Čínský výrobce Xiaomi nabízí opravdu širokou a pozoruhodnou škálu smartphonů. V portfoliu značky nalezneme telefony slabší, pokračují přes střední třídu až po absolutní špičku. Asijský gigant ale nezapomíná ani na ty, kteří rádi velké displeje. Přesně pro ty je tu Xiaomi Mi Max 3, o kterém se s nadsázkou dá říci, že patří spíše do říše tabletů.
V dnešní době, kdy se výrobci snaží nacpat velký displej do malého těla a docílit tak kompaktních rozměrů, to vzalo Xiaomi malinko jinak. Jejich nový Mi Max 3 totiž nemá se slovem kompaktní nic společného. Telefon narostl do obřích rozměrů, které až hraniční se slovem tablet. Jedná se však o plnohodnotný telefon, který ale nesází jen na velké rozměry a displej. Novinka chce zaútočit také ostatními svými periferiemi. Příznivce si pokusí získat také svou cenou, tedy tak, jak jsme u Xiaomi zvyklí. Dokáže však nový Mi Mix 3 natolik zaujmout, aby mu potenciální kupci odpustili větší rozměry? A je vlastně co odpouštět? Vždyť Xiaomi tímto modelem míří na užší skupinu lidí, kteří chtějí co největší telefon, a těm už nebude vadit centimetr tam nebo tam.
Konstrukce | kov, 176 x 87 x 8 mm, 221 g |
---|---|
Displej | 6,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 350 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + MIUI 9.6 |
Procesor | 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 636 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště + microSD karty (až 128 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 5 Mpx), blesk, f/1,9 + přední 8 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 5500 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 7 999 Kč, červenec 2018 |
Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Gigantický, obrovský nebo velký. Přesně takhle se dá Xiaomi Mi Max 3 popsat. Jedná se totiž o telefon, který sice funkcionalitou nevybočuje nijak z řady, po stránce konstrukce se to však říci nedá. Novinka Mi Max 3 je totiž opravdu velkým telefonem, jenž by se dal klidně přirovnat k menšímu tabletu. Celkové rozměry potom činí 176 mm na výšku a 87 mm na šířku. Zapomeňte tak na pohodlné držení smartphonu a jednoduchou obsluhu jednou rukou, a to nejen díky rozměrům, ale i díky hmotnosti přesahující 200 g. V ruce tak telefon malinko působí jako těžítko.
O pohodlné držení v jedné ruce však Xiaomi ani nešlo, výrobce se zkrátka rozhodl vyrobit obrovský telefon a tak to udělal, nutno také podotknout, že se jedná už o třetí generaci. Designeři se ale stejně pokusili malinko ergonomii vylepšit. Hrany Mi Maxu 3 jsou tak lehce zaobleny pro lepší uchopení. Moc to sice nepomohlo, ale snaha se cení. Paradoxně nejhůře pohodlnému držení škodí tloušťka, která činí 8 mm. Číslo je to působivé a telefon tak sice vypadá luxusněji, nicméně kdyby byl smartphone malinko tlustší, určitě by do ruky padl lépe.
Pokud jde o konstrukční stránku, tak zde se Xiaomi opět činilo. Nic jiného jsme ale nemohli čekat, jelikož Xiaomi vypilovalo design svých smartphonů k téměř dokonalosti. Navíc jsme zvyklí, že čínský výrobce používá kovové konstrukce i u levnějších kousků. Není tak divu, že i Mi Max 3 je kompletně vyroben z kovu. Hliníkové tělo je následně narušeno pouze na zádech plastovými předěly pro lepší průchod signálu; v černé variantě však tyto předěly nejdou téměř spatřit.
Zklamáním je potom duální fotoaparát, ne však pro své výsledky, o těch až později. Modul duálního fotoaparátu totiž nepříjemně vystupuje z těla. Při položení Xiaomi Mi Maxu 3 na rovnou plochu se tak telefon viklá a hůře se tak ovládá, tohle se moc nepovedlo. To samé se dá také říci o čtečce otisků prstů. Její rychlost a přesnost je sice, jak jsme již zvyklí, naprosto bezchybná, avšak umístění, tady to skřípe. Senzor otisků prstů totiž nalezneme v horní třetině zad, kam zkrátka dosáhnu ukazováčkem jen stěží, a to nemám zrovna malé ruce. Pro dámy je pak použití této čtečky téměř nadlidským úkolem – podobně jako ovládání celého telefonu. Za to si konstruktéři zaslouží palec dolů.
Jakmile se přesuneme na přední stranu, tak vás rozhodně uchvátí veliký displej. K mému zklamání je však mezi zobrazovačem a zbytkem těla nepříjemný schůdek. Škoda, že Xiaomi displej více nezapustila do těla telefonu. Hrany již zmíněného displeje jsou však příjemně zahnuty, tudíž prst krásně klouže.
Při držení telefonu v jedné ruce máte na pravém boku akorát na dosah zamykací tlačítko, jehož umístění zvolil výrobce správně. Nad zamykací klávesou nalezneme klasickou kolébku hlasitosti. Jelikož je ale nad zamykacím tlačítkem, tak na tuto kolébku nedosáhnete, a budete muset s telefonem ručkovat dolů. Při těchto velkých rozměrech ale hrozí pád, tudíž pro koordinování hlasitosti zapojíte i druhou ruku. Protější strana se domovem stala pro dvě nanoSIM karty. Zasunutí šuplíčku s kartami však trochu vázne a někde drhne. Musíte zkrátka použít více síly.
Takto velký telefon, si pak doslova říká o stereo reproduktory. A toto slyšení bylo naštěstí vyslyšeno. Hlavní reproduktor ukrytý v mřížce s poměrně kvalitním zvukovým výstupem se nachází na spodní hraně, jenž je následně doplněn o sekundární reproduktor nad displejem v telefonním sluchátku. Ten již sice není tak kvalitní, pro doplnění a umocnění například herního zážitku ale naprosto vyhovuje. Zpět ke spodní hraně, která hostí také moderní USB-C reproduktor a sekundární mřížku s mikrofonem. Na horní straně je pak infraport, díky kterému můžete ovládat domácí techniku. Nezapomnělo se také na 3,5mm jack.
Hlavním smyslem produktu Xiaomi Mi Max 3 je hlavně obří displej. Máme zde tedy IPS LCD zobrazovač s neskutečnou úhlopříčkou 6,9″, což se již přibližuje menšímu tabletu. Rozlišení displeje je potom 2160 x 1080 pixelů, což nám ve výsledku dává jemnost 350 bodů na palec. Kvalita podívané je tedy naprosto dostačující. Poměr stran následně činí 18:9. Zobrazovací schopnosti displeje jsou pak naprosto dostačující, v přímém slunečním svitu je text krásně čitelný, naopak ve tmě je jas dostatečně malý, a nepálí tak do očí.
K tomu se vztahuje také funkce s filtrem modrého světla, kdy si můžete od určité hodiny nastavit, aby se tento filtr automaticky zapnul. Následně můžete také zvolit hodinu, kdy se barvy vrátí do normálu, či nechat tento algoritmus sledovat východ a západ slunce a nastavit filtr podle toho. Pokud jde o automatickou regulaci jasu, ta mě malinko zklamala. Občas senzor nedokázal spolehlivě odhadnout jak by měl displej zrovna svítit. A to hlavně v šeru, kdy byl zobrazovač opravdu zle čitelný díky nízké světelnosti. Občas se tak musíte spolehnout na manuální ovládání. Plusové body ale telefon získal za notifikační led diodu, ačkoliv pro jednotlivé notifikace nelze nastavit barva.
Zpět ale k displeji, který na své obrovské úhlopříčce nabízí Android 8.1 Oreo s typickou nadstavbou MIUI ve verzi 9.6. Za několik let, co tuto nadstavbu Xiaomi vyvíjí, se výrobci podařilo ji optimalizovat téměř dokonale. Nesetkáváme se zde tedy se žádnými záseky ani pády aplikací. Vše běží naprosto plynule a bez problému. Ovládání systému je pak buďto klasické nebo intuitivní. Máte totiž dvě možnosti, můžete vsadit na klasické softwarová tlačítka, nebo modernější gesta. Zde si vzalo Xiaomi poněkud velkou inspiraci, určitě všichni víme kde. Není to však hned zlé, jelikož gesta fungují dobře a jsou naprosto návyková, u takto velkého displeje dvakrát tolik. A jak tedy fungují? Pokud se chcete vrátit o krok zpět, stačí s pravé strany displeje svajpnout do středu. Jakmile chcete přejít na domovskou obrazovku, svajp probíhá ze spodku do středu, následně při podržení prstu na středu o vteřinku déle vyvoláte multitasking. Vše pak funguje naprosto bezchybně a na gesta si zvyknete opravdu rychle. Zde Xiaomi opravdu zabodovalo, jelikož 6,9″ displej si o takovéto ovládání vyloženě říká.
Za zmínku rozhodně stojí ideální využití rozdělené obrazovky. Tento velký displej má výhodu v tom, že můžete naprosto pohodlně sledovat video a psát například zprávu. U Xiaomi Mi Max 3 má tak tato funkce praktické a logické využití.Po stránce výkonu se Xiaomi Mi Max nemá za co stydět. Hnacím motorem se zde stal osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 doplněný o 4 GB paměti RAM. Na chod prostředí tak naprosto dostačují, i náročnější hry telefon zvládl. Pokud vás zajímá řeč čísel, Mi Max 3 si v benchmarkovém testu AnTuTu došel pro skóre 120 482 bodů. Velký displej a solidní výbavu následně udržuje při životě solidní 5500mAh baterie. Při pořádném zatížení pak tuto baterii vycucnete za zhruba den a něco. Pokud ale dáte baterii občas oddych, dostanete se na solidní dva dny. Jakmile ale potřebujete telefon dobít, použijete USB-C kabel. Následné dobíjení probíhá opravdu rychle, a to i když je baterie takto veliká. Z nějaký 20 % se na plnou kapacitu dostanete za zhruba 2 hodiny, což je při takto veliké baterii skvělý výsledek.
V posledních letech Xiaomi značně vylepšilo kvalitu svých fotografií. Obecně jsou pak snímky dostatečně kvalitní i u levnějších kousků, a nemusíte si tak kupovat telefon za 20 000 korun a více. Skvělým důkazem je právě Xiaomi Mi Max 3, který za cenu do 8 000 korun fotí na svou třídu nadstandardně. O kvalitu snímku se pak stará duální fotoaparát s rozlišením 12 + 5 Mpx. Hlavní 12Mpx snímač dále nabízí světelnost objektivu f/1,9. Sekundární doplňující 5 Mpx fotoaparát pak slouží hlavně pro bokeh efekt. A jaké jsou tedy výsledky této kombinace?
Naprosto dostačující. Za dobrých světelných podmínek jsou fotky jako z telefonů mnohonásobně dražších. Výsledné fotografie nepostrádají barevnou věrnost ani ostrost. Fotoaparátu nedělal problém ani makro režim, kdy zhruba z 20 cm krásně zaostřil, a zachytil detail v dostačující kvalitě. V noci jde ale kvalita samozřejmě dolů, začíná se vyskytovat šum a občas telefon udělal i pořádný mazanec. Stále se ale jedná o lepší výsledky než u mnoha smartphonů ve stejné kategorii. Pokud jde o vaše selfie, o ty se postará 8Mpx fotoaparát, jehož výsledky naprosto stačí pro nějaké ty fotky na sociální sítě.
Co se týče samotné fotoaplikace, tak k té nemám naprosto co dodat. Je přehledná, funkční a vše potřebné na dosah. Při velikosti displeje, jakou Mi Max 3 dosahuje, by byl doslova hřích, kdyby přepínání zadního na přední fotoaparát bylo v horní části. Naštěstí se nachází v pravém rohu, tedy krásně na dosah palce. Mezi jednotlivými režimy lze následně přepínat pouhým svajpnutím zleva doprava a opačně. V horní části zobrazovače pak máme pouze ovládání blesku, HDR režim, efekty a nastavení.
Zhodnocení telefonu Xiaomi Mi Max 3 je opravdu těžké. Ne však že by se jednalo o špatný telefon, to rozhodně ne. Naopak, Mi Max 3 je dostatečně kvalitně vybavený telefon s dobrým fotoaparátem. Jeho největší lákadlo se však může stát i jeho achillovou patou. A řeč je samozřejmě o obrovském 6,9″ displeji, který zkrátka nemusí každému vyhovovat. Rázem se tak novinka stává ideální volbou pouze pro určitou skupinu lidí.
Nutno však podotknout z vlastní zkušenosti, že ačkoliv jsem měl z takto velikého displeje zprvu obavy, tak jsem si na něj okamžitě zvykl. Práce na takovémto zobrazovači je naprosto pohodlná. Jediný neduh tak vidím pouze ve skladnosti Mi Maxu 3. Kam jej totiž dát? Do obyčejné kapsy se nevleze. Na takovýto telefon by se nejlépe hodila v ženském případě kabelka či ledvinka pro muže. Pokud jde o konkurenci, tak té zrovna mnoho není. Jestliže se zaměříte na vnitřní výbavu, tak konkurence naleznete opravdu mnoho. Často se může také stát, že poměr cena / výkon bude hrát v neprospěch Mi Maxu 3. Jestliže jde ale o velikost displeje, tak pořádného konkurenta naleznete stěží.
Přesto pár takovýchto kousků je. Většinou se ale jedná o mnoho násobně draží kousky. Jako je třeba iPhone XS Max s 6,5″ zobrazovačem a cenou přes 30 tisíc. Dále tu máme Samsung Galaxy Note 9 (recenze), jenž zaujme displejem s úhlopříčkou 6,4″, cena je však také mnohonásobně vyšší. Cenou i displejem konkurující je tak nový Honor 8X, jenž za cenu 7000 korun nabízí solidní výbavu v čele s Kirinem 710. O podívanou se pak stará 6,5″ displej s rozlišením Full HD+.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej | vystupující čočky fotoaparátu |
povedený duální fotoaparát | nepraktické rozměry |
odladěný systém |
Čínský výrobce Xiaomi nabízí opravdu širokou a pozoruhodnou škálu smartphonů. V portfoliu značky nalezneme telefony slabší, pokračují přes střední třídu až po absolutní špičku. Asijský gigant ale nezapomíná ani na ty, kteří rádi velké displeje. Přesně pro ty je tu Xiaomi Mi Max 3, o kterém se s nadsázkou dá říci, že patří spíše do říše tabletů.
V dnešní době, kdy se výrobci snaží nacpat velký displej do malého těla a docílit tak kompaktních rozměrů, to vzalo Xiaomi malinko jinak. Jejich nový Mi Max 3 totiž nemá se slovem kompaktní nic společného. Telefon narostl do obřích rozměrů, které až hraniční se slovem tablet. Jedná se však o plnohodnotný telefon, který ale nesází jen na velké rozměry a displej. Novinka chce zaútočit také ostatními svými periferiemi. Příznivce si pokusí získat také svou cenou, tedy tak, jak jsme u Xiaomi zvyklí. Dokáže však nový Mi Mix 3 natolik zaujmout, aby mu potenciální kupci odpustili větší rozměry? A je vlastně co odpouštět? Vždyť Xiaomi tímto modelem míří na užší skupinu lidí, kteří chtějí co největší telefon, a těm už nebude vadit centimetr tam nebo tam.
Konstrukce | kov, 176 x 87 x 8 mm, 221 g |
---|---|
Displej | 6,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 350 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + MIUI 9.6 |
Procesor | 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 636 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště + microSD karty (až 128 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 5 Mpx), blesk, f/1,9 + přední 8 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 5500 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 7 999 Kč, červenec 2018 |
Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Gigantický, obrovský nebo velký. Přesně takhle se dá Xiaomi Mi Max 3 popsat. Jedná se totiž o telefon, který sice funkcionalitou nevybočuje nijak z řady, po stránce konstrukce se to však říci nedá. Novinka Mi Max 3 je totiž opravdu velkým telefonem, jenž by se dal klidně přirovnat k menšímu tabletu. Celkové rozměry potom činí 176 mm na výšku a 87 mm na šířku. Zapomeňte tak na pohodlné držení smartphonu a jednoduchou obsluhu jednou rukou, a to nejen díky rozměrům, ale i díky hmotnosti přesahující 200 g. V ruce tak telefon malinko působí jako těžítko.
O pohodlné držení v jedné ruce však Xiaomi ani nešlo, výrobce se zkrátka rozhodl vyrobit obrovský telefon a tak to udělal, nutno také podotknout, že se jedná už o třetí generaci. Designeři se ale stejně pokusili malinko ergonomii vylepšit. Hrany Mi Maxu 3 jsou tak lehce zaobleny pro lepší uchopení. Moc to sice nepomohlo, ale snaha se cení. Paradoxně nejhůře pohodlnému držení škodí tloušťka, která činí 8 mm. Číslo je to působivé a telefon tak sice vypadá luxusněji, nicméně kdyby byl smartphone malinko tlustší, určitě by do ruky padl lépe.
Pokud jde o konstrukční stránku, tak zde se Xiaomi opět činilo. Nic jiného jsme ale nemohli čekat, jelikož Xiaomi vypilovalo design svých smartphonů k téměř dokonalosti. Navíc jsme zvyklí, že čínský výrobce používá kovové konstrukce i u levnějších kousků. Není tak divu, že i Mi Max 3 je kompletně vyroben z kovu. Hliníkové tělo je následně narušeno pouze na zádech plastovými předěly pro lepší průchod signálu; v černé variantě však tyto předěly nejdou téměř spatřit.
Zklamáním je potom duální fotoaparát, ne však pro své výsledky, o těch až později. Modul duálního fotoaparátu totiž nepříjemně vystupuje z těla. Při položení Xiaomi Mi Maxu 3 na rovnou plochu se tak telefon viklá a hůře se tak ovládá, tohle se moc nepovedlo. To samé se dá také říci o čtečce otisků prstů. Její rychlost a přesnost je sice, jak jsme již zvyklí, naprosto bezchybná, avšak umístění, tady to skřípe. Senzor otisků prstů totiž nalezneme v horní třetině zad, kam zkrátka dosáhnu ukazováčkem jen stěží, a to nemám zrovna malé ruce. Pro dámy je pak použití této čtečky téměř nadlidským úkolem – podobně jako ovládání celého telefonu. Za to si konstruktéři zaslouží palec dolů.
Jakmile se přesuneme na přední stranu, tak vás rozhodně uchvátí veliký displej. K mému zklamání je však mezi zobrazovačem a zbytkem těla nepříjemný schůdek. Škoda, že Xiaomi displej více nezapustila do těla telefonu. Hrany již zmíněného displeje jsou však příjemně zahnuty, tudíž prst krásně klouže.
Při držení telefonu v jedné ruce máte na pravém boku akorát na dosah zamykací tlačítko, jehož umístění zvolil výrobce správně. Nad zamykací klávesou nalezneme klasickou kolébku hlasitosti. Jelikož je ale nad zamykacím tlačítkem, tak na tuto kolébku nedosáhnete, a budete muset s telefonem ručkovat dolů. Při těchto velkých rozměrech ale hrozí pád, tudíž pro koordinování hlasitosti zapojíte i druhou ruku. Protější strana se domovem stala pro dvě nanoSIM karty. Zasunutí šuplíčku s kartami však trochu vázne a někde drhne. Musíte zkrátka použít více síly.
Takto velký telefon, si pak doslova říká o stereo reproduktory. A toto slyšení bylo naštěstí vyslyšeno. Hlavní reproduktor ukrytý v mřížce s poměrně kvalitním zvukovým výstupem se nachází na spodní hraně, jenž je následně doplněn o sekundární reproduktor nad displejem v telefonním sluchátku. Ten již sice není tak kvalitní, pro doplnění a umocnění například herního zážitku ale naprosto vyhovuje. Zpět ke spodní hraně, která hostí také moderní USB-C reproduktor a sekundární mřížku s mikrofonem. Na horní straně je pak infraport, díky kterému můžete ovládat domácí techniku. Nezapomnělo se také na 3,5mm jack.
Hlavním smyslem produktu Xiaomi Mi Max 3 je hlavně obří displej. Máme zde tedy IPS LCD zobrazovač s neskutečnou úhlopříčkou 6,9″, což se již přibližuje menšímu tabletu. Rozlišení displeje je potom 2160 x 1080 pixelů, což nám ve výsledku dává jemnost 350 bodů na palec. Kvalita podívané je tedy naprosto dostačující. Poměr stran následně činí 18:9. Zobrazovací schopnosti displeje jsou pak naprosto dostačující, v přímém slunečním svitu je text krásně čitelný, naopak ve tmě je jas dostatečně malý, a nepálí tak do očí.
K tomu se vztahuje také funkce s filtrem modrého světla, kdy si můžete od určité hodiny nastavit, aby se tento filtr automaticky zapnul. Následně můžete také zvolit hodinu, kdy se barvy vrátí do normálu, či nechat tento algoritmus sledovat východ a západ slunce a nastavit filtr podle toho. Pokud jde o automatickou regulaci jasu, ta mě malinko zklamala. Občas senzor nedokázal spolehlivě odhadnout jak by měl displej zrovna svítit. A to hlavně v šeru, kdy byl zobrazovač opravdu zle čitelný díky nízké světelnosti. Občas se tak musíte spolehnout na manuální ovládání. Plusové body ale telefon získal za notifikační led diodu, ačkoliv pro jednotlivé notifikace nelze nastavit barva.
Zpět ale k displeji, který na své obrovské úhlopříčce nabízí Android 8.1 Oreo s typickou nadstavbou MIUI ve verzi 9.6. Za několik let, co tuto nadstavbu Xiaomi vyvíjí, se výrobci podařilo ji optimalizovat téměř dokonale. Nesetkáváme se zde tedy se žádnými záseky ani pády aplikací. Vše běží naprosto plynule a bez problému. Ovládání systému je pak buďto klasické nebo intuitivní. Máte totiž dvě možnosti, můžete vsadit na klasické softwarová tlačítka, nebo modernější gesta. Zde si vzalo Xiaomi poněkud velkou inspiraci, určitě všichni víme kde. Není to však hned zlé, jelikož gesta fungují dobře a jsou naprosto návyková, u takto velkého displeje dvakrát tolik. A jak tedy fungují? Pokud se chcete vrátit o krok zpět, stačí s pravé strany displeje svajpnout do středu. Jakmile chcete přejít na domovskou obrazovku, svajp probíhá ze spodku do středu, následně při podržení prstu na středu o vteřinku déle vyvoláte multitasking. Vše pak funguje naprosto bezchybně a na gesta si zvyknete opravdu rychle. Zde Xiaomi opravdu zabodovalo, jelikož 6,9″ displej si o takovéto ovládání vyloženě říká.
Za zmínku rozhodně stojí ideální využití rozdělené obrazovky. Tento velký displej má výhodu v tom, že můžete naprosto pohodlně sledovat video a psát například zprávu. U Xiaomi Mi Max 3 má tak tato funkce praktické a logické využití.Po stránce výkonu se Xiaomi Mi Max nemá za co stydět. Hnacím motorem se zde stal osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 doplněný o 4 GB paměti RAM. Na chod prostředí tak naprosto dostačují, i náročnější hry telefon zvládl. Pokud vás zajímá řeč čísel, Mi Max 3 si v benchmarkovém testu AnTuTu došel pro skóre 120 482 bodů. Velký displej a solidní výbavu následně udržuje při životě solidní 5500mAh baterie. Při pořádném zatížení pak tuto baterii vycucnete za zhruba den a něco. Pokud ale dáte baterii občas oddych, dostanete se na solidní dva dny. Jakmile ale potřebujete telefon dobít, použijete USB-C kabel. Následné dobíjení probíhá opravdu rychle, a to i když je baterie takto veliká. Z nějaký 20 % se na plnou kapacitu dostanete za zhruba 2 hodiny, což je při takto veliké baterii skvělý výsledek.
V posledních letech Xiaomi značně vylepšilo kvalitu svých fotografií. Obecně jsou pak snímky dostatečně kvalitní i u levnějších kousků, a nemusíte si tak kupovat telefon za 20 000 korun a více. Skvělým důkazem je právě Xiaomi Mi Max 3, který za cenu do 8 000 korun fotí na svou třídu nadstandardně. O kvalitu snímku se pak stará duální fotoaparát s rozlišením 12 + 5 Mpx. Hlavní 12Mpx snímač dále nabízí světelnost objektivu f/1,9. Sekundární doplňující 5 Mpx fotoaparát pak slouží hlavně pro bokeh efekt. A jaké jsou tedy výsledky této kombinace?
Naprosto dostačující. Za dobrých světelných podmínek jsou fotky jako z telefonů mnohonásobně dražších. Výsledné fotografie nepostrádají barevnou věrnost ani ostrost. Fotoaparátu nedělal problém ani makro režim, kdy zhruba z 20 cm krásně zaostřil, a zachytil detail v dostačující kvalitě. V noci jde ale kvalita samozřejmě dolů, začíná se vyskytovat šum a občas telefon udělal i pořádný mazanec. Stále se ale jedná o lepší výsledky než u mnoha smartphonů ve stejné kategorii. Pokud jde o vaše selfie, o ty se postará 8Mpx fotoaparát, jehož výsledky naprosto stačí pro nějaké ty fotky na sociální sítě.
Co se týče samotné fotoaplikace, tak k té nemám naprosto co dodat. Je přehledná, funkční a vše potřebné na dosah. Při velikosti displeje, jakou Mi Max 3 dosahuje, by byl doslova hřích, kdyby přepínání zadního na přední fotoaparát bylo v horní části. Naštěstí se nachází v pravém rohu, tedy krásně na dosah palce. Mezi jednotlivými režimy lze následně přepínat pouhým svajpnutím zleva doprava a opačně. V horní části zobrazovače pak máme pouze ovládání blesku, HDR režim, efekty a nastavení.
Zhodnocení telefonu Xiaomi Mi Max 3 je opravdu těžké. Ne však že by se jednalo o špatný telefon, to rozhodně ne. Naopak, Mi Max 3 je dostatečně kvalitně vybavený telefon s dobrým fotoaparátem. Jeho největší lákadlo se však může stát i jeho achillovou patou. A řeč je samozřejmě o obrovském 6,9″ displeji, který zkrátka nemusí každému vyhovovat. Rázem se tak novinka stává ideální volbou pouze pro určitou skupinu lidí.
Nutno však podotknout z vlastní zkušenosti, že ačkoliv jsem měl z takto velikého displeje zprvu obavy, tak jsem si na něj okamžitě zvykl. Práce na takovémto zobrazovači je naprosto pohodlná. Jediný neduh tak vidím pouze ve skladnosti Mi Maxu 3. Kam jej totiž dát? Do obyčejné kapsy se nevleze. Na takovýto telefon by se nejlépe hodila v ženském případě kabelka či ledvinka pro muže. Pokud jde o konkurenci, tak té zrovna mnoho není. Jestliže se zaměříte na vnitřní výbavu, tak konkurence naleznete opravdu mnoho. Často se může také stát, že poměr cena / výkon bude hrát v neprospěch Mi Maxu 3. Jestliže jde ale o velikost displeje, tak pořádného konkurenta naleznete stěží.
Přesto pár takovýchto kousků je. Většinou se ale jedná o mnoho násobně draží kousky. Jako je třeba iPhone XS Max s 6,5″ zobrazovačem a cenou přes 30 tisíc. Dále tu máme Samsung Galaxy Note 9 (recenze), jenž zaujme displejem s úhlopříčkou 6,4″, cena je však také mnohonásobně vyšší. Cenou i displejem konkurující je tak nový Honor 8X, jenž za cenu 7000 korun nabízí solidní výbavu v čele s Kirinem 710. O podívanou se pak stará 6,5″ displej s rozlišením Full HD+.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej | vystupující čočky fotoaparátu |
povedený duální fotoaparát | nepraktické rozměry |
odladěný systém |