Sony představilo Xperii Pro-I před zhruba šesti měsíci, takže to není žádná žhavá novinka. O to zajímavější ale tento kousek je a do příchodu nástupce se jedná o nejvýše postavený přístroj v portfoliu japonského výrobce. V žádném případě to není telefon pro každého, ale pokud víte, co kupujete, budete nadšeni.
Konstrukce | sklo a kov, 166 × 72 × 8,9 mm, 221 g, zvýšená odolnost IP65/IP68 |
---|---|
Displej | 6,5″, OLED, 120 Hz, HDR, 3840 × 1644 px, poměr stran 21:9, jemnost 643 ppi |
Operační systém | Android 11 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 521 GB (UFS 3.X) + MicroSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 124° + 12 Mpx teleobjektiv + ToF), clona f/2.0/4.0 + f/2.2 + f/2.4, OIS + EIS, umělá inteligence, 2× optický zoom, PDAF, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, spoušť fotoaparátu, nativní podpora fotoaparátů Sony Alpha, podpora externího displeje Vlog Display |
Baterie4 | 4 500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 46 990 Kč, prosinec 2021 (USA + Evropa) |
Japonský gigant si vždy dělal telefony po svém a módním trendům se vyhýbá víc než jakýkoliv jiný výrobce. I proto jsou přístroje z produkce Sony, co se vzhledu týče, jiné a díky odlišnostem je bezpečně poznáte na první dobrou. A platí to i pro vlajkovou Xperii Pro-I, která se ani zdaleka nepodobná žádnému jinému telefonu. Tak třeba konstrukce – hliníkový rámeček a sklo vpředu i vzadu je klasika. Ale tradiční slot na SIM kartu, který není třeba otevírat pomocí jehly a postačí vám k tomu nehet, to je velmi příjemný oldchool, který prostě potěší.
Stejně tak jako pro Sony zcela signifikantní, mechanická spoušť fotoaparát se dvěma polohami. Když ji na telefonu nemáte, nevadí to, ale když ji zkusíte a zvyknete si, tak se jí prostě už nikdy nechcete vzdát. Kromě ní najdeme na rámu také kruhové tlačítko, pomocí kterého se spouští aplikace Videography Pro a očko pro úchyt poutka. To si dáte na zápěstí, takže i když vám telefon při fotografování náhodou vyklouzne, tento bezpečností prvek ho zachrání před pádem na zem. A to, jak vaše nová Xperia za takřka padesát tisíc padá volným pádem vstříc tvrdé zemi, to určitě vidět nechcete.
Sony pochopitelně nezapomnělo na zvýšenou odolnost dle normy IP65/IP68, bez níž si tyto japonské telefony už ani neumíme představit, a co se konstrukce týče, nemám k ní žádných výhrad. Je bez debat špičková a snese srovnání i s tou nejlepší konkurencí. A co onen design? Tak ten je opravdu jiný a nebojím se říct, že unikátní. Xperia Pro-I je vyvedena v takovém zajímavém, industriálním duchu a tradicím se vymyká jak modul fotoaparátu s vertikálně uloženými snímači umístěný uprostřed, tak klasické rámečky okolo celého displeje. Ty jsou příjemně tenké a horní část panelu pak nehyzdí žádný průstřel či výřez.
Zmínit musím i samotný kovový rámeček, který má po stranách stylové vroubky zlepšující úchop a čtečku otisků prstů integrovanou v bočním, zapínacím tlačítku. Je na vhodném místě a je jak rychlá, tak přesná, takže k ní nemám žádných výhrad. Rámeček nemá zcela ploché hrany, jsou po stranách lehce zkosené a díky tomu, stejně tak jako díky úzkému displeji s poměrem stran 21:9, se telefon naprosto ukázkově drží, nehledě na spíše větší rozměry. Troufám si říct, že co se týče designu, zpracování a toho, jak Xperia Pro-I působí, se jí nerovná žádný jiný telefon na trhu. Jo a má notifikační LED diodu, za což si Sony zaslouží absolutorium.
Na čelní straně telefonu se nachází 6,5palcový postavený na OLED technologii s frekvencí 120 Hz (až 240 Hz při dotyku), což vypadá jako taková vlajková klasika. Tak to ale není – panel se pyšní vysokým 4K rozlišením (3840 × 1644 pixelů) a poměrem stran 21:9, což je vskutku unikum. Díky tomu je jednak naprosto příkladně jemný (643 dpi jen tak někdo nemá), a také je jako stvořený pro sledování filmů či videí. Širokoúhlý poměr stran je v tomto případě velkou výhodou. Podání barev je výborné, k tomu nemám sebemenších výhrad a skvěle funguje i automatická regulace jasu.
Maximální jas sice není vyloženě rekordní a třeba Samsung umí své panely “rozpálit” víc, ale čitelnost je zcela bezproblémová i na přímém světle. Co se nastavení týče, je možné pohrát si třeba s vyvážením bíle, které lze upravit ručně nebo to nechat na automatice, pochopitelně neschází ani tmavý režim či speciální Režim autora, který je kompatibilní se škálou barev BT.2020 a 10bitovou barvou specifikace HDR. Černá je pak, díky použité OLED technologii, opravdu dokonale černá a celkově nemám k displeji prakticky žádných výhrad – bez debat se jedná o jeden z nejlepších panelů v mobilním světě.
Pokud jsem až doteď jen a pouze chválil, nyní nastal čas na lehkou kritiku. Obecně mám Android v režii Sony moc rád, protože nadstavba od japonských programátorů je poměrně střídmá, skvěle odladěná a v několika ohledech působí skoro jako zcela čistý systém.
Telefon běží z krabice na Androidu 11, ale prakticky ihned po spuštění dorazí aktualizace na novější dvanáctku, u které se ale nemůžu zbavit dojmu, že byl ušitý spíše horkou (nebo alespoň teplou) jehlou. Xperia Pro-I je nesmírně výkonný telefon, vždyť ho pohání loňský vlajkový procesor Snapdragon 888, ale ne vždy je to na systému poznat.
Při každodenních činnostech si nelze nevšimnout sice malých, ale evidentních mikro-záškubů, čas od času se na spouštění či načítaní aplikací čeká déle než by bylo záhodno a několikrát jsem se dočkal i kompletního zamrznutí aplikace. Je pravděpodobné, že se to bude s následujícími aktualizacemi zlepšovat, ale je to škoda, protože jinak je Android 12 s nadstavbou Sony velmi dobrý. Možnosti personalizace jsou tak akorát, takže uživatel si upraví to, co potřebuje a zároveň není zahlcen až zbytečně moc volbami.
Moc se mi líbily notifikace. Telefon má, kromě mnou milované LED diody, také Always-On displej (zde ambientní displej), takže vám opravdu nic neuteče a chválím také praktický boční panel, který slouží k rychlému spouštění aplikací. Kromě obligátní trojice systémových tlačítek lze telefon ovládat i prostřednictvím gest, neschází možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce či mini-aplikace. Mírnou výtku ale mám k horní, vysunovací liště. Tu Sony převzalo z čistého Androidu 12, a pokud vám její styl nevyhovuje jako mě, tak máte bohužel smůlu, protože nejde nijak upravit. Budete si na ni muset zkrátka zvyknout.
Sony osadilo svou Xperii Pro-I osmijádrovým Snapdragonem 888 od Qualcommu, který vloni poháněl prakticky všechny vlajkové telefony. V tomto modelu se ocitl už prakticky na sklonku svého života, jen zhruba dva měsíce před aktuálním Snapdragonem 8 Gen 1, ale žádný zásadní problém v tom nevidím. Výkonu má pořád hromadu a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat – je ho dost na plynulé rozhýbání i těch nejnáročnějších her na nejvyšší detaily či náročné aplikace. Jinak, i když se Xperia Pro-I netváří jako herní telefon, náruživí pařani budou určitě nadšeni.
Díky širokoúhlému displeji a symetrickému rámečku nahoře i dole se telefon v režimu na šířku drží opravdu excelentně a je radost na něm hrát. Příjemnému hraní napomáhá i 240Hz frekvence při dotyku, systém dynamických vibrací, které reagují na obsah a kvalitní zvukový projev telefonu s jednou dnes už trochu raritou. Tou je klasický, 3,5mm audio konektor, což se ve vlajkových vodách opravdu již nenosí. V populárním AnTuTu “vyplivla” Xperia Pro-I přes 820 tisíc bodů, takže vysoký výkon potvrdil i tento syntetický benchmark a podobně dobře si telefon vedl také v testu Geekbench. Výkon tedy problém není, jenže co zahřívání?
Jak známo, Snapdragon 888 poměrně dost topí a zde tomu není jinak. Jedním dechem se ale sluší dodat, že to není žádná velká tragédie a na trhu jsou určitě telefony, které se rozpalují víc. Vyššího zahřívání se pochopitelně dočkáte při hraní a také při fotografování či natáčení videí, kde se procesor, vzhledem ke schopnostem fotosoustavy, opravdu zapotí. Náročný stress test v 3D marku zvládla Xperia Pro-I poměrně slušně a 20minutové pocením prošla se stabilitou 66,7 %.
Procesoru dělá společnost operační paměť 12 GB RAM a vnitřní úložiště o kapacitě obřích 512 GB, takže se nemusíte bát, že byste ho pod návalem fotografií nějak brzy zaplnili. A kdyby přeci jen, k dispozici je i slot na paměťovou kartu MicroSD, takže v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat. Bez výhrad je i konektivita – dostanete 5G, Wi-Fi 6, NFC, GPS, Bluetooth 5.2 a již zmíněný 3,5mm audio konektor, tedy prvek v této třídě prakticky zcela ignorovaný.
Výrobce se v oblasti baterie a nabíjení držel poměrně zkrátka a osadil svou vlajku 4 500mAh baterií v kombinaci s 30W nabíjením. To opravdu není žádná velká hitparáda a v kontextu s cenovkou telefonu je to vyloženě mizérie. Jinak co se výdrže týče, Xperia Pro-I je jednodenní telefon a na nějaké zázraky v tomto ohledu můžete zapomenout s tím, že když se budete opravdu intenzivně věnovat fotografování, konce dne se možná ani nedožije. Nabíjení o výkonu 30W je papírově slabé, ale realita je o trochu lepší a po nějaké půlhodince zvládne dodat do akumulátoru lehce přes 50 % energie. Plného nabití se pak dočkáte za přibližně jednu hodinu a 45 minut.
Xperia Pro-I je telefon zaměřený v první řadě na fotografování a tomu odpovídá i unikátní sestava na zádech. Ta obsahuje tři snímače s rozlišením 12 + 12 + 12 Mpx, má optickou stabilizaci obrazu, Dual Pixel PDAF, 3D iToF senzor a optiku Zeiss Tessar. Hlavní hvězdou je primární snímač Exmor RS o velikosti 1 palce (který ale nevyužívá celou svou plochu) s variabilní clonou, u které je manuálně nastavit světelnost na f/2.0 nebo f/4.0. Sony si tento čip vypůjčilo ze svého kompaktu RX100 a Xperia Pro-I svými schopnostmi a vlastnostmi opravdu připomíná klasický fotoaparát.
Obsahuje spoustu praktických vymožeností z oceňovaných fotoaparátů řady Alpha, jako je třeba sledování objektů v reálném čase nebo ostření na oko. Vypadá to skvěle na papíře a ještě lepší je to, že to v reálu funguje naprosto na jedničku. Obří, primární snímač je doplněný o ultra-širokoúhlý objektiv se záběrem 124° a teleobjektiv, který nabízí 2,1násobný optický a 6,3násobný digitální zoom. Je trochu s podivem, že Sony nevsadilo na schopnější, variabilní teleobjektiv z Xperie 1 III, který umí až 4,4× optické přiblížení, a pokud někde Xperia Pro-I za konkurencí lehce zaostává, je to právě v oblasti zoomu.
Jestli v něčem tato japonská vlajka vyniká, je to v nastavení fotoaparátu. Sony vám umožní pohrát si opravdu se všemi aspekty skoro jako na zrcadlovce, takže pokud se ve fotografování vyznáte a více, co, kde a proč nastavit, budete naprosto uneseni. Samotná aplikace Photo Pro obsahuje pětici režimů (Basic, Auto, Program auto, Priorita závěrky a Ruční expozice), mezi kterými se přepíná virtuálním otočným ovladačem, právě po vzoru klasických fotoaparátů.
Základní režim Basic nastaví drtivou většinu věcí za vás, ale pořád jde například přepínat mezi světelností f/2.0 a f/4.0 či provádět jemné korekce jasu. Automatický režim umí detekovat typ scény a umožňuje nastavení toho, zda bude autofocus ostřit na střed nebo i po stranách (umí pokrýt až 90 % záběru). Program auto ovládá rychlost závěrky, ale zbytek nastavení bude na vás a manuální ovládání rychlosti závěrky umožňuje režim Priorita závěrky. No a režim Ruční expozice vám pak dovolí pohrát si opravdu se všemi aspekty fotografování.
Pokud jste kovanými fotografy a víte, jak správně nastavit expoziční hodnotu, rychlost závěrky, vyvážení bílé či hodnotu ISO, budete určitě nadšeni, protože takto rozsáhlé nastavení opravdu žádný konkurenční telefon nenabízí.
Naprosto skvěle. Sony se konečně povedlo vyždímat ze svého špičkového fotografického hardwaru takřka maximum a výsledky jsou vskutku interesantní. Hlavní předností fotoaparátu je reálné podání barev, které, troufám si říct, nikdo jiný v takovém rozsahu nenabízí a většinou opravdu platí to, že pořízené fotografie odpovídají realitě. Jen málokterý telefon umí zachytit lehce posmutnělou, mrholením smáčenou Prahu se všemi jejími staveništi tak sklíčeně, jako právě Xperia Pro-I. Primární snímač nabízí nebývale vysokou úroveň detailů a software do jeho práce moc nezasahuje.
