Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Směrnice o autorském právu zatím neprošla. Ohrozí internet?

  |  komentovat  |  autor: Daniel Fousek

Od zamítnutí dohody ACTA uplynulo šest let a bitva o autorská práva nekončí. Nová směrnice EU je problematická v mnoha ohledech. Odpůrci tvrdí, že by znamenala omezení svobodného přístupu k informacím, příznivci naopak hájí férové podmínky pro všechny a donucení například Facebooku a Googlu platit za využívání chráněného obsahu.

Julia Reda vs. Axel Voss – zatím nerozhodně.

Ačkoli existuje již druhým rokem, pořádně propíraná médii se směrnice 2016/0280 „O autorském právu na jednotném digitálním trhu“ stala až letos od 20. června, kdy ji začal projednávat Výbor pro právní záležitosti. Záměrem je sjednotit autorské právo na úrovni všech států Evropské unie a čelit novým výzvám a způsobům porušování práv. Politika „Jednotného digitálního trhu“ prozatím přinesla několik výsledků: zrušení roamingu, zákaz geografického omezení služeb a GDPR.

Kde je tedy zakopaný pes?

Licence na sdílení novin

Článek 11 stanovuje podmínky pro využívání tisku a přiznává autorské právo na 5 let. Vyžádání souhlasu se sdílením článku by bylo nutné v případě „podstatné části“ publikace. Neurčitý výklad budí nejistotu. Článek 11 jasně cílí na velké korporace, které by musely platit za využívání zdrojů, jednalo by se o jakousi daň za odkaz (link tax). Zároveň bylo naznačeno, že může nastat odliv ke zdrojům mimo EU. Problémy může přinést i běžné žurnalistice, která se bez zdrojů neobejde a přísnější pravidla by podstatně zpomalila šíření informací.

Válka s memy, nástup cenzury

Ještě větší pobouření vyvolal návrh článku 13. Každá společnost by musela kontrolovat, zda nahrávaný obsah je v pořádku a v případě, že by neměla licenci, musela by ho okamžitě smazat. Nereálné. Nejdále je zatím YouTube se svým Content ID. Systém se vyvíjí téměř 10 let, vyšel v přepočtu na miliardu a půl, a i tak má vysokou míru chybovosti. (Jeden hudebník například dostal pět striků za nahraných 10 hodin šumu.) Pokud by byl článek schválen, znamenalo by to nucené využívání podobných softwarů, což by ohrozilo vytváření různých odvozenin, parodií a memů.

Odpůrci směrnice

Dne 12. června byl do Evropského parlamentu doručen dopis, který podepsalo mnoho osobností, jako Vint Cerf, spoluautor protokolu TCP/IP, Tim Berners-Lee, zakladatel první WWW stránky, Jimmy Wales za Wikimedia Foundation a Mitchell Baker za Mozilla Foundation. Společně založili iniciativu saveyourinternet.eu a hashtagy #SaveYourInternet a #DeleteArt13. Významnou činnost vyvíjí za Pirátskou stranu Julia Reda z Německa.

Zastánci směrnice

Směrnici obhajují zejména konzervativní proudy. Mimo jiné ji podporují i hudebníci jako Paul McCartney a David Guetta. Předkladatel směrnice Axel Voss tvrdí, že nová pravidla pro novináře je budou více chránit. Prohlásil, že obavy jsou zveličené, konkrétně použil oblíbený výraz fake news. Kdosi mu prý také po telefonu vyhrožoval smrtí, pokud směrnici prosadí, z čehož viní lobby technologických firem.

Hlasování

Včera, 5. července, dopadlo hlasování částečnou výhrou odpůrců. Evropský parlament návrh poměrem 318/278 zamítl a vrátil zpět k projednání plénu, kde bude muset proběhnout diskuze a očekává se další upravování nejspornějších oblastí. Pokračovat se bude 10. září.

Co si o tom myslíte, měl by být internet svobodný, nebo je nutná rozsáhlá regulace? Na čí stranu se přikloníte?

zdroj: BBC, The Verge

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení