Recenze Sony Xperia Tipo: malý chytrák pro nenáročné

Jaroslav Opršal

Přinášíme vám recenzi nejlevnějšího smartphonu od Sony. Láká ke koupi několika barevnými variacemi, dobrou cenou vzhledem k obsahu balení a systémem Android 4.0. Jak obstál v naší recenzi?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Do rukou se nám dostal malý smartphone od Sony, který je označován jako nástupce Xperie X8. Oproti tomuto předchůdci, pokud to tak můžeme nazvat, má Tipo podle mého hlavně vylepšený design a delší výdrž.

Základní parametry – Sony Xperia Tipo

Rozměry103 x 57 x 13 mm
Hmotnost99 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměťjednojádrový 800 MHz procesor Snapdragon S1 Qualcomm MSM7225A
512 MB RAM, vnitřní paměť 2,5 GB a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 4.0 ICS + Timescape UI
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 4 GB, ochranné fólie
Cena a dostupnost2 900 Kč, srpen 2012

Krátké postřehy z testování Sony Xperia Tipo:

Co se nám líbilo: známá grafická nadstavba Timescape od Sony, oblé hrany telefonu (padne krásně do ruky), obsah balení, hlasitý reproduktor
Co se nám nelíbilo: žádný autofocus u fotoaparátu, žádná dioda pro automatickou regulaci jasu displeje, špatně řešené některé prvky

Obsah balení: i nároční budou mile překvapeni

Xperia Tipo vám přijde v malé krabičce. Nenechte se zmást tím, že je malá, protože uvnitř najdete nadstandardní obsah. V této cenové relaci celkem rarita, ale nepředbíhejme. Po otevření zde na vás čeká nabíječka, kde se dá kabel zároveň použít pro propojení k PC přes USB port. Dále je zde množství příruček a manuálů.

Pak nám Sony připravila překvapení v podobě kvalitních špuntových sluchátek MH750, které stojí v obchodě kolem 200 korun. Ke sluchátkám máte i náhradní špunty. Dále je přibalena fólie na displej, proti poškrábání, protože Xperia Tipo nemá Gorilla Glass, ani žádné jiné sklíčko, které je odolnější proti poškrábání. Proto ji určitě využijete. No a nakonec ještě bonbónek v podobě 4 GB paměťové karty microSD, kterou již máte vloženou do telefonu. Suma sumárum je to docela příjemné překvapení vzhledem k tomu, kolik za přístroj v součtu dáte.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=upB0QeWVFPo

Design a konstrukce: oblé hrany v plastovém těle a příjemné rozměry

Xperia Tipo si za svůj design zaslouží určitě pochvalu. Na první pohled mi přišel telefon trošku tlustý, ale po rychlém navyknutí na něho jsem si jeho rozměry velmi oblíbil. Se svými 103 x 57 x 13 mm se velmi dobře drží v ruce. K tomu dopomáhají i zaoblené hrany telefonu. Váha je také velmi přijatelná, vlezeme se s ní pod 100 gramů, konkrétně jich je 99.

Nyní se pojďme podívat na přední část telefonu, kterou zaujímá pochopitelně z 90% displej. K displeji se podrobněji vyjádřím níže, takže jen řeknu, že se jedná o 3,2“ TFT displej, který ale nemá žádné sklíčko, které by jej chránilo proti poškrábání. V přední části také postrádám diodu pro automatickou regulaci jasu, proto musíte jas při změně prostředí měnit ručně.

V horní liště je pouze reproduktor, se kterým jsem byl mimochodem velmi spokojen při telefonování, a pod ním je označení Sony. V pravém horním rohu je pak dioda, která vás upozorňuje na různé události (vrátím se k ní v kapitole displeje). V dolní části jsou 3 senzorová tlačítka a pod nimi je taková menší brada telefonu, na které je napsáno Xperia. Tento designový prvek taktéž chválím, protože jednoznačně zlepšuje celkový vzhled a design telefonu.

Dostáváme se na boční strany, kde na pravé části najdeme pouze tlačítko pro regulaci hlasitosti, nahoře je tlačítko pro zapínání/probouzení telefonu. Zde jsem měl trošku problém, protože mi někdy šlo docela obtížně zmáčknout, ale je to asi jen otázka zvyku. Vedle něj je pak klasický 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Když se dostaneme na levou stranu, tak zde máme pouze microUSB port, který slouží pro nabíjení a pro propojení s PC.

Tato všechna tlačítka jsou součástí krytu Xperie Tipo. Telefon je ve tvaru takové „vaničky“. Je to sice vše z plastu, ale na telefonu drží velmi dobře, možná až moc dobře. Někdy jsem totiž bojoval s tím, abych tento kryt oddělal. To nic nemění na tom, že díky tomu telefon působí pevným dojmem, nic nevrže a neviklá se. Na zadní straně telefonu Sony Xperia Tipo máme ještě umístěn 3,2 Mpx fotoaparát, dále také reproduktor, který je mimochodem velmi hlasitý, a co mě velmi potěšilo, je zde také znak liquid energy z dob Sony Ericssonů. Je nutné podotknout, že se jedná o jeden z posledních modelů (ne-li poslední), kde tento znak bude k vidění.

Po odejmutí krytu telefonu se nám naskytne pohled na baterii, která má mimochodem velmi dobrou výdrž. Zde bych chtěl zmínit jen to, že slot pro paměťovou kartu microSD je umístěn pod touto baterií. To znamená, že když budeme chtít vyměnit, nebo vyjmout kartu, budeme muset odstranit nejdřív baterii. Tady to je z mého pohledu poněkud nešikovně řešené.

Baterie a výdrž: velká pochvala

Xperii Tipo napájí 1.500 mAh Li-Ion baterie. Díky tomu má telefon nadstandardní výdrž. Běžný uživatel, který cca 1 – 2 hodiny denně poslouchá hudbu, občas zajde na internet, nějaké ty textové zprávy, popřípadě hovory a hry, může počítat s výdrží více, jak dva dny. Optimum je tak 3-5 dní. Samozřejmě, vše závisí, jak moc opravdu telefon používáte, jaký máte jas displeje, jaké máte zapnuté funkce atd. Já osobně mívám zapnutou jen Wi-Fi síť, vyřídím 2-3 telefonáty denně a nějaké SMS, když to jde, nějaká hudba a trocha internetu a telefon mi vydržel i dokonce 4 dny.

Poslední den testování, když už jsem měl baterii na minimu (dokonce jsem ji měl v horní liště označenou červeným pruhem, abych ji ihned nabil), jsem šel spát, měl jsem nastaveného budíka a ráno mě budík vzbudil a telefon byl stále zapnutý. Takže i když vám systém signalizuje, že byste ho měli nabít, tak je tam docela slušná rezerva.

Displej a ovládání: průměr ve své třídě

Tipo nabízí TFT displej velký 3,2″ s rozlišením 320 x 480 pixelů. V pravém rohu máte diodu, která, jak již bylo řečeno, bohužel neslouží k regulaci jasu, ale jen k upozornění na nové zprávy, či zmeškané hovory a na vybitou baterii (poznáme podle barvy, kterou dioda bliká). Regulaci jasu musíte udělat ručně, což je docela škoda. Na druhou stranu jsem se nesetkal s nějakými problémy při čitelnosti displeje na slunci (i když nyní si toho slunce už moc neužijeme) a i pozorovací úhly jsou dobré. Jemnost displeje je 180 ppi.

Prostředí telefonu: Android ve verzi 4.0 ICS

Operačním systémem je Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Některé podobné a srovnatelné modely na trhu nabízí ještě starší Android 2.3, takže určitě dobrá zpráva. Dalším plusem je známé prostředí Timescape od Sony, které potěší každého, kdo už s ním někdy pracoval a bude tak na něj zvyklý, i když opět se výrobce nevyvaroval některých běžných přešlapů. O tom ale až dále. Jinak se zde jedná o docela klasickou androidí výbavu.

 
 

Screenshoty jsou použity z téměř prostředím identického modelu Xperia Miro

Odemykací obrazovka nabízí kromě hodin a miniikonek (baterie, signál, Wi-Fi atd.) v pravém rohu jen dvě možnosti – tedy odemknout telefon smykem doprava a nebo přejít do fotoaparátu smykem doleva. Po odemknutí se dostaneme na pohotovostní obrazovku, která je tvořena z 5 různých obrazovek, na které si můžete dát jak widgety, tak různé zástupce a ikonky, tedy nic nového pod sluncem.

V dolní liště máme 4 hlavní ikonky těch nejpoužívanějších funkcí. Tytu ikonky si můžeme libovolně vyměnit, popřípadě si z nich tvořit i složky, a to přetažením jedné ikonky na druhou. Lišta těchto zástupců je k dispozici neustále při pohybu mezi plochami. Tlačítkem v této liště ve tvaru čtverce se dostaneme do hlavního menu, kde jsou pěkně přehledně zobrazeny veškeré aplikace. V dolní liště máme k dispozici 3 tlačítka. Prvním tlačítkem můžete seřadit aplikace podle zvoleného systému, druhé tlačítko nás navrátí do pohotovostní obrazovky a třetí tlačítko slouží k vlastnímu uspořádání aplikací a i k odinstalování některých z nich.

 
 

Zmínit musíme ještě vysouvací horní lištu, kterou můžete spustit i v režimu zamčené obrazovky. Tato lišta vám poskytuje aktuální a minulé informace, tedy například nás upozorní na nové Wi-Fi sítě v dohledu (pokud máte Wi-Fi zapnuté), nebo na zmeškané volání a podobně. Zároveň z této lišty můžeme velmi pohodlně najet do menu nastavení. Jenže, stejně jako u všech telefonů Sony a Sony Ericssonu, nenajdeme zde rychlé přepínače pro aktivaci např. Wi-Fi, Bluetooth apod. jako přináší další výrobce. Snad se už ale blýská na lepší časy, novinka Xperia T už se konečně těmto kouskům naučila, další modely snad budou následovat.

Myslím, že systém je velmi dobře vyladěn. Pohyb v telefonu, mezi plochami, ukončování aplikací, vše funguje velmi plynule a rychle. Vzhledem k tomu, že máme k dispozici (jen) 512 MB RAM a 800 MHz jednojádrový procesor, tak celkově musím chválit. Zároveň však podotýkám, že náročnější a nejnovější hry si zde pravděpodobně nezahrajete. Bohužel, tohle už Sony Xperia Tipo a jeho výkon nezvládne. Pokud však nejste žádný náruživý player, budete nejspíš spokojeni a výkon pro vás bude dostačující. Párkrát se mi však stalo, že se mi telefon zasekával a pozdě reagoval (během 2 týdnů k tomu došlo 2x). Reagoval zpožděně na příkazy, nebo nereagoval vůbec. Tento stav trval asi 10 minut a pak už vše bylo v pořádku.

Telefonování a zprávy – dobrý reproduktor, jednoduchá manipulace

Již jsem nastínil v předešlém textu, že reproduktor Sony Xperie Tipo je poměrně výkonný a hlasitý. S telefonováním jsem byl spokojen, stejně tak s poslechem hudby. Opravdu, na maximální hlasitost jde dobře slyšet i ve větším hluku. Samotný výběr kontaktů a práce se seznamem je také poměrně jednoduchá a hlavně rychlá. Při vyhledávání kontaktu podle písmena vám telefon vyhledává kontakty okamžitě. Pokud zadáváte číslo, automaticky vám na obrazovku skáčou telefonní čísla, která již máte uložená. Je to užitečná funkce, protože když zadáváte nějaké číslo z paměti, tak stačí zadat cca 4 číslovky místo 9 a telefon vám vytáčené číslo ihned najde, pokud ho samozřejmě máte v kontaktech. Následné ukládání kontaktů není také nikterak složité, takže na žádné problémy s tímto nenarazíte. Je zde možnost ukládat si kontakty do skupin a také je označit jako oblíbené.

 
 

Dostáváme se ke zprávám, kde se jedná opět o poměrně klasický standard. Jednak jsou přijaté SMS a následné odpovědi na ně zobrazovány v chatových bublinkách, které nám usnadňují komunikaci, a jednak tu máme známou QWERTY klávesnici. Zde si pravděpodobně většina z vás zvolí psaní na délku, protože psaní na výšku je na tomto malém displeji dosti obtížné a tímto systémem jsem psal krátkou SMSku dlouhé minuty, protože mi neustále přeskakovala písmenka.

 

K SMS můžete velmi snadno připojit obrázek či zvuk, čímž se vám z SMS pochopitelně stane MMS. K dispozici máte také slovník T9, který pochopitelně můžete učit bez problémů nová slova. Někteří z vás jistě zkusí i hlasové zadávání textu, což je další možností, jak „psát“ zprávu. Poslední věc, která je důležitá, je bohužel fakt, že při psaní SMS se nezobrazuje počet zbývajících znaků do další SMS. Telefon vás jen upozorní, když začnete psát další SMS. Tímto jakoby nemáte možnost mít přehled nad zbývajícími znaky a podle toho upravovat psanou zprávu.

Pro emaily zde máme dvě aplikace – jeden je primárně určen pro Google, druhý pro ostatní emailové účty – zde si nastavíte svůj emailový účet v několika rychlých krocích. Následná práce s těmito klienty je snadná a přehledná a žádné složitosti zde nehledejte.

Hudební a video přehrávač, GPS: jednoduchý přehrávač a dostupná GPS

Pro přehrávání muziky slouží aplikace Hudba. Musím říct, že ovládání a pohyb v ní je velmi snadný, rychlý a celkově je hudební aplikace dobře zpracovaná, protože zde máme vše dostupné po ruce. Po spuštění aplikace si můžeme zobrazit dostupné interprety, alba, skladby, nebo seznamy skladeb, kde si lze velmi snadno vytvořit nový. Při přehrávání hudby máme v přehrávači tlačítka přeskočení skladby, nebo se vrácení na předešlou a play/pause tlačítko.

Líbí se mi funkce FB like, kde u každé skladby máme možnost dát jí tzv. „palec nahoru“ a tímto ji rovnou postnout jako příspěvek na Facebook. Jinak tu máme funkci vyhledávání videí, kdy si můžeme na YouTube jedním kliknutím prstu vyhledat klip pro poslouchanou písničku. Co bych ještě mohl zmínit, je ekvalizér, kde je na výběr z několika přednastavených variací. Nesmím zapomenout na technologii xLOUD, která ještě zlepšuje a zvyšuje kvalitu reproduktoru, který, jak jsem již psal, je i tak dobře výkonný.

 
 
 

V Xperii Tipo si můžeme poslouchat i rádio, ale nutností je mít k telefonu připojená sluchátka, která slouží, jako anténa. Poslech rádia je snadný, telefon vám stanice vyhledá automaticky a pak stačí jen prstem kliknout na tu frekvenci, kterou chcete. Mně osobně se signál často rušil a slyšel jsem syčení a šum, takže jsem raději poslouchal hudbu v přehrávači.

Pro přehrávání videí není telefon primárně určen, když vezmeme v potaz jeho 3,2“ displej. Pochopitelně, přehrát se nějaký ten film dá, ale nemáme zde ani nějakou aplikaci, která by přímo vedla k filmům. Musíme se k videím dostat přes Xperia galerii. Proto bych doporučil poohlédnout se na Google Play po nějakém přehrávači. HD přehrávání telefon nezvládá, takže je nutné použít videa s menším rozlišením.

GPS navigaci Sony Xperia Tipo obsahuje, společně s aplikacemi od Google, tedy Mapy, Místa a Navigace. Využívat můžeme i hlasovou navigaci. Spojení se satelity GPS je docela rychlé – s internetem v řádu 20 sekund. Bez něj je to kolem minuty. Google Mapy umožní uložit do mezipaměti trasu, ale jen v omezeném výřezu. Proto, když nemáme po ruce internet a potřebujeme se dostat mimo vymezený „výřez“, může nastat problém. Tuto situaci jsem měl možnost při testování zažít na vlastní kůži.

Bonusové aplikace

Sony Xperia Tipo má aplikace přímo pro Facebook a Google+ a YouTube. Pak je zde velké množství widgetů. Od analogových hodin, přes počasí, až po sledování aktivity přátel na Facebooku. Aplikace Zprávy a počasí umožní v rychlosti zjistit aktuální počasí a projet hlavní zprávy a události. Využijete možná i aplikaci TrackID, která vám zjistí název písničky. Úspora energie je aplikace, která vám pomáhá šetřit baterii a prodlužovat tak výdrž telefonu. Pokud ji správně využíváte, může prodloužit výdrž o několik hodin.

Fotoaparát: nouzovka bez autofocusu

Sony integrovala do Xperie Tipo 3,2 Mpx fotoaparát, který je schopen pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2 048 x 1 536 pixelů. Bohužel, fotoaparát postrádá jak LED diodu, tak hlavně autofocus, což hodnotím jako hlavní nevýhodu. V důsledku toho tak fotoaparát využijeme jen na nějaké momentky a navíc je potřeba mít dobré světelné podmínky. Za šera už je kvalita dost mizerná a ve tmě už je velmi obtížné něco vyfotit. I když já osobně na fotoaparát tak nelpím, protože mobil prakticky využívám na jiné účely, tak je nutné říct, že na dnešní dobu je tento fotoaparát opravdu docela bída. Musíme si však dát ruku na srdce a říct si, co bychom za tu cenu telefonu chtěli víc.

Co se týče nastavení fotografování, tak si můžeme nastavit scénu, expozici, vyvážení bílé. Fotoaparát také umožňuje fotit pomocí samospouště a můžeme si nastavit i fotografování dotykem. Z módu focení velmi snadno a rychle, jedním kliknutím přejdeme do natáčení videa. To pořídíme s maximální kvalitou 480p a rozlišením 640 x 480 pixelů a 30 snímky za sekundu. O videu můžeme říct v podstatě to samé, co o fotkách. Kvalita je slabší, při horších podmínkách se vytrácí barvy a celková kvalita jde rapidně dolů.

Pro přehrávání videí a prohlížení fotek slouží aplikace Galerie, nebo Xperia Galerie. Tyto aplikace jsou téměř identické.

Zkušební fotografie pořízené Xperií Tipo

Video natočené mobilním telefonem Sony Xperia Tipo

Organizační a datové funkce: hlavně, že nechybí podstatná konektivita

V kalendáři si zvolíme příslušný den a do toho dne si můžeme vytvořit poznámku, která se nám v čas, který si nastavíte, připomene. Můžete si nastavit i opakování této události, potom telefon bude v tento čas pravidelně na tuto událost upozorňovat. Jinak je to z kalendáře asi tak vše. Bohužel nenabízí nějaké obsáhlejší zpracování a možnosti. Jedná se o velmi jednoduchou verzi kalendáře, koneckonců, stejně jako u drtivé většiny dalších androidů.

 
 
 

Co se týče datových funkcí, tak nejhlavnější je určitě Wi-Fi (protokoly b/g/n). Prohlížení internetu zajišťuje prohlížeč od Androidu. Můžeme si otevřít mnoho oken a pak mezi nimi lehce přepínat (v horním rohu prohlížeče), nebo si dát oblíbené stránky do záložek. Přenos dat zajišťují technologie GPRS, EDGE, HSDPA a HSUPA. Pro komunikaci s PC slouží přibalený USB kabel, využít můžeme i Bluetooth 2.1.

Závěr recenze Sony Xperia Tipo

Xperia Tipo si zaslouží více chvály, než kárání. Sony musím pochválit za bohatý obsah balení, povedený design, vyladěné prostředí s Androidem 4.0 a v neposlední řadě také za velmi dobrou výdrž telefonu. Jedná se o smartphone s jednou z největších výdrží. Špatný fotoaparát bych ještě přežil a akceptoval, ale špatně řešené tlačítko pro zapínání/vypínání displeje a slot pro paměťové karty však sráží výsledné hodnocení trochu dolů.

Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si jej můžete zakoupit.

Xperia Tipo má mnoho konkurentů, jako jsou Xperia Mini, Samsung Galaxy Mini 2, nebo Nokia 500. Těch je pochopitelně mnohem více a boj o spotřebitele bude tvrdý, myslím však, že Xperia Tipo má co nabídnout a určitě se v této konkurenci neztratí. Navíc nabízí i verzi dual SIM, která je takřka identická a v případě některých zákazníků může být tato funkce naprosto klíčovou v otázce při rozhodování o koupi nového telefonu.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus špatný fotoaparát
Plus Android 4.0 ICSPlus špatně řešené probouzecí tlačítko
Plus výdrž bateriePlus chybí dioda pro regulaci jasu
Plus výkonný reproduktor
Plus obsah balení
Plus verze dual SIM
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články