6 hlavních důvodů, proč se váš telefon rychle vybíjí

Ondřej Koníček
  • Výdrž na baterii je velmi důležitý aspekt každého telefonu
  • Některý ji má lepší, některý horší a výdrž ovlivňuje spousta faktorů
  • Přinášíme vám přehled prvků, které výdrž výrazně zhoršují
Svižné nabíjení
Svižné nabíjení

Doby, kdy telefony vydržely bez nabíječky klidně týden, jsou nenávratně pryč a s příchodem chytrých telefonů se tyto pořádky výrazně změnily. Dnes máme jedno, přinejlepším dvoudenní telefony a je to logické – mobily toho umí čím dál víc a všechny ty funkce pochopitelně potřebují energii. Víte, jaké jsou hlavní aspekty, jenž ovlivňují výdrž na jedno nabití?

Zbytečně vysoký jas displeje

Dnešní displeje se umí prezentovat až zázračným jasem, což platí hlavně pro technologie typu AMOLED. Tyto panely jsou skvěle čitelné i na přímé slunci, ale vysoký jas je dvousečná zbraň. Když je moc vysoký, spotřebovává poměrně dost energie a proto nikdy nepoužívejte manuální nastavení s maximální hodnotou. Nechte nastavení jasu raději na telefonu, který ji upraví podle okolního světla.

Aplikace běžící na pozadí

Teď nemáme na mysli aplikace, které zapomenete vypnout, ale spíše programy, které běží neustále, tedy i když je nepožíváte. Aplikace typu antivirů, VPN či různých kalendářů, které konstantně provádějí nějaké úkony a žádají si systémových prostředků, umí s výdrží také poměrně dost zamávat. Používejte proto jen ty, které opravdu musíte.

Nabíjení baterie Mate 50 Pro
Nabíjení baterie Mate 50 Pro

Čtěte také: Neignorujte v telefonu tuto službu. Je bezplatná a zatraceně užitečná


Stará baterie

Pokud máte starší telefon a ten se vybíjí rychleji než před lety, jedním z hlavních viníků by mohl být věk baterie. Ta, stejně jako všechno ostatní, stárne a postupem let ztrácí kapacitu, takže pojme méně energie než když byla nová. A to pochopitelně vede k rychlejšímu vybíjení a tím pádem horší výdrži. Tento problém je možné řešit výměnou baterie, ale to se u starších telefonů finančně většinou moc nevyplácí.

Aplikace sledující polohu

Od hardwaru se můžeme vrátit zpět k softwaru. Velkými žrouty energie jsou také aplikace, které rády monitorují vaši polohu. Některé aplikace to dělají jen když jsou aktivní, ale jsou i takové, které sledují polohu neustále a kvůli tomu si pochopitelně žádají adekvátní přísun energie. Rozhodně se podívejte, které aplikace mají trvalý přístup k vaší poloze a tuto možnost jim zakažte.

Zahlcení notifikacemi

Jakmile do telefonu nainstalujete nějakou aplikaci, tak ta se začne prakticky okamžitě domáhat povolení k odesílání oznámení. Různé notifikace dnes opravdu posílá snad každá aplikace, a když se toho sejde až moc, má přemíra notifikací neblahý vliv na výdrž. Ideálně nechte notifikace povoleny jen u těch aplikací, kde víte, že je potřebujete.

Jak bojovat s nízkou baterií u iPhonu?
Jak bojovat s nízkou baterií u iPhonu?

Malware a podobná verbež

Hackeři a podobné nekalé živly se na telefony zaměřují čím dál víc a infikovat si telefon nějakým nezvaným návštěvníkem, například malwarem, je dnes otázkou chvilky. A právě malware může stát za horší výdrží vašeho mobilního miláčka, protože běží na pozadí, monitoruje aktivitu a provádí různou záškodnickou činnost (například krade data).

Pokud máte byť jen podezření na nějakého nezvaného hosta, podezřelou aplikaci raději odinstalujte. Ideální je projet telefon nějakým specializovaným programem a úplně nejlepší je v tomto případě uvést ho do továrního nastavení, tedy celý ho kompletně smazat. Než se k něčemu takového rozhodnete, nezapomeňte na zálohu důležitých věcí (kontakty, fotografie apod.).

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články