Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

O Xiaomi by se dalo říct, že je králem levných smartphonů. Pokud si vybíráte nový telefon, ale nechcete sahat příliš hluboko do kapsy, pravděpodobně narazíte na modely již zmíněného čínského výrobce. Portfolio značky je opravdu veliké a bodují právě levnými, ale povedenými kousky, přesně takový má být i Redmi Note 5A. Zaznamená úspěch nebo se vyplatí porozhlédnout jinde? To prozradíme v dnešní recenzi.

Xiaomi, v Číně opravdu velké jméno, které se stále více zviditelňuje i na ostatních trzích. Není se čemu divit, čínská společnost jen těžko hledá konkurenta v oblasti cena versus výkon. A díky tomu je výrobce mezi lidmi velice oblíbený.

Oblíbenost řady Note je pak ještě větší. Spousta lidí chce ve svém smartphonu pokud možno užít co největší displej, utrácet již ale příliš nechtějí. A přesně na takové lidi cílí Xiaomi. Dnes testovaný Redmi Note 5A je toho skvělým příkladem. Cena modelu je pak nastavena opravdu nízko, až se zdá, že výrobce musel smartphone poměrně razantně osekat. Je tomu ale skutečně tak? Nebo se Xiaomi podařilo vměstnat do ceny 3 000 Kč vše, co se dá?

Xiaomi Redmi Note 5A: specifikace

Konstrukce plastové tělo, 153 x 76 x 7,6 mm, 150 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 267 ppi
Operační systém Android 7.1 Nougat + MIUI 9
Procesor 4 jádrový, 1,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 425
Paměť 2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk, f/2.2, PDAF + přední 5 Mpx, f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3080 mAh
Cena a dostupnost od 2 900 Kč, listopad 2017

Za zapůjčení děkujeme eshopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Design a zpracování: občas trošku zavrže

V námi recenzované zlaté barvě je telefon určen především pro něžnější pohlaví. Na elegantnosti Redmi Note 5A to neubírá, naopak je smartphone velice líbivý. Záda telefonu jsou tedy zlatá, zatímco barva kolem displeje je bílá. Celkově to spolu opravdu ladí, a s telefonem ostudu rozhodně neuděláte.

Po konstrukční stránce je to ale trošku horší. V přední řadě není telefon celokovový, z kovu není bohužel ani rámeček. Což by určitě přišlo vhod. Plastová konstrukce Nota 5A ale hned nemusí znamenat, že je to špatně. Naopak plastové telefony jsou pro mnoho lidí stále jedinou volbou. Bohužel se Xiaomi nevyvarovalo chyb. V ruce sice působí smartphone vcelku bytelně, jak se ale ukázalo, jde pouze o pocit. Při bližším zkoumání jsem totiž zjistil, že zadní plastová část tak úplně jako by neseděla. Při zatlačení nebo “poklepání” na záda uslyšíte nelichotivý zvuk v podobě vrznutí. Doslova slyšíte, jak plastová část dosedá tam, kde byste si přáli, aby seděla již z továrny.

Dále mě již ale Xiaomi nezklamalo, sice mě ani nenadchlo, nicméně na závažnější problém v konstrukci jsem již nenarazil. Což je určitě dobře. Model Redmi Note 5A sice nedisponuje takzvaným bezrámečkovým displejem, to ale vůbec nevadí. Díky tomu se do spodního rámečku vešla senzorová tlačítka pro ovládání systému. Zde bych mohl být ještě lehce rýpavý a podotknout, že nejsou podsvícená. Na druhou stranu to ale nevidím jako zásadní problém, na umístění si zajisté zvyknete během prvních pár dní používání.

