5 věcí, které nám chybí u nového iOS 13

Jakub Fišer

Apple letos jako každý rok vydal novou verzi svého operačního systému, která přináší mnohá vylepšení. Ani letos ale není iOS perfektní a napadá nás hned několik funkcí, které nám v iOS pořád chybí.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Doporučujeme: 5 věcí, které nám chybí u nového watchOS 6

Rozdělená obrazovka na iPhonu

Určitě jste si někdy říkali, jak by bylo super na velkém 6,5palcovém iPhonu používat vedle sebe či nad sebou dvě nebo i víc aplikací. Bohužel tato funkce se na iPhonech nikdy neobjevila. Konkurence funkci rozdělené obrazovky používá prakticky na všech telefonech s Androidem 9 a někdy i starším. Výkon iPhonům nechybí, ani paměť RAM na rozběhnutí alespoň dvou simultánně bežících aplikací. Ale nejvíce zamrzí fakt, že na tabletech iPad tato funkce dávno funguje. Tak proč na iPhonech ne?

Tmavý režim u více aplikací

Režim tmavé obrazovky, který konvertuje bílou na černou a šetří tak oči uživatelů a na iPhonech s OLED i baterii a displej, funguje na iOS překvapivě dobře. Pokrývá obrovské množství aplikací, a to jak těch nativních, tak těch doinstalovatelných. Kde má ale Apple rezervy je při spolupráci s Googlem. Jeho aplikace totiž snad až na výjimky jako je třeba Gmail, vůbec neumí tmavý režim. A když, tak ale neumí komunikovat se systémem, který přepne tmavý režim až po setmění. Skoro jako by to vyvolávalo myšlenky na to, jak Google dlouho odmítal naučit své aplikace výřezům. Adaptace na operativní černou tak asi ještě nějaký čas zabere.

Nepřehlédněte: 3 + 1 důvody, proč je operační systém iOS lepší než Android

Tohle je „Pro“ fotoaparát?

Aplikace pro focení na iPhonech je výborně optimalizovaná a celkem dobře nadesignovaná. V nejnovější verzi iOS 13.2 dokonce doznala i novinky v podobě možnosti přepínat rozlišení a plynulost videa přímo v aplikaci (dříve jste museli až do nastavení telefonu). Zkušenějším fotografům, kteří znají profesionálnější fotoaparáty, však chybí režim Pro, kde bychom si mohli ručně nastavit teplotu barev, ISO, přeostřování apod. Snad tohle Apple promyslí do budoucna.

Siri v češtině

Dlouhodobý problém tuzemských uživatelů. Hlasová asistentka Siri, sebechytřejší a sebepraktičtější stejně dává smysl jen v zemích, jejichž jazykem mluví. A neumí zrovna málo řečí. Mimo několika iterací němčiny, francouzštiny, španělštiny nebo samozřejmě angličtiny je to také čínština, arabština z těch méně frekventovaných třeba finština, švédština nebo turečtina. Čeština chybí a je to i důvod, proč tuto funkci má většina Čechů deaktivovanou. Když se na češtinu Siri zeptáte, řekne vám, že „zatím česky neumí“. Tak třeba s novým iOS 14?

Optimalizace

Operační systémy přímo od Applu vždy patřily k nejlépe optimalizovaným softwarům. To protože Apple umí využít co možná nejvíce vlastního hardwaru s vlastním softwarem. Verze iOS 13 nás však v tomto ohledu nemálo zklamala. I přesto, že máme v redakci nejnovější iPhony, systém se nejednou zasekl, aplikace spadla nebo nefungoval multitasking. Ani plynulost systému není to co bývalo. A celé to dokresluje fakt, že kromě iOS 13 vydal od září Apple také iOS 13.1, několikero jeho menších opravných verzí a nejčerstvěji také iOS 13.2. Kalifornský gigant ale jaksi zapomněl na to, že když se snaží opravit jednu chybu, vzniknou kolikrát dvě nové…

Napadá vás něco dalšího, co u nového iOS 13 chybí?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články