Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Antelli – Je libo českou hlasovou asistentku pro Android?

  |  8 komentářů  |  autor: David Šantora

Když Apple oznámil svojí hlasovou asistentku Siri, způsobil tím docela pozdvižení. Poté, co vydal Samsung svůj S-Voice na Galaxy S III, pouze tím dotahoval svého rivala. V momentě, kdy ale podobný produkt vytvoří jedinec a k tomu z Česka, jedná se jistě o překvapení. A to velmi příjemné.

Takzvaná hlasová asistenka má zpříjemnit a zjednodušit ovládání smartphonu, a přiznám se, do dnešního dne jsem její absenci v mém přístroji neřešil. Jenže, pokud vyzkoušíte něco, co je opravdu povedené, velmi rychle si na to zvyknete. A tuto paralelu bychom mohli použít právě na dnes představenou českou hlasovou asistentku Antelli.

Antelli je zkratka dvou slov. Android a Intelligence. Autor si tím zcela jasně vymezil platformu, Antelli je tedy pouze pro mobilní telefony s Androidem a jako minimum je udávaná verze 2.2 Froyo. Z Google Play si stáhnete samotnou aplikaci a ihned po její instalaci jí můžete plně využívat. Aplikace je zcela zdarma, nutno ale podotknout, že se jedná o Betu, drobným chybkám se tedy při jejím používání nevyhnete.  A co Antelli umí?

Kromě hlasového nastavení budíku jí lze využít třeba na zjištění aktuálního programu v TV či v kině, případně lze pomocí Antelli zjistit význam v podstatě čehokoli a to díky propojení s Wikipedií. Kompletní seznam toho, co Antelli dokáže je zde:

 

– Zjištění informací o libovolné věci, či osobnosti. Data jsou čerpaná zWikipedie.

– Zjištění aktuálních zpráv z domova, či ze světa.

– Zjištění aktuálního, či budoucího počasí.

– Televizní program, včetně doporučených pořadů.

– Zjištění informací o filmu, či seriálu, včetně doporučení z jednotlivých kategorií (Sci-fi, Fantasy apod.). Zde autor využívá data z ČSFD.

– Zjištění pozice libovolného města pomocí Google map, nebo lze přímo hlasem spustit plnohodnotnou Google Navigaci na konkrétní místo.

– Programy multikin Cinestar ve všech jejich pobočkách, tedy nejenom v Praze.

– Recepty, kdy se stačí Antelli pouze dotázat na určitý recept a obratem jej získáte, včetně přísad.

– Zjištění, v jakém městě jsou jaké slevy a následné přesměrování na slevomat.

– Zjištění, kdo má dnes, či zítra svátek, případně, kdy má svátek konkrétní jméno.

– Antelli vám dokonce dokáže vyprávět vtipy.

– Pomocí Antelli lze zjistit čas, či nastavit hlasem budík, nebo aktivovat odpočet libovolného času.

– Dokáže po vašem dotazu aktivovat Google v prohlížeči a zobrazit výsledky hledání.

– Zvládá jednoduché matematické výpočty.

– Dokáže po vás vše opakovat, česky řečeno, papouškovat :-)

Pokud budete chtít Antelli vyzkoušet, zde máte podrobný manuál, určitě se hodí.

 

Na to, že se jedná o betaverzi, toho dokáže myslím dost. Antelli zná vždy ke konkrétní situaci několik vět, které jí pomohou dané dotazy zodpovědět, je tedy potřeba znát tyto „spouštěče“.  U budíku stačí říct „Budík 7:30“, případně „Vzbuď mě v 7:30“. V obou případech program nastaví budík, oznámí vám že vás tedy vzbudí a hotovo. Pokud větu budete formulovat jinak, Antelli jí nerozezná a budík nenastaví. U požadavku ohledně počasí na druhý den můžete použít buď větu „Jak bude zítra“ nebo „Jaké počasí bude zítra“. Autor se snažil u každé možnosti dotazu nechat uživateli vždy minimálně 2 možnosti jeho dotázání, což je určitě chválihodné, na druhou stranu, věřím, že možnosti dotazů se do budoucna budou rozrůstat a Antelli se tak stane více univerzální. Zapamatování dotazů ale není nic těžkého a vždy víceméně odpovídá, jak by jste se na danou věc ptali v realitě.

S čím by jste měli ze začátku počítat, je neschopnost mluveného slova ze strany Antelli. Antelli vám sice rozumí a v drtivé většině případu dá správnou odpověď, ale tu dá  pouze formou textové konverzace na displeji telefonu. Aby jste jí naučili komunikovat hlasem, je potřeba stáhnout SVOX, tedy utilitu pro Android, která dokáže převádět text na mluvené slovo. Tato aplikace je zdarma, jak ale záhy zjistíte, k tomu aby mohla text převádět, potřebuje hlasový modul a ten již zadarmo není. Přímo v aplikaci SVOX v Nastavení – Hlasový vstup a výstup – Nastavení převodu textu na řeč si můžete stáhnout český jazykový modul, pojmenovaný Iveta, tento modul je ale pouze testovací a v telefonu vám bude fungovat 14 dní. Pokud se Vám zalíbí, je nutné jej zakoupit. Po nainstalování SVOX a Ivety již bude Antelli komunikovat v rodném jazyce.

Antelli nemůže prozatím konkurovat Siri či S-Voice a autor, Štěpán Šonský, si je moc dobře vědom přicházející konkurence přímo od Googlu. Proto se rozhodl s Antelli  mířit od počátku  jiným směrem. Dle jeho slov, Google bude využívat v drtivé většině své aplikace, což je logické, a proto Antelli dokáže využívat specializované databáze třetích stran, tak jak to činí již nyní. Tím pádem bude v oblastech, které bude znát, podávat zcela jasné a přesné výsledky.

Co si o Antelli myslíte vy?

ČLÁNKY:,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

VČERA  |  Tomáš Richter  |  5 komentářů

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

VČERA  |  Jakub Fišer  |  16 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení