Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Zachrání se? BlackBerry představuje Z3 a tajemný Q20

  |  2 komentáře  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Kanadská společnost BlackBerry dnes představila své první přístroje od kompletní výměny managementu. Celodotykový telefon střední třídy Z3 by měl tradičnímu výrobci manažerských telefonů vlít novou krev do žil a posílit jeho roli na rozvojových trzích.

Na technické specifikace zůstalo vedení BlackBerry poněkud skoupé. U modelu Z3 je potvrzen pětipalcový displej, který ovšem oproti vlajkové lodi Z30 se stejně velkou obrazovkou disponuje rozlišením pouhých 960 x 540 pixelů. Schází mu také podpora LTE a zákazníci se tak budou muset spokojit se sítěmi třetí generace. Všechny tyto nedostatky by ale měly být vyváženy velmi rozumnou cenou pod 200 dolarů bez daně.


Představení modelu Z3 na kongresu MWC 2014 v Barceloně

Více technických parametrů kanadská společnost neuvedla, nicméně některé specifikace unikaly už před oficiálním představením Z trojky. Tehdy ovšem mluvily ještě o prototypu „BlackBerry Jakarta“, jehož název jakoby napovídal, na jaké trhy chce BlackBerry s tímto modelem zamířit. Oproti stávajícím modelům Q10, Z10 a Z30 disponovala Jakarta pouze 8 GB vnitřní paměti. Zmenšení se dočkala také operační paměť, a to ze dvou na 1,5 GB. Všichni příznivci značky BlackBerry proto teď doufají, že se tím nezpomalí fungování aktuálního operačního systém BlackBerry OS 10 – doposud se v kruzích „ostružinové“ komunity hovořilo o tom, že 2 GB RAM jsou nezbytný předpoklad pro plynulý běh systému.


Z3 trefně symbolizující prostorovou 3D dimenzi (osy x, y, z)

Základem celého telefonu se má podle uniklých specifikací stát dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 o taktu 1,2 GHz ve spolupráci s GPU Adreno 305. To vše má za úkol napájet akumulátor o kapacitě 2650 mAh. Nižší rozlišení displeje a slabší hardware pak podle zkušeností uživatelů znamená velmi kvalitní výdrž na jedno nabití. V podání telefonů se systémem BlackBerry OS 10 by mohla při běžném používání atakovat hranici tří dnů. Co se fotoaparátu týče, hovořilo se v případě Jakarty o pětimegapixelovém čipu s autofokusem.

Představitelé BlackBerry kromě telefonu, který má kanadské společnosti pomoci zvýšit prodejní čísla za pomoci nízké ceny, dnes poprvé naplno promluvili o modelu Q20, který by měl být jakýmsi nástupcem aktuálního BlackBerry Q10 – tedy vlajkové lodi značky v ranku telefonů s hardwarovou klávesnicí.

Srdce každého fanouška značky zaplesalo, když se dozvěděl o staronovém ovládacím prvku, bez něhož podle řady pravověrných uživatelů BlackBerry není ostružina ostružinou, a který by se teď měl vrátit pod prsty uživatelů: Q20 bude podle všeho kromě 3,5palcového dotykového displeje vybaven také dotykovým trackpadem. Navíc opět přijdou ke slovu i další funkční hardwarová tlačítka.

Uživatelům celodotykových telefonů se to může zdát jako malichernost, nicméně právě absence těchto ovládacích prvků bývá v diskusích BlackBerry komunity často zmiňována jako hlavní důvod, proč „hardcore business users“ dosud nepřišli na chuť modelu Q10, který kromě klávesnice s písmeny využívá pro své ovládání pouze dotykový displej. Neoficiální zprávy pak hovoří o tom, že model Q10 kvůli malému zájmu už prodejci ani neobjednávají do svých skladů.


Aktualizováno: Takto by mělo nové BlackBerry Q20 vypadat

Tady ale přichází čertovo kopýtko celého humbuku kolem BlackBerry Q20: nikdo zatím oficiálně neví, jak bude nový model vypadat. Jeho fyzickou podobu představitelé výrobce neodhalili, a pouze odkázali na pozdější termín ve druhé polovině roku 2014. Tajná zůstává i jeho výsledná cena.

Na závěr mi proto dovolte malý osobní povzdech fanouška značky s ostružinou ve znaku: jaký smysl má lákat zákazníky na model, který všichni chtějí, půl roku před tím, než ho skutečně představím? Jediný důsledek celé této parády podle mého bude jen fakt, že stávající modely s hardwarovou klávesnicí a BB OS10, tedy Q5 a Q10, se přestanou prodávat úplně. Zda si vedení BlackBerry tento krok promyslelo do všech důsledků, ukážou následující týdny.

ČLÁNKY:, , ,
Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

S blížícím se koncem roku se stále více spekuluje o nové řadě Galaxy A (2018). Ta se nám ukáže již v…

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Mnoho uživatelů iPhonů si už delší dobu stěžuje, že po každé aktualizaci se jejich zařízení zpomaluje. Většinou se to hodilo na…

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Mobilní zobrazení