Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

V blízké budoucnosti budeme fotit bez odlesků a překážek v cestě

  |  11 komentářů  |  autor: Petr Moravec

Tým vědců z Massachusetts Institute of Technology a jejich kolegů z Googlu vymyslel geniální způsob fotografování „bez překážek“. Plody své práce prý hodlají představit již příští týden na konferenci počítačové grafiky SIGGRAPH. Na veřejnost se však ještě před oficiálním představením dostaly některé působivé ukázky.

Tip: Mobily už nebudou mít vyčnívající fotoaparát, díky Samsungu

Co že je to přesně ta fotografie „bez překážek“? Stačí si uvědomit jak často fotíme za ne úplně ideálních podmínek – např. přes sklo, přes plot nebo mříže atd. Fotky pak samozřejmě nejsou úplně ideální. Stále je to ale často lepší, než nic. Vědcům z MIT a Google se však podařilo vytvořit algoritmus, který matematickými výpočty scénu dopočítá a odstraní z ní nežádoucí objekty nebo odlesky.

Podívejme se na zveřejněnou ukázku:

K dosáhnutí požadovaného efektu bude zapotřebí nejprve scénu klasicky vyfotit a posléze budete vyzvání abyste přístrojem pohybovali okolo focené scény. Tím dojde k odhalení „skrytých míst“, které byly v původním záběru zakryté. Následně budou tato „odhalená skrytá místa“ citlivě doplněna do původní fotografie. Jednoduchý a účinný nápad.

Podrobnější popis můžete vidět na následujícím videu.

Než se tato novinka stane běžnou součástí fotoaparátů u mobilních telefonů sice ještě chvíli potrvá, ale až se tak stane, bude to další významný posun, díky kterému budeme moci jednoduše zachycovat úžasné momentky.

Zdroj: Phonearena.com

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Úplně by mi stačilo, kdyby podobná věc existovala i jako aplikace pro PC. Z principu to není vázané na mobilní telefony, ale umělo by to jakoukoliv fotku.

Jeza
Jeza

http://www.phonearena.com/news/Kantar-Samsung-and-LG-accounted-for-78-of-all-Android-smartphone-sales-in-the-US-during-Q2-2015_id72371

PS k tomuto no je to dobrý nápad ale spíše se to objeví u fotoaparátu a možná pak i u mobilu

Helium
Helium

Nádhera. Softwarová interpolace. Takže už tak mizerná fotka z mobilu bude buď rozmazaná a nebo ještě víc zašuměná.
Ale lamy na to skočí, oni jim totiž neřeknou starý dávný fakt – že tam kde žádná informace není, nedá se prostě dobře dovymyslet pomocí nějakého programu. Viz příšernost jménem digitální zoom.

Pastelka
Pastelka

No ony ty lamy hlavně nečtou článek a nedívají se na video. Pevně se drží dvou tří odborných termínů, které někde přečetly a používají je seč jen lze.
Předně, nejedná se o interpolaci, ale o složení více snímků. Zjednodušeně řečeno, je to vícenásobná expozice s inteligentní detekcí hran. Vzdáleně je to podobná forma zpracování, jako skládání panoramatu.
S přibližováním, či vymýšlením obsahu to nemá co dělat a to ani okrajově.

Helium
Helium

Pokud to měl být rýpanec do mě tak to na úrodnou půdu nepadlo :)
Nicméně, ono to vpodstatě má k interpolaci nejblíže. Ani z několika (dejme tomu 4) snímků nejde udělat rozumnou představu o prostoru „za plotem“. Je na to příliš mnoho proměnných, navíc snímek uděláme tak z cca úhlu 30 stupňů. Jednak se tu bavíme o focení z mobilu z ruky, pak různé osvětlení, stíny, dvojité odrazy atp. Nějak to určitě fungovat bude, ale mimo „laboratorní“ podmínky to určitě žádný zázrak nebude. Fyziku prostě oklamat nejde.

Pastelka
Pastelka

Dejte si před oči prst, vyberte si nějaký předmět v pozadí a podívejte se na něj pokaždé jiným okem. Vzniknou Vám dva snímky, ve kterých bude prst v popředí na rozdílném místě. Pokud prolnete tyto dva pohledy, zjistíte, že máte dostatek obrazových informací na odstranění předmětu v popředí. Tolik na téma fyzika.
Na, v článku uvedeném, postupu není převratný samotný princip, ale výpočet automatické detekce odlesku/překážky a motivu v pozadí. Ručně si to můžete zkusit už dnes v libovolném grafickém editoru s podporou vrstev.

Helium
Helium

Jo to chápu. Ale ono lidské oko má totiž úhle záběru skoro 180 stupňú(takže by pomocí něj šlo odstraňovat i blízké objekty), narozdíl o klasického foťáku co má maximálně polovinu. Takže to půjde použít pouze na hodně vzdálené objekty.
Nicméně i tak tam bude nějaká deformace.
Každopádně žádný algorytmus nemá na starý dobrý polarizační filtr….

Martin P.
Martin P.

Jenže tak velká transformace bitmapy není už ani focení.

Pokud retušujeme smetí, napravujeme perspektivu, posouváme bílou, odstraňujeme nádech nebo ho přidáváme… vše má svůj počátek i v mokrém zpracování skutečné fotografie.
Ale odstraňování objektů již na bázi firmware foťáku?

Pastelka
Pastelka

Počkejte, až se rozšíří přístroje s více fotomoduly vedle sebe. Ve chvíli, kdy se ve fotografii objeví perspektiva a hloubková data, půjdou dělat ještě větší psí kusy.

Helium
Helium

Perspektiva ve fotkách je už od vynálezu fotografie. To by bylo spíš zajímavé vytvořit fotku bez perspektivy :D
Hloubokobá data to bude určitě zajímaé, ale tím si více snímači nepomůžeme pokud budou na stejném přistroji, leda na nějaké kouli. A s laserovým snímačem prostoru, ale to už bude takový VR generátor a s focením to nebude nic společného tuplem.

Pastelka
Pastelka

Tou perspektivou jsem myslel její řízení, pravda, nenapsal jsem to přesně.

wpDiscuz
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V první polovině příštího roku přijde hned 6 nových telefonů Meizu

V první polovině příštího roku přijde hned 6 nových telefonů Meizu

DNES  |  Petr Louda  |  diskuze (0)

Přesto, že nejnovější přírůstek do rodiny Meizu M6S měl přijít příští týden, zdá se, že se jeho premiéra odloží na začátek…

Google Asistent konečně i na tabletech a starších telefonech

Google Asistent konečně i na tabletech a starších telefonech

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Google Asistent byl původně exkluzivním pomocníkem pouze pro telefony řady Pixel, vzpomínáte? Postupně se pak dostal na další zařízení, která běžela…

Češi v roce 2017: zajímaly je nové iPhony, Fidget Spinner a další

Češi v roce 2017: zajímaly je nové iPhony, Fidget Spinner a další

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Google zveřejnil žebříčky pojmů, které Češi v roce 2017 nejčastěji hledali prostřednictvím Vyhledávače. A na předních pozicích se samozřejmě opět umístily…

Mobilní zobrazení