Revoluce v nabíjení? Mi Air Charge je bezdrátové bezdotykové nabíjení
- Technologie nabíjení se každým rokem zlepšuje
- Xiaomi ukázalo nesmírně zajímavý koncept
- Umožňuje bezdrátové nabíjení vzduchem

Po klasickém nabíjení začali výrobci pracovat na možnosti pumpovat energii do telefonů bez drátu. Počátky této technologie sahají do roku 2009 a jako první ji do komerčního sektoru přinesla Nokia Lumia 920 v roce 2012. Ve světě Androidu měl bezdrát premiéru v Samsungu Galaxy S6 (2015) a je možné, že se brzy dočkáme dalšího milníku v podobě nabíjení vzduchem.
Nepřehlédněte: Mi 11 Pro od Xiaomi nabídne neskutečně rychlé bezdrátové nabíjení
Bez drátu i bez dotyku
Xiaomi ukázalo novou technologii nabíjení, která umožní dodat energii do telefonu bezdrátově a bez jakéhokoliv dotyku. Odpadlo by tedy pokládání telefonů na podložku. Toto dálkové nabíjení dostalo jméno Mi Air Charge a samozřejmě se jedná pouze o technologické demo, které má do produkčního stavu daleko, ale i tak je to nesmírně zajímavá věc.
Mluví se o tom již několik let a má to být další úroveň nabíjení, ale žádný výrobce ještě nebyl schopný dovést tuto technologii do výroby.
Čínský gigant je v oblasti nabíjení jednou z nejvyspělejších firem a neustále v tomto odvětví postupuje vpřed. Má třeba 120W drátové a 80W bezdrátové nabíjení, ale to je víceméně jen výsledek přirozeného vývoje. Bezdrát s nabíjením vzduchem, to už je úplně jiná liga a víceméně revoluce.
Jak to tedy funguje?
Společnost k této technologii zveřejnila na svém blogu několik zajímavých informací a nechala nás trochu nakouknout pod pokličku. Nabíjení Mi Air Charge je schopno přenosu energie o výkonu 5 W na vzdálenost několika metrů. Děje se tak pomocí izolované nabíjecí jednotky, která má 5fázové interferenční antény pro přesné určení polohy nabíjeného zařízení.
Poté se fázové řídící pole složené ze 144 antén postará o usměrnění energie v podobně milimetrových vln přímo do telefonu. Ten musí mít samozřejmě speciální přijímač, který převede tyto vlny na elektrickou energii a má i vysílač dávající nabíječce informace o jeho poloze.
Otázka zdraví na prvním místě
Tento typ přenášení energie samozřejmě vyvolává otázky hlavně týkající se škodlivosti pro lidský organizmus. Je tedy jasné, že kdyby se Xiaomi povedlo tuto technologii přenést do sériové výroby, byla by zkoumána příslušnými orgány opravdu podrobně.
Tak jako tak, pokud by čínský gigant zvládl z tohoto technologického dema udělat reálný produkt, byla by to revoluce v bezdrátovém nabíjení a určitě je to věc, kterou se vyplatí sledovat. Určitě se podívejte také na oficiální YouTube video.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.