Slováci prý koupili nástroj za miliony eur. Umí špehovat jakýkoliv mobil

Lucia Bihuncová
  • Slovenská tajná služba údajně vlastní špionážní software
  • S těmito informacemi přišel slovenský Denník N
  • Má jít o kontroverzní špionážní software Pegasus

Slovenská informační služba (SIS) údajně vlastní software, se kterým se dokáže nabourat do jakéhokoli mobilu. Informoval o tom Denník N, který se odvolal na čtyři různé zdroje z prostředí bezpečnosti.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Vlastní slovenské tajné služby Pegasus?

Podle zjištění Deníku N má SIS k dispozici špionážní software, díky kterému se může nabourat do jakéhokoli mobilu a to i na dálku. Může se jednat o software Pegasus, kolem něhož již v minulosti vznikly na půdě Evropy různé kontroverze.

Za softwarem Pegasus stojí izraelská společnost NSO Group. Tento špionážní software se dokáže nabourat do mobilu, ale také do dalších elektronických zařízení. Pegasus je považován za jeden z nejlepších sledovacích softwarů. Sledování jednoho zařízení může podle zjištění Deníku N stát i několik tisíc eur, přičemž poplatky za komplexní služby se mohou vyšplhat až na miliony eur.


Čtěte také: Trojitá skládačka od Huawei je za dveřmi. Unikl prototyp možného Mate XT


Co tento software dokáže?

Nástroj je opravdu sofistikovaný, protože dokáže využívat i bezpečnostní díry v operačních systémech, které dosud nebyly odhaleny. To znamená, že majitele mobilu neochrání ani nejnovější aktualizace OS. Majitel zařízení navíc jen velmi obtížně zjistí, že jeho mobil byl napaden.

Pegasus dokáže číst SMS zprávy, ale také zprávy z komunikačních aplikací typu WhatsApp, Facebook Messenger a podobně. Velkým vykřičníkem je fakt, že přečte i konverzace, které jsou šifrovány. Majitel mobilu proto vůbec není chráněn a jeho soukromí je výrazně narušeno.

Jde to i na dálku

Na dálku lze aktivovat i mikrofon zařízení, který se pak použije k odposlechu majitele napadeného mobilu. Na dálku však toho dokáže mnohem víc, například i vkládat do mobilu cizí údaje. Například kompromitující fotografie či jiné údaje. Jedná se tedy o maximálně nebezpečný nástroj, který se v nesprávných rukou může vymknout zpod kontroly.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články