Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows Phone 7 – podrobné informace a informační embargo

  |  3 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Pro naše čtenáře jsme dopátrali o Windows Phone 7 mnoho informací, které ostatní redakce nemají k dispozici. Zároveň jsme museli podepsat slib mlčenlivosti až do 21. října, který se ovšem na všechny následující informace neváže, proto je zveřejňujeme.

Windows Phone 7 jsou uživatelsky přívětivá, funkčně nabitá a mají sílu. Monstrózní sílu má i gigant Microsoft, který si dovolil hned na úvod tiskové konference jednu nepříjemnou věc – každému byl přidělen papír s prohlášením o mlčenlivosti až do 21.10.2010, bez jehož vyplnění nebyl redaktor oprávněn na tiskovku vstoupit. Bohužel na tom nejvíce utrpí právě čtenáři, kterým se za to omlouváme. I přesto se pokusíme sdělit mnoho povolených informací už nyní.

Žádná okna (Windows), ale plovoucí panely (Live Tiles)

V úvodu se slova ujal René Keyzlar, manažer mobilních řešení ve společnosti Microsoft pro region střední Evropy. Všem přítomným vysvětlil princip a hlavní myšlenky Windows Phone 7, které dávají vzniknout zcela nové kapitole operačního systému pod hlavičkou Microsoftu. Systém Windows Phone 7 je postaven na základní obrazovce, uspořádané do plovoucích dlaždic (Live Tiles). Jednotlivé panely jsou na sobě nezávislé, každý funguje na svém principu, automaticky se aktualizuje a poskytuje tak uživateli aktuální přehled o přijatých SMS zprávách, emailech, zmeškaných hovorech či poznámkách z kalendáře.

Uživatel může obrazovku přizpůsobit svým potřebám – přesouvat dlaždice podle důležitosti a měnit jejich barvu. Barev je na výběr deset a např. u modelů HTC je navíc ještě jedenáctá barva výrobce (jiný odstín zelené v případě HTC).

Šest „hubů“ a jeden navrch

Úvodní obrazovka je cestou k jednotlivým Hubs, jak Microsoft nazývá tematicky uskupené části. Celkem jich bude mít každý Windows Phone 6 a navíc někteří výrobci získají od Microsoftu jeden svůj navíc. Oněch šest základních hubů si představíme:
People – hub s kontakty z adresáře a Facebooku, který aktualizuje a hlídá neustále stavy svých přátel a uživateli poskytuje opravdu aktuální info o každém online jedinci, včetně sebe.
Games (Xbox Live) – hub s nabídkou her. Zajímavostí je např. to, že hrajete na klasickém Xboxu, poté svůj dosažený level hry uložíte a pokračujete na mobilním telefonu kdekoliv mimo domov tam, kde jste hru přerušili na klasickém zařízení.
Pictures – správa fotografií a obrázků v telefonu, na Facebooku, počítači a jejich synchronizace.
Music and Videos (Zune) – Microsoft použil služby Zune z již prodávaných přehrávačů, slibuje si od toho stejnou lehkost a snadnost přehrávání hudby i videí. Certifikace DivX a Xvid nicméně schází.
Office – kancelářský balík Office 2010 s doživotní licencí dovoluje absolutní správu Office souborů, jejich úpravu, vytváření, sdílení. To se bude rozhodně líbit firmám, které potřebují neustále něco v dokumentech aktualizovat, přepracovávat a pracují na tom ve firemní síti.
Market Place – obchod s aplikacemi, hudbou a hrami, jehož možnosti využijí z počátku jen vybrané země, mezi které se neřadíme.

Navíc získal každý výrobce jeden svůj hub, do které dle uvážení bude umisťovat důležité funkce. HTC se k tomu vyjádřilo tak, že sice nebudou mít telefony s Windows Phone 7 oblíbené prostředí Sence, jako tomu bylo doposud u téměř všech telefonů a OS Windows a nejen s nimi, ale vybrané služby budou obsaženy právě v onon hubu. HTC nazvalo tento hub jednoduše – HTC hub a jeho součástí je – Weather (počasí), Stock (akcie), Notes (poznámky) a Flashlight (svítilna). Samsung jej označil jako Now hub a obsahuje taktéž počasí, zprávy a kalendář.

Klíč ke službám se nazývá Live ID

Tak jako si Android jistí své služby zadáváním registračních údajů (Google účet), tak Microsoft postupuje podobnou cestou a pro většinu služeb, jako je Market Place či Xbox Live, vyžaduje tzv. Live ID. Registraci lze provést přímo z mobilního telefonu při prvním spuštění služby a jednoduše ve dvou až třech krocích Live ID získat. U Market Place navíc vaše Live ID poskytuje Microsoftu údaj o zemi, kde přístroj používáte. Tímto způsobem si jistí kompatibilitu a funkčnost aplikací. Pokud byste však vyplnili záměrně zemi, ve které je Market Place již dostupný, bezplatné aplikace vám stáhnout možná půjdou, ale kompatibilita zaručena nebude. Stojí to za zkoušku?

Market Place není sběrna čehokoliv

Obchod Market Place bude důstojným parťákem App Storu, i když to oba výrobci nechtějí ani slyšet. Market Place totiž bude pouštět ke stažení opravdu jen ty prověřené aplikace, které splní přísné normy, nebudou zatěžovat nedměrně chod telefonu, nebudou telefonu škodlivé ani nebudou např. odesílat bez povolení informace. Schvalování obsahu se skládá ze dvou částí a projít jím se podaří opravdu jen zdařilým aplikacím, které budou zcela plnit své definované funkce.

Vyhledávač Bing má logiku

Microsoft myslel i na vyhledávání v telefonu a na internetu, proto implementoval oblíbený vyhledávač Bing s možností nastavení jeho pozadí. Vyhledávání je zcela logické a probíhá právě tam, kde se nacházíte. Pokud jste zrovna v telefonním seznamu, logicky hledá právě tam, pokud na internetu, pak tam, atd. Dále je zajištěna synchronizace s Outlookem, přehledný kalendář, mobilní prohlížeč Internet Explorer a aplikace pro pořizování fotografií a videí.

Dostupnost Windows Phone 7 telefonů v Česku

Telefony s Windows Phone 7 se na českém trhu postupně objeví od čtyřech výrobců – HTC, Samsung, LG a Dell. Do nabídky je ještě do konce letošního roku zařadí tuzemští operátoři O2 a T-Mobile. Jak jsme se následně doptali, Vodafone o Windows Phone 7 také stojí, nicméně nyní se zabývá redukcí stávající nabídky telefonů s operačními systémy. Uvedení Windows Phone 7 se proto v případě Vodafonu posune minimálně do prvního kvartálu roku 2011.

T-Mobile svou nabídku telefonů rozšíří v listopadu o Samsung Omnia 7, jehož cena byla stanovena na 14 599 Kč. O2 naopak nabídne jeden z představených modelů HTC (7 Mozart, 7 Trophy nebo HD7).

Představeno nám bylo celkem šest zařízení s Windows Phone 7, a to:
HTC HD7
HTC 7 Trophy
HTC 7 Mozart
Samsung (i8700) Omnia 7
LG Optimus 7
Dell WP7x (Venue Pro)

Česká lokalizace prozatím ne

Pokud jste doufali v uvedení české lokalizace ještě před zahájením prodeje přístrojů s Windows Phone 7, pak vás zklameme. Lokalizace je v tuto chvíli podle slov zástupce Microsoftu dostupna v jazycích – angličtina, francouzština, španělština, italština a němčina. Jedná se o předně využívané jazyky. Česká lokalizace je v nedohlednu a až bude, dozvíme se to v tu chvíli, kdy se aktualizace nabídne při propojení přístroje s počítačem. Také Market Place nemá zatím nakročeno do Česka, užívat jej budou moci v 17 zemích světa, přičemž v celkem 30 zemích světa je dostupný pro vývojáře. Podle informací se nicméně v další vlně podporovaných zemí už dočkáme a Market Place přijde do Česka.

Na závěr několik informací

Podařilo se nám zjistit několik informací, které budou zajímat většinu potenciálních uživatelů Windows Phone 7 telefonů. Na základě našeho článku s přednostmi a nedostatky OS Windows Phone 7 (čtěte Windows Phone 7 – oficiální představení 11.října 2010) jsme se na ony nedostatky zeptali a zde jsou odpovědi:
Bluetooth – přenosy souborů – přímo proti koncepci Windows Phone 7, podpora nebude ani do budoucna zaručena a přes Market Place se aplikace něco takového umožňující neobjeví.
File Manager – prohlížeč složek disku v té podobě, jak ho známe z jiných operačních systémů, se neobjeví. Všechny nahrané položky přes software budou podporované a tak se nestane, že byste si např. nahráli špatný formát videa a poté ho chtěli na disku dohledat. Nebude ani Mass Storage, což z předchozího vyplývá.
Silverlight a Flash – Silverlight je produkt přímo od Microsoftu a jeho začlenění se předpokládá v některé z budoucích aktualizací systému. Podpora Flash prozatím plně zastoupena nebude.
Multitasking – ano, ale tzv. Smart Multitasking, tzn. že jednotlivé aplikace budou uzavírány a přechod mezi nimi vyvoláním nabídky multitaskingu zde nebude, nicméně při opakovaném spuštění např. webového prohlížeče bude uživatel přesně tam, kde naposledy.
Kopírovat a vložit – funkce, z jejíž absence se dlouhou dobu ježily chlupy uživatelům konkurenční značky. Microsoft do budoucna tuto funkci doplní, nyní ji nepodporuje.

Operační systém Windows Phone 7 zhodnotíme až 21. října 2010. Do té doby by vám měl posloužit tento článek, ve kterém jsme se snažili přes všechna omezení podat objektivním způsobem stěžejní body systému. V případě dalších dotazů se ptejte v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jindřich Srbpckarlos Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
pckarlos
pckarlos

Koukám, že mobily s novým OS „Windows Phone 7“ na tom budou podobně, jako je na tom nyní „iPhone 4G“. Proč? Do telefonu jen přez nějaký Software, žádný MassStorage .. atd. Taky nechápu, proč nový OS není odladěný tak, že by tam už zapracovaly známé chybějící funkce (Copy-Past, plnohodnotný Multitasking …). A chybějící Bluetooth, tak to je vrchol. Pro mě je tento nový OS nezajímavý už nyní :-)

pckarlos
pckarlos

To je právě ono, ta „uzavřenost systému“!! Na každý mobil aby se používal jiný SW. No ale jinačí to už nebude, výrobců je hodně a chápu, že domluvit se na jednotnosti není možné! Nechť si každý vybere, co mu vyhovuje, nic jiného se na to ani říci nedá :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení