Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Směrnice o autorském právu má zatím zelenou. Co bude dál?

  |  komentovat  |  autor: Daniel Fousek

Evropský parlament poslal dál směrnici, která kvůli potenciálním zásahům do internetu vzbudila bouřlivé diskuse. Příznivci se radují, odpůrci tvrdí, že kontroverzní články 11 a 13 prošly bez dostatečných úprav.

Tip: Zbavte se otravných nabídek přes telefon. Pomůže vám GDPR

Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu se připravuje již od roku 2016, ale pozornosti se jí kvůli průtahům dostalo až letos. V červenci se dostala k hlasování, nakonec byla odmítnuta a vrácena k novému projednání. O tom, co měla přinést, si můžete přečíst v našem dřívějším článku.

Nyní se vrátila se 250 pozměňovacími návrhy a byla schválena (438 pro, 226 proti, 39 se zdrželo) k posunutí do dalšího čtení, kdy se k návrhu musí vyjádřit Evropská komise a Rada Evropy. Nakonec se bude hlasovat o definitivní podobě směrnice, k čemu má dojít během příštího roku. Jelikož se jedná o směrnici, ne nařízení, jednotlivé členské státy Evropské unie si musí samy zpracovat příslušné zákony a mohou do jisté míry ovlivnit jejich podobu.

V tuzemsku vzbudila směrnice silné emoce – jako ve většině států. Pro se postavila většina médií, vydavatelé, konzervativní politici, Ochranný svaz autorský a další organizace, které si přejí posvětit agresivnější vymáhání autorských práv. Proti byl vyhledávač Seznam.cz, který funguje jako agregátor obsahu a nová pravidla by mu způsobila potíže. Největší odpor byl ale trochu do zdi, protože vycházel z českých stran, které v Evropském parlamentu nejsou – Zelení a Piráti. Piráti tvrdí, že směrnice je prostředkem k cenzuře, jakou jsme si zatím neuměli představit. Napříč politickým spektrem směrnici podpořila většina stran, kromě KSČM, Svobodných a ANO, jehož poslanci se zdrželi.

Pozměňovacích návrhů sice bylo hodně, jenže většina jich byla zamítnuta. A tak prošly i kontroverzní články 11 a 13 jen s mírnými úpravami. Jde o placení za sdílení odkazů a kontrolu obsahu v reálném čase, která silně zavání cenzurou a podobné systémy jsou dnes nespolehlivé. Naštěstí mají být povinnosti úměrné velikosti firmy, nejmenším subjektům se má vyhnout. I tak je to pro menší stránky hrozba, navzdory přesvědčování, že má směrnice vyvinout tlak na větší subjekty. Bez sdílení to nepůjde a kvalitní kontrolní software je náročný na prostředky.

V jaké podobě, a jestli vůbec bude směrnice odsouhlasena, zůstane otázkou do budoucna. Další kroky podnikne Evropský parlament zkraje jara 2019. Vzhledem ke komerčním tlakům z obou stran je těžké hledat univerzální pravdu. Proti zákonům je ale virtuální svět vždy o krok napřed.

zdroj: EP

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

DNES  |  Jakub Foltýn  |  2 komentáře

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení