Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Testujeme novou mobilní aplikaci Mapy.cz od Seznamu. Ptejte se.

  |  37 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Český Seznam.cz v létě vydá novou mobilní aplikaci Mapy.cz pro Android a iOS, která se zaměří přímo na české podmínky a bude fungovat i offline. Podívejte se, jak vypadá a co všechno v současné době uživateli nabízí.

O nové aplikaci Mapy.cz už se dlouho mluvilo. Čekalo se, že přijde již v loňském roce, nakonec je termín oficiálního vydání naplánován na letošní červenec, jak již koncem dubna bylo potvrzeno. A to z docela dobrého důvodu – aby Seznam.cz stihl turistickou sezonu. Nová mobilní aplikace Mapy.cz se totiž zaměřuje přímo na českého uživatele a chce přinést více užitečných informací, než konkurenční řešení. A nemá cenu tajit, že konkurencí není nikdo jiný, než Google.

Nové Mapy.cz v mobilu chtějí nalákat na možnost stažení mapových podkladů celé České republiky s následným používáním i v offline režimu. To dokáže při pravidelném používání ušetřit nemalou velikost FUP limitu mobilních dat, čehož si v českých podmínkách rozhodně ceníme. Celé mapy ČR mají 350 MB a „doba trvanlivosti“ je teoreticky neomezená, ne jako u Google Map na max. 30 dnů, navíc jen pro Android. U seznamáckých mapách můžete stažené podklady využívat až do halelůja, pouze v případě aktualizace na nové podklady vás telefon upozorní na jejich možné stažení, přičemž stáhne se pak jen ta daná část, která se mění, nikoliv znovu celých 350 MB.

  

Po spuštění aplikace automaticky ukáže vaše aktuální umístění na mapě, pokud byste v mapě skrolovali různými směry, malá modrá šipka vám zůstane ukazovat alespoň u kraje obrazovky směr, kterým se nacházíte. Pokud jste hráli hru GTA, nebude to pro vás nic nového. Celá aplikace si zakládá na jednoduchosti, kromě vyhledávacího horního řádku a ikonky „baťůžku“ nic vyjma čistých mapových podkladů neuvidíme. Někdo možná bude postrádat aktuální měřítko, kompas a další funkce. Do vydání aplikace se ale ještě může cokoliv změnit.

  

A teď, jak je to s těmi online a offline řežimy. Při spuštění si můžete stáhnout celou mapu ČR (350 MB), ale nemusíte. Pokud si ji nestáhnete, je jasné, že pak vše bude probíhat online a bude vždy potřeba připojení k internetu, koneckonců jako i u konkurenčních Google Map. Ale Seznam.cz dává možnost si celou ČR stáhnout do paměti telefonu a následně pak v offline režimu si prohlížet mapové podklady (funguje určení aktuální polohy) včetně bodů zájmu.

  

Co ale bez připojení k internetu nefunguje, je: vyhledání trasy, letecké snímky (pochopitelně, celá ČR má 750 GB), zobrazení zajímavých míst (tlačítko „baťůžek) a podrobné informace u bodů zájmu.

  

Aplikace bude od července zdarma ke stažení pro operační systémy Android a iOS. Do konce roku by měla přibýt také verze pro Windows Phone 8 (starší verze nebude podporována). Také se plánuje speciální verze uzpůsobená pro tablety. Zatím se však nacházíme ve stádiu beta testování, do oficiálního vydání ještě nějaká doba potrvá. Nám se v současné době aplikace velmi líbí, zejména její brutální rychlost, možnost offline stažení mapových podkladů a turistické informace.

  

Pokud by vás cokoliv ohledně nové mobilní aplikace Mapy.cz zajímalo, ptejte se v diskuzi pod článkem. Aplikaci v redakci budeme v příštích dnech a týdnech reálně používat.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

37
Komentujte

avatar
23 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
žakyRadekMilos 15HanysekMilhaus Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Lukym
Lukym

Zdravím,
mám dva dotazy:
1. Jdou používat offline také turistické mapy?
2. Jde aplikaci, resp. stažená data, přesunout na kartu?
Díky!

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

k bodům:
1. ano, turistické cesty jsou dostupné i offline, stejně jako běžné mapové podklady, cesty pro kolo a pro někoho taktéž potřebné vrstevnice, takže člověk může vyrazit na výlet pěšky kompletně v offline módu, navigaci (dostupnou jen online) pak ani nepotřebuje.
2. možnost přesunout data na paměťovou kartu aplikace nenabízí. Z tohoto důvodu to tedy vidím tak, že i kdybychom ručně data přesunuly, nebudou v aplikaci funkční. 350 MB ale není zase taková obří velikost, kterou by člověk nemohl mít na vnitřní paměti.

S pozdravem

Ondra
Ondra

Dobrý den, když píšete „turistické cesty jsou dostupné i offline“ kde jsou prosím dostupné? Kde se dají stáhnout?
Děkuji a zdravím!

pckarlos
pckarlos

Mě by zajímalo, kam se primárně data ukládají?
Nebo se dá při instalaci vybrat, zda instalovat na SD kartu?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

data se ukládají do vnitřní paměti telefonu, možnost přesunout či zvolit instalaci na SD kartu, v nastavení nevidím.

S pozdravem

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

moje předešlá odpověď byla založena na tom, že aplikaci testuji na iPhonu, který tedy paměťové karty nemá. O zařízení, kde je více typů úložiště, je to dle vedoucího projektu Lukáše Puldy ze Seznamu následovně:

„Data se stahují vždy na primarní typ externího uložiště, tzn. pokud telefon má jen externí sd kartu, tak na ní, pokud je dostupná. Pokud ma interni „externi“ uložiště, tak na něj (to je takove to 16GB interní paměti a tak), ale nikdy se mapy nestahují do interní paměť (oddíl, který ma telefon vyhrazený pro systém).“

S pozdravem

Karel
Karel

Jestli nebudou offline i turisticke mapy, tak jsme tam kde jsme byli a mohu dal pouzivat navigaci …

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

v offline režimu jsou dostupné kompletně všechny mapové podklady s výjimkou leteckých snímků (kvůli jejich velikosti), tedy včetně turistických map.

S pozdravem

Petr
Petr

Ja si stahnoul aplikaci v mobilu primo z Obchod Play, nainstaloval ale vubec nikde neni moznost stahnout celou mapu do mobilu tech 318MB…
Projel jsem cele nastaveni kde se dalo neco kliknout a vubec nikde jsem nenasel stazeni mapu jak je to zobrazeno tady…

Zdeněk
Zdeněk

Asi jsi špatně přečetl článek! Možnost na stažení bude až v létě.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

přesně tak, jak píše čtenář Zdeněk, nová verze aplikace Mapy.cz bude oficiálně k dispozici až v červenci, nyní ji testuje jen pár vybraných lidí.

S pozdravem

Zdeněk
Zdeněk

Taky mě zajímají především turistická mapa offline. A kdyby šla využít i s Locus byla by to velká pecka na geocaching!

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den,

ptá se na to hodně čtenářů, turistické mapy jsou i v offline dostupné.

S pozdravem

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze OnePlus 6: Hannibal VI. ante portas

Recenze OnePlus 6: Hannibal VI. ante portas

VČERA  |  Tomáš Drahoňovský  |  3 komentáře

Kdysi se mu říkalo zabiják vlajkových lodí, dnes přichází jeho už šestá generace. A mladá čínská společnost opět dokazuje, že dokáže…

Plnohodnotný Photoshop dorazí příští rok i na iPady

Plnohodnotný Photoshop dorazí příští rok i na iPady

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Příchod stylusu Apple Pencil na iPady otevřel novou možnost pro grafiky a návrháře, jak vykonávat svou práci. Podporovaných aplikací pořád přibývá…

Hlavně včas! Apple v USA spouští kampaň Zpátky do školy

Hlavně včas! Apple v USA spouští kampaň Zpátky do školy

14. 7. 2018  |  Daniel Fousek  |  3 komentáře

Léto sotva začalo, ale Apple rozhodně nechce nic zmeškat a americkým studentům již teď nabízí zajímavé akce. Podobně jako v minulých letech…

Mobilní zobrazení