroveň podsvícení můžeme regulovat manuálně sami v nastavení nebo nechat na čidlu a automatice. Zajímavostí je pak indikační LED dioda, která by informovala o zmeškaných událostech. Sice žádnou speciální na iPhonu 5 nenajdeme, v nastavení si ale můžeme pro tuhle funkce aktivovat LED blesk fotoaparátu, který při nové události blikne, nebo řekl bych spíše, že bleskne (u hovorů bliká neustále, dokud telefon zvoní). Osobně mi přišlo blesknutí poměrně silné a spokojil jsem se tak s nutností vždy probudit telefon pro zkontrolování nových událostí. Ale možnost indikačního LED upozornění na iPhonu tedy je.

Pod displejem se nachází jediné tlačítko, klasická klávesa home button, se kterou se dá telefon probudit a v menu nás pak vždy dostane na domovskou obrazovku. Přidržením této klávesy spustíme hlasového asistenta Siri, dvojitým stisknutím vyvoláme lištu s multitaskingem a v nastavení pak lze zvolit i možnost pro trojité stisknutí z nabídky několika akcí. Vzhledem k tomu, že je tlačítko mechanické, dostává poměrně zabrat a už u nového kousku iPhonu 5 při neopatrném stisknutí lehce občas cvakne.

Výkon a hardware: bez čtyřjádra, ale s výkonem

Nadpis této kapitoly by se dal shrnout do dvou slov: výborná optimalizace. Apple sám zapracoval na nejnovějším procesoru Apple A6 a ačkoliv jde o 1,2 GHz dvoujádro, je vidět výrazný posun oproti předchozí generaci. Použita byla nově tříjádrová grafika PowerVR SGX 543MP3. Oproti čipu A5 je procesorový i grafický výkon iPhonu 5 až 2x vyšší.

Hardware doplňuje navýšená operační paměť na 1 GB RAM (z 512 MB u předchozí generace) a vnitřní paměť o velikostech 16/32/64 GB v závislosti na zakoupené verzi telefonu. Paměťové karty scházejí, což se dalo vzhledem k logice Applu čekat. Zákazníci si tak musejí mnohem přesněji vybírat a předem počítat, s jakou pamětí si do budoucna v telefonu vystačí. Naštěstí je možností použití 5 GB dat v iCloudu a popřípadě ještě dokoupení dalších dat.

Operační systém iOS 6.1: co dělá iPhone iPhonem

iPhone 5 jsme testovali již s verzí 6.1, která toho však moc nového postřehnutelného oproti původní verzi 6 nepřináší. Začněme od odemykací obrazovky. Standardní posuvný zámek a vedle něj ikonku fotoaparátu pro rychlé focení či natáčení videí jsme již dříve viděli. Novinkou je zobrazení nových a zmeškaných událostí přímo na odemykací obrazovce. Pokud přijde nová SMS, máme zmeškaný hovor nebo nastane jakékoliv jiné upozornění, můžeme se do něj rychle dostat posunutím právě ikonky s danou událostí na obrazovce. Je to rychlé a účelné.

Menu s maticí ikonek zůstává prakticky totožné, jen se na displej díky větší úhlopříčce vešel další řádek ikonek navíc, takže nyní už máme matici 4×5 + spodní pevný řádek se čtveřicí ikonek. Aplikace zde můžeme přidržením ikonky libovolně přesouvat a třídit do složek, tedy až na některé aplikace, které zařazení do složky nepodporují (jako např. Kiosek). Jednou z obrazovek je rychlé prohledání čehokoliv v iPhonu. Oproti operačnímu systému Android je logika odlišná, kvůli většině informací musíte zavítat přímo do aplikací, informativní widgety scházejí.

  

Větší displej má sice celkově za následek, že se toho více vejde na displej, ovšem v aplikacích tomu tak ne vždy je. Staré aplikace musejí být předělané pro nový iPhone 5. Pokud tomu tak není, o čemž jsem se přesvědčil zejména u některých aplikací od konkurenčního Googlu (Google překladač, Google Latitude), zobrazí se v horní a spodní části displeje černý pruh. Nejpopulárnější aplikace, a zejména řekněme ty živé, už ale po několika měsících od zahájení prodeje iPhonu 5 jsou přepracované pro větší displej.

  

Zůstává jednoduchý multitasking při dvojitém stisknutí home buttonu. Jednotlivé aplikace můžeme libovolně ukončovat a přepínat se mezi nimi. Přechodové grafické efekty jsou hezké a zbytečně nezdržují. Kromě práce s aplikacemi můžeme v této spodní provizorní liště ovládat hudební přehrávač, zamknout otáčení displeje či nastavovat hlasitost.

V notifikačním centru, do kterého se dostaneme stažením horní lišty, najdeme některé informace jako je počasí, akcie a dále pak zmeškané události či události z kalendáře, ale i mnoho dalších informací z aplikací, vše si můžeme jednoduše nastavit. Oproti notifikačnímu centru z Androidu je ale vidět, že některé vlastnosti by to chtělo ještě vylepšit. Například takové zahazování jednotlivých událostí v notifikačním centru nelze, můžeme smazat jen všechny události sdružené k aplikaci, a to navíc pomocí poměrně malého tlačítka, které ještě k tomu musíme na druhé stisknutí potvrdit.

Co se ale naopak povedlo, je rozsáhlá integrace sociální sítě Facebook a Twitteru. Rovnou z notifikační lišty můžeme přidávat nové statusy, včetně přidání aktuální polohy a u Facebooku pak i s možností volby skupiny, které se status objeví. Pokud si ještě do telefonu nainstalujeme aplikace Messenger od Facebooku, můžete poměrně hbitě a levně komunikovat takřka odkudkoliv s našími blízkými. Samozřejmě ale za předpokladu, že jsme zastáncem sítě Facebook a máme na ni naše přátele. Stejně rozsáhlé propojení s konkurenčním Google+ chybí a vzhledem k rivalitě mezi Applem a Googlem se dá očekávat, že s ním ani do budoucna počítat nemůžeme.

 

Ne vždy je ale integrace úplně dokonalá. Například populární aplikace Instagram sice sama o sobě funguje perfektně, ovšem pokud využijeme možnosti sdílení příspěvků skrze ni na Facebooku, nemůžeme si nastavit komu se pak příspěvek zobrazí. Takže třeba v případě, že nechcete ukazovat osobní fotky lidem z práce, máte zatím smůlu a musíte si fotky nejprve ukládat a poté sdílet přes integrovaný Facebook v iPhonu. Ale je to nedostatek aplikace, takže může být klidně v některé z aktualizací odstraněn.

Posledním tématem, které se však stále Čechů příliš nedotýká, je hlasová asistentka Siri. Apple už ji podporuje v celkem 9 jazycích, ovšem, jak se dá vzhledem k počtu světových jazyků čekat, stále není dostupná v Češtině. Pokud ale vládnete Angličtinou, Němčinou, Francouzštinou či jiným ze světových jazyků, bude se vám pomoc Siri jistě hodit a může práci s telefonem hodně vylepšit, ať už při nastavování budíku, nové schůzky, psaní zprávy či jednoduše ke konverzaci v samotářských chvilkách.

