Akcelerometr v telefonech o vás prozrazuje více, než se myslelo
Pokud se bojíte o své soukromí a například vypínáte sledování polohy, nejspíše byste měli zbystřit a raději vypínat i akcelerometr.
Akcelerometr je miniaturní a velmi levná součástka, kterou dnes najdeme prakticky ve všech smartphonech, i těch naprosto nejlevnějších. Zajišťuje totiž například automatické otáčení obsahu na displeji po přetočení telefonu v ruce, automatické probuzení displeje po zvednutí ze stolu či kapsy, nebo třeba počítá kroky na základě počtu otřesů, ať už máte telefon v kapse nebo v ruce. Z pohledu soukromí se při těchto příkladech zdá být celkem neškodná, ovšem opak je pravdou.
Vědci jsou nadšeni
Vědci z univerzity Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) totiž zjistili, že pokud předvídají osobnostní rysy pomocí protokolů telefonních hovorů a zpráv a pak k tomu ještě přidají údaje získané z akcelerometru, výrazně tím zvýší přesnost určení typu osobnosti. Takové informace se samozřejmě ohromně hodí na sociálních sítích pro přesnější nalezení shody v seznamování či hledání nových přátel, nebo třeba i pro přesnější cílení reklamy.
Tip: Jak zabezpečit váš telefon podle Edwarda Snowdena?
„Činnost jako, jak rychle nebo jak daleko jdeme, nebo když zvedneme naše telefony během noci, často vytvářejí vzorce a tyto vzorce říkají hodně o našem typu osobnosti,“ řekla Flora Salimová, která je předním odborníkem na údaje o lidské mobilitě. Fyzická aktivita je prokazatelně silně korelována s lidskou osobností, zjistili na australské univerzitě RMIT. Proto vědci analyzovali prvky fyzické aktivity z různých dimenzí, jako je rozptyl, rozmanitost a pravidelnost.
Hlavní zjištění studie
- Lidé s konzistentními pohyby ve všední dny byly obecně introvertnější, zatímco extroverti vykazovali více náhodných vzorců, možná se setkávali s různými lidmi a přijímali neplánované možnosti
- Příjemní lidé měli více náhodných schémat činnosti a byli o víkendech a večerech aktivnější než ostatní
- Přátelské a soucitné ženy uskutečnily více odchozích hovorů než kdokoli jiný
- Svědomití, organizovaní lidé neměli tendenci často kontaktovat stejnou osobu v krátkém časovém období
- Citlivé nebo neurotické ženy často kontrolovaly své telefony nebo s nimi pravidelně pohybovaly do noci nebo až do půlnoci. Citliví nebo neurotičtí muži dělali opak
- Vynalézavější a zvědavější lidé měli tendenci volat a přijímat méně telefonních hovorů ve srovnání s ostatními
Vedoucí studie a studentka RMIT univerzity Nan Gao uvedla, že potenciální využití tohoto výzkumu je vzrušující. „Využití této technologie je možné na sociálních sítích s doporučením přátel, nalezení správných partnerů přes online seznamky, a cílenou reklamu, ale myslím si, že nejvíce vzrušující částí je to, co se o sobě můžeme dozvědět.“
A co myslíte vy? Přijde vám to také tak úžasné nebo byste raději dali přednost většímu soukromí?
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.