Uživatelé Androidu a iOS přijdou o 1,5 milionu aplikací. Důvod nepřekvapí

Ondřej Koníček
  • Aplikační obchody obsahují obrovské množství aplikací
  • Ne všechny jsou ale aktuální a o některé se jejich vývojáři vůbec nestarají
  • A právě ty v dohledné době z hlavních aplikačních obchodů zmizí
Rozzlobený uživatel smartphonu
Rozzlobený uživatel smartphonu

Termín “abandonware” pravděpodobně znáte. Jedná se o označení pro programy, aplikace či software obecně, jenž jejich tvůrci opustili a již se o ně nestarají. To znamená, že je neaktualizují a z toho důvodu jsou snadněji napadnutelné hackery. A právě tohoto typu aplikací se již brzy zbaví Google i Apple.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Skončí až třetina mobilních aplikací

Hlavní mobilní platformy pro nákup aplikací jsou obchody Google Play a Apple App Store a čistku v nich chystají oba jejich provozovatelé. Celkově bude smazáno zhruba 1,5 milionu aplikací typu “abandonware”, za což jsou považovány ty, jenž nebyly aktualizovány po dobu dvou let.

Tento typ aplikací tvoří více než třetinu nabídky obou obchodů, a co se konkrétních čísel týče, tak Google jich smaže z platformy Play 869 tisíc a Apple pak 650 tisíc. Celkově tedy lehce přes 1,5 milionu aplikací. Možná se ptáte – proč to vlastně Google s Applem dělají?

Google Play Store
Google Play Store

Čtěte také: Obchod Google Play nově zobrazuje informace, které prostě chcete u aplikací vidět


Bezpečnost až na prvním místě

Odpověď na tuto otázku je velmi snadná – je to kvůli bezpečnosti. Aplikace, které nedostávají pravidelné aktualizace a vývojáři se o ně nestarají, jsou mnohem náchylnější k napadení ze strany hackerů. A to si určitě ani jeden z provozovatelů aplikačního obchodu nepřeje.

Apple i Google mají v tomto ohledu jasně nastavena pravidla, a pokud je vývojáři nerespektují, nemůžou se takto tvrdému postihu divit. Třeba aplikace v Google Play, které jsou bez aktualizace více než ony dva roky, jsou uživatelům skryté a vůbec se neukazuje ve vyhledávání.

Promazání se dotkne všech kategorií

Tyto problémové aplikace se nachází ve všech kategoriích – od vzdělávacích, přes zábavné až po hry. Kromě tohoto typu aplikací byl nalezen i tzv. “super-abandonware”, tedy software bez aktualizace po dobu pěti let. V App Store bylo tohoto typu zanedbaných aplikací nalezeno 184 tisíc, zatímco v Google Play Store 130 tisíc.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články