Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Zachrání se? BlackBerry představuje Z3 a tajemný Q20

  |  2 komentáře  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Kanadská společnost BlackBerry dnes představila své první přístroje od kompletní výměny managementu. Celodotykový telefon střední třídy Z3 by měl tradičnímu výrobci manažerských telefonů vlít novou krev do žil a posílit jeho roli na rozvojových trzích.

Na technické specifikace zůstalo vedení BlackBerry poněkud skoupé. U modelu Z3 je potvrzen pětipalcový displej, který ovšem oproti vlajkové lodi Z30 se stejně velkou obrazovkou disponuje rozlišením pouhých 960 x 540 pixelů. Schází mu také podpora LTE a zákazníci se tak budou muset spokojit se sítěmi třetí generace. Všechny tyto nedostatky by ale měly být vyváženy velmi rozumnou cenou pod 200 dolarů bez daně.


Představení modelu Z3 na kongresu MWC 2014 v Barceloně

Více technických parametrů kanadská společnost neuvedla, nicméně některé specifikace unikaly už před oficiálním představením Z trojky. Tehdy ovšem mluvily ještě o prototypu „BlackBerry Jakarta“, jehož název jakoby napovídal, na jaké trhy chce BlackBerry s tímto modelem zamířit. Oproti stávajícím modelům Q10, Z10 a Z30 disponovala Jakarta pouze 8 GB vnitřní paměti. Zmenšení se dočkala také operační paměť, a to ze dvou na 1,5 GB. Všichni příznivci značky BlackBerry proto teď doufají, že se tím nezpomalí fungování aktuálního operačního systém BlackBerry OS 10 – doposud se v kruzích „ostružinové“ komunity hovořilo o tom, že 2 GB RAM jsou nezbytný předpoklad pro plynulý běh systému.


Z3 trefně symbolizující prostorovou 3D dimenzi (osy x, y, z)

Základem celého telefonu se má podle uniklých specifikací stát dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 o taktu 1,2 GHz ve spolupráci s GPU Adreno 305. To vše má za úkol napájet akumulátor o kapacitě 2650 mAh. Nižší rozlišení displeje a slabší hardware pak podle zkušeností uživatelů znamená velmi kvalitní výdrž na jedno nabití. V podání telefonů se systémem BlackBerry OS 10 by mohla při běžném používání atakovat hranici tří dnů. Co se fotoaparátu týče, hovořilo se v případě Jakarty o pětimegapixelovém čipu s autofokusem.

Představitelé BlackBerry kromě telefonu, který má kanadské společnosti pomoci zvýšit prodejní čísla za pomoci nízké ceny, dnes poprvé naplno promluvili o modelu Q20, který by měl být jakýmsi nástupcem aktuálního BlackBerry Q10 – tedy vlajkové lodi značky v ranku telefonů s hardwarovou klávesnicí.

Srdce každého fanouška značky zaplesalo, když se dozvěděl o staronovém ovládacím prvku, bez něhož podle řady pravověrných uživatelů BlackBerry není ostružina ostružinou, a který by se teď měl vrátit pod prsty uživatelů: Q20 bude podle všeho kromě 3,5palcového dotykového displeje vybaven také dotykovým trackpadem. Navíc opět přijdou ke slovu i další funkční hardwarová tlačítka.

Uživatelům celodotykových telefonů se to může zdát jako malichernost, nicméně právě absence těchto ovládacích prvků bývá v diskusích BlackBerry komunity často zmiňována jako hlavní důvod, proč „hardcore business users“ dosud nepřišli na chuť modelu Q10, který kromě klávesnice s písmeny využívá pro své ovládání pouze dotykový displej. Neoficiální zprávy pak hovoří o tom, že model Q10 kvůli malému zájmu už prodejci ani neobjednávají do svých skladů.


Aktualizováno: Takto by mělo nové BlackBerry Q20 vypadat

Tady ale přichází čertovo kopýtko celého humbuku kolem BlackBerry Q20: nikdo zatím oficiálně neví, jak bude nový model vypadat. Jeho fyzickou podobu představitelé výrobce neodhalili, a pouze odkázali na pozdější termín ve druhé polovině roku 2014. Tajná zůstává i jeho výsledná cena.

Na závěr mi proto dovolte malý osobní povzdech fanouška značky s ostružinou ve znaku: jaký smysl má lákat zákazníky na model, který všichni chtějí, půl roku před tím, než ho skutečně představím? Jediný důsledek celé této parády podle mého bude jen fakt, že stávající modely s hardwarovou klávesnicí a BB OS10, tedy Q5 a Q10, se přestanou prodávat úplně. Zda si vedení BlackBerry tento krok promyslelo do všech důsledků, ukážou následující týdny.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
T.Z.
T.Z.

Já myslím že oznámení je dobrá zpráva protože spousta lidí čeká až právě u Q10 spadne cena. Stejně jako u Z10 by mohla spadnout alespoň o 30-40% v následujících měsících:) Každopádně návrat k HW prvkům proč ne ale doufejme že představí i něaký model s výsuvnou qwerty.

Kaacz
Kaacz

Ale ta Z3 mi přijde jako nádherný lowend .. :) Možná bych si ji pořídil k Jolla ..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

VČERA  |  Luboš Srb  |  13 komentářů

Už už to vypadalo, že se Sony tentokrát povede udržet tajemství a tolik očekávaný inovovaný design odhalí skutečně až na plánované…

Mobilní zobrazení