Recenze Sony WH-1000XM4: drahá vstupenka do hudebního nebe

Sony je skutečným mistrem audiotechniky a všechen svůj um každoročně investuje do produktu jménem WH-1000XM. Jde o absolutní vlajkovou loď – velká bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku a špičkovým ozvučením. Už třetí generace byla bezmála perfektní, jaká vylepšení tedy přináší nové WH-1000XM4? To se dozvíte v naší recenzi!

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

TIP: Sony představilo novou generaci vlajkových sluchátek WH-1000XM4

Když už jste ochotni do sluchátek vložit i třeba polovinu svého měsíčního příjmu, asi budete náročnější posluchač. Cena je totiž u sluchátek WH-1000XM4 (a i u předchůdců XM3, XM2 atd.) tím, co většinou lidi překvapí nejvíc.

“Jak může někdo dát za sluchátka 11 tisíc?!” slýchával jsem během testování v jednom kuse. Notná část těchto nevěřících Tomášů ale po vyzkoušení pochopila. Skutečně někdo je ochotný investovat tolik peněz (a mnohdy i o dost víc) do kvalitních sluchátek. A budou to zatraceně dobře utracené peníze. Bez kompromisů se to ale neobejde – i když tentokrát jich fakt není moc.

Luxus už v balení

Asi nikoho nepřekvapí, že k tak prémiovým sluchátkům výrobce bude přibalovat i pouzdro. To je látkové, ale má pevnou strukturu a je vyztuženo, aby vaše sluchátka ochránilo. Zároveň do něj kromě sluchátek v na první pohled nepřirozené poloze vměstnáte i kabel se dvěma audiojacky pro drátový poslech, krátký USB-C kabel pro nabíjení a redukci do letadla. Vše má přitom v pouzdře svou dedikovanou přihrádku. Obal má pak ještě zvenku síťku pro uložení drobností jako mince či lístečky s poznámkami.

pouzdro, Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Design prověřený miliony

Když jde o samotné zpracování sluchátek, tady asi není moc co vymýšlet. Japonci se drží designového návrhu, který přinesla již první generace WH-1000XM1, a sice kombinace kvalitního matného plastu s velkými náušníky a koženého mostu nahoře.

Proč ne, tohle funguje už čtvrtým rokem a sluchátka si každý rok kupují stovky tisíc zájemců; úspěch se jim prostě upřít nedá. Zároveň chci pochválit jakousi nenápadnost sluchátek. I když na vaše okolí nijak nekřičí – čistý design je opravdu jednoduchý -, kolemjdoucí okamžitě vědí, že máte na uších prémiová sluchadla od Sony.

Naše testovaná varianta byla matně černá s bronzovými artefakty. To je například ústí mikrofonu (které mimochodem snadno zaměníte za USB-C vstup) anebo logo výrobce a název modelu. Tím hlavním jsou potom náušníky, konkrétně ten pravý. Na něm je dotyková ploška, přes kterou se dá přehrávaný obsah ovládat.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Pravý náušník umí v zásadě jednoduché úkony, a sice dvojitým poklepáním pozastavit či spustit přehrávání, případně zvednout příchozí hovor. Delším podržením se potom aktivuje hlasový asistent.

Nu a potom je tu svajpování, kdy posunutím prstu seshora dolů či opačným směrem regulujete hlasitost, případně doleva a doprava (při nošení vlastně za sebe a před sebe – pozn. redakce) přepínáte přehrávaný obsah. Jednoduché, intuitivní a vlastně i celkem zábavné.

Uši jako v bavlnce

U podobných náhlavních soustav je absolutně nejdůležitější pohodlí při nošení. Sluchátka jsou totiž určena mimo jiné i pro cestovatele, a několikahodinovou cestu v autobuse nebo v letadle nejlépe přečkáte ve společnosti hudby či mluveného slova.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

A tady letí další pochvala pro Sony, protože ergonomie je zmáknutá na jedničku s hvězdičkou. Zaprvé, náušníky kompletně obalí vaše uši, takže ani po delším nošení nikde nic netlačí. Výsuvný most se dá zvětšit až na velikost sloní hlavy, takže se nemusí bát ani zákazníci s nadměrně velkou lebkou.

Problém nepředstavují ani běžné činnosti, které někteří z nás dělají se sluchátky. Chcete s nimi jíst, běhat, jet na kole, uklízet nebo jenom tak sedět v kanceláři a pracovat? Zádrhel nepředstavuje ani jedna z činností. Jediné, co vás zastaví od nošení sluchátek celý den, je maximálně bolest hlavy způsobená hlasitou hudbou.

Nejlepší z masově prodávaných

Snad si to Sony nevezme osobně, když podkapitolu o zvuku jako takovém začnu tím, že Sony WH-1000XM4 rozhodně nejsou sluchátka s nejlepším zvukem, která si můžete dopřát. Na trhu jsou sluchátka od Sennheiseru nebo Bang & Olufsen, které stojí klidně i desetkrát tolik co XM4, a kvalita zvuku tomu samozřejmě odpovídá.

Ale vůbec bych se nebál označit Sony WH-1000XM4 za královskou volbu mezi masově prodávanými bezdrátovými sluchátky. S cenou necelých 11 tisíc korun totiž novinka od japonské firmy patří do světa komerčního zvuku a jde o masově prodávaná bezdrátová sluchátka, která mají obrovský úspěch. Když chcete to nejlepší za 11 tisíc, Sony je vaše volba.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Pravdou ale zůstává, že ti skutečně nároční uživatelé, kterým říkáme audiofilové, možná nad nejnovějšími japonskými sluchadly neohrnou nos, ale jako své číslo jedna je také nezvolí. Nicméně my, běžně nároční zákazníci, můžeme být zcela v klidu. Sony WH-1000XM4 totiž hrají naprosto špičkově, poslech hudby je s nimi zážitek a zvuk je vynikající. Věřte, že jakmile si je poprvé nasadíte, už nebudete chtít na uších levnější bezdrátová sluchátka.

Samotné přehrávání hudby a kvalita zvuku je na famózní úrovni už ve výchozím nastavení, podrobný ekvalizér v doprovodné aplikaci (dostupná je pro Android i iOS) ale potěší i zpovykané hračičky. Jediným kliknutím v aplikaci můžete zvýraznit výšky, středy, nastavit hudbu spíše jako podkres, vyzdvihnout vokály, anebo pořádně napumpovat basy.

Technologicky nabušeno

Vysoká cena samozřejmě není opodstatněna jen a pouze kvalitou zvuku a prémiovým zaměřením sluchátek, ale také užitými technologiemi. Vezměme to popořadě:

  • androidový telefon spárujete se sluchátky pouhým přiložením NFC
  • aktivní potlačení hluku je na brilantní úrovni, dá se regulovat, ale v maximálním nastavení slyšíte z okolí maximálně 15 %
  • funkce ambientního zvuku – sluchátka pouští díky mikrofonům okolní zvuky, dá se regulovat – a dokonce pomocí umělé inteligence sluchátka vědí, kde právě jste (třeba, že čekáte na vlak nebo přebíháte rušnou silnici) a propustnost dle toho regulují
  • funkce Speak-to-Chat – se sluchátky na uších stačí promluvit a zvuk se okamžitě ztlumí + se aktivuje ambientní mód
  • přidržením ruky na pravém náušníku v rychlosti aktivujete ambientní režim
  • funkce 360 Reality Audio posunuje hranice prostorové hudby, funguje však omezeně
  • když sluchátka sesadíte z uší na krk nebo na stůl, hudba se automaticky zastaví – po opětovném nasazení se zase automaticky spustí

Výčet funkcí, které sluchátka umí, rozhodně není krátký a i to, co jste právě přečetli, je spíše jen výběr toho nejdůležitějšího. Právě zde se ale dají objevit nepříjemné zádrhely, které tak trochu kazí dojem jinak luxusní audiotechniky.

Tak třeba oblíbená funkce Speak-to-Chat nepracuje zrovna intuitivně. Pokud si cestou do práce po ulici rádi prozpěvujete nebo snad jenom hvízdáte, sluchátka nepoznají, že s nikým nemluvíte a budou vám hudbu konstantně tlumit. Tak to jistě nebylo zamýšleno…

Nedobrý pocit mám rovněž z neustále propagované funkce 360 Audio. Upoutávku najdeme dokonce přímo na prodejním balení, ale je to tak trochu past. Zaprvé je funkce ještě v plenkách a na to, aby se stala novým standardem pro poslech hudby, je ještě brzy. A zadruhé, tuto vymoženost podporuje pouze omezený počet streamovacích služeb, mezi které nepatří ani Spotify, ani Apple Music a ani Deezer. Z těch populárnějších poslouží leda Tidal.

Celý den a ještě něco zbude

Fanoušci velkých náhlavních souprav se často shodnou na jednom – oproti malým špuntům nebo peckám do uší mají větší sluchadla naprosto neporovnatelnou výdrž. A na to se nedá nic namítat, protože masivnější konstrukce zároveň logicky nabízí prosto pro větší akumulátor.

Výrobce se chvástá tím, že sluchátka WH-1000XM4 vydrží 30 hodin se zapnutou funkcí ANC, tedy active noise cancelling (aktivní odclonění okolních hluků); bez ničím nerušeného poslechu potom 8 až 10 hodin přidejte. Realita je tomu velmi podobná, dostal jsem se na 26 i na 33 hodin přehrávání, vždy s aktivním odcloněním hluků.

ambientní režim přiložením ruky, Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Ne, že by to byla výtka, ale realitou je, že jsem téměř nikdy neposlouchal hudbu z testovaných sluchátek bez funkce ANC. Skoro bych to vnímal jako hlavní přednost headsetu a možná i neodlučitelnou součást. Hodnota výdrže až 38 hodin bez ANC je tak fajn pro marketing, ale ve skutečnosti se bez potlačování hluků nebudete chtít obejít. Ale to je vlastně skvělá zpráva!

Posunovaní hranic perfekce

Výrobce z císařského Japonska je dobře znám především díky své audiotechnice. Reproduktory a zejména sluchátka patří v portfoliu Sony k tomu nejžádanějšímu. A to hned z několika důvodů. Sony má zjevnou kvalitu, to zaprvé. Zároveň si zakládá na tradici a to se většině zákazníků zamlouvá (nač vymýšlet hlouposti, když osvědčená klasika funguje).

A jak vidíte, model je velmi podobný jako u smartphonů. Tady také Sony jen decentně vylepšuje čtyři roky starý produkt, ale zákazníci jsou po novinkách každý rok hladoví. Je to bezesporu neodmyslitelnou kvalitou spojenou s japonským mistrem a také tím, že konkurence nedokázala Sony přijít na jméno. Jinými slovy, tady je ten zásadní rozdíl mezi Sony Audio a Sony Mobile a možná prostor k zamyšlení.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Ale zpět k sluchadlům WH-1000XM4. Jak je patrné, kritizovalo se dnes málo a sluchátka si takovou péči zatraceně zaslouží. Palec nahoru, potlesk a poklona. Chyby, které byly vytýkány, netvoří ani osminu produktu, takže se dají snadno přehlédnout a jedinou překážkou tak může být cena. Ta je vysoká, 10 590 korun je vskutku hodně peněz, ale jak stojí v titulku: jde o vstupenku do hudebního nebe!

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
perfektní zvuk, výborné basy  nevychytaná funkce Speak-to-Chat
 precizní zpracování, jednoduchý design  pro někoho vysoká cena
 množství chytrých funkcí, intuitivní ovládání
 skvělá výdrž
 výborné dobé aktivní potlačení okolních hluků
 sofistikovaná doprovodná aplikace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony WH-1000XM4: drahá vstupenka do hudebního nebe

Sony je skutečným mistrem audiotechniky a všechen svůj um každoročně investuje do produktu jménem WH-1000XM. Jde o absolutní vlajkovou loď – velká bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku a špičkovým ozvučením. Už třetí generace byla bezmála perfektní, jaká vylepšení tedy přináší nové WH-1000XM4? To se dozvíte v naší recenzi!

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

TIP: Sony představilo novou generaci vlajkových sluchátek WH-1000XM4

Když už jste ochotni do sluchátek vložit i třeba polovinu svého měsíčního příjmu, asi budete náročnější posluchač. Cena je totiž u sluchátek WH-1000XM4 (a i u předchůdců XM3, XM2 atd.) tím, co většinou lidi překvapí nejvíc.

“Jak může někdo dát za sluchátka 11 tisíc?!” slýchával jsem během testování v jednom kuse. Notná část těchto nevěřících Tomášů ale po vyzkoušení pochopila. Skutečně někdo je ochotný investovat tolik peněz (a mnohdy i o dost víc) do kvalitních sluchátek. A budou to zatraceně dobře utracené peníze. Bez kompromisů se to ale neobejde – i když tentokrát jich fakt není moc.

Luxus už v balení

Asi nikoho nepřekvapí, že k tak prémiovým sluchátkům výrobce bude přibalovat i pouzdro. To je látkové, ale má pevnou strukturu a je vyztuženo, aby vaše sluchátka ochránilo. Zároveň do něj kromě sluchátek v na první pohled nepřirozené poloze vměstnáte i kabel se dvěma audiojacky pro drátový poslech, krátký USB-C kabel pro nabíjení a redukci do letadla. Vše má přitom v pouzdře svou dedikovanou přihrádku. Obal má pak ještě zvenku síťku pro uložení drobností jako mince či lístečky s poznámkami.

pouzdro, Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Design prověřený miliony

Když jde o samotné zpracování sluchátek, tady asi není moc co vymýšlet. Japonci se drží designového návrhu, který přinesla již první generace WH-1000XM1, a sice kombinace kvalitního matného plastu s velkými náušníky a koženého mostu nahoře.

Proč ne, tohle funguje už čtvrtým rokem a sluchátka si každý rok kupují stovky tisíc zájemců; úspěch se jim prostě upřít nedá. Zároveň chci pochválit jakousi nenápadnost sluchátek. I když na vaše okolí nijak nekřičí – čistý design je opravdu jednoduchý -, kolemjdoucí okamžitě vědí, že máte na uších prémiová sluchadla od Sony.

Naše testovaná varianta byla matně černá s bronzovými artefakty. To je například ústí mikrofonu (které mimochodem snadno zaměníte za USB-C vstup) anebo logo výrobce a název modelu. Tím hlavním jsou potom náušníky, konkrétně ten pravý. Na něm je dotyková ploška, přes kterou se dá přehrávaný obsah ovládat.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Pravý náušník umí v zásadě jednoduché úkony, a sice dvojitým poklepáním pozastavit či spustit přehrávání, případně zvednout příchozí hovor. Delším podržením se potom aktivuje hlasový asistent.

Nu a potom je tu svajpování, kdy posunutím prstu seshora dolů či opačným směrem regulujete hlasitost, případně doleva a doprava (při nošení vlastně za sebe a před sebe – pozn. redakce) přepínáte přehrávaný obsah. Jednoduché, intuitivní a vlastně i celkem zábavné.

Uši jako v bavlnce

U podobných náhlavních soustav je absolutně nejdůležitější pohodlí při nošení. Sluchátka jsou totiž určena mimo jiné i pro cestovatele, a několikahodinovou cestu v autobuse nebo v letadle nejlépe přečkáte ve společnosti hudby či mluveného slova.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

A tady letí další pochvala pro Sony, protože ergonomie je zmáknutá na jedničku s hvězdičkou. Zaprvé, náušníky kompletně obalí vaše uši, takže ani po delším nošení nikde nic netlačí. Výsuvný most se dá zvětšit až na velikost sloní hlavy, takže se nemusí bát ani zákazníci s nadměrně velkou lebkou.

Problém nepředstavují ani běžné činnosti, které někteří z nás dělají se sluchátky. Chcete s nimi jíst, běhat, jet na kole, uklízet nebo jenom tak sedět v kanceláři a pracovat? Zádrhel nepředstavuje ani jedna z činností. Jediné, co vás zastaví od nošení sluchátek celý den, je maximálně bolest hlavy způsobená hlasitou hudbou.

Nejlepší z masově prodávaných

Snad si to Sony nevezme osobně, když podkapitolu o zvuku jako takovém začnu tím, že Sony WH-1000XM4 rozhodně nejsou sluchátka s nejlepším zvukem, která si můžete dopřát. Na trhu jsou sluchátka od Sennheiseru nebo Bang & Olufsen, které stojí klidně i desetkrát tolik co XM4, a kvalita zvuku tomu samozřejmě odpovídá.

Ale vůbec bych se nebál označit Sony WH-1000XM4 za královskou volbu mezi masově prodávanými bezdrátovými sluchátky. S cenou necelých 11 tisíc korun totiž novinka od japonské firmy patří do světa komerčního zvuku a jde o masově prodávaná bezdrátová sluchátka, která mají obrovský úspěch. Když chcete to nejlepší za 11 tisíc, Sony je vaše volba.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Pravdou ale zůstává, že ti skutečně nároční uživatelé, kterým říkáme audiofilové, možná nad nejnovějšími japonskými sluchadly neohrnou nos, ale jako své číslo jedna je také nezvolí. Nicméně my, běžně nároční zákazníci, můžeme být zcela v klidu. Sony WH-1000XM4 totiž hrají naprosto špičkově, poslech hudby je s nimi zážitek a zvuk je vynikající. Věřte, že jakmile si je poprvé nasadíte, už nebudete chtít na uších levnější bezdrátová sluchátka.

Samotné přehrávání hudby a kvalita zvuku je na famózní úrovni už ve výchozím nastavení, podrobný ekvalizér v doprovodné aplikaci (dostupná je pro Android i iOS) ale potěší i zpovykané hračičky. Jediným kliknutím v aplikaci můžete zvýraznit výšky, středy, nastavit hudbu spíše jako podkres, vyzdvihnout vokály, anebo pořádně napumpovat basy.

Technologicky nabušeno

Vysoká cena samozřejmě není opodstatněna jen a pouze kvalitou zvuku a prémiovým zaměřením sluchátek, ale také užitými technologiemi. Vezměme to popořadě:

  • androidový telefon spárujete se sluchátky pouhým přiložením NFC
  • aktivní potlačení hluku je na brilantní úrovni, dá se regulovat, ale v maximálním nastavení slyšíte z okolí maximálně 15 %
  • funkce ambientního zvuku – sluchátka pouští díky mikrofonům okolní zvuky, dá se regulovat – a dokonce pomocí umělé inteligence sluchátka vědí, kde právě jste (třeba, že čekáte na vlak nebo přebíháte rušnou silnici) a propustnost dle toho regulují
  • funkce Speak-to-Chat – se sluchátky na uších stačí promluvit a zvuk se okamžitě ztlumí + se aktivuje ambientní mód
  • přidržením ruky na pravém náušníku v rychlosti aktivujete ambientní režim
  • funkce 360 Reality Audio posunuje hranice prostorové hudby, funguje však omezeně
  • když sluchátka sesadíte z uší na krk nebo na stůl, hudba se automaticky zastaví – po opětovném nasazení se zase automaticky spustí

Výčet funkcí, které sluchátka umí, rozhodně není krátký a i to, co jste právě přečetli, je spíše jen výběr toho nejdůležitějšího. Právě zde se ale dají objevit nepříjemné zádrhely, které tak trochu kazí dojem jinak luxusní audiotechniky.

Tak třeba oblíbená funkce Speak-to-Chat nepracuje zrovna intuitivně. Pokud si cestou do práce po ulici rádi prozpěvujete nebo snad jenom hvízdáte, sluchátka nepoznají, že s nikým nemluvíte a budou vám hudbu konstantně tlumit. Tak to jistě nebylo zamýšleno…

Nedobrý pocit mám rovněž z neustále propagované funkce 360 Audio. Upoutávku najdeme dokonce přímo na prodejním balení, ale je to tak trochu past. Zaprvé je funkce ještě v plenkách a na to, aby se stala novým standardem pro poslech hudby, je ještě brzy. A zadruhé, tuto vymoženost podporuje pouze omezený počet streamovacích služeb, mezi které nepatří ani Spotify, ani Apple Music a ani Deezer. Z těch populárnějších poslouží leda Tidal.

Celý den a ještě něco zbude

Fanoušci velkých náhlavních souprav se často shodnou na jednom – oproti malým špuntům nebo peckám do uší mají větší sluchadla naprosto neporovnatelnou výdrž. A na to se nedá nic namítat, protože masivnější konstrukce zároveň logicky nabízí prosto pro větší akumulátor.

Výrobce se chvástá tím, že sluchátka WH-1000XM4 vydrží 30 hodin se zapnutou funkcí ANC, tedy active noise cancelling (aktivní odclonění okolních hluků); bez ničím nerušeného poslechu potom 8 až 10 hodin přidejte. Realita je tomu velmi podobná, dostal jsem se na 26 i na 33 hodin přehrávání, vždy s aktivním odcloněním hluků.

ambientní režim přiložením ruky, Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Ne, že by to byla výtka, ale realitou je, že jsem téměř nikdy neposlouchal hudbu z testovaných sluchátek bez funkce ANC. Skoro bych to vnímal jako hlavní přednost headsetu a možná i neodlučitelnou součást. Hodnota výdrže až 38 hodin bez ANC je tak fajn pro marketing, ale ve skutečnosti se bez potlačování hluků nebudete chtít obejít. Ale to je vlastně skvělá zpráva!

Posunovaní hranic perfekce

Výrobce z císařského Japonska je dobře znám především díky své audiotechnice. Reproduktory a zejména sluchátka patří v portfoliu Sony k tomu nejžádanějšímu. A to hned z několika důvodů. Sony má zjevnou kvalitu, to zaprvé. Zároveň si zakládá na tradici a to se většině zákazníků zamlouvá (nač vymýšlet hlouposti, když osvědčená klasika funguje).

A jak vidíte, model je velmi podobný jako u smartphonů. Tady také Sony jen decentně vylepšuje čtyři roky starý produkt, ale zákazníci jsou po novinkách každý rok hladoví. Je to bezesporu neodmyslitelnou kvalitou spojenou s japonským mistrem a také tím, že konkurence nedokázala Sony přijít na jméno. Jinými slovy, tady je ten zásadní rozdíl mezi Sony Audio a Sony Mobile a možná prostor k zamyšlení.

Sony WH-1000XM4 | foto: vlastní

Ale zpět k sluchadlům WH-1000XM4. Jak je patrné, kritizovalo se dnes málo a sluchátka si takovou péči zatraceně zaslouží. Palec nahoru, potlesk a poklona. Chyby, které byly vytýkány, netvoří ani osminu produktu, takže se dají snadno přehlédnout a jedinou překážkou tak může být cena. Ta je vysoká, 10 590 korun je vskutku hodně peněz, ale jak stojí v titulku: jde o vstupenku do hudebního nebe!

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
perfektní zvuk, výborné basy  nevychytaná funkce Speak-to-Chat
 precizní zpracování, jednoduchý design  pro někoho vysoká cena
 množství chytrých funkcí, intuitivní ovládání
 skvělá výdrž
 výborné dobé aktivní potlačení okolních hluků
 sofistikovaná doprovodná aplikace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."