Fotografie disponují minimem šumu a přesný, nesmírně rychlý autofocus je silně návykový, stejně tak jako fotografování dvoupolohovou spouští, která je sice trochu citlivější, ale lze si na to zvyknout. Ostrost je také příkladná, stejně tak jako vykreslení i drobnějších detailů a velmi slušně fotografuje také ultra-širokoúhlý snímač a teleobjektiv. Dvojnásobné přiblížení je plné detailů a bez problémů použitelné, ale u maximálního, digitálního přiblížení už je patrná spousta šumu a kvalita je výrazně horší. Makro fotografie pořizuje fotoaparát pomocí ultra-širokoúhlého objektivu, takže jsou velmi kvalitní, ale minimální vzdálenost zaostření mohla být nižší.
Zajímavostí je možnost přepínat světelnost primárního objektivu, ačkoliv v reálu je dopad na výsledné fotografie velmi malý. Když se na výsledky zaměříte, je rozdíl sice rozpoznatelný, ale nijak zásadně a fotografie se clonou f/4.0 vycházely, paradoxně, trochu více prosvětlené než při požití nastavení f/2.0. Jinak fotoaparát nemá žádný noční režim, takže když budete chtít pořídit kvalitní fotografie ve špatných světelných podmínkách, budete si muset pohrát s rychlostí závěrky a podobným nastavením (nebo to pochopitelně nechat na automatiku, ale radost z povedené fotografie v manuálním režimu je k nezaplacení). A opět platí, že pokud nastavení rozumíte, dočkáte se výtečných výsledků.
Vzhledem k tomu, že fotoaparát si v noci nepomáhá žádnými softwarovými berličkami, saturace do žluta, tedy oblíbený nešvar všech těch nočních režimů, se nekoná a výsledky odpovídají realitě do té míry, jak si nastavíte fotoaparát. Když to s rychlostí závěrky přeženete, fotografie budou pochopitelně přeexponované a chce to zkrátka najít ideální hodnotu. A mít hodně pevnou ruku. Pro noční fotografie je ideální použít stabilizační trojnožku, kterou Sony k tomuto telefonu nabízí, a pokud plánujete Xperii Pro-I pořídit, určitě ji neopomeňte, protože je to velmi praktický kus doplňkového příslušenství.
Kvalita selfie fotografií je víceméně průměrná a na nějaké zázraky v tomto ohledu zapomeňte, přední kamerka s rozlišením 8 Mpx ostatně nic převratného ani neslibuje. Videa jsou, dle očekávání, špičková a telefon je zvládá pořizovat v nespočtu různých variací (1080p/4K, až 240 fps), pochopitelně s pomocí elektronické stabilizace. Díky ní jsou záznamy naprosto plynulé a potěší také skvěle fungující a rychlé ostření, naprosté minimum šumu a výborně funkční technologie sledování objektů v reálném čase. K natáčení videí se využívají dvě aplikace (Video Pro a Cinema Pro) a stejně jako u fotoaparátu – možnosti nastavení jsou neuvěřitelně rozsáhlé a všechny prvky máte při natáčení hezky po ruce.
V rychlosti zmíním i příslušenství, což je další z unikátních prvků tohoto japonského samuraje. Přikoupit si k Xperii Pro-I můžete praktický držák s dálkovým ovládáním, který je zároveň trojnožkou nebo vlogovací monitor. Trojnožka je skvělá věc a vyplatí se hlavně v noci, protože udržet telefon při dlouhém záběru stabilně je prakticky nemožné a trojnožka to vyřeší. Vlogovací monitor se připojuje magneticky právě na ni, s telefonem se propojuje pomocí USB-C kabelu a slouží k tomu, abyste se mohli natáčet hlavním fotoaparátem, tedy v té nejvyšší možné kvalitě a měli dokonalý přehled o tom, zda a jak jste v záběru.
S Xperií Pro-I je to těžké. Je to bez debat špičkový telefon, který patří, co se fotografické výbavy a možností, na samotný Olymp mobilního světa. Ale ta cena. Sony si za svůj vrcholný výtvor řekne o bezmála 47 tisíc korun, což je opravdu ranec a obávám se, že prodeje tomu budou odpovídat. Rozhodně to není telefon pro každého, a nejenom kvůli astronomické ceně. Xperii Pro-I si koupí člověk, který přesně ví, co si pořizuje a je mu jasné, že z jejího špičkového fotografického hardwaru vytáhne maximum.
Takže ideálně nějaký fotograf, který si umí vyhrát s nastavením a také má v malíku následný post-processing. Jako výstup je pochopitelně možné zvolit formát RAW, takže ve zkušených rukách bude možné s tímto telefonem, co se fotografií a videí týče, opravdu kouzlit. Jen se to zkrátka musí umět a je nutné dobře rozumět problematice.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Ultra-jemný displej s poměrem stran 21:9 | Optimalizace Androidu 12 |
Originální design a precizní zpracování | Výdrž na baterii |
Špičková fotografická výbava | Pomalé nabíjení |
Zvýšená odolnost IP65/68 a LED dioda | Extrémně vysoká cena |
Sony představilo Xperii Pro-I před zhruba šesti měsíci, takže to není žádná žhavá novinka. O to zajímavější ale tento kousek je a do příchodu nástupce se jedná o nejvýše postavený přístroj v portfoliu japonského výrobce. V žádném případě to není telefon pro každého, ale pokud víte, co kupujete, budete nadšeni.
Konstrukce | sklo a kov, 166 × 72 × 8,9 mm, 221 g, zvýšená odolnost IP65/IP68 |
---|---|
Displej | 6,5″, OLED, 120 Hz, HDR, 3840 × 1644 px, poměr stran 21:9, jemnost 643 ppi |
Operační systém | Android 11 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 521 GB (UFS 3.X) + MicroSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 124° + 12 Mpx teleobjektiv + ToF), clona f/2.0/4.0 + f/2.2 + f/2.4, OIS + EIS, umělá inteligence, 2× optický zoom, PDAF, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, spoušť fotoaparátu, nativní podpora fotoaparátů Sony Alpha, podpora externího displeje Vlog Display |
Baterie4 | 4 500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 46 990 Kč, prosinec 2021 (USA + Evropa) |
Japonský gigant si vždy dělal telefony po svém a módním trendům se vyhýbá víc než jakýkoliv jiný výrobce. I proto jsou přístroje z produkce Sony, co se vzhledu týče, jiné a díky odlišnostem je bezpečně poznáte na první dobrou. A platí to i pro vlajkovou Xperii Pro-I, která se ani zdaleka nepodobná žádnému jinému telefonu. Tak třeba konstrukce – hliníkový rámeček a sklo vpředu i vzadu je klasika. Ale tradiční slot na SIM kartu, který není třeba otevírat pomocí jehly a postačí vám k tomu nehet, to je velmi příjemný oldchool, který prostě potěší.
Stejně tak jako pro Sony zcela signifikantní, mechanická spoušť fotoaparát se dvěma polohami. Když ji na telefonu nemáte, nevadí to, ale když ji zkusíte a zvyknete si, tak se jí prostě už nikdy nechcete vzdát. Kromě ní najdeme na rámu také kruhové tlačítko, pomocí kterého se spouští aplikace Videography Pro a očko pro úchyt poutka. To si dáte na zápěstí, takže i když vám telefon při fotografování náhodou vyklouzne, tento bezpečností prvek ho zachrání před pádem na zem. A to, jak vaše nová Xperia za takřka padesát tisíc padá volným pádem vstříc tvrdé zemi, to určitě vidět nechcete.
Sony pochopitelně nezapomnělo na zvýšenou odolnost dle normy IP65/IP68, bez níž si tyto japonské telefony už ani neumíme představit, a co se konstrukce týče, nemám k ní žádných výhrad. Je bez debat špičková a snese srovnání i s tou nejlepší konkurencí. A co onen design? Tak ten je opravdu jiný a nebojím se říct, že unikátní. Xperia Pro-I je vyvedena v takovém zajímavém, industriálním duchu a tradicím se vymyká jak modul fotoaparátu s vertikálně uloženými snímači umístěný uprostřed, tak klasické rámečky okolo celého displeje. Ty jsou příjemně tenké a horní část panelu pak nehyzdí žádný průstřel či výřez.
Zmínit musím i samotný kovový rámeček, který má po stranách stylové vroubky zlepšující úchop a čtečku otisků prstů integrovanou v bočním, zapínacím tlačítku. Je na vhodném místě a je jak rychlá, tak přesná, takže k ní nemám žádných výhrad. Rámeček nemá zcela ploché hrany, jsou po stranách lehce zkosené a díky tomu, stejně tak jako díky úzkému displeji s poměrem stran 21:9, se telefon naprosto ukázkově drží, nehledě na spíše větší rozměry. Troufám si říct, že co se týče designu, zpracování a toho, jak Xperia Pro-I působí, se jí nerovná žádný jiný telefon na trhu. Jo a má notifikační LED diodu, za což si Sony zaslouží absolutorium.
Na čelní straně telefonu se nachází 6,5palcový postavený na OLED technologii s frekvencí 120 Hz (až 240 Hz při dotyku), což vypadá jako taková vlajková klasika. Tak to ale není – panel se pyšní vysokým 4K rozlišením (3840 × 1644 pixelů) a poměrem stran 21:9, což je vskutku unikum. Díky tomu je jednak naprosto příkladně jemný (643 dpi jen tak někdo nemá), a také je jako stvořený pro sledování filmů či videí. Širokoúhlý poměr stran je v tomto případě velkou výhodou. Podání barev je výborné, k tomu nemám sebemenších výhrad a skvěle funguje i automatická regulace jasu.
Maximální jas sice není vyloženě rekordní a třeba Samsung umí své panely “rozpálit” víc, ale čitelnost je zcela bezproblémová i na přímém světle. Co se nastavení týče, je možné pohrát si třeba s vyvážením bíle, které lze upravit ručně nebo to nechat na automatice, pochopitelně neschází ani tmavý režim či speciální Režim autora, který je kompatibilní se škálou barev BT.2020 a 10bitovou barvou specifikace HDR. Černá je pak, díky použité OLED technologii, opravdu dokonale černá a celkově nemám k displeji prakticky žádných výhrad – bez debat se jedná o jeden z nejlepších panelů v mobilním světě.
Pokud jsem až doteď jen a pouze chválil, nyní nastal čas na lehkou kritiku. Obecně mám Android v režii Sony moc rád, protože nadstavba od japonských programátorů je poměrně střídmá, skvěle odladěná a v několika ohledech působí skoro jako zcela čistý systém.
Telefon běží z krabice na Androidu 11, ale prakticky ihned po spuštění dorazí aktualizace na novější dvanáctku, u které se ale nemůžu zbavit dojmu, že byl ušitý spíše horkou (nebo alespoň teplou) jehlou. Xperia Pro-I je nesmírně výkonný telefon, vždyť ho pohání loňský vlajkový procesor Snapdragon 888, ale ne vždy je to na systému poznat.
Při každodenních činnostech si nelze nevšimnout sice malých, ale evidentních mikro-záškubů, čas od času se na spouštění či načítaní aplikací čeká déle než by bylo záhodno a několikrát jsem se dočkal i kompletního zamrznutí aplikace. Je pravděpodobné, že se to bude s následujícími aktualizacemi zlepšovat, ale je to škoda, protože jinak je Android 12 s nadstavbou Sony velmi dobrý. Možnosti personalizace jsou tak akorát, takže uživatel si upraví to, co potřebuje a zároveň není zahlcen až zbytečně moc volbami.
Moc se mi líbily notifikace. Telefon má, kromě mnou milované LED diody, také Always-On displej (zde ambientní displej), takže vám opravdu nic neuteče a chválím také praktický boční panel, který slouží k rychlému spouštění aplikací. Kromě obligátní trojice systémových tlačítek lze telefon ovládat i prostřednictvím gest, neschází možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce či mini-aplikace. Mírnou výtku ale mám k horní, vysunovací liště. Tu Sony převzalo z čistého Androidu 12, a pokud vám její styl nevyhovuje jako mě, tak máte bohužel smůlu, protože nejde nijak upravit. Budete si na ni muset zkrátka zvyknout.
Sony osadilo svou Xperii Pro-I osmijádrovým Snapdragonem 888 od Qualcommu, který vloni poháněl prakticky všechny vlajkové telefony. V tomto modelu se ocitl už prakticky na sklonku svého života, jen zhruba dva měsíce před aktuálním Snapdragonem 8 Gen 1, ale žádný zásadní problém v tom nevidím. Výkonu má pořád hromadu a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat – je ho dost na plynulé rozhýbání i těch nejnáročnějších her na nejvyšší detaily či náročné aplikace. Jinak, i když se Xperia Pro-I netváří jako herní telefon, náruživí pařani budou určitě nadšeni.
Díky širokoúhlému displeji a symetrickému rámečku nahoře i dole se telefon v režimu na šířku drží opravdu excelentně a je radost na něm hrát. Příjemnému hraní napomáhá i 240Hz frekvence při dotyku, systém dynamických vibrací, které reagují na obsah a kvalitní zvukový projev telefonu s jednou dnes už trochu raritou. Tou je klasický, 3,5mm audio konektor, což se ve vlajkových vodách opravdu již nenosí. V populárním AnTuTu “vyplivla” Xperia Pro-I přes 820 tisíc bodů, takže vysoký výkon potvrdil i tento syntetický benchmark a podobně dobře si telefon vedl také v testu Geekbench. Výkon tedy problém není, jenže co zahřívání?
Jak známo, Snapdragon 888 poměrně dost topí a zde tomu není jinak. Jedním dechem se ale sluší dodat, že to není žádná velká tragédie a na trhu jsou určitě telefony, které se rozpalují víc. Vyššího zahřívání se pochopitelně dočkáte při hraní a také při fotografování či natáčení videí, kde se procesor, vzhledem ke schopnostem fotosoustavy, opravdu zapotí. Náročný stress test v 3D marku zvládla Xperia Pro-I poměrně slušně a 20minutové pocením prošla se stabilitou 66,7 %.
Procesoru dělá společnost operační paměť 12 GB RAM a vnitřní úložiště o kapacitě obřích 512 GB, takže se nemusíte bát, že byste ho pod návalem fotografií nějak brzy zaplnili. A kdyby přeci jen, k dispozici je i slot na paměťovou kartu MicroSD, takže v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat. Bez výhrad je i konektivita – dostanete 5G, Wi-Fi 6, NFC, GPS, Bluetooth 5.2 a již zmíněný 3,5mm audio konektor, tedy prvek v této třídě prakticky zcela ignorovaný.
Výrobce se v oblasti baterie a nabíjení držel poměrně zkrátka a osadil svou vlajku 4 500mAh baterií v kombinaci s 30W nabíjením. To opravdu není žádná velká hitparáda a v kontextu s cenovkou telefonu je to vyloženě mizérie. Jinak co se výdrže týče, Xperia Pro-I je jednodenní telefon a na nějaké zázraky v tomto ohledu můžete zapomenout s tím, že když se budete opravdu intenzivně věnovat fotografování, konce dne se možná ani nedožije. Nabíjení o výkonu 30W je papírově slabé, ale realita je o trochu lepší a po nějaké půlhodince zvládne dodat do akumulátoru lehce přes 50 % energie. Plného nabití se pak dočkáte za přibližně jednu hodinu a 45 minut.
Xperia Pro-I je telefon zaměřený v první řadě na fotografování a tomu odpovídá i unikátní sestava na zádech. Ta obsahuje tři snímače s rozlišením 12 + 12 + 12 Mpx, má optickou stabilizaci obrazu, Dual Pixel PDAF, 3D iToF senzor a optiku Zeiss Tessar. Hlavní hvězdou je primární snímač Exmor RS o velikosti 1 palce (který ale nevyužívá celou svou plochu) s variabilní clonou, u které je manuálně nastavit světelnost na f/2.0 nebo f/4.0. Sony si tento čip vypůjčilo ze svého kompaktu RX100 a Xperia Pro-I svými schopnostmi a vlastnostmi opravdu připomíná klasický fotoaparát.
Obsahuje spoustu praktických vymožeností z oceňovaných fotoaparátů řady Alpha, jako je třeba sledování objektů v reálném čase nebo ostření na oko. Vypadá to skvěle na papíře a ještě lepší je to, že to v reálu funguje naprosto na jedničku. Obří, primární snímač je doplněný o ultra-širokoúhlý objektiv se záběrem 124° a teleobjektiv, který nabízí 2,1násobný optický a 6,3násobný digitální zoom. Je trochu s podivem, že Sony nevsadilo na schopnější, variabilní teleobjektiv z Xperie 1 III, který umí až 4,4× optické přiblížení, a pokud někde Xperia Pro-I za konkurencí lehce zaostává, je to právě v oblasti zoomu.
Jestli v něčem tato japonská vlajka vyniká, je to v nastavení fotoaparátu. Sony vám umožní pohrát si opravdu se všemi aspekty skoro jako na zrcadlovce, takže pokud se ve fotografování vyznáte a více, co, kde a proč nastavit, budete naprosto uneseni. Samotná aplikace Photo Pro obsahuje pětici režimů (Basic, Auto, Program auto, Priorita závěrky a Ruční expozice), mezi kterými se přepíná virtuálním otočným ovladačem, právě po vzoru klasických fotoaparátů.
Základní režim Basic nastaví drtivou většinu věcí za vás, ale pořád jde například přepínat mezi světelností f/2.0 a f/4.0 či provádět jemné korekce jasu. Automatický režim umí detekovat typ scény a umožňuje nastavení toho, zda bude autofocus ostřit na střed nebo i po stranách (umí pokrýt až 90 % záběru). Program auto ovládá rychlost závěrky, ale zbytek nastavení bude na vás a manuální ovládání rychlosti závěrky umožňuje režim Priorita závěrky. No a režim Ruční expozice vám pak dovolí pohrát si opravdu se všemi aspekty fotografování.
Pokud jste kovanými fotografy a víte, jak správně nastavit expoziční hodnotu, rychlost závěrky, vyvážení bílé či hodnotu ISO, budete určitě nadšeni, protože takto rozsáhlé nastavení opravdu žádný konkurenční telefon nenabízí.
Naprosto skvěle. Sony se konečně povedlo vyždímat ze svého špičkového fotografického hardwaru takřka maximum a výsledky jsou vskutku interesantní. Hlavní předností fotoaparátu je reálné podání barev, které, troufám si říct, nikdo jiný v takovém rozsahu nenabízí a většinou opravdu platí to, že pořízené fotografie odpovídají realitě. Jen málokterý telefon umí zachytit lehce posmutnělou, mrholením smáčenou Prahu se všemi jejími staveništi tak sklíčeně, jako právě Xperia Pro-I. Primární snímač nabízí nebývale vysokou úroveň detailů a software do jeho práce moc nezasahuje.
Fotografie disponují minimem šumu a přesný, nesmírně rychlý autofocus je silně návykový, stejně tak jako fotografování dvoupolohovou spouští, která je sice trochu citlivější, ale lze si na to zvyknout. Ostrost je také příkladná, stejně tak jako vykreslení i drobnějších detailů a velmi slušně fotografuje také ultra-širokoúhlý snímač a teleobjektiv. Dvojnásobné přiblížení je plné detailů a bez problémů použitelné, ale u maximálního, digitálního přiblížení už je patrná spousta šumu a kvalita je výrazně horší. Makro fotografie pořizuje fotoaparát pomocí ultra-širokoúhlého objektivu, takže jsou velmi kvalitní, ale minimální vzdálenost zaostření mohla být nižší.
Zajímavostí je možnost přepínat světelnost primárního objektivu, ačkoliv v reálu je dopad na výsledné fotografie velmi malý. Když se na výsledky zaměříte, je rozdíl sice rozpoznatelný, ale nijak zásadně a fotografie se clonou f/4.0 vycházely, paradoxně, trochu více prosvětlené než při požití nastavení f/2.0. Jinak fotoaparát nemá žádný noční režim, takže když budete chtít pořídit kvalitní fotografie ve špatných světelných podmínkách, budete si muset pohrát s rychlostí závěrky a podobným nastavením (nebo to pochopitelně nechat na automatiku, ale radost z povedené fotografie v manuálním režimu je k nezaplacení). A opět platí, že pokud nastavení rozumíte, dočkáte se výtečných výsledků.
Vzhledem k tomu, že fotoaparát si v noci nepomáhá žádnými softwarovými berličkami, saturace do žluta, tedy oblíbený nešvar všech těch nočních režimů, se nekoná a výsledky odpovídají realitě do té míry, jak si nastavíte fotoaparát. Když to s rychlostí závěrky přeženete, fotografie budou pochopitelně přeexponované a chce to zkrátka najít ideální hodnotu. A mít hodně pevnou ruku. Pro noční fotografie je ideální použít stabilizační trojnožku, kterou Sony k tomuto telefonu nabízí, a pokud plánujete Xperii Pro-I pořídit, určitě ji neopomeňte, protože je to velmi praktický kus doplňkového příslušenství.
Kvalita selfie fotografií je víceméně průměrná a na nějaké zázraky v tomto ohledu zapomeňte, přední kamerka s rozlišením 8 Mpx ostatně nic převratného ani neslibuje. Videa jsou, dle očekávání, špičková a telefon je zvládá pořizovat v nespočtu různých variací (1080p/4K, až 240 fps), pochopitelně s pomocí elektronické stabilizace. Díky ní jsou záznamy naprosto plynulé a potěší také skvěle fungující a rychlé ostření, naprosté minimum šumu a výborně funkční technologie sledování objektů v reálném čase. K natáčení videí se využívají dvě aplikace (Video Pro a Cinema Pro) a stejně jako u fotoaparátu – možnosti nastavení jsou neuvěřitelně rozsáhlé a všechny prvky máte při natáčení hezky po ruce.
V rychlosti zmíním i příslušenství, což je další z unikátních prvků tohoto japonského samuraje. Přikoupit si k Xperii Pro-I můžete praktický držák s dálkovým ovládáním, který je zároveň trojnožkou nebo vlogovací monitor. Trojnožka je skvělá věc a vyplatí se hlavně v noci, protože udržet telefon při dlouhém záběru stabilně je prakticky nemožné a trojnožka to vyřeší. Vlogovací monitor se připojuje magneticky právě na ni, s telefonem se propojuje pomocí USB-C kabelu a slouží k tomu, abyste se mohli natáčet hlavním fotoaparátem, tedy v té nejvyšší možné kvalitě a měli dokonalý přehled o tom, zda a jak jste v záběru.
S Xperií Pro-I je to těžké. Je to bez debat špičkový telefon, který patří, co se fotografické výbavy a možností, na samotný Olymp mobilního světa. Ale ta cena. Sony si za svůj vrcholný výtvor řekne o bezmála 47 tisíc korun, což je opravdu ranec a obávám se, že prodeje tomu budou odpovídat. Rozhodně to není telefon pro každého, a nejenom kvůli astronomické ceně. Xperii Pro-I si koupí člověk, který přesně ví, co si pořizuje a je mu jasné, že z jejího špičkového fotografického hardwaru vytáhne maximum.
Takže ideálně nějaký fotograf, který si umí vyhrát s nastavením a také má v malíku následný post-processing. Jako výstup je pochopitelně možné zvolit formát RAW, takže ve zkušených rukách bude možné s tímto telefonem, co se fotografií a videí týče, opravdu kouzlit. Jen se to zkrátka musí umět a je nutné dobře rozumět problematice.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Ultra-jemný displej s poměrem stran 21:9 | Optimalizace Androidu 12 |
Originální design a precizní zpracování | Výdrž na baterii |
Špičková fotografická výbava | Pomalé nabíjení |
Zvýšená odolnost IP65/68 a LED dioda | Extrémně vysoká cena |