Na pravém boku smartphonu pak nalezneme klasické rozestavení hardwarových tlačítek. Tedy zamykání a ovládání hlasitosti. Umístěny jsou pak přesně tam, kde si je přejete mít. Stále častěji se také setkáváme s faktorem, že výrobce ve svém telefonu vypustil 3,5 mm jack. Do Xiaomi však ještě tento “trend” naštěstí nedorazil. Konektor pro připojení sluchátek se zde nachází na horní hraně, kde je mimochodem také užitečný infraport. Za to si zaslouží výrobce pochvalu, tuto technologii mnohdy nenabízí ani několikanásobně dražší konkurence.

Displej, prostředí a baterie: MIUI tak, jak jej známe

Na konstrukci přímo navazuje displej. Zde se jedná o 5,5palcový IPS zobrazovač, který disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů. To nám dává jemnost 267 bodů na palec. V dnešní době až 4K displejů je to tedy opravdu málo. Rastr je poměrně dost viditelný. Redmi Note 5A by si určitě zasloužilo displej s Full HD rozlišením. Bohužel, někde se zkrátka šetřit muselo.

Výtky mám také k jasu displeje. Přesněji tedy k “automatické” regulaci. V telefonech je tato funkce opravdu užitečná a hlavně návyková, to se bohužel o Redmi Note 5A říci nedá. Přítomna sice je, o spolehlivosti se ale hovořit nedá. Velice často se mi stalo, že při přechodu z tmavého prostředí na světlo, automatická regulace jasu nezareagovala tak, jak bych si představoval.

 

Velice dlouho trvalo, než si telefon uvědomil, že se již nenachází v tmavém prostředí. Jas zůstal na nízké úrovni, a než se regulace vzpamatovala, vše jsem si nastavil ručně. Stejný problém je i při opačném přechodu. V noci displej svítil opravdu masivně. Pokud se ale smíříte s tím, že regulace jasu s vámi spolupracovat nebude, a budete se muset o jas starat sami, nebudete zklamání. Při správném nastavení nemáte problém s čitelností ani na přímém sluníčku. Ve tmě jas také není nepříjemný.

Za co jsem hodně rád, je přítomnost notifikační LED diody. Své místo nalezla v levém horním rámečku. Její signalizace je pak opravdu dobrá. Diodka svítí velice silně. Rozhodně se tedy nestane, že ji přehlédnete. Mrzí mě pouze možnost nastavení, respektive nemožnost. V telefonech od Xiaomi jsem se již setkal, že si diodu nastavit můžete. Absence nastavení zde je tedy pro mne zklamáním. Při všech oznámeních dioda bliká jednou barvou, a to světle fialovou.

 

Velkou chválu si ale Xiaomi zaslouží za prostředí. Pro tohoto čínského výrobce již tolik typická nadstavba MIUI nabízí opravdu pestré možností upravení systému. V nastavení třeba naleznete přizpůsobení tlačítek pro ovládání systému. Při dlouhém stisknutí tlačítka zpět, můžete telefon uzamknout. Dvojitým stisknutím zamykací klávesy rozsvítíte blesk. A takových vychytávek je tu více. Každý si zkrátka najde to svoje. Ještě se sluší říci, že nadstavba MIUI zcela postrádá menu. Ikony jsou rozestavené na ploše.

 

Prostředí MIUI – zde ve verzi 9.1, které je založeno na Androidu 7.1.2 Nougat, je ukázkově plynulé. Na výraznější lagy jsem prostě nenarazil. I když občas jsem se setkal s tím, že telefon nestíhal. Pokud jsem měl v multitaskingu rozjetých více aplikací, smartphone se “zadýchal”. Stačilo ale paměť vyčistit, a opět jsem byl s chodem spokojen. Tento výkonový nedostatek se dá ale vzhledem k výbavě Redmi Note 5A pochopit.

Pokud jsem již nakousl vnitřní výbavu, tak dodám, že srdcem smartphonu se stal procesor Qualcomm Snapdragon 425, kterému sekunduje 2 GB paměti RAM. Na náročné hry tedy rovnou zapomeňte. Nemusíte ale hned smutnit, nějaké ty hry na občasné zabavení telefon zvládne.

 

Největší pochvalu si pak Xiaomi zaslouží za baterii. Její hodnota je 3 080 mAh. Na papíře to sice zní průměrně. Pokud k tomu ještě připočtete vcelku velký displej, budete si myslet, že se jedná o klasický jednodenní smartphone. Opak je ale pravdou, výdrž je ukázková. Dva pracovní dny zvládl Note 5A naprosto v pohodě. Při úspoře se dostanete i na tři dny. Negativem je však doba nabíjení, z cca 15 % se na plnou kapacitu dostanete za zhruba 2 hodiny a 45 minut. Rychlonabíjení tak zůstává pro telefon pojmem neznámým.

Fotoaparát: trpělivost přináší růže

Do tohoto levného smartphonu nasadilo Xiaomi fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a clonou objektivu f/2.2. Jedná se tedy o průměrný snímač, který nalezneme v nespočtu zařízeních. To ale neznamená nic špatného. Redmi Note 5A zvládá vcelku povedené kousky. Občas se sice setkáte s neostrými či rozmazanými snímky. Na druhý pokus jsou ale již výsledné fotografie chvályhodné.

Za dobrých světelných podmínek tedy dokážete s telefonem vyprodukovat vcelku povedené fotografie, za které by se nemusela stydět ani dražší konkurence. S ubývajícím světlem se však ukazuje, kde Xiaomi šetřilo. S přibývající tmou se objevuje čím dál více šumu. V tu chvíli nefunguje ani ostření na sto procent. Ani zadní LED dioda nepomůže lepším fotografiím.

Jak fotí Xiaomi Redmi Note 5A?

Hodně jsem si ale oblíbil aplikaci pro focení. Xiaomi ji vybavilo mnoha funkcemi. Nechybí zde několik fotografických režimů, jako třeba režim manuální, panoramatický, zkrášlení, HDR nebo vodováha. Aplikace disponuje také velkou spoustou filtrů. Pokud si tedy rádi hrajete s “barvičkami” snímku, s Redmi Notem 5A budete spokojeni. Maličkostí, která ale rozhodně potěší, je umístění tlačítka pro “přehození” kamer. Nachází se v pravém dolním rohu, zcela v pohodě tak na něj dosáhnete palcem.

Zhodnocení

Smartphone Xiaomi Redmi Note 5A ve mne zanechal rozporuplné pocity. Nedostatky se u telefony nehledaly těžce. Nejvíce mě zamrzela ne příliš povedená konstrukce nebo neautomatická regulace jasu. Naopak mě ale potěšilo povedené prostředí s různými vylepšeními. Fotoaparát také není zrovna špatný. Největším kladem je však cena a výdrž na jedno nabití. Aktuálně se dá smartphone sehnat do 3 000 Kč.

Díky ceně se tak pro mnohé může stát Note 5A velice žhavým zbožím. V kategorii levných telefonu se tak s nadsázkou dá říci, že se jedná o krále mezi levnými. Jakmile se totiž podíváme na konkurenci, zjistíme, že jich moc nenalezneme.

S menším displejem se za cenu do 3 000 Kč dá pořídit dvojice Xiaomi Redmi 4A (recenze) nebo Honor 6A (recenze). Oba smartphony disponují 5palcovým displejem nebo 2 GB pamětí RAM. Rozdíly jsou v použitých procesorech. Xiaomi má Snapdragon 425, zatímco Huawei použilo Snapdragon 430. Jak Xiaomi, tak Huawei také nabízí 13 Mpx fotoaparát.

Se stejně velikým displejem se pak konkurenti hledají téměř nemožně. Výraznější konkurenci, která by mohla Note 5A zatopit, jsem nenašel. Mezi smartphony s takto velkými displeji si tedy troufnu říci, že lepší telefon nenaleznete.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 fotoaparát  zpracování
 prostředí MIUI 9  automatická regulace jasu
 nízká cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

O Xiaomi by se dalo říct, že je králem levných smartphonů. Pokud si vybíráte nový telefon, ale nechcete sahat příliš hluboko do kapsy, pravděpodobně narazíte na modely již zmíněného čínského výrobce. Portfolio značky je opravdu veliké a bodují právě levnými, ale povedenými kousky, přesně takový má být i Redmi Note 5A. Zaznamená úspěch nebo se vyplatí porozhlédnout jinde? To prozradíme v dnešní recenzi.

Xiaomi, v Číně opravdu velké jméno, které se stále více zviditelňuje i na ostatních trzích. Není se čemu divit, čínská společnost jen těžko hledá konkurenta v oblasti cena versus výkon. A díky tomu je výrobce mezi lidmi velice oblíbený.

Oblíbenost řady Note je pak ještě větší. Spousta lidí chce ve svém smartphonu pokud možno užít co největší displej, utrácet již ale příliš nechtějí. A přesně na takové lidi cílí Xiaomi. Dnes testovaný Redmi Note 5A je toho skvělým příkladem. Cena modelu je pak nastavena opravdu nízko, až se zdá, že výrobce musel smartphone poměrně razantně osekat. Je tomu ale skutečně tak? Nebo se Xiaomi podařilo vměstnat do ceny 3 000 Kč vše, co se dá?

Xiaomi Redmi Note 5A: specifikace

Konstrukce plastové tělo, 153 x 76 x 7,6 mm, 150 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 267 ppi
Operační systém Android 7.1 Nougat + MIUI 9
Procesor 4 jádrový, 1,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 425
Paměť 2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk, f/2.2, PDAF + přední 5 Mpx, f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3080 mAh
Cena a dostupnost od 2 900 Kč, listopad 2017

Za zapůjčení děkujeme eshopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Design a zpracování: občas trošku zavrže

V námi recenzované zlaté barvě je telefon určen především pro něžnější pohlaví. Na elegantnosti Redmi Note 5A to neubírá, naopak je smartphone velice líbivý. Záda telefonu jsou tedy zlatá, zatímco barva kolem displeje je bílá. Celkově to spolu opravdu ladí, a s telefonem ostudu rozhodně neuděláte.

Po konstrukční stránce je to ale trošku horší. V přední řadě není telefon celokovový, z kovu není bohužel ani rámeček. Což by určitě přišlo vhod. Plastová konstrukce Nota 5A ale hned nemusí znamenat, že je to špatně. Naopak plastové telefony jsou pro mnoho lidí stále jedinou volbou. Bohužel se Xiaomi nevyvarovalo chyb. V ruce sice působí smartphone vcelku bytelně, jak se ale ukázalo, jde pouze o pocit. Při bližším zkoumání jsem totiž zjistil, že zadní plastová část tak úplně jako by neseděla. Při zatlačení nebo “poklepání” na záda uslyšíte nelichotivý zvuk v podobě vrznutí. Doslova slyšíte, jak plastová část dosedá tam, kde byste si přáli, aby seděla již z továrny.

Dále mě již ale Xiaomi nezklamalo, sice mě ani nenadchlo, nicméně na závažnější problém v konstrukci jsem již nenarazil. Což je určitě dobře. Model Redmi Note 5A sice nedisponuje takzvaným bezrámečkovým displejem, to ale vůbec nevadí. Díky tomu se do spodního rámečku vešla senzorová tlačítka pro ovládání systému. Zde bych mohl být ještě lehce rýpavý a podotknout, že nejsou podsvícená. Na druhou stranu to ale nevidím jako zásadní problém, na umístění si zajisté zvyknete během prvních pár dní používání.

Na pravém boku smartphonu pak nalezneme klasické rozestavení hardwarových tlačítek. Tedy zamykání a ovládání hlasitosti. Umístěny jsou pak přesně tam, kde si je přejete mít. Stále častěji se také setkáváme s faktorem, že výrobce ve svém telefonu vypustil 3,5 mm jack. Do Xiaomi však ještě tento “trend” naštěstí nedorazil. Konektor pro připojení sluchátek se zde nachází na horní hraně, kde je mimochodem také užitečný infraport. Za to si zaslouží výrobce pochvalu, tuto technologii mnohdy nenabízí ani několikanásobně dražší konkurence.

Displej, prostředí a baterie: MIUI tak, jak jej známe

Na konstrukci přímo navazuje displej. Zde se jedná o 5,5palcový IPS zobrazovač, který disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů. To nám dává jemnost 267 bodů na palec. V dnešní době až 4K displejů je to tedy opravdu málo. Rastr je poměrně dost viditelný. Redmi Note 5A by si určitě zasloužilo displej s Full HD rozlišením. Bohužel, někde se zkrátka šetřit muselo.

Výtky mám také k jasu displeje. Přesněji tedy k “automatické” regulaci. V telefonech je tato funkce opravdu užitečná a hlavně návyková, to se bohužel o Redmi Note 5A říci nedá. Přítomna sice je, o spolehlivosti se ale hovořit nedá. Velice často se mi stalo, že při přechodu z tmavého prostředí na světlo, automatická regulace jasu nezareagovala tak, jak bych si představoval.

 

Velice dlouho trvalo, než si telefon uvědomil, že se již nenachází v tmavém prostředí. Jas zůstal na nízké úrovni, a než se regulace vzpamatovala, vše jsem si nastavil ručně. Stejný problém je i při opačném přechodu. V noci displej svítil opravdu masivně. Pokud se ale smíříte s tím, že regulace jasu s vámi spolupracovat nebude, a budete se muset o jas starat sami, nebudete zklamání. Při správném nastavení nemáte problém s čitelností ani na přímém sluníčku. Ve tmě jas také není nepříjemný.

Za co jsem hodně rád, je přítomnost notifikační LED diody. Své místo nalezla v levém horním rámečku. Její signalizace je pak opravdu dobrá. Diodka svítí velice silně. Rozhodně se tedy nestane, že ji přehlédnete. Mrzí mě pouze možnost nastavení, respektive nemožnost. V telefonech od Xiaomi jsem se již setkal, že si diodu nastavit můžete. Absence nastavení zde je tedy pro mne zklamáním. Při všech oznámeních dioda bliká jednou barvou, a to světle fialovou.

 

Velkou chválu si ale Xiaomi zaslouží za prostředí. Pro tohoto čínského výrobce již tolik typická nadstavba MIUI nabízí opravdu pestré možností upravení systému. V nastavení třeba naleznete přizpůsobení tlačítek pro ovládání systému. Při dlouhém stisknutí tlačítka zpět, můžete telefon uzamknout. Dvojitým stisknutím zamykací klávesy rozsvítíte blesk. A takových vychytávek je tu více. Každý si zkrátka najde to svoje. Ještě se sluší říci, že nadstavba MIUI zcela postrádá menu. Ikony jsou rozestavené na ploše.

 

Prostředí MIUI – zde ve verzi 9.1, které je založeno na Androidu 7.1.2 Nougat, je ukázkově plynulé. Na výraznější lagy jsem prostě nenarazil. I když občas jsem se setkal s tím, že telefon nestíhal. Pokud jsem měl v multitaskingu rozjetých více aplikací, smartphone se “zadýchal”. Stačilo ale paměť vyčistit, a opět jsem byl s chodem spokojen. Tento výkonový nedostatek se dá ale vzhledem k výbavě Redmi Note 5A pochopit.

Pokud jsem již nakousl vnitřní výbavu, tak dodám, že srdcem smartphonu se stal procesor Qualcomm Snapdragon 425, kterému sekunduje 2 GB paměti RAM. Na náročné hry tedy rovnou zapomeňte. Nemusíte ale hned smutnit, nějaké ty hry na občasné zabavení telefon zvládne.

 

Největší pochvalu si pak Xiaomi zaslouží za baterii. Její hodnota je 3 080 mAh. Na papíře to sice zní průměrně. Pokud k tomu ještě připočtete vcelku velký displej, budete si myslet, že se jedná o klasický jednodenní smartphone. Opak je ale pravdou, výdrž je ukázková. Dva pracovní dny zvládl Note 5A naprosto v pohodě. Při úspoře se dostanete i na tři dny. Negativem je však doba nabíjení, z cca 15 % se na plnou kapacitu dostanete za zhruba 2 hodiny a 45 minut. Rychlonabíjení tak zůstává pro telefon pojmem neznámým.

Fotoaparát: trpělivost přináší růže

Do tohoto levného smartphonu nasadilo Xiaomi fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a clonou objektivu f/2.2. Jedná se tedy o průměrný snímač, který nalezneme v nespočtu zařízeních. To ale neznamená nic špatného. Redmi Note 5A zvládá vcelku povedené kousky. Občas se sice setkáte s neostrými či rozmazanými snímky. Na druhý pokus jsou ale již výsledné fotografie chvályhodné.

Za dobrých světelných podmínek tedy dokážete s telefonem vyprodukovat vcelku povedené fotografie, za které by se nemusela stydět ani dražší konkurence. S ubývajícím světlem se však ukazuje, kde Xiaomi šetřilo. S přibývající tmou se objevuje čím dál více šumu. V tu chvíli nefunguje ani ostření na sto procent. Ani zadní LED dioda nepomůže lepším fotografiím.

Jak fotí Xiaomi Redmi Note 5A?

Hodně jsem si ale oblíbil aplikaci pro focení. Xiaomi ji vybavilo mnoha funkcemi. Nechybí zde několik fotografických režimů, jako třeba režim manuální, panoramatický, zkrášlení, HDR nebo vodováha. Aplikace disponuje také velkou spoustou filtrů. Pokud si tedy rádi hrajete s “barvičkami” snímku, s Redmi Notem 5A budete spokojeni. Maličkostí, která ale rozhodně potěší, je umístění tlačítka pro “přehození” kamer. Nachází se v pravém dolním rohu, zcela v pohodě tak na něj dosáhnete palcem.

Zhodnocení

Smartphone Xiaomi Redmi Note 5A ve mne zanechal rozporuplné pocity. Nedostatky se u telefony nehledaly těžce. Nejvíce mě zamrzela ne příliš povedená konstrukce nebo neautomatická regulace jasu. Naopak mě ale potěšilo povedené prostředí s různými vylepšeními. Fotoaparát také není zrovna špatný. Největším kladem je však cena a výdrž na jedno nabití. Aktuálně se dá smartphone sehnat do 3 000 Kč.

Díky ceně se tak pro mnohé může stát Note 5A velice žhavým zbožím. V kategorii levných telefonu se tak s nadsázkou dá říci, že se jedná o krále mezi levnými. Jakmile se totiž podíváme na konkurenci, zjistíme, že jich moc nenalezneme.

S menším displejem se za cenu do 3 000 Kč dá pořídit dvojice Xiaomi Redmi 4A (recenze) nebo Honor 6A (recenze). Oba smartphony disponují 5palcovým displejem nebo 2 GB pamětí RAM. Rozdíly jsou v použitých procesorech. Xiaomi má Snapdragon 425, zatímco Huawei použilo Snapdragon 430. Jak Xiaomi, tak Huawei také nabízí 13 Mpx fotoaparát.

Se stejně velikým displejem se pak konkurenti hledají téměř nemožně. Výraznější konkurenci, která by mohla Note 5A zatopit, jsem nenašel. Mezi smartphony s takto velkými displeji si tedy troufnu říci, že lepší telefon nenaleznete.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 fotoaparát  zpracování
 prostředí MIUI 9  automatická regulace jasu
 nízká cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."