Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung S5560 – recenze dvojníka Samsungu Star s Wi-Fi

  |  67 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung S5560 je Samsung Star s Wi-Fi, což potvrdí naše recenze. Výbavou Samsung S5560 neurazí – má 3“ WQVGA dotykový displej, 5 Mpx fotoaparát, LED blesk, Wi-Fi, prostředí TouchWiz, microSD slot, FM rádio, přístup k sociálním sítím či Google mapy.

Mobilní telefon Samsung S5560 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.

Samsung S5560 (Marvel) je dvojník modelu Star, nesoucí 3“ dotykový displej, podporu Wi-Fi, prostředí Touchwiz, widgety na pozadí, klasický 3,5 mm Jack, microUSB, slot na microSD a má slušnou výdrž. V prodeji jsou barevné varianty – Noble Black a White. Speciální edice „Anelka“ se objevuje pouze ve Francii. S relativně nízkou cenou může být pro řadu zájemců řešením při uvažované změně telefonu.


Samsung S5560 ve verzích Black, White a Anelka Edition

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu Samsung S5560 najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Samsung S5560

Rozměry108 x 52 x 12,9 mm
Hmotnost96 g
Displejdotykový, rezistivní, TFT, rozlišení 240 x 400 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,0“
Paměť78 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne, prostředí TouchWiz
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, rozpoznání obličeje, úsměvu, mrknutí, stabilizátor obrazu
nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, CD se softwarem, baterie, nabíječka, USB kabel, stero headset se špuntovými sluchátky
Cena a dostupnost4 000 Kč, od jara 2010

Krátké postřehy z testování Samsungu S5560:

Co se nám líbilo: kompaktní pevné provedení, pogumovaný zadní kryt telefonu, fotoaparát s autofocusem a přisvětlovací LED diodou, bezdrátové Wi-Fi, obrazovky s widgety, 3,5 mm konektor Jack a microUSB konektor

Co se nám nelíbilo: nepřesvědčivý webový prohlížeč, pomalejší reakce, starší Google mapy, chybějící rychlá data


Obsah balení:

Krabice s označením GT-S5560 (Samsung S5560 Marvel) a přívětivým nápisem „Stylish Touch, 5Mpx Wi-Fi Full Touch“ dává tušit, že tento telefon bude rozhodně zajímavým pro mnoho příznivců výrobce Samsung. Podívejme se, co všechno k telefonu přibalil. V krabice je vedle telefonu baterie, USB kabel, nabíječka, špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, uživatelská příručka a CD s programem Samsung PC Studio.

Vzhled a konstrukce:

Konstrukčním zpracování vychází Samsung S5560 z řady dalších telefonů, se kterými nese společné ovládací prvky pod displejem i tlačítka po stranách přístroje. Přední straně vévodí 3“ dotykový displej, zadní straně objektiv 5 Mpx fotoaparátu a přiléhající LED dioda. V ruce drží telefon příkladně zejména proto, že zadní kryt je opatřen gumovým povrchem. Rozměry jsou 106 x 53,5 x 11,9 mm, hmotnost 96 gramů.

Správně umístěné jsou konektory – 3,5 mm konektor Jack a microUSB – na horní hraně telefonu. Na bocích jsou proto pouze ovládací tlačítka, a to na levém boku ta pro ovládání hlasitosti, na pravém boku pro uzamykání telefonu a spuštění fotoaparátu. Ve spodní hraně je patrný otvor pro mikrofon. Samsung nezapomněl ani na otvor pro poutko, který je v horním okraji levého boku při pohledu na přední část telefonu.

Po sejmutí zadního krytu se dostaneme k baterii a slotu pro microSD kartu. Překvapivě zde je i slot pro SIM kartu ve stejném provedení, jako pro microSD kartu, tedy způsobem zacvaknutí do otvoru. Není tedy potřeba vyjmout baterii při každé výměně SIM karty, což řada uživatelů ocení.

Displej a ovládání:

S modelem S5230 Star toho má testovaný Samsung Marvel hodně společného, počínaje displejem a konče prostředím telefonu. Jen nepatrný rozdíl v šířce displeje byste při položení telefonů vedle sebe jen stěží odhadovali. Samsung S5560 na mě působí s poněkud užším protáhlým displejem, i když tomu ve skutečnosti tak není. Displej má úhlopříčku celé 3“ a rozlišení WQVGA, tedy 240 x 400 px. Zobrazuje 262 tisíc barev a jeho dotyková technologie je rezistivní. Neznamená to však, že byste museli používat pouze stylus. Displej je uzpůsoben ovládání prsty, nehty i stylusem, záleží na uživateli. Všechny způsoby jsou bezproblémové. Pro automatické otočení na šířku displeje je přítomen akcelerometr.

Ovládání probíhá výhradně skrze displej a trojici tlačítek pod ním, z nichž prostřední funguje jako o úroveň zpět, okrajová tlačítka jsou určena pro hovory, vypnutí/zapnutí telefonu a rychlé vypnutí jakékoliv aplikace. Jejich provedení zcela spadá do konceptu telefonu. Ještě nesmím zapomenout zmínit možnost regulace jasu displeje a dobu podsvícení, a to v nastavení telefonu. Automatická varianta zde není, chybí světelný senzor.

Baterie a výdrž:

Za výdrž telefonu musím Samsung pochválit. Pro běžného uživatele využívajícího funkce telefonu to znamená minimálně dva, tři i více dní bez nutnosti dobití. Baterie typu Li-Ion přitom nemá bůhvíjakou kapacitu, pouze 960 mAh. Největší zátěží pro ní je bezpochyby zapnutá Wi-Fi a jas displeje na maximum. Pro opětovné nabití baterie si vyčleňte mezi 2-3 hodinami času. Jelikož je telefon nabíjen pomocí klasického microUSB konektoru, nejste odkázáni pouze na svou unikátní nabíječku, kterou byste jinak museli všude vláčet.

Prostředí telefonu:

Samsung S5560 má totožné prostředí od Samsungu, jako oblíbený model S5230 Star, a to TouchWiz. V podstatě se liší snad jen přidanou Wi-Fi sítí a vnitřní pamětí telefonu, která je u modelu S5560 rovna 78 MB. S microSD kartou rozšíříte kapacitu až o 16GB.

Struktura domovských obrazovek i menu je neměnná, tedy tři základní domovské obrazovky s možností libovolného navolení widgetů na pozadí (čas, aplikace, Wi-Fi, Bluetooth, atd.) a menu uskupené také do tří po sobě jdoucích obrazovek s dvanácti ikonami na prvních dvou, s šesti na poslední obrazovce. Možné jsou dílčí úpravy, jako změna pozadí, motivu, typu písma a stylu hlavního menu. Nechybí několik předdefinovaných profilů s možností úprav, inteligentní odemykání displeje napsáním definovaného znaku, vibrační odezva na každý dotyk a nutná kalibrace displeje.

Telefonování a zprávy:

Telefonní seznam pojme až 2 tisíce kontaktů. Ke každému kontaktu můžeme přidat kromě telefonního čísla také obrázek, speciální vyzvánění, tón zprávy, email, přezdívku a mnoho dalších údajů. Kontakty můžeme řadit do jednotlivých skupin a nechybí ani nastavitelné vyzváněcí profily a skupiny volajících a oblíbené. Pro snazší nelezení kontaktů slouží vyhledávání podle počátečních písmen, pro rychlý posun v kontaktech speciální posuvná lišta, která se po uchopení zvětší.

Do telefonu uložíme až 500 zpráv. Během psaní zpráv můžeme využít slovník T9. Naopak pokud zvolíme softwarovou klávesnici QWERTY v režimu na šířku displeje, tak je prediktivní slovník zbytečný. Kromě běžných zpráv můžeme vytvářet také multimediální zprávy MMS či emaily. Průvodce nastavením emailu usnadňuje nadefinování vlastní schránky. Pozor ovšem, někdy může telefon při prvních stažení emailů do telefonu všechny příchozí z vašeho emailu zcela přesunout do telefonu. Tento nežádoucí problém se objevuje pouze u Samsungu. Lze využít také služby Exchange ActiveSync.

Fotoaparát:

Obstojně si model vede s funkcí fotografování. Vestavěný 5 Mpx (2560 x 1920 px) fotoaparát dostal autofocusu a přídavnou LED diodu do horších světelných podmínek. Funkcemi fotoaparát mile překvapí, umí totiž rozpoznat obličej, úsměv a mrknutí, má stabilizátor obrazu, režim makro či panorama. Snímky jsou ukládány dle volby do telefonu nebo na paměťovou kartu. V režimu videokamery je nastavení omezenější, lze např. vypnout nahrávaný zvuk nebo LED blesk. Nahrávané video může mít rozlišení QVGA (320 x 240) s 15 snímky/s.

Zkušební fotografie – Samsung S5560 Marvel:

Organizační a funkce, zábava:

V menu telefonu najdeme hudební a video přehrávač, FM rádio, hry či zástupce pro rychlý přístup k sociálním sítím (Facebook, MySpace, Flickr) pomocí webového prohlížeče.

Hudební přehrávač zvládá běžné audio formáty (MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, WAV, MIDI), třídí skladby podle kategorií (interpret, alba, žánry, skladby, skladatelé, poslední přidané, poslední přehrané), zobrazí obrázek, pokud je připojený k danému souboru, a nechybí ani tvorba playlistů. Je zde také služba podcast. Minimalizace hudebního přehrávače na pozadí je samozřejmostí.

Skladby můžeme nechat přehrávat s náhodným výběrem či opakovaně. Ekvalizér je k dispozici pouze v jednoduché formě. Můžeme si vybrat jen z přednastavených režimů: normal, rock, pop, dance, classic, jazz, wide, dynamic a surround. Vedle hudebního přehrávače můžeme využít také FM rádio, které disponuje funkcí RDS, alternativní frekvencí, automatickým vyhledáváním či nahráváním. K poslechu je však nutné nejprve připojit dodávaný headset, který slouží jako anténa rádia. Oblíbené stanice mohou být uloženy.

Z běžných funkcí telefonu jmenujme postupně poznámky, úkoly, stopky, časovač, převodník, světový čas, kalkulačku, diktafon, vyhledávání Google, budík s opakováním a kalendář s plánováním.

Datové funkce, prohlížeč a mapy:

Datová výbava telefonu není nejideálnější, ale chybějící rychlá data HSDPA plně nahrazuje bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g). Přes operátora tedy platí pouze přenosy GPRS a EDGE. Správa bezdrátových sítí Wi-Fi je snadná pro každého, s možným podrobnějším nastavením pro více znalé uživatele. Přenosy na kratší vzdálenosti obstará Bluetooth 2.1 s podporou stereo poslechu přes BT sluchátka. Nabíječka i USB kabel se připojují přes microUSB konektor. Mezi počítačem a telefonem lze přesouvat např. hudbu, fotografie či video přes USB kabel (USB 2.0).

Webový prohlížeč (Samsung Mobile Browser v1.0) o svých kvalitách nepřesvědčil, evidentně postrádá datovou konverzi a načítání stránek přes operátora trvá. Přes Wi-Fi je načítání rychlejší (dle rychlosti sítě, která Wi-Fi poskytuje), ale stránkám i tak chybí podpora YouTube videí a Flash. I když funguje kinetické skrolování po stránkách, tak režim zobrazení při přiblížení není nejlepší a posuv je mnohdy trhaný. Oblíbené stránky mohou být uloženy, stejně jako je k dispozici historie.

Samsung S5560 má k zobrazení pozice předinstalované Google mapy 2.3.2, což je oproti současné verzi 4.5 na míle vzdálené. Nějaká aktualizace v nedohlednu, škoda. K zobrazení aktuální pozice používá telefon výhradně datové přenosy přes operátora, takže pozice nebude tak přesná, jako při použití GPS. Tu telefon postrádá. Pro občasné nalezení cesty však mapy svůj účel splní.

Závěr recenze Samsungu S5560:

Samsung S5560 Marvel je v podstatě kopií Samsungu S5230 Star a odlišností má naprosté minimum. Kladně hodnotíme přítomnost Wi-Fi, která právě modelu Star citelně chyběla, a lépe vytvarovanou konstrukci telefonu. Funkcemi telefon neurazí, protože běžnému uživateli poskytne vše, co od telefonu očekává – volání, zprávy, email, web, fotoaparát, mapy, atd. Vhodný je také pro začátečníky s dotykovým displejem, kteří si chtějí přivyknout dotykovému způsobu ovládání. Cena je položena relativně vysoko oproti současné ceně modelu Star (k 3. říjnu zhruba 4 tisíce za model S5560 a necelé 3 tisíce za model S5230 Star), ale to je ona daň za Wi-Fi, lepší fotoaparát a hezčí zpracování telefonu.

Mobilní telefon Samsung S5560 si můžete zakoupit na oficiálním e-Shopu Samsung.

dotykový displej absence rychlých dat
3,5 mm Jack starší Google mapy
microUSB
Wi-Fi
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
38 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
44 Comment authors
justinPetraMarek BartkoPetrmadla Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Stewee
Stewee

Jeho velkou chybou, resp. nedostatkom je absencia softveru (androidu, prip. aj ineho).
Inak pekny kusok… skoda, je odsudeny skor na vacsinovy nezaujem ako zaujem.

Thomas
Thomas

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli byste dali přednost tomuto mobilu nebo S5620 monte??? A jestli je velký rozdíl mezi odporovým displejem tohoto mobilu a kapacitním S5620 monte, z hlediska ovládání???

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, oba zmíněné telefony jsou si velmi podobné, mezi největší rozdíly patří použitý typ displeje (Monte kapacitní, S5560 rezistivní) a přítomnost navigace NaviExpert u modelu Monte. Každému, kdo využije navigaci, doporučuji spíše Samsung Monte, který se navíc i o něco lépe ovládá díky kapacitnímu dotykovému displeji. Naopak kdo navigaci nevyužije, rozhodně neudělá špatně, když si koupí model S5560.

mato
mato

Dobry den, mohli by ste porovnat kvalitu snimok fotoaparatu s mobilmi LG GD880 a LG GT540 ?

mato
mato

Dobry den, fotoaparat ma doopravdy režim makro? lebo na eshope samsungu odpisali ze nemá funkciu makro. Este by som rad vedel ci S5560 ma samospoušť a funkciu Wide dynamic range.

jarda
jarda

S tímto telefonem jsem byl nadšen 48 hodin. Pak přestal telefonovat, což je vada zcela zásadní.Ani záruční oprava nepomohla,fungoval asi půl dne a je tam znovu se stejnou vadou-nefunguje ani mikrofon,ani sluchátko. Neslyším nic, ani protější strana neslyší mne.Těším se na třetí opravu tétož a uteču od Samsungu. Sorry, věřil jsem této značce více,než si zaslouží.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení