Tragikomická šaráda jménem USA vs. Huawei
- Spojené státy nedávno částečně uvolnily tlak na čínský podnik, to však neplatí pro 5G
- Americké firmy dostaly od Bílého domu zelenou a smí znovu s Huawei obchodovat
- Na povrch vyplaval při nejmenším zvláštní dvojí metr

Ještě několik týdnů nazpět to rozhodně nevypadalo na nějaký pokrok v této měsíce trvající kauze. Už když jsem o ní psal naposledy, všechno směřovalo k tomu, že se schyluje k totální porážce a USA si na Huawei pořádně smlsnou. Jenže v posledních několika málo dnech se situace obrátila. Ne zásadně (zatím), to ne, ale přesto jde o změnu, kterou by před rokem hádal málokdo.
USA sundaly nohu z plynu
Jak jistě víte, americké firmy smí znovu s Číňanem obchodovat. Už to vypadlo, že vedení Huawei bude slavit, ale na nějaké konfety je ještě příliš brzo. Proč? USA na to šly naprosto šalamounsky. Problémem je přece 5G, o které opírají veškeré výtky a pochybnosti. Tak proč to neoddělit od zbytku?
Takže čínský podnik je zpět ve hře, ale bez možnosti obchodování s čímkoliv, co je úzce spjato s nejrychlejšími sítěmi, tj. podíl na výstavbě infrastruktur nebo odebírání čipů, které jsou postaveny na amerických patentech a licencích.
Dá se tedy v tomto směru mluvit o nějaké výhře? Rozhodně ne. Ale alespoň je to v tuto chvíli nějaký posun k lepšímu. Je ovšem otázkou, jak na to čínská firma zareaguje. Vtip je totiž v tom, že nejrychlejší sítě jsou globálně na vzestupu, takže krok USA je spíš jen takový dar-nedar. Že je to s ohledem na mobilní divizi Huawei celou dobu těžká podpásovka snad ani nemá smysl zdůrazňovat (dostanu se k tomu za moment).
TIP: Qualcomm a Huawei mají zelenou. Dostane řada P50 čipset Snapdragon?
Navíc peníze prostě nikdy nesmrdí. To dokazuje i americký Qualcomm. Ten by si kvůli licencím nechal vrtat koleno (už je získal). Kdo ví, jestli za jeho nynějším postojem stojí pouze snaha udržet si byznys s Huawei stůj co stůj, nebo aktuální částečné uvolnění restrikcí ze strany USA, anebo dokonce oficiální avízo čínské společnosti, že do budoucna se chce s čipsety spoléhat jenom sama na sebe. Vždyť jde přece „hlavně“ o obchod.

Tak je problém 5G nebo i telefony?
Tak schválně! Kolik z vás si po přečtení předchozí části o mně myslí, že jsem „čínský přicmrndávač“? Vsadím se, že skoro všichni. Chyba lávky. Já za Huawei nekopu. Ten spor jako takový by mi mohl být klidně ukradený. A jistě, dokážu si představit, že Amerika může mít klidně pravdu. Z toho, co víme, je přece možné, že čínská společnost je nějakým způsobem napojena na vládní aparát.
Přesto mi to ale nedá (úsměv). Vysvětlím. S ohledem na to, co se právě teď děje, to totiž vypadá, že Spojené státy už na začátku potřebovaly najít pomyslnou Achillovu patu, a taky že ji našly. Číňan byl vloni na jaře na pořádném vzestupu a mobilní telefony sypal z rukávu se železnou pravidelností. A když máte pochybnosti o důvěryhodnosti partnera, navíc v tak kolosálním projektu, kde má globálně jasně navrch, tak proč ho nezasáhnout do citlivého místa?
Zeptám se: jak souvisí možná zadní vrátka nebo díry v zabezpečení infrastruktury s mobilními telefony, které podporují 5G? Může dojít k bezprostředním úniku dat. Ale pokud by se něco takového stalo, nezasáhne to čistě náhodou všechna zařízení bez ohledu na značku? Takže je v konečném důsledku, jestli mám Huawei, Samsung, Xiaomi, Motorolu nebo iPhone? Ptám se vás!
TIP: Huawei získal dalšího cenného spojence. Jižní Korea se k USA nepřidá
Čínský režim (ne)vadí
Kvůli tamějšímu režimu a potlačování lidských práv existuje milion podnětných důvodů, proč na Čínu nahlížet spatra. Věci, které se tu a tam objevily nebo na různých summitech hojně kritizovaly, vyplavaly s kauzou rychle na povrch. Má to však malý háček. Toto nikdy nebyl ten pravý důvod.
Když tam Spojené státy spolu s dalšími západoevropskými zeměmi před dvaceti, třiceti lety expandovaly, situace v regionu nebyla o moc jiná. Čína už dlouho předtím byla komunistická a veškeré výtky byly známé a zřejmé. V obchodě však platí jiná pravidla, která kolikrát stírají morální i geopolitické postoje. Ano, až tak „jednoduché“ to je.
Prakticky přes noc se stalo módou na to téměř všude poukazovat. Pamatujete, co jsem k tomu tehdy řekl? Že je to stejné jako usilovat o přelétavého partnera, který vás nakonec vždycky podvede, vy na takový vztah stejně kývnete a v momentě, kdy se to stane znova, mu to všechno omlátíte o hlavu. Taková reakce je normální, ale je fér? Karty jste si hned zrkaje rozdali. Věděli jste, do čeho oba jdete, ne?

Rozvolnění vzbuzuje otázky
Dobře, USA změnily stanovisko a jejich společnosti smí s Huawei obchodovat. Pouze 5G je v tuto chvíli stále mimo diskuzi. Jenže v kontextu rok a půl trvajících sporů jde i tak o dost zvláštní krok. Když čínský moloch dostal stopku od Googlu loni v květnu na novou řadu Mate 30, opravdu byly nejrychlejší sítě v takovém rozmachu, že ty telefony byly potenciálně vysokým bezpečnostním rizikem?
Prostě to nesedí, nemyslíte? A tím se vracíme obloukem na začátek. Jedna věc je zpochybňování kreditu celého korporátu, ta druhá je, mít problém s jednou z divizí. A i kdyby smartphony Huawei byly na vině, tak proč je rovnou nezablokovat všechny? Anebo když to Spojené státy vzaly pěkně šmahem, tak proč se nedrží původního scénáře nehledě na to, že ani Googlu, ani Qualcommu a spoustě jiným se do embarga vůbec nechtělo.
Není to zvláštní? Když to bylo celou dobu tak jasné, tak proč se tyto firmy nedržely jednotné politiky? Že držely? Ano, ale protože musely. Proč by jinak celou tu dobu více či méně úspěšně za Číňana lobbovaly? Kdyby šlo opravdu o takový kolosální problém (bavíme se pouze o mobilních telefonech), chcete mi říct, že by všichni byli ochotní dát hlavu do písku jen kvůli tomu, aby nepřišli o peníze?
A závěr?
Ten nechám na vás. Zkuste nám do komentářů napsat, co si o celé kauze myslíte. A když to zvládnete bez vyhrocených emocí, budeme jedině rádi!