AI v mobilech jako slepá ulička? Dává mi smysl jen ve dvou případech, jinak ne

Ondřej Koníček
Pixel 9a v ruce | foto: Google
Pixel 9a v ruce | foto: Google

Umělá inteligence se stala klíčovou součástí technologií. Výrobci telefonů ji staví do popředí, ale je AI skutečně nezbytná pro běžné uživatele?

AI vládne technologickému světu

V dnešní době se umělá inteligence nachází na každém kroku a samozřejmě se v hojné míře vyskytuje i v telefonech. Došlo to tak daleko, že výrobci se snaží stavit AI do popředí a prezentují ji jako něco, bez čeho se u telefonů už ani neobejdeme. Při představování nových modelů se umělá inteligence a její funkce zmiňují často mezi úplně prvními.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jenže, je tomu skutečně tak? Opravdu je AI v telefonech něco, bez čeho nemůžeme žít? Je to ona „the next big thing“, tedy inovace, kterou musíme všichni mít? Vyzkoušel jsem už hodně telefonů a prakticky ve všech v nedávné době byla ve větší či menší míře integrovaná umělá inteligence. A ani v jednom případě jsem bohužel nezaznamenal nic, bez čeho bych se neobešel.

Samsung má Galaxy AI, Apple svou Apple Intelligence a pak je tu samozřejmě Google s modelem Gemini. Podobný, méně či více schopný soubor AI funkcí nabízí dnes už každý výrobce. Až na výjimky se ale nejedná o nic, bez čeho by člověk nedokázal fungovat, a i když jsem AI ve většině telefonů používal, bylo to spíše pro testovací účely.

Galaxy AI na telefonu Samsung | foto: Samsung
Galaxy AI na telefonu Samsung | foto: Samsung

Hodí se AI vlastně na něco?

Jedním z prvků, kde má AI poměrně velké opodstatnění a dokážu si představit, že se jedná o prvek, který je pro uživatele důležitý, je úprava fotografií. Díky AI můžeme například po vyfotografování snímku přímo v telefonu udělat úpravy, které by dříve vyžadovaly počítač. Takové odstranění objektů ze snímku je velmi praktická a rozhodně využitelná věc.

Moderní telefony umožňují objekty nejenom odstranit, ale i s nimi různě pohybovat a provádět další úpravy fotografií. Díky AI můžete například přetvářet tradiční fotografie na portrétní snímky, nebo dělat přímo v telefonu z obyčejných videí zpomalená. Takže ano, v oblasti fotografií a jejích následné úpravě má AI jakž takž opodstatnění.

Samozřejmě se můžete zeptat AI na to, jaké je počasí, nebo jí říct, ať vám zadá například události z mailu do kalendáře, ale to není nic, co by mělo uživatele přesvědčit o její důležitosti či nezbytnosti. Mezi ty praktičtější věci patří hlavně všemožní tlumočníci a překladači, kteří usnadní život, ale opět se nejedná o nic vyloženě zásadního.

Apple Intelligence na iPhonu 16 | foto: Apple
Apple Intelligence na iPhonu 16 | foto: Apple

Jsou budoucností asistenti?

Pravdou je, že mobilní asistenti v podobě chatbotů jsou poměrně slušným příkladem praktického nasazené umělé inteligence. Gemini od Googlu je vcelku slušné a nachází se na většině telefonů s Androidem, nicméně vyzkoušejte například i ChatGPT. Aplikace tohoto AI chatbota je k dispozici jak v Google Play, tak v obchodě Apple App Store a jedná se o velmi praktického parťáka.

Celkově je ale AI v telefonech pro uživatele prozatím pořád spíše méně podstatná, jestli vůbec. Nedávné průzkumy například odhalily, že 73 % uživatelů iPhonů a celých 87 % uživatelů telefonů Galaxy od Samsungu považuje AI za zcela nedůležitou. Dle nich nemá žádnou, nebo jen velmi malou přidanou hodnotu a zkrátka to není ten „dealbreaker“, jak si výrobci malují.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články