Synchronizace a propojení s dalšími iOS zařízeními

Dnes se hodně mluví o tom, jaké jsou výhody ze zapojení do celého ekosystému od některého výrobce. Apple byl v tomto směru průkopníkem a jeho náskok je stále znát. Pokud si koupím iPhone, iPad, MacBook a třeba i další z iZařízení, plynou mně jakožto uživateli některé výhody z propojení jednotlivých zařízení. Jaké to jsou?

Jak možná víte, pro synchronizaci iPhonu a dalších zařízení s počítačem je potřeba program iTunes. Každý, kdo je zvyklý na jednoduché přetažení multimediálních souborů z počítače do mobilu, zde jistě narazí. U iTunes musíme jednotlivě synchronizovat hudbu, pak videa, navíc ještě do nedávna byly iTunes nutné vůbec k aktivaci iPhonu a následně k aktualizacím. Dnes už se dá aktivovat a updatovat iPhone tzv. OTA (over the air) přes mobilní data či Wi-Fi.

Ale vraťme se zpátky. Program iTunes byl jakousi základnou pro naše data. A vše z počítače se přesouvalo do mobilních zařízení a naopak. Dnes se s tímto řešením stále počítá, ale mnohem pohodlnější je využití iCloudu, kdy data máme na serverech Applu. Veškeré aplikace a hry (včetně dodatečných informací), hudbu, videa, obrázky, kalendáře, zprávy, kontakty, poznámky, poštu a další soubory máme v bezpečí zálohované a můžeme k nim přistupovat z jakéhokoliv zařízení pod naším účtem.

Výhodou je nejen ona bezpečnost před ztrátou dat, ale právě dokonalá synchronizace a souhra ve všech zařízeních. Pokud například používám poštu a v mailovém klientu na mobilu si přečtu některé zprávy a zpracuju si je k pozdějšímu vyřízení, na dalších zařízeních (iPadu, MacBooku, ..) mám ihned vše totožné. A platí to skutečně u všech aplikací v iCloudu nebo i díky integraci Facebooku na této sociální síti, včetně Messengera se zprávami. A pokud jsem aktivní na mobilu v messengeru, nepřijde mi zbytečně upozornění do notifikačního centra MacBooku, a naopak.

Líbí se mi i propojení, kdy například iPhonem vyfotím scénu, mám na telefonu zapnutou geolokaci, takže díky GPS telefon pozná, kde jsem fotku fotil, a pokud poté následně na počítači budu hledat sesynchronizované fotky z iCloudu podle místa, kde byly pořízené, ihned je nacházím včetně například v minulosti jiných pořízených. A zajímavé a praktické mi přišlo také doinstalování aplikace Remote pro jednoduché dálkové ovládání iTunes přehrávače přes Wi-Fi. Na svém počítači pak můžete pohodlně spouštět hudbu, ať už jste kdekoliv.

Telefonování a zprávy: v jednoduchosti je síla

iPhone 5 má přehlednou aplikaci pro práci kolem hovorů. Nabízí pětici záložek: oblíbené, historie, kontakty, číselník a záznamník. V klasickém přehledu kontaktů můžeme vyhledávat postupným zadáváním jména či čísla, pomocí postranní lišty s písmeny abecedy pak můžeme rychle listovat v celém seznamu. Ke každému kontaktu si můžeme přidat řadu údajů: obrázek, název firmy, email, adresu, narozeniny a nespočet dalších doplňkových údajů. Zajímavá je také možnost přidat si ke kontaktu libovolné vyzvánění včetně typu vibrace a stejně tak i libovolný zvuk SMS včetně typu vibrace. Klasické vyzváněcí profily v iPhonu 5 nenajdeme, i když v nastavení se dá nastavit řada zvukových výstrah. Mezi tichým a hlasitým profilem se mění pomocí přepínače na levém boku.

  

Veškeré zprávy máme v telefonu tříděné do formy konverzací. Zprávy, které pošleme a jsou zelené, jsou odeslané klasicky pomocí SMS. Pokud je odeslaná zpráva modrá, znamená to, že byla textovka poslaná přes iMessage zdarma na zařízení, které iMessage podporuje. Telefon sám pozná z databáze Applu, zda dané číslo má či nemá iMessage zapnuté. A iMessage jsou zálohované na iCloud, takže pokud si vyřídíte tímto způsobem komunikace z iPadu, budete mít stejnou konverzaci synchronizovanou i v iPhonu.

 

Zprávy můžeme posílat i pomocí aplikace Messenger od Facebooku našim přátelům, které na této sociální síti máme. Integrace přímo do aplikace s telefonními zprávami a iMessage ovšem zatím není, ani jako v případě systému Windows Phone. Když se ještě vrátíme ke klasickým zprávám, editor zobrazuje zbývající počet znaků po 27 napsaných znacích, po překročení ale neinformuje, do kolika zpráv bude textovka rozdělena. Klávesnice je k dispozici v plnohodnotném režimu QWERTY na výšku i na šířku displeje a psaní na ní je poměrně velmi pohodlné díky dobrému rozmístění a mezerám mezi klávesami. Jediné, co mi scházelo, byla možnost doručenky, po odeslání zprávy pouze vidíme datum odeslání, nikoliv datum doručení. To zvládají pouze iMessage, které dokonce ukážou i datum přečtení.

E-mailový klient se řadí k těm povedenějším. Hned po prvním připojení k iTunes na MacBooku nabídl systém automatické nastavení všech emailů. Paráda. Šestice emailů byla nastavena během lusknutí. V aplikaci pak poměrně dost může pomáhat funkce VIP kontakty, kdy emaily od kontaktů přiřazených do sekce VIP aplikace zobrazí vždy přednostně na prvních místech. V nastavení je také samozřejmostí nastavení libovolných podpisů, a to dokonce pro každý z účtů samostatně. S pracovními přílohami klient nemá naprosto žádné problémy, podporuje už v základu jak Word, Excel, Powerpoint, tak i PDF soubory.

Galerie, hudba, video: vylepšené, ale stále stejné

Klasického správce souborů v telefonu nečekejte. Veškeré obrázky najdeme v galerii, a to v klasické záložce alba, dále v záložce fotostream (kdy jsou obrázky synchronizované přes iCloud a můžeme vybrané fotky sdílet i s ostatními rovnou z telefonu) a pak ještě v záložce místa, kde krásně podle mapy vidíme přehled všech fotek a jejich pořízení.

Hudební přehrávač přehraje všechny dnes běžně používané audio formáty, třídí hudbu do složek podle umělců, skladeb, alb, žánrů a dalších. U přehrávané skladby zobrazí obrázek alba, pokud je k dispozici, a nechybí pěkný grafický přehled všech alb v režimu na šířku displeje. Pro veškeré možnosti, jako je například změna ekvalizéru, se musí zavítat do celkového nastavení telefonu. Přednastavených režimů ekvalizéru je více než 20, vlastní si přidat ale nemůžeme. Dále si můžeme aktivovat limit hlasitosti, vyrovnat hlasitost všech skladeb či zapnout volbu zamíchání skladeb zatřesením.

Přehrávači videa stále zůstává zapovězena podpora DivX a XviD videí. Je to škoda. Pokud tak chce člověk dostat do iPhonu svůj oblíbený seriál či film, musí jej skrze iTunes nahrávat v některém z podporovaných formátů: H.263, MPEG4-SP & ASP, H.264, nebo soubor nejprve převést. I tak ale není stále vyhráno. Přehrávač totiž nepodporuje titulky, musejí být vloženy přímo do videa, abyste si je spolu s videem dokázali přehrát. Pokud ale titulky nepotřebujete, stačí si stáhnout některý z přehrávačů třetí strany na AppStoru a směle si přehrát třeba i DivX a XviD videa.

GPS a navigační aplikace

Během začátku prodeje nového iPhonu 5 se asi každý nějakým způsobem dozvěděl o méně kvalitních nových mapách Applu. Ty původně měly špatně pojmenovaná některá města a chybělo mnoho údajů, díky čemuž byly hůře použitelné než populární Google mapy, které Apple z nového iPhonu odstranil. Stačilo ale počkat nějaký měsíc a Google své populární mapy přinesl na AppStore.

Mapy od Applu používají data společnosti TomTom a z funkcí nechybí možnost přepínat mezi 2D a 3D režimy, nechat si zobrazit informace o aktuálním provozu (na mapě vidíme různé práce na silnicích a barevné odlišený stav rychlosti průjezdu) a díky digitálnímu kompasu nám iPhone může mapu předkládat v takové orientaci, kam stojíme čelem. Navigace funguje dobře, k dispozici je v češtině.

iPhone 5 dokáže využít nejen systém GPS, ale také GLONASS. A pokud bychom nebyli spokojeni s předinstalovanými mapami Applu, můžeme využít populárních Google map včetně turn-by-turn navigace (autem, pěší a nově také skrze MHD v Praze a postupně dalších městech). Oproti mapám na Androidu ale chybí některé možnosti, například si stáhnout vytyčenou oblast do telefonu a prohlížet si ji následně v režimu offline. Google mapy tak musíte mít na iPhonu neustále v online stavu. Na druhou stranu, data by asi neměla být to, co uživatele iPhonu obecně trápí.

Bonusové aplikace:

FaceTime – videohovory skrze aplikaci od Applu mezi iOS zařízeními, a to přes Wi-Fi nebo i mobilní data. Stačí tuto možnost v nastavení aktivovat.

GameCenter – herní centrum, ve kterém můžete srovnávat své herní výsledky s ostatními nebo si s nimi zahrát.

Hledat přátele, hledat iPhone – dvojice aplikací, které zobrazí vaše přidané přátele s iOS zařízeními, kde se nachází, popř. zobrazí umístění vašich iZařízení.

iBooks – knihovna se zakoupenými a staženími knihami a jiným čtením. Dokáže zobrazit také PDF dokumenty.

Kiosek – místo pro nákup různých elektronických časopisů, a to i v češtině.

Passbook – aplikace pro uchovávání lístků na jednom místě. Pokud někam cestujete, můžete si zde nechat lístek, nebo použít i pro různé poukázky, lístky na kulturní akce a zákaznické karty. V pravý čas se vám pak zobrazí přímo na uzamčené obrazovce. Zatím jsou pro Passbook dostupné aplikace jako Lufthansa, American Airlines, Booking.com a další. Doufejme, že budou další rychle přibývat.

Fotoaparát a kamera: stále lepší

Fotoaparát patřil už u iPhonu 4S mezi nejlepší na trhu a iPhone 5 šel ještě o trochu dál. Parametrově sice přináší totožný 8 Mpx (3264 x 2448 px) snímač od Sony s autofocusem a LED bleskem, ovšem je o 18% menší a přináší nové funkce.

Do aplikace fotoaparátu se můžeme dostat hned ze zamykací obrazovky potažením ikonky fotoaparátu. Spuštění je velmi rychlé, trvá jen něco málo přes jednu vteřinu. K nastavení toho příliš není, to už je ale u Applu zvykem. Můžeme jen aktivovat funkci HDR, mřížku, blesk a nově pořizovat panoramatické fotky o velikosti až 28 Mpx.

Scénu zaostříme jednoduše dotykem kdekoliv na obrazovce, kam chceme zaostřit. Výborné je, že s iPhonem 5 lze pořizovat snímky i na krátkou vzdálenost od 5-6 cm. Telefon detekuje tváře, a to jak na fotkách, tak na videu. To dokáže iPhone 5 natáčet opět v rozlišení Full HD 1080p (1920 x 1080 px), navíc s vylepšenou stabilizací videa, a během natáčení můžeme nově pořizovat i plné snímky.

Zkušební fotografie vyfocené s Apple iPhonem 5

Organizační a datové funkce: stále stejné

Organizační schopnosti iPhonu u šesté generace příliš nepokročily. V telefonu najdeme kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačku, diktafon, připomínky a poznámky. Nechybí ani podpora Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF souborů u emailových příloh, které si ovšem do telefonu nestáhneme.

Kalendář zobrazuje měsíční a denní přehled v klasickém režimu na výšku, v režimu na šířku pak zobrazí přes celý displej přehledně týdenní náhled s barevně odlišenými událostmi. Pro mě naprosto vyhovující. Jediné, co mi vadilo, byla neprovázanost událostí s mapami, takže pokud už vyplním adresu k události, nedá se na ni kliknout a přepnout se do map. Musíme adresu ručně zkopírovat.

Pěkné je ale provázání připomínek s mapami. Můžeme si vytvořit seznam, například, co chceme nakoupit, a přidat si k tomuto seznamu volbu o připomenutí, jakmile odejdu z určité adresy nebo jakmile se na ni dostanu, třeba až půjdu někdy okolo. Zajímavé. Podmínkou je ale mít zapnuté služby lokace, aby telefon mohl počítat s naší polohou, takže pak se musí počítat s rychlejším vybíjením baterie.

Datové funkce mají bohatou podporu mobilních dat: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE (až 100 Mb/s). A nechybí ani dual-band Wi-Fi se standardy a/b/g/n. To využijeme kromě jiné třeba i internetového prohlížeče a brouzdání na internetu. Předinstalované je tradičně Safari, které doznalo oproti minulé verzi několika vylepšení. V první řadě je to režim celé obrazovky, který můžeme aktivovat v režimu na šířku a mít tak kompletně celý displej pouze pro prohlížeč. Potěší také možnost uložení stránky k pozdějšímu offline přečtení. S čím ale musíme u Safari počítat, je absence Flash prvků.

Z konektivity se dále sluší zmínit možnost Wi-Fi tetheringu, čili sdílení mobilního připojení na další zařízení přes Wi-Fi, či dále Bluetooth 4.0 a USB 2.0. Takové NFC stále chybí, což je rozhodně škoda, stejně tak, jako nemožnost posílat soubory přes Bluetooth. Místo toho musíme využít například posílání přes email. Ovšem, třeba takové skladby nepošleme ani přes něj, Apple zkrátka nechce, aby se hudba nelegálně posílala mezi zařízeními.

Závěr recenze smartphonu Apple iPhone 5

Apple šestou generací iPhonu dokázal, že může neustále posouvat hranice tohoto populárního smartphonu. Na první pohled a vyzkoušení je iPhone 5 lehčí, tenčí a rychlejší. A celé omlazení nového iPhonu se nese spíše v duchu minoritních, zato příjemných, změn. Je to rozhodně nejlepší iPhone, který kdy u Applu vyrobili.

Na druhou stranu, nenabízí nějaké super inovační funkce, jak by možná někteří čekali. A parametrově už na tom iPhone 5 ve srovnání s konkurencí, zejména z řad Androidu, není tak dobře, jako dříve. Ovšem, ukazuje se, jak neustále platí, že nejde o papírovou výbavu, ale o celkové zkušenosti se zařízením. iPhone 5 má i ve své šesté verzi stále něco do sebe, a dá se tak říci, že se v první lize s přehledem drží.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 tenké a lehké tělo z anodizovaného hliníku  nekompatibilita se starým příslušenstvím
 4“ IPS Retina displej  chybí očekávané NFC
 systém iOS 6.1 a optimalizace  cena
 výkonný procesor a grafika
 kvality fotoaparátu a videa
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Apple iPhone 5: pátá reinkarnace legendy

Apple už má na svém kontě 6 generací iPhonu. Nejnovější iPhone 5 je zatím nejtenčí, nejlehčí, nejrychlejší .. zkrátka řekněme, že nej iPhone, který kdy u Applu vyrobili. Bude to stále stačit na konkurenci?

Americká společnost Apple si dala u předposlední generace iPhonu (4S) tak trochu na čas. Nový smartphone představila na podzim roku 2011 a konkurenci zejména v podobě smartphonů s Androidem papírově jen dotahovala. Rok poté, na podzim 2012, Apple opět nechal své zákazníky čekat na očekávaný iPhone celý rok. Výsledkem je iPhone 5.

Jak ukázal rok 2011 s iPhonem 4S, ukazuje také nejnovější iPhone 5, že předností tohoto smartphonu není jen čistě papírová výbava. Co je psáno, to je dáno, Apple ale opět přináší něco navíc. Ať už je to cokoliv, daří se mu to skvěle proměňovat v úžasné prodejní rekordy.

iPhone 5 nepřináší žádné extra vylepšení, Apple ale zlepšoval, kde se dalo. Celkově je iPhone tenčí a lehčí, díky novému procesoru Apple A6 a operačnímu systému iOS 6 ještě rychlejší, díky lepší optimalizaci vydrží déle na jedno nabití a displej také patřičně narostl z 3,5“ na 4“. Jak se změny a vylepšení projevily v našem redakčním testu? Je tu recenze na iPhone 5.

Základní parametry – Apple iPhone 5

Rozměry 124 x 59 x 7,6 mm
Hmotnost 112 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení 640 x 1136 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,2 GHz procesor Apple A6, tříjádrová grafika PowerVR SGX 543MP3
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB
Operační systém iOS 6 (testováno již s iOS 6.1)
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení adaptér k nabíječce, datový USB kabel s Lightning konektorem, pecková sluchátka Apple EarPods s ovládáním a mikrofonem, sponka pro vyjmutí slotu se SIM kartou
Cena a dostupnost 16 600 Kč (verze 16 GB), 19 100 Kč (verze 32 GB), 21 700 Kč (verze 64 GB), listopad 2012

Obsah balení: v týmovém provedení

Minimalistická krabička s přihrádkami přesně střiženými na každý kus příslušenství, to je u Applu již řadu let zvykem. Jinak tomu není ani v případě nejnovějšího iPhonu 5. Pokud si vybereme černé provedení telefonu, dostaneme jej v celočerné krabičce, naopak v případě bílého telefonu čekejme krabičku čistě bílou.

U přibaleného příslušenství už ale tahle rovnice bohužel neplatí. Příslušenství Apple dodává vždy v bílé barvě, z čehož tedy logicky plyne, že pokud si koupíme černou verzi telefonu, nebude nám příslušenství barevně ladit.

Co tedy ale najdeme v samotném balení? Stejně jako u předchozích generací iPhonu je to USB adaptér k nabíječce a datový USB kabel (dohromady tvoří klasickou nabíječku), dále pak stereo headset a sponka pro vyjmutí slotu s nanoSIM kartou. USB kabel má nově tzv. Lightning konektor, který je modernější, rychlejší, pouze 9-pin místo 30-pin starého velkého konektoru a navíc se dá připojit oboustranně, takže člověk nemusí hledat orientaci kabelu jako v případě standardu microUSB.

Stereo headset prošel také evolucí. Jedná se nově o pecková sluchátka Apple EarPods, která byla podle samotného Applu navržena tak, aby pasovala do každých uší co nejlépe. Jenže znáte to, když se vyrábí něco pro všechny lidi na světě, určitě se najde někdo, komu výsledek nesedne. A tak to bylo i v mém případě. Jsem větším zastáncem špuntových sluchátek nebo rovnou velkého uzavřeného headsetu než jakýchkoliv peckových sluchátek. Musím ale uznat, že sluchátka EarPods hrají lépe než sluchátka u předchozího iPhonu a díky novému tvar ua provedení asi budou vyhovovat více lidem.


Takřka neviditelný průhledný plastový kryt a v něm iPhone 5

Kromě jiných sluchátek může být pro někoho nutnost si k iPhonu dokoupit adaptér pro starší příslušenství. Ale pozor, i když si dokoupíte adaptér z 30-pin konektoru na nový 9-pin Lightning konektor, není vždy vyhráno, některé příslušenství je i díky redukci nepodporované. A jako zajímavé mně osobně přijde pořízení nějakého ochranného krytu. K testovanému iPhonu 5 jsme zároveň například obdrželi dokoupitelný průhledný plastový a téměř neviditelný kryt, který ochrání iPhone před řadou pádů a dalšími možnostmi poškození.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=V4IRsCjMqdI

Design a konstrukce: lehčí, tenčí, hezčí, protáhlejší..

Designéři Applu dokázali společně s techniky s trochou nadsázky takřka „nemožné“. Nový iPhone má lepší výbavu, více funkcí, a přitom ubral na tloušťce i hmotnosti. Tělo iPhonu 5 je vyrobeno z anodizovaného hliníku, kterému to zejména v bílém provedení a spojení se stříbrnými zády alá šasi u MacBooků velmi sluší. Černá varianta telefonu je o něco konzervativnější a také má něco do sebe. Jistě si najde řadu příznivců.

Teď trochu ke konstrukčnímu pokroku v řeči čísel. Nový iPhone 5 je s rozměry 124 x 59 x 7,6 mm o 0,2 mm tenčí než generace předchozí (iPhone 4S) a s hmotností 112 gramů o 28 gramů lehčí než taktéž verze 4S. V ruce tak díky tomu telefon působí o mnoho lepším dojmem, než generace předchozí. A k tomu se ještě musí připočíst velmi kvalitní dílenské zpracování. Smartphone nemá uživatelsky vyměnitelnou baterii, i to přispívá k tomu, že působí celistvým dojmem a díky použitým materiálům koneckonců zapůsobí hlavně dojmem luxusním.

Když se podíváme na jednotlivé části, na přední straně upoutá zvětšený dotykový displej, pod ním klasicky tlačítko home button a nad displejem pak reproduktor, senzor jasu a vzdálenosti, kamerka pro videohovory například přes FaceTime a nově jeden z trojice mikrofonů ukrytý přímo ve zdířce s reproduktorem. Díky němu iPhone 5 dosahuje lepší odezvy při rozpoznávání řeči u hlasového asistenta Siri či při videohovorech.

Na pravém boku iPhonu 5 najdeme pouze slot se šuplíčkem pro nanoSIM kartu. Apple tedy opět zmenšoval dlouholetý standard, nestačilo mu zmenšení z miniSIM na microSIM. Zákazník si tak bude muset dojít k operátorovi pro novou menší SIMku nebo si ji nechat zmenšit u prodejce. Je to rozhodně práce navíc a přemýšlím, jestli má zas tak zásadní smysl tento v krátké době druhý přechod na menší SIMku.

Protější, tedy levá strana, přináší klávesy pro redukci hlasitosti a přepínač mezi hlasitým a tichým režimem telefonu. Tlačítka jsou po hmatu dobře rozpoznatelná i v jedné ruce ovladatelná, až tedy na zmíněný přepínač, pro jehož přepnutí do druhé z poloh je jistější telefon držet v obou rukách.

Dále máme před sebou spodní stranu a na ní 3,5 mm konektor Jack (přesunutý z horního strany u iPhonu 4S), mikrofon, port pro Lightning konektor a mono reproduktor. Na horní straně zbylo po přesunutí 3,5 mm Jacku na spodní stranu už jen vypínací tlačítko. A zde opět u Applu zvítězil design nad praktičností. U Androidů už se výrobci naučili dávat vypínací klávesu na pravý bok, kde je k němu snažší přístup. U Applu a jeho iPhonu a dalších produktů zatím čekáme.

Baterie a výdrž: opět lepší

Apple stejně jako mezi generací iPhonu 4 a 4S přidal na kapacitě baterie 10 mAh. Nový iPhone 5 má tak nevyjímatelnou Li-Ion baterii s kapacitou 1.440 mAh. A jaké jsou výsledky výdrže? Zatímco u zmíněné předchozí dvojici generací došlo paradoxně i přes zvýšení kapacity baterie ke snížení výdrže, u nového iPhonu 5 už je tomu tak, jak bychom čekali. A tedy, že jsme se dočkali delší výdrže, než u iPhonu 4S.

Pokud jsem iPhone 5 používal s běžnou denní zátěží, která čítá necelou půl hodinu hovorů, půl hodiny brouzdání na internetu, půl hodiny poslechu hudby, shlédnutí několika videí do celkové délky 10 minut a neustále aktivovaným mobilním datům i Wi-Fi včetně zapnutého messengeru na zprávy z Facebooku a pětice emailových schránek, dosáhl jsem s telefonem výdrže něco kolem jednoho a půl dne. Ve střízlivějším režimu jsem dokázal dosáhnout i více než 2 dnů.

Nabíjení je následně možné jak klasicky ze zásuvky pomocí dodávaného USB kabelu s USB adaptérem, tak přes počítač pomocí samotného USB kabelu. Nespornou výhodou je „oboustrannost“ koncovky, takže pokud připojujete iPhone 5 do nabíječky už po tmě, nemusíte tipovat, s jakou orientací kabel připojit. Potěšilo také poměrně rychlé nabití, kdy v praktickém testu došlo k dobití telefonu z cca 15% na 100% do 2 hodin.

Displej a ovládání: co na to uživatelé?

Bylo jasné, že displej s úhlopříčkou 3,5 nevydrží věčně. Pod nátlakem dravé konkurence, která dnes představuje smartphony klidně i s 5“ displeji a označuje taková zařízení ještě za telefon nikoliv tabletofon, museli u Applu něco začít dělat. A právě slovíčko „začít“ bych řekl, že je docela výstižné. Nový iPhone 5 má sice displej větší, ale jen o 0,5“, dosahuje tedy úhlopříčky 4“. Není to takový skok, aby byl displej stejný jako u vlajkových lodí konkurence, ale je to možná jen začátek.

Co je zajímavé, že displej nebyl zvětšen celkově, ale jen na výšku. Při srovnávacích snímcích s předchozí verzí iPhonu tak může displej připadat poměrně dost úzký. A koneckonců, je tomu tak, poměr stran se změnil z 3:2 na širokoúhlých 16:9. Apple tohle řešení zvolil z toho důvodu, aby uživatel palcem dosáhl jednoduše stále na co největší plochu displeje. A musím souhlasit. Při držení iPhonu 5 v jedné ruce dosáhnu palcem daleko snáze po většinu části displeje než u dnešních přerostlých Androidů. Problémy dělá jen občas tlačítko o krok zpátky, které je v iOS umístěné v levém horním rohu. Pak je potřeba nejdříve provést přehmat.

Když se ale ještě vrátím k samotným parametrům, kromě úhlopříčky 4“ dosahuje vylepšený IPS LCD displej iPhonu 5 vyššího rozlišení 640 x 1136 px, což dělá jemnost 326 ppi (právem tak používá Apple svůj marketingový název Retina displej), a počet barev o celkovém počtu 16 milionů zůstává. Nechybí ochranné odolné sklo Gorilla Glass, v nejnovější druhé generaci.

Šestá generace iPhonu se ale může pochlubit i dalšími technologickými vylepšeními. Tak například LCD panel je u iPhonu 5 blíže k ochrannému sklu a do panelu je přímo integrovaná dotyková vrstva, čímž dochází k úspoře místa na tloušťce a navíc i zlepšení kvalit samotného zobrazení u displeje. A dále. Na povrchu displeje se nachází oleofobní vrstva, která brání otiskům prstů k uchycení na displeji, a navíc díky ní také prst lépe „klouže“ po dotykovém displeji a práce s ním je tak o poznání příjemnější. Jsou to maličkosti, ale právě ty dělají z telefonu něco lepšího.

Displej iPhonu 5 tedy patří svojí kvalitou mezi špičku. Podání barev je věrohodné, zobrazovací úhly velmi dobré, jemnost dokonalá a maximální jas také ke spokojenosti. Úroveň podsvícení můžeme regulovat manuálně sami v nastavení nebo nechat na čidlu a automatice. Zajímavostí je pak indikační LED dioda, která by informovala o zmeškaných událostech. Sice žádnou speciální na iPhonu 5 nenajdeme, v nastavení si ale můžeme pro tuhle funkce aktivovat LED blesk fotoaparátu, který při nové události blikne, nebo řekl bych spíše, že bleskne (u hovorů bliká neustále, dokud telefon zvoní). Osobně mi přišlo blesknutí poměrně silné a spokojil jsem se tak s nutností vždy probudit telefon pro zkontrolování nových událostí. Ale možnost indikačního LED upozornění na iPhonu tedy je.

Pod displejem se nachází jediné tlačítko, klasická klávesa home button, se kterou se dá telefon probudit a v menu nás pak vždy dostane na domovskou obrazovku. Přidržením této klávesy spustíme hlasového asistenta Siri, dvojitým stisknutím vyvoláme lištu s multitaskingem a v nastavení pak lze zvolit i možnost pro trojité stisknutí z nabídky několika akcí. Vzhledem k tomu, že je tlačítko mechanické, dostává poměrně zabrat a už u nového kousku iPhonu 5 při neopatrném stisknutí lehce občas cvakne.

Výkon a hardware: bez čtyřjádra, ale s výkonem

Nadpis této kapitoly by se dal shrnout do dvou slov: výborná optimalizace. Apple sám zapracoval na nejnovějším procesoru Apple A6 a ačkoliv jde o 1,2 GHz dvoujádro, je vidět výrazný posun oproti předchozí generaci. Použita byla nově tříjádrová grafika PowerVR SGX 543MP3. Oproti čipu A5 je procesorový i grafický výkon iPhonu 5 až 2x vyšší.

Hardware doplňuje navýšená operační paměť na 1 GB RAM (z 512 MB u předchozí generace) a vnitřní paměť o velikostech 16/32/64 GB v závislosti na zakoupené verzi telefonu. Paměťové karty scházejí, což se dalo vzhledem k logice Applu čekat. Zákazníci si tak musejí mnohem přesněji vybírat a předem počítat, s jakou pamětí si do budoucna v telefonu vystačí. Naštěstí je možností použití 5 GB dat v iCloudu a popřípadě ještě dokoupení dalších dat.

Operační systém iOS 6.1: co dělá iPhone iPhonem

iPhone 5 jsme testovali již s verzí 6.1, která toho však moc nového postřehnutelného oproti původní verzi 6 nepřináší. Začněme od odemykací obrazovky. Standardní posuvný zámek a vedle něj ikonku fotoaparátu pro rychlé focení či natáčení videí jsme již dříve viděli. Novinkou je zobrazení nových a zmeškaných událostí přímo na odemykací obrazovce. Pokud přijde nová SMS, máme zmeškaný hovor nebo nastane jakékoliv jiné upozornění, můžeme se do něj rychle dostat posunutím právě ikonky s danou událostí na obrazovce. Je to rychlé a účelné.

Menu s maticí ikonek zůstává prakticky totožné, jen se na displej díky větší úhlopříčce vešel další řádek ikonek navíc, takže nyní už máme matici 4×5 + spodní pevný řádek se čtveřicí ikonek. Aplikace zde můžeme přidržením ikonky libovolně přesouvat a třídit do složek, tedy až na některé aplikace, které zařazení do složky nepodporují (jako např. Kiosek). Jednou z obrazovek je rychlé prohledání čehokoliv v iPhonu. Oproti operačnímu systému Android je logika odlišná, kvůli většině informací musíte zavítat přímo do aplikací, informativní widgety scházejí.

  

Větší displej má sice celkově za následek, že se toho více vejde na displej, ovšem v aplikacích tomu tak ne vždy je. Staré aplikace musejí být předělané pro nový iPhone 5. Pokud tomu tak není, o čemž jsem se přesvědčil zejména u některých aplikací od konkurenčního Googlu (Google překladač, Google Latitude), zobrazí se v horní a spodní části displeje černý pruh. Nejpopulárnější aplikace, a zejména řekněme ty živé, už ale po několika měsících od zahájení prodeje iPhonu 5 jsou přepracované pro větší displej.

  

Zůstává jednoduchý multitasking při dvojitém stisknutí home buttonu. Jednotlivé aplikace můžeme libovolně ukončovat a přepínat se mezi nimi. Přechodové grafické efekty jsou hezké a zbytečně nezdržují. Kromě práce s aplikacemi můžeme v této spodní provizorní liště ovládat hudební přehrávač, zamknout otáčení displeje či nastavovat hlasitost.

V notifikačním centru, do kterého se dostaneme stažením horní lišty, najdeme některé informace jako je počasí, akcie a dále pak zmeškané události či události z kalendáře, ale i mnoho dalších informací z aplikací, vše si můžeme jednoduše nastavit. Oproti notifikačnímu centru z Androidu je ale vidět, že některé vlastnosti by to chtělo ještě vylepšit. Například takové zahazování jednotlivých událostí v notifikačním centru nelze, můžeme smazat jen všechny události sdružené k aplikaci, a to navíc pomocí poměrně malého tlačítka, které ještě k tomu musíme na druhé stisknutí potvrdit.

Co se ale naopak povedlo, je rozsáhlá integrace sociální sítě Facebook a Twitteru. Rovnou z notifikační lišty můžeme přidávat nové statusy, včetně přidání aktuální polohy a u Facebooku pak i s možností volby skupiny, které se status objeví. Pokud si ještě do telefonu nainstalujeme aplikace Messenger od Facebooku, můžete poměrně hbitě a levně komunikovat takřka odkudkoliv s našími blízkými. Samozřejmě ale za předpokladu, že jsme zastáncem sítě Facebook a máme na ni naše přátele. Stejně rozsáhlé propojení s konkurenčním Google+ chybí a vzhledem k rivalitě mezi Applem a Googlem se dá očekávat, že s ním ani do budoucna počítat nemůžeme.

 

Ne vždy je ale integrace úplně dokonalá. Například populární aplikace Instagram sice sama o sobě funguje perfektně, ovšem pokud využijeme možnosti sdílení příspěvků skrze ni na Facebooku, nemůžeme si nastavit komu se pak příspěvek zobrazí. Takže třeba v případě, že nechcete ukazovat osobní fotky lidem z práce, máte zatím smůlu a musíte si fotky nejprve ukládat a poté sdílet přes integrovaný Facebook v iPhonu. Ale je to nedostatek aplikace, takže může být klidně v některé z aktualizací odstraněn.

Posledním tématem, které se však stále Čechů příliš nedotýká, je hlasová asistentka Siri. Apple už ji podporuje v celkem 9 jazycích, ovšem, jak se dá vzhledem k počtu světových jazyků čekat, stále není dostupná v Češtině. Pokud ale vládnete Angličtinou, Němčinou, Francouzštinou či jiným ze světových jazyků, bude se vám pomoc Siri jistě hodit a může práci s telefonem hodně vylepšit, ať už při nastavování budíku, nové schůzky, psaní zprávy či jednoduše ke konverzaci v samotářských chvilkách.

Synchronizace a propojení s dalšími iOS zařízeními

Dnes se hodně mluví o tom, jaké jsou výhody ze zapojení do celého ekosystému od některého výrobce. Apple byl v tomto směru průkopníkem a jeho náskok je stále znát. Pokud si koupím iPhone, iPad, MacBook a třeba i další z iZařízení, plynou mně jakožto uživateli některé výhody z propojení jednotlivých zařízení. Jaké to jsou?

Jak možná víte, pro synchronizaci iPhonu a dalších zařízení s počítačem je potřeba program iTunes. Každý, kdo je zvyklý na jednoduché přetažení multimediálních souborů z počítače do mobilu, zde jistě narazí. U iTunes musíme jednotlivě synchronizovat hudbu, pak videa, navíc ještě do nedávna byly iTunes nutné vůbec k aktivaci iPhonu a následně k aktualizacím. Dnes už se dá aktivovat a updatovat iPhone tzv. OTA (over the air) přes mobilní data či Wi-Fi.

Ale vraťme se zpátky. Program iTunes byl jakousi základnou pro naše data. A vše z počítače se přesouvalo do mobilních zařízení a naopak. Dnes se s tímto řešením stále počítá, ale mnohem pohodlnější je využití iCloudu, kdy data máme na serverech Applu. Veškeré aplikace a hry (včetně dodatečných informací), hudbu, videa, obrázky, kalendáře, zprávy, kontakty, poznámky, poštu a další soubory máme v bezpečí zálohované a můžeme k nim přistupovat z jakéhokoliv zařízení pod naším účtem.

Výhodou je nejen ona bezpečnost před ztrátou dat, ale právě dokonalá synchronizace a souhra ve všech zařízeních. Pokud například používám poštu a v mailovém klientu na mobilu si přečtu některé zprávy a zpracuju si je k pozdějšímu vyřízení, na dalších zařízeních (iPadu, MacBooku, ..) mám ihned vše totožné. A platí to skutečně u všech aplikací v iCloudu nebo i díky integraci Facebooku na této sociální síti, včetně Messengera se zprávami. A pokud jsem aktivní na mobilu v messengeru, nepřijde mi zbytečně upozornění do notifikačního centra MacBooku, a naopak.

Líbí se mi i propojení, kdy například iPhonem vyfotím scénu, mám na telefonu zapnutou geolokaci, takže díky GPS telefon pozná, kde jsem fotku fotil, a pokud poté následně na počítači budu hledat sesynchronizované fotky z iCloudu podle místa, kde byly pořízené, ihned je nacházím včetně například v minulosti jiných pořízených. A zajímavé a praktické mi přišlo také doinstalování aplikace Remote pro jednoduché dálkové ovládání iTunes přehrávače přes Wi-Fi. Na svém počítači pak můžete pohodlně spouštět hudbu, ať už jste kdekoliv.

Telefonování a zprávy: v jednoduchosti je síla

iPhone 5 má přehlednou aplikaci pro práci kolem hovorů. Nabízí pětici záložek: oblíbené, historie, kontakty, číselník a záznamník. V klasickém přehledu kontaktů můžeme vyhledávat postupným zadáváním jména či čísla, pomocí postranní lišty s písmeny abecedy pak můžeme rychle listovat v celém seznamu. Ke každému kontaktu si můžeme přidat řadu údajů: obrázek, název firmy, email, adresu, narozeniny a nespočet dalších doplňkových údajů. Zajímavá je také možnost přidat si ke kontaktu libovolné vyzvánění včetně typu vibrace a stejně tak i libovolný zvuk SMS včetně typu vibrace. Klasické vyzváněcí profily v iPhonu 5 nenajdeme, i když v nastavení se dá nastavit řada zvukových výstrah. Mezi tichým a hlasitým profilem se mění pomocí přepínače na levém boku.

  

Veškeré zprávy máme v telefonu tříděné do formy konverzací. Zprávy, které pošleme a jsou zelené, jsou odeslané klasicky pomocí SMS. Pokud je odeslaná zpráva modrá, znamená to, že byla textovka poslaná přes iMessage zdarma na zařízení, které iMessage podporuje. Telefon sám pozná z databáze Applu, zda dané číslo má či nemá iMessage zapnuté. A iMessage jsou zálohované na iCloud, takže pokud si vyřídíte tímto způsobem komunikace z iPadu, budete mít stejnou konverzaci synchronizovanou i v iPhonu.

 

Zprávy můžeme posílat i pomocí aplikace Messenger od Facebooku našim přátelům, které na této sociální síti máme. Integrace přímo do aplikace s telefonními zprávami a iMessage ovšem zatím není, ani jako v případě systému Windows Phone. Když se ještě vrátíme ke klasickým zprávám, editor zobrazuje zbývající počet znaků po 27 napsaných znacích, po překročení ale neinformuje, do kolika zpráv bude textovka rozdělena. Klávesnice je k dispozici v plnohodnotném režimu QWERTY na výšku i na šířku displeje a psaní na ní je poměrně velmi pohodlné díky dobrému rozmístění a mezerám mezi klávesami. Jediné, co mi scházelo, byla možnost doručenky, po odeslání zprávy pouze vidíme datum odeslání, nikoliv datum doručení. To zvládají pouze iMessage, které dokonce ukážou i datum přečtení.

E-mailový klient se řadí k těm povedenějším. Hned po prvním připojení k iTunes na MacBooku nabídl systém automatické nastavení všech emailů. Paráda. Šestice emailů byla nastavena během lusknutí. V aplikaci pak poměrně dost může pomáhat funkce VIP kontakty, kdy emaily od kontaktů přiřazených do sekce VIP aplikace zobrazí vždy přednostně na prvních místech. V nastavení je také samozřejmostí nastavení libovolných podpisů, a to dokonce pro každý z účtů samostatně. S pracovními přílohami klient nemá naprosto žádné problémy, podporuje už v základu jak Word, Excel, Powerpoint, tak i PDF soubory.

Galerie, hudba, video: vylepšené, ale stále stejné

Klasického správce souborů v telefonu nečekejte. Veškeré obrázky najdeme v galerii, a to v klasické záložce alba, dále v záložce fotostream (kdy jsou obrázky synchronizované přes iCloud a můžeme vybrané fotky sdílet i s ostatními rovnou z telefonu) a pak ještě v záložce místa, kde krásně podle mapy vidíme přehled všech fotek a jejich pořízení.

Hudební přehrávač přehraje všechny dnes běžně používané audio formáty, třídí hudbu do složek podle umělců, skladeb, alb, žánrů a dalších. U přehrávané skladby zobrazí obrázek alba, pokud je k dispozici, a nechybí pěkný grafický přehled všech alb v režimu na šířku displeje. Pro veškeré možnosti, jako je například změna ekvalizéru, se musí zavítat do celkového nastavení telefonu. Přednastavených režimů ekvalizéru je více než 20, vlastní si přidat ale nemůžeme. Dále si můžeme aktivovat limit hlasitosti, vyrovnat hlasitost všech skladeb či zapnout volbu zamíchání skladeb zatřesením.

Přehrávači videa stále zůstává zapovězena podpora DivX a XviD videí. Je to škoda. Pokud tak chce člověk dostat do iPhonu svůj oblíbený seriál či film, musí jej skrze iTunes nahrávat v některém z podporovaných formátů: H.263, MPEG4-SP & ASP, H.264, nebo soubor nejprve převést. I tak ale není stále vyhráno. Přehrávač totiž nepodporuje titulky, musejí být vloženy přímo do videa, abyste si je spolu s videem dokázali přehrát. Pokud ale titulky nepotřebujete, stačí si stáhnout některý z přehrávačů třetí strany na AppStoru a směle si přehrát třeba i DivX a XviD videa.

GPS a navigační aplikace

Během začátku prodeje nového iPhonu 5 se asi každý nějakým způsobem dozvěděl o méně kvalitních nových mapách Applu. Ty původně měly špatně pojmenovaná některá města a chybělo mnoho údajů, díky čemuž byly hůře použitelné než populární Google mapy, které Apple z nového iPhonu odstranil. Stačilo ale počkat nějaký měsíc a Google své populární mapy přinesl na AppStore.

Mapy od Applu používají data společnosti TomTom a z funkcí nechybí možnost přepínat mezi 2D a 3D režimy, nechat si zobrazit informace o aktuálním provozu (na mapě vidíme různé práce na silnicích a barevné odlišený stav rychlosti průjezdu) a díky digitálnímu kompasu nám iPhone může mapu předkládat v takové orientaci, kam stojíme čelem. Navigace funguje dobře, k dispozici je v češtině.

iPhone 5 dokáže využít nejen systém GPS, ale také GLONASS. A pokud bychom nebyli spokojeni s předinstalovanými mapami Applu, můžeme využít populárních Google map včetně turn-by-turn navigace (autem, pěší a nově také skrze MHD v Praze a postupně dalších městech). Oproti mapám na Androidu ale chybí některé možnosti, například si stáhnout vytyčenou oblast do telefonu a prohlížet si ji následně v režimu offline. Google mapy tak musíte mít na iPhonu neustále v online stavu. Na druhou stranu, data by asi neměla být to, co uživatele iPhonu obecně trápí.

Bonusové aplikace:

FaceTime – videohovory skrze aplikaci od Applu mezi iOS zařízeními, a to přes Wi-Fi nebo i mobilní data. Stačí tuto možnost v nastavení aktivovat.

GameCenter – herní centrum, ve kterém můžete srovnávat své herní výsledky s ostatními nebo si s nimi zahrát.

Hledat přátele, hledat iPhone – dvojice aplikací, které zobrazí vaše přidané přátele s iOS zařízeními, kde se nachází, popř. zobrazí umístění vašich iZařízení.

iBooks – knihovna se zakoupenými a staženími knihami a jiným čtením. Dokáže zobrazit také PDF dokumenty.

Kiosek – místo pro nákup různých elektronických časopisů, a to i v češtině.

Passbook – aplikace pro uchovávání lístků na jednom místě. Pokud někam cestujete, můžete si zde nechat lístek, nebo použít i pro různé poukázky, lístky na kulturní akce a zákaznické karty. V pravý čas se vám pak zobrazí přímo na uzamčené obrazovce. Zatím jsou pro Passbook dostupné aplikace jako Lufthansa, American Airlines, Booking.com a další. Doufejme, že budou další rychle přibývat.

Fotoaparát a kamera: stále lepší

Fotoaparát patřil už u iPhonu 4S mezi nejlepší na trhu a iPhone 5 šel ještě o trochu dál. Parametrově sice přináší totožný 8 Mpx (3264 x 2448 px) snímač od Sony s autofocusem a LED bleskem, ovšem je o 18% menší a přináší nové funkce.

Do aplikace fotoaparátu se můžeme dostat hned ze zamykací obrazovky potažením ikonky fotoaparátu. Spuštění je velmi rychlé, trvá jen něco málo přes jednu vteřinu. K nastavení toho příliš není, to už je ale u Applu zvykem. Můžeme jen aktivovat funkci HDR, mřížku, blesk a nově pořizovat panoramatické fotky o velikosti až 28 Mpx.

Scénu zaostříme jednoduše dotykem kdekoliv na obrazovce, kam chceme zaostřit. Výborné je, že s iPhonem 5 lze pořizovat snímky i na krátkou vzdálenost od 5-6 cm. Telefon detekuje tváře, a to jak na fotkách, tak na videu. To dokáže iPhone 5 natáčet opět v rozlišení Full HD 1080p (1920 x 1080 px), navíc s vylepšenou stabilizací videa, a během natáčení můžeme nově pořizovat i plné snímky.

Zkušební fotografie vyfocené s Apple iPhonem 5

Organizační a datové funkce: stále stejné

Organizační schopnosti iPhonu u šesté generace příliš nepokročily. V telefonu najdeme kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačku, diktafon, připomínky a poznámky. Nechybí ani podpora Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF souborů u emailových příloh, které si ovšem do telefonu nestáhneme.

Kalendář zobrazuje měsíční a denní přehled v klasickém režimu na výšku, v režimu na šířku pak zobrazí přes celý displej přehledně týdenní náhled s barevně odlišenými událostmi. Pro mě naprosto vyhovující. Jediné, co mi vadilo, byla neprovázanost událostí s mapami, takže pokud už vyplním adresu k události, nedá se na ni kliknout a přepnout se do map. Musíme adresu ručně zkopírovat.

Pěkné je ale provázání připomínek s mapami. Můžeme si vytvořit seznam, například, co chceme nakoupit, a přidat si k tomuto seznamu volbu o připomenutí, jakmile odejdu z určité adresy nebo jakmile se na ni dostanu, třeba až půjdu někdy okolo. Zajímavé. Podmínkou je ale mít zapnuté služby lokace, aby telefon mohl počítat s naší polohou, takže pak se musí počítat s rychlejším vybíjením baterie.

Datové funkce mají bohatou podporu mobilních dat: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE (až 100 Mb/s). A nechybí ani dual-band Wi-Fi se standardy a/b/g/n. To využijeme kromě jiné třeba i internetového prohlížeče a brouzdání na internetu. Předinstalované je tradičně Safari, které doznalo oproti minulé verzi několika vylepšení. V první řadě je to režim celé obrazovky, který můžeme aktivovat v režimu na šířku a mít tak kompletně celý displej pouze pro prohlížeč. Potěší také možnost uložení stránky k pozdějšímu offline přečtení. S čím ale musíme u Safari počítat, je absence Flash prvků.

Z konektivity se dále sluší zmínit možnost Wi-Fi tetheringu, čili sdílení mobilního připojení na další zařízení přes Wi-Fi, či dále Bluetooth 4.0 a USB 2.0. Takové NFC stále chybí, což je rozhodně škoda, stejně tak, jako nemožnost posílat soubory přes Bluetooth. Místo toho musíme využít například posílání přes email. Ovšem, třeba takové skladby nepošleme ani přes něj, Apple zkrátka nechce, aby se hudba nelegálně posílala mezi zařízeními.

Závěr recenze smartphonu Apple iPhone 5

Apple šestou generací iPhonu dokázal, že může neustále posouvat hranice tohoto populárního smartphonu. Na první pohled a vyzkoušení je iPhone 5 lehčí, tenčí a rychlejší. A celé omlazení nového iPhonu se nese spíše v duchu minoritních, zato příjemných, změn. Je to rozhodně nejlepší iPhone, který kdy u Applu vyrobili.

Na druhou stranu, nenabízí nějaké super inovační funkce, jak by možná někteří čekali. A parametrově už na tom iPhone 5 ve srovnání s konkurencí, zejména z řad Androidu, není tak dobře, jako dříve. Ovšem, ukazuje se, jak neustále platí, že nejde o papírovou výbavu, ale o celkové zkušenosti se zařízením. iPhone 5 má i ve své šesté verzi stále něco do sebe, a dá se tak říci, že se v první lize s přehledem drží.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 tenké a lehké tělo z anodizovaného hliníku  nekompatibilita se starým příslušenstvím
 4“ IPS Retina displej  chybí očekávané NFC
 systém iOS 6.1 a optimalizace  cena
 výkonný procesor a grafika
 kvality fotoaparátu a videa
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."