Recenze Samsung Galaxy Tab S 10.5: Lepší než iPad?
Zatímco na poli smartphonů je Samsung absolutní jedničkou, trh s tablety doposud ovládá Apple se svými iPady. Nejnovější řada tabletů Galaxy Tab S tak má jasný cíl, což je mimochodem patrné také z masivní reklamní kampaně. Jaký je ale první tablet z prémiové řady “S” ve skutečnosti? Dokáže obstát proti iPadu Air?
Samsung Galaxy Tab S 10.5 představuje v současnosti to nejlepší, co dokáže jihokorejský výrobce na poli tabletů nabídnout. Premiéru si zde odbyl například 10,5 palcový Super AMOLED displej nebo v našich končinách 8-jádrový procesor Samsung Exynos 5 Octa. Nechybí ani senzor otisků prstů nebo různými funkcemi nabitá nadstavba TouchWiz. To vše navíc ve velmi elegantním a tenkém těle. Dnešní recenze však opět dokáže, že není každé zlato, co se třpytí.
Agresivní marketing není Samsungu rozhodně cizí. Cílem reklamních kampaní pak bývá především konkurenční Apple a jeho produkty. Podle slov marketingového oddělení by měl být Samsung Galaxy Tab S 10.5 tenčí, lehčí a výkonnější než iPad Air, a tak jsme si řekli, proč si to nevyzkoušet. Dokáže tedy novinka obstát v přímém srovnání proti velmi populárnímu konkurentovi?
Srovnání: Samsung Galaxy Tab S 10.5 vs Apple iPad Air
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | Apple iPad Air | |
---|---|---|
Rozměry | 247 x 177 x 6,6 mm | 240 x 170 x 7,5 mm |
Hmotnost | 465 g | 469 g |
Displej | Super AMOLED, úhlopříčka 10,5“, rozlišení 2560 x 1600 px (288 ppi) | IPS LCD, úhlopříčka 9,7“, rozlišení 2048 x 1536 px (264 ppi) |
Procesor | 8-jádrový Exynos 5 Octa 5420 (4x 1,9 GHz Cortex-A15 + 4x 1,3 GHz Cortex-A7), grafika Mali-T628 MP6 | 2-jádrový 1,3 GHz procesor Apple A7, grafika PowerVR G6430 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 16/32 GB + microSD až 128 GB | 1 GB RAM, paměť 16/32/64/128 GB, nemá slot na microSD |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TouchWiz | iOS 8 |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 2,1 Mpx přední kamerka | 8 Mpx, bez blesku, natáčení Full HD videa, 1,2 přední kamerka |
Baterie | 7 900 mAh | 8 600 mAh |
Cena | ? | ? |
Design a zpracování: Plast dotažený k dokonalosti
Snaha Samsungu sjednotit design své produktové řady se projevila i v případě Galaxy Tabu S. Tenké tělo ozdobené zlatým rámečkem, zadní plastový kryt s tečkami nebo trojice ovládacích tlačítek dává jasně najevo inspiraci u vlajkového modelu Galaxy S5. Celkově to však tabletu sluší. Zadní strana má ovšem svá specifika. Měkčený plast je sice příjemný na dotek, ale celkem snadno se poškrábe. Dvojice kruhových konektorů pak slouží pro připojení originálních krytů, které mohou obsahovat i bezdrátovou klávesnici. Pár slov věnuji také reproduktorům na bočních hranách. Oproti iPadu mají sice možná lepší umístění, ale kvalitou zvuku znatelně ztrácí. Chybí především výraznější basy.
Přestože zpracování výhradně plastové konstrukce Galaxy Tabu S není co vytknout, pocit z kovového těla iPadu Air je o něco lepší. Samsung ale zase boduje tloušťkou 6,6 mm, což je o 0,9 mm méně než nabízí iPad Air. Rozdílu čtyř gramů ve hmotnosti ve prospěch Galaxy Tabu si pak prakticky nemáte šanci všimnout. Samsung se může pochlubit také čtečkou otisků prstů, kterou lze použít pro odemykání zařízení. Pokud tablet používá více uživatelů, lze nastavit více otisků. Na toto iPad zatím nemá odpověď. Stejně tak se v případě iPadu budete muset obejít bez slotu na microSD kartu a infračerveného portu pro ovládání domácích spotřebičů.
Samostatný odstavec si rozhodně zaslouží ovládání Galaxy Tabu, které probíhá pomocí trojice tlačítek pod displejem. Toto řešení má však své pro a proti. Příznivce si toto řešení může najít především mezi majiteli smartphonů z řady Galaxy, kteří se tak dokáží rychle zorientovat a ovládat tablet stejně jako svůj telefon. Další výhodou je snadné probuzení tabletu ze spánku pomocí hardwarového tlačítka pod displejem bez nutnosti hledat nepraktické tlačítko na horním boku.
Oproti běžným softwarovým klávesám ale trojice tlačítek zůstává vždy na svém místě a to už může být problém. Inženýři v Samsungu totiž nejspíše předpokládali, že zákazníci budou tablet používat pouze v režimu na šířku, kdy jsou tlačítka pěkně dole pod displejem. Co když ale tablet otočím na výšku? Pak se tlačítka rázem objeví na boční straně, což již není vůbec ergonomické a vlastně ani hezké. Nakonec vás tak sám tablet přinutí, abyste ho používali pouze na šířku.
Hardwarové tlačítko nabízí také iPad Air. V tomto případě je však vždy (na šířku i na výšku) dobře dostupné palcem a navíc se bez něj v operačním systému iOS bez problémů obejdete díky množství dotykových gest. V praxi ho tak můžete používat pouze pro probuzení tabletu. Body za ergonomii ovládání si tedy bez větších debat odnáší tablet od Applu.
Displej, baterie a prostředí: Radost pohledět
Hlavní zbraní Galaxy Tabu S je především jeho Super AMOLED displej, který na úhlopříčce 10,5 palců nabídne rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů. Tolik tedy teorie, jaká je ale praxe? První rozsvícení displeje bude nejspíše doprovázeno minutou tichého údivu. Barvy jsou živé, černá je černá a díky jemnosti 288 ppi je vše krásně ostré. Samozřejmě odpůrci AMOLED displejů můžou namítnou, že barvy jsou až příliš přesaturované a že na sluníčku neuvidíte nic. Ano, mají vesměs pravdu, ale ve zbytku času budete s displejem maximálně spokojeni.
V rámci našeho srovnávání přichází na řadu iPad Air, který je vybaven 9,7 displejem s rozlišením 2 048 x 1 536 pixelů. Na rozdíl od Galaxy Tabu se však jedná o klasický IPS LCD panel, což má také své pro a proti. Na sluníčku toho uvidíte více a bílá je bělejší, ale ve zbytku má jasně navrch displej Samsungu. Apple iPad Air má však přeci jenom ještě jednu obrovskou výhodu a tou je poměr stran 4:3. Zatímco displej Galaxy Tabu s poměrem stran 16:9 se hodí nejvíce na sledování filmů, displej iPadu oceníte při čtení nebo surfování po internetu. Důvod je jednoduchý. Na displej iPadu se prostě vejde více textu (je zobrazeno více z výšky stránek).
Po stránce výdrže je souboj celkem vyrovnaný. Baterie s kapacitou 7 900 mAh dokáže Galaxy Tab S udržet při životě i několik dní. Během náročnějšího dne, který zahrnoval několik hodin přednášek, občasné hraní her a odepisování na zprávy, mi tablet vydržel bez problému do večera. Na druhou stranu, pokud například necháte tablet pouze doma na surfování po internetu, budete muset zásuvku hledat jen každý čtvrtý den. Vše tedy záleží na vás. Za mě však můžu říct, že výdrž obou tabletů je prakticky totožná a řadí se rozhodně do nadprůměru.
Mezi oběma tablety je největším rozdílem použitý operační systém. Zatímco iPad Air vsází na vlastní operační systém iOS 8, jihokorejský tablet pohání operační systém Android od Googlu, a to ve verzi 4.4 KitKat. Samozřejmě u Samsungu musíme počítat také s uživatelskou nadstavbou TouchWiz, která přináší několik vylepšení, ale také své mouchy. Začněme tedy pozitivně. Prostředí Galaxy Tabu nabízí několik ploch, na které si můžete umisťovat praktické widgety a zástupce aplikací. Nechybí ani propracovaná zamykací obrazovka s widgety nebo notifikační lišta s rychlými přepínači.
Součástí TouchWizu je také nové rozhraní Magazine UI složené z jednotlivých dlaždic, které dokáží zobrazovat například zprávy, kalendář nebo informace ze sociálních sítí. Díky velmi omezenému výběru jsem však brzy tento přehled přestal používat. Mnohem více jsem ocenil možnost spouštět dvě aplikace vedle sebe. Není tak problém například na pravé straně číst recenzi a na druhé straně mít puštěný videoklip z YouTube. Rychlost této funkce se každým rokem u Samsungu zvyšuje a roste také počet podporovaných aplikací, ale stále je zde prostor pro zlepšení.
Problém optimalizace se bohužel týká opět celého prostředí. Přestože Galaxy Tab S pohání 8-jádrový procesor Samsung Exynos 5 Octa (4x Cortex-A15 a 4x Cortex-A7), který má k dispozici rovnou 3 GB operační paměti RAM, některé přechody nejsou stále zcela plynulé a na některé úkony si chvilku počkáte. Opět tedy platí, že parametry nejsou vše a Apple iPad se svým dvoujádrovým procesorem Apple A7 a 1 GB operační paměti RAM je v reálu podstatně rychlejší než jeho jihokorejský konkurent.
Další kladné body si iPad Air odnáší za širší nabídku optimalizovaných aplikací přímo pro tablety. Přestože se situace každým rokem u operačního systému Android zlepšuje, stále narazíte na množství aplikací, které prostě nedokáží rozumně využít prostor většího displeje, což je rozhodně škoda.
Fotoaparát a multimédia: Kompletní výbava
Na zadní straně Galaxy Tabu S se nachází čočka 8 Mpx fotoaparátu a přisvětlovací dioda. Nechybí ani automatické ostření nebo množství různých režimů jako například HDR nebo Panorama. Další pak lze stáhnout z obchodu Galaxy Apps. Výsledná kvalita snímků není ale nijak oslnivá. Fotografie trápí především vyšší míra šumu za zhoršených světelných podmínek. Na zaznamenání důležitých okamžiků nebo kopírování dokumentů však bohatě stačí.
Lépe na tom není ale ani iPad Air a jeho 5 Mpx fotoaparát, který by si už možná zasloužil odchod do křemíkového nebe. Výsledná kvalita nedokáže s Galaxy Tabem S držet krok. Fotografie nejsou tak ostré a v horších světelných podmínkách se velmi rychle objevuje šumu. Oba tablety dokáží samozřejmě natáčet také videa, a to až v rozlišení Full HD se 30 snímky za sekundu. O kousek lepší je v tomto ohledu opět Galaxy Tab S.
Srovnání fotoaparátů: Galaxy Tab S (vlevo) vs iPad Air (vpravo)
Body za multimediální výbavu patří rozhodně Galaxy Tabu S. Předinstalovaný přehrávač videí si poradí téměř se všemi běžnými formáty a problém mu nedělají ani titulky. Kromě toto se může jihokorejský tablet pochlubit také přítomností několika užitečných aplikací jako například kancelářského balíku Hancom Office Viewer nebo aplikaci Remote PC pro vzdálené ovládání vašeho počítače. Potěší také speciální dětský režim nebo aplikace SideSync 3.0, která umožňuje ovládat a zobrazovat plochu tabletu na displeji počítače. Množství předinstalovaných aplikací však může být také nevýhodou, protože je nelze odstranit, ale pouze skrýt. Díky tomu je ze 16 GB úložiště pro uživatele dostupných zhruba 9 GB, a tak microSD karta bude nejspíše nutností. Alespoň pro 16 GB verzi.
Konkurence v podobě iPadu Air sice při vybalení z krabice nabídne pouze základní aplikace, ale v obchodu App Store na vás čeká zdarma kancelářský balík iWork a sada aplikací iLife zahrnující například editor videa iMovie nebo aplikaci iPhoto pro úpravu fotografií. Pokročilejšího přehrávače videa nebo aplikace pro předpověď počasí se však od Applu nedočkáte a budete si muset stáhnout některou aplikaci třetích stran. Další komplikací může být velikost interní paměti, kterou nelze rozšířit pomocí microSD karet. Zde bych tedy doporučil rovnou variantu alespoň s 32 GB, ze kterých je pro uživatele dostupných 26,2 GB. Nejnižší paměťová verze je totiž již dnes na hraně použitelnosti.
Závěr a zhodnocení: Není dokonalý, ale ten displej!
Premiéra řady Galaxy Tab S celkově dopadla na jedničku, a to především díky krásnému displeji, na který je radost pohledět. Nezklamala ale ani tenká a lehká konstrukce tabletu nebo výdrž na baterii. Potěší také přítomnost různých softwarových vychytávek, Infraportu pro ovládání domácích spotřebičů či senzoru otisků prstů. Trochu diskutabilní je však výkon, který zabíjí špatná optimalizace prostředí. Největší slabinou je ale ergonomie ovládání, která trpí především při otočení tabletu na výšku. Poslední nevýhodou může být také cena. Za svůj vlajkový model na poli tabletů si jihokorejský výrobce totiž nechá řádně zaplatit. Základní cena za 16 GB Wi-Fi verzi se pohybuje okolo 13 999 korun. Za LTE si připlatíte dalších 3 500 korun.
A jak si vedl Galaxy Tab S proti konkurenčnímu iPadu Air? Kromě již zmiňovaného displeje je jihokorejský tablet tenčí a nabízí několik hardwarových vychytávek jako například právě senzor otisků prstů nebo Infraport. Důvodem ke koupi Galaxy Tabu S může být také operační systém Android a některé funkce uživatelského prostředí TouchWiz. Na mysli mám například právě možnost přesouvat snadněji soubory pomocí microUSB kabelu nebo spouštět dvě aplikace vedle sebe. Problém s nedostatkem paměti pak lze v případě Galaxy Tabu S vyřešit pomocí microSD karty.
Pro iPad zase hovoří kvalitnější konstrukce z hliníku a především výborně optimalizovaný operační systém iOS 8. Oproti Androidu je na tom iOS zatím také lépe, co se nabídky upravených aplikací pro tablety týče. Podstatnou výhodou iPadu je i ergonomie ovládání a nepřeberné množství příslušenství. Posledním a možná hlavním důvodem, proč si vybrat právě iPad Air, může být překvapivě cena. Zatímco Galaxy Tab S startuje na částce 13 999 korun, Apple svůj tablet se stejnou 16 GB pamětí prodává za 12 290 korun. Pokud porovnáme verze s LTE a 16 GB, tak je iPad Air opět o 2 000 korun levnější…
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |