Smartphony budou vidět přes zeď. Upravený rentgen se vyvíjí již 15 let

Lucia Bihuncová
  • Nová technologie umožní vidět přes předměty
  • Vědci ji chtějí za několik let dostat do mobilů
  • Na technologii se pracuje již 15 let
X-Ray
X-Ray

Mít telefon, který vám umožní vidět přes lidi? Pro některé je tato představa sci-fi, ale údajně se na něčem takovém pracuje již několik let.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Upravený röntgen

Telefony mají v budoucnu vidět i přes zeď. Umožní jim to upravený rentgen, který se vyvíjí již 15 let. Podle portálů IEEE Xplore a CBS News výzkum v této oblasti stále pokračuje. Cílem je vyvinout čip, který umožní uživatelům chytrých telefonů vidět přes pevné povrchy podobně jako rentgen.

Nemusíte mít však žádné obavy, protože půjde o upravenou verzi rentgenu. Klasické rentgenové paprsky jsou pro lidi škodlivé, avšak vyvíjený produkt používá signály v rozsahu 200 až 400 GHz, které lidi neohrožují.

iPhone 15 Pro recenze tlačítko Akce
iPhone 15 Pro recenze tlačítko Akce

Čtěte také: Tento mobil provokuje zaběhlou konkurenci. Vytasil se s nízkou cenou a fajn designem


Technologie v praxi

Jak bude fungovat tato vyvíjená technologie v praxi, prozrazuje test, který provedli vědci z University of Texas v Dallasu a Soulské národní univerzity. Momentálně se podle dostupných informací pracuje na zmenšení čipu, aby se vešel do mobilních zařízení.

Technologie je teprve na začátku, ale do budoucna má velké plány. Dosavadní testy byly úspěšné a prokázaly, že technologie může vidět přes prach, houstou mlhu a částice ve vzduchu. Při posledním testu se vědcům podařilo podívat skrz kus kartonu.

Využití je velmi široké

Než se tato technologie dostane mezi masy lidí, potrvá to ještě několik let. Ovšem fakt, že pak bychom dokázali vidět přes předměty, je opravdu vzrušující. Možnosti využití jsou široké, například při rekonstrukci byste nemuseli rozbíjet zeď, abyste zjistili, kde se nachází elektrické vedení. A takový čip s rentgenovým viděním může být nápomocný i ve zdravotnictví při neinvazivní detekci nádorů.

Vývoj ještě potrvá

Aktuální verze vyvíjené technologie má nevýhodu v tom, že vytvoření obrazu přes předmět trvá několik hodin. Je to kvůli potřebě velkého množství pixelů. Vývojáři však chtějí, aby technologie poskytovala snímky okamžitě.

Oproti nevýhodám jsou zde i výhody, a sice, že technologie je omezena na krátkou vzdálenost. Objekt musí být umístěn nejdále 2,5 centimetru od zařízení, což zaručuje bezpečnost a soukromí. Nehrozí tedy, že by vás cizí lidé z dálky „rentgenovali“. Tento aspekt je důležitý i z toho hlediska, aby technologie prošla kritérii regulačních orgánů pro bezpečnost